Int. SUBARU Skadi Loppet 2006

Bodenmais (GER), 19.3.2006
Klasse: 21km_Overall W
Rang StNr Name Verein NAT Ort JG  ZWZ 21 R1  Rg  ZWZ - Ziel  Rg  Ziel Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg
 1  774 KLAUS Isabel  AMSV Geyer  GER  Geyer   1978 44:06.64 (1) 27:51.67 (1) 1:11:58.31  0:00.00  0:00.00 21km_Damen 21   1
 2  716 ROSA Anna  Crestani Sport  ITA     1980 44:08.24 (2) 27:53.48 (2) 1:12:01.72  0:03.41  0:03.41 21km_Damen 21   2
 3  798 BLAZKOVA Lenka  Sokol Skuhrov  CZE  Jablonec N.N   1988 46:22.90 (3) 29:30.99 (3) 1:15:53.89  3:55.58  3:52.17 21km_Jugend 17 W   1
 4  790 ADAMIKOVA Elisa  Fenix Ski- Team  CZE     1986 47:18.58 (4) 30:01.86 (5) 1:17:20.44  5:22.13  1:26.55 21km_Junioren W   1
 5  753 HASKOVA Katerina  Ski Klub Jablonec n.N.  CZE   1992 47:25.57 (5) 30:44.93 (7) 1:18:10.50  6:12.19  0:50.06 21km_Jugend 16 W   1
 6  776 WEIDLICH Antje  VSC Klingenthal  GER  Klingenthal   1959 48:28.95 (6) 29:42.99 (4) 1:18:11.94  6:13.63  0:01.44 21km_Damen 46   1
 7  789 RAUSCHEROVA Lucie  Fenix Ski- Team  CZE     1987 48:49.24 (7) 30:49.92 (8) 1:19:39.16  7:40.85  1:27.22 21km_Junioren W   2
 8  785 ALIKINA Anna  Belarus  BLR     1987 49:09.76 (8) 30:55.48 (9) 1:20:05.24  8:06.93  0:26.08 21km_Junioren W   3
 9  802 MÜLLER Katrin    GER  Langenhennersdorf   1969 50:30.53 (9) 30:31.88 (6) 1:21:02.41  9:04.10  0:57.17 21km_Damen 36   1
 10  813 SCHÜTZOVA Sandra  HSK Benecko  CZE     1990 50:33.86 (10) 31:44.92 (11) 1:22:18.78  10:20.47  1:16.37 21km_Jugend 16 W   2
 11  780 LÖSCHKE Sabine  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1973 51:51.61 (14) 31:16.44 (10) 1:23:08.05  11:09.74  0:49.27 21km_Damen 31   1
 12  723 FREYER Kathrin  Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1960 51:37.60 (13) 32:00.01 (12) 1:23:37.61  11:39.30  0:29.56 21km_Damen 46   2
 13  752 HORKA Ludmila  HSK Benecko  CZE   1992 50:56.21 (11) 32:44.51 (14) 1:23:40.72  11:42.41  0:03.11 21km_Jugend 16 W   3
 14  762 LINNE Franziska  SG Klotzsche  GER  Darmstadt   1974 51:29.89 (12) 32:11.43 (13) 1:23:41.32  11:43.01  0:00.60 21km_Damen 31   2
 15  751 REIBER Karin  TGV Schotten  GER     1964 52:14.91 (15) 33:04.89 (15) 1:25:19.80  13:21.49  1:38.48 21km_Damen 41   1
 16  782 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Brawwa  CZE  Horni Brawna 350   1961 54:04.34 (16) 33:35.61 (18) 1:27:39.95  15:41.64  2:20.15 21km_Damen 41   2
 17  735 EIFLER Sylvia  Bertsdorfer SV  GER     1966 54:09.56 (17) 33:40.82 (20) 1:27:50.38  15:52.07  0:10.43 21km_Damen 36   2
 18  705 DOTZAUER Anja  SV Lok Eilenburg  GER  Poschwitz   1985 54:32.29 (21) 33:37.15 (19) 1:28:09.44  16:11.13  0:19.06 21km_Damen 21   3
 19  807 RAUH Mareike  Wüstenselbitz  GER  Helmbrechts   1990 54:55.18 (24) 33:33.67 (17) 1:28:28.85  16:30.54  0:19.41 21km_Jugend 16 W   4
 20  718 HERNDORF Cordelia  SC Carlsfeld  GER  Carlsfeld   1967 54:17.69 (18) 34:18.13 (22) 1:28:35.82  16:37.51  0:06.97 21km_Damen 36   3
 21  711 HÄNISCH Christine    GER   1967 55:32.96 (27) 33:18.76 (16) 1:28:51.72  16:53.41  0:15.90 21km_Damen 36   4
 22  768 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER     1955 54:41.60 (22) 34:10.28 (21) 1:28:51.88  16:53.57  0:00.16 21km_Damen 51   1
 23  702 TROMMLER Anne  SG Holzhau  GER     1988 54:23.03 (19) 34:41.67 (25) 1:29:04.70  17:06.39  0:12.82 21km_Jugend 17 W   2
 24  795 BREITENBACH Sabine  WSV Bennenckenstein  GER  Benneckenstein   1966 54:50.33 (23) 34:25.43 (24) 1:29:15.76  17:17.45  0:11.06 21km_Damen 36   5
 25  764 KÖHLER Ines  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1985 55:23.64 (25) 34:24.07 (23) 1:29:47.71  17:49.40  0:31.95 21km_Damen 21   4
 26  777 TRAPP Maren  WSV Braunlage  GER     1990 54:27.52 (20) 35:22.16 (30) 1:29:49.68  17:51.37  0:01.97 21km_Jugend 16 W   5
 27  805 KRÖBER Andrea  OL Team Wehrsdorf  GER     1965 55:24.07 (26) 35:44.33 (33) 1:31:08.40  19:10.09  1:18.72 21km_Damen 41   3
 28  720 RICHTER Rica  PSV Zittau e.V. Ski  GER  Eching   1974 56:38.54 (29) 35:11.25 (28) 1:31:49.79  19:51.48  0:41.39 21km_Damen 31   3
 29  738 SPORKERT Sibylle  SV Kirchberg Sparte Ski  GER     1966 57:07.19 (30) 35:09.14 (27) 1:32:16.33  20:18.02  0:26.54 21km_Damen 36   6
 30  812 NIITSCHE Sabine  ATSV Gebirge Gelobtland  GER  Marienberg   1952 57:34.00 (31) 34:43.42 (26) 1:32:17.42  20:19.11  0:01.09 21km_Damen 51   2
 31  700 MEY Stefanie  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1989 57:42.77 (34) 35:31.74 (31) 1:33:14.51  21:16.20  0:57.09 21km_Jugend 17 W   3
 32  811 DIRNDORFER Marion  SV Finsterau  GER  Finsterau   1990 57:38.62 (32) 35:38.66 (32) 1:33:17.28  21:18.97  0:02.77 21km_Jugend 16 W   6
 33  797 HERKLOTZ Lisa  SG Holzhau  GER  Rechenberg-Bienenmühle   1990 55:49.29 (28) 37:35.67 (43) 1:33:24.96  21:26.65  0:07.68 21km_Jugend 16 W   7
 34  719 WARTNER Marianne  TSV Regen  GER  Regen   1956 58:34.72 (39) 35:19.00 (29) 1:33:53.72  21:55.41  0:28.76 21km_Damen 46   3
 35  771 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V. Ski  GER  Kurort Oybin   1965 58:27.18 (38) 36:05.01 (35) 1:34:32.19  22:33.88  0:38.47 21km_Damen 41   4
 36  787 WEINBERGER Sandra    GER  Bodenmais   1974 58:36.15 (40) 35:56.77 (34) 1:34:32.92  22:34.61  0:00.73 21km_Damen 31   4
 37  767 MATTHES Anne  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1989 57:59.74 (35) 36:39.58 (37) 1:34:39.32  22:41.01  0:06.40 21km_Jugend 17 W   4
 38  770 REICHELT Sophia  SSV Sayda e.V.  GER     1986 58:04.03 (37) 36:52.26 (38) 1:34:56.29  22:57.98  0:16.97 21km_Junioren W   4
 39  750 SEUCHZ-WIRTH Franziska  SG Gösmes-Walberngrün  GER  Helmbrechts   1990 57:41.50 (33) 37:48.83 (45) 1:35:30.33  23:32.02  0:34.04 21km_Jugend 16 W   8
 40  730 SCHEIDEL Karin  SV TU Ilmenau  GER     1943 59:51.67 (46) 36:15.38 (36) 1:36:07.05  24:08.74  0:36.72 21km_Damen 61   1
 41  721 RIEDL Monika  WSV Zellerreit  GER     1971 58:01.79 (36) 38:11.09 (47) 1:36:12.88  24:14.57  0:05.83 21km_Damen 31   5
 42  769 KOCH Eva  ESV Nassau  GER     1990 58:36.56 (41) 37:53.71 (46) 1:36:30.27  24:31.96  0:17.39 21km_Jugend 16 W   9
 43  801 WOLFRAM Heidi  SWV Goldlauter  GER  Suhl   1955 59:27.26 (43) 37:09.01 (40) 1:36:36.27  24:37.96  0:06.00 21km_Damen 51   3
 44  712 STORM Heike  SSV Sayda  GER     1965 59:04.00 (42) 37:36.39 (44) 1:36:40.39  24:42.08  0:04.12 21km_Damen 41   5
 45  759 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1964 1:00:04.02 (47) 37:35.61 (42) 1:37:39.63  25:41.32  0:59.24 21km_Damen 41   6
 46  799 KAGERBAUER Simone  FC Langdorf  GER  Langdorf   1977 59:37.52 (45) 38:44.13 (51) 1:38:21.65  26:23.34  0:42.02 21km_Damen 21   5
 47  734 STENSCHKE Renate  Einheit Berliner Bär  GER  Berlin   1940 1:01:12.95 (49) 37:23.51 (41) 1:38:36.46  26:38.15  0:14.81 21km_Damen 66   1
 48  765 GRESENS Heike  SSV Geyer  GER     1971 1:01:51.90 (52) 36:53.66 (39) 1:38:45.56  26:47.25  0:09.10 21km_Damen 31   6
 49  717 BÜRST Maria  SC Schwarzach  GER  Schwarzach   1959 1:01:36.99 (50) 38:25.92 (49) 1:40:02.91  28:04.60  1:17.35 21km_Damen 46   4
 50  760 RUTTLOFF Janka  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1986 59:34.33 (44) 40:38.88 (59) 1:40:13.21  28:14.90  0:10.30 21km_Junioren W   5
 51  781 KUS Ute  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1959 1:01:51.48 (51) 38:26.06 (50) 1:40:17.54  28:19.23  0:04.33 21km_Damen 46   5
 52  761 HÄHNER Susanne  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990 1:00:27.94 (48) 40:17.87 (58) 1:40:45.81  28:47.50  0:28.27 21km_Jugend 16 W   10
 53  722 EGERER Ivonne  SV Neudorf  GER     1968 1:03:28.33 (56) 38:24.16 (48) 1:41:52.49  29:54.18  1:06.68 21km_Damen 36   7
 54  729 SEUß Silvia  SC Münchberg  GER     1972 1:03:14.77 (55) 39:40.85 (55) 1:42:55.62  30:57.31  1:03.13 21km_Damen 31   7
 55  803 KLÜGEL Yvonne    GER  Dresden   1973 1:04:10.01 (58) 39:09.10 (53) 1:43:19.11  31:20.80  0:23.49 21km_Damen 31   8
 56  748 HOLANKOVA Edita  USK CS Plzen  CZE     1975 1:04:08.93 (57) 39:13.23 (54) 1:43:22.16  31:23.85  0:03.05 21km_Damen 31   9
 57  731 FUCHS Karolin  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1990 1:04:20.85 (61) 39:07.92 (52) 1:43:28.77  31:30.46  0:06.61 21km_Jugend 16 W   11
 58  775 CERNOCHOVA Jaroslava  PJR Frenstat p/R  CZE     1947 1:02:51.81 (53) 40:44.76 (60) 1:43:36.57  31:38.26  0:07.80 21km_Damen 56   1
 59  710 HAHN Claudia  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1963 1:03:04.90 (54) 40:49.35 (61) 1:43:54.25  31:55.94  0:17.68 21km_Damen 41   7
 60  727 PANGERL Sonja  DJK Beucherling  GER  Zell   1956 1:04:17.99 (59) 40:03.17 (57) 1:44:21.16  32:22.85  0:26.91 21km_Damen 46   6
 61  783 SAUERWEIN Elisabeth  DAV Neuburg/Donau  GER  Neuburg/Donau   1958 1:05:03.94 (62) 41:34.44 (65) 1:46:38.38  34:40.07  2:17.22 21km_Damen 46   7
 62  749 BROZKOVA Ludmila  HSK Benecko  CZE     1962 1:04:18.06 (60) 42:21.34 (68) 1:46:39.40  34:41.09  0:01.02 21km_Damen 41   8
 63  707 DOTZAUER Stefanie  SV Lok Eilenburg  GER     1989 1:07:21.42 (69) 39:41.59 (56) 1:47:03.01  35:04.70  0:23.61 21km_Jugend 17 W   5
 64  728 WENZEL Annemone  Kelchsteiner Oybin  GER  Kurort Oybin   1955 1:05:30.29 (63) 41:33.45 (64) 1:47:03.74  35:05.43  0:00.73 21km_Damen 51   4
 65  701 RECKWARDT Heike  SG Holzhau  GER     1984 1:06:36.43 (67) 41:18.50 (63) 1:47:54.93  35:56.62  0:51.19 21km_Damen 21   6
 66  715 HENNINGSEN Brigitte  DAV Augsburg  GER  Koenigsbrunn   1941 1:06:23.40 (65) 41:51.27 (67) 1:48:14.67  36:16.36  0:19.74 21km_Damen 61   2
 67  784 DR. KLINGER Gunda  SV 07 Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1962 1:06:48.25 (68) 41:40.23 (66) 1:48:28.48  36:30.17  0:13.81 21km_Damen 41   9
 68  709 KLIX Claudia  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1967 1:06:26.48 (66) 42:43.46 (69) 1:49:09.94  37:11.63  0:41.46 21km_Damen 36   8
 69  779 FINDER Grit  Hohburger SV  GER  Leipzig   1964 1:08:45.25 (71) 40:57.26 (62) 1:49:42.51  37:44.20  0:32.57 21km_Damen 41   10
 70  747 WOHLRAB Marion  SV Schöneheide  GER  Rodewisch   1969 1:06:17.38 (64) 43:55.17 (73) 1:50:12.55  38:14.24  0:30.04 21km_Damen 36   9
 71  703 ROTHER Maria  SG Holzhau  GER     1990 1:08:02.04 (70) 43:16.74 (70) 1:51:18.78  39:20.47  1:06.23 21km_Jugend 16 W   12
 72  788 BAUMHOF Annemarie  TSV Runderoth  GER  Engelskirchen   1955 1:08:51.10 (72) 43:27.06 (72) 1:52:18.16  40:19.85  0:59.38 21km_Damen 51   5
 73  766 KRAUT Silka  SV Linda  GER  Linda   1970 1:11:20.03 (73) 43:20.19 (71) 1:54:40.22  42:41.91  2:22.06 21km_Damen 36   10
 74  714 FLÖTER Angelika  Skiclub Frohburg  GER  Bad Lausick   1964 1:11:49.29 (75) 45:49.11 (76) 1:57:38.40  45:40.09  2:58.18 21km_Damen 41   11
 75  737 LANGMANN Veronika  SC Prien  GER  Prien Am Chiemsee   1985 1:13:42.55 (77) 44:31.62 (74) 1:58:14.17  46:15.86  0:35.77 21km_Damen 21   7
 76  758 KÜHNEL Birgit    GER  Bad Sachsa   1946 1:12:43.70 (76) 46:31.62 (77) 1:59:15.32  47:17.01  1:01.15 21km_Damen 56   2
 77  746 MARX Sabine  TSV Solingen  GER  Solingen   1970 1:13:52.99 (78) 45:26.32 (75) 1:59:19.31  47:21.00  0:03.99 21km_Damen 36   11
 78  808 KRIEGER Bärbel  TSV Haar  GER  Haar   1939 1:11:33.27 (74) 48:41.98 (81) 2:00:15.25  48:16.94  0:55.94 21km_Damen 66   2
 79  726 HEMPEL Claudia  SG Adelsberg  GER  Chemnitz   1971 1:14:11.76 (79) 49:06.23 (82) 2:03:17.99  51:19.68  3:02.74 21km_Damen 31   10
 80  804 MEYER Katja  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1985 1:17:51.57 (84) 46:51.89 (78) 2:04:43.46  52:45.15  1:25.47 21km_Damen 21   8
 81  739 RUHMLAND Claudia  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1989 1:16:40.87 (81) 48:19.05 (80) 2:04:59.92  53:01.61  0:16.46 21km_Jugend 17 W   6
 82  772 FORBERGER Ursula  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1953 1:17:14.90 (82) 48:11.27 (79) 2:05:26.17  53:27.86  0:26.25 21km_Damen 51   6
 83  763 ZEILINGER-HARBICH Patrizia  Sport Harbich  AUT  Wartberg Im Mürztal   1963 1:15:25.04 (80) 52:03.23 (88) 2:07:28.27  55:29.96  2:02.10 21km_Damen 41   12
 84  796 RÜDIGER Barbara  Wolkenstein  GER  Wolkenstein   1950 1:18:15.31 (85) 50:16.77 (84) 2:08:32.08  56:33.77  1:03.81 21km_Damen 56   3
 85  744 EHRIG Sylv Ia  SG Adelsberg  GER  Pirna   1961 1:17:31.32 (83) 51:53.45 (87) 2:09:24.77  57:26.46  0:52.69 21km_Damen 41   13
 86  809 BÖHM Franzsika  SV Lok Eilenburg  GER  Paschwitz   1983 1:21:20.65 (89) 50:21.32 (85) 2:11:41.97  59:43.66  2:17.20 21km_Damen 21   9
 87  706 KARNAGEL Mandy  SV Lok Eilenburg  GER     1987 1:22:14.04 (91) 49:28.21 (83) 2:11:42.25  59:43.94  0:00.28 21km_Junioren W   6
 88  778 BITTNER Gisela  CSCM e.v.  GER  Berlin   1957 1:18:24.21 (86) 53:34.39 (89) 2:11:58.60  1:00:00.29  0:16.35 21km_Damen 46   8
 89  708 PAHLKE Simone    GER  München   1969 1:21:33.97 (90) 51:49.17 (86) 2:13:23.14  1:01:24.83  1:24.54 21km_Damen 36   12
 90  757 FEIST Ulrike  SG Klotzsche e. V.  GER   1975 1:19:53.60 (87) 54:14.33 (90) 2:14:07.93  1:02:09.62  0:44.79 21km_Damen 31   11
 91  806 VELDPAUS-SPEEKENBRINK Anca  Bedaf Uden  NED  Mill   1949 1:20:06.15 (88) 54:22.12 (92) 2:14:28.27  1:02:29.96  0:20.34 21km_Damen 56   4
 92  713 SUERMELI Sigrid Maria  Berlin  GER  Berlin   1954 1:22:47.45 (92) 54:16.28 (91) 2:17:03.73  1:05:05.42  2:35.46 21km_Damen 51   7
 93  724 MEY Kathrin  Dresden  GER  Dresden   1963 1:29:44.00 (96) 54:55.19 (93) 2:24:39.19  1:12:40.88  7:35.46 21km_Damen 41   14
 94  793 MARX Hannelore  DJK SG.St.Ingbert  GER  St. Ingbert   1935 1:29:51.76 (97) 55:36.36 (94) 2:25:28.12  1:13:29.81  0:48.93 21km_Damen 71   1
 95  800 GUHLMANN Annett  Hausdorfer Sportverein  GER  Zettlitz   1966 1:26:24.06 (93) 59:43.46 (96) 2:26:07.52  1:14:09.21  0:39.40 21km_Damen 36   13
 96  743 PIETERSEN Jelleke  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1947 1:26:29.60 (94) 59:52.04 (97) 2:26:21.64  1:14:23.33  0:14.12 21km_Damen 56   5
 97  792 ESTELLE Evelyne  Pilat Sports Nature  FRA  Tarentaise   1960 1:28:58.52 (95) 59:32.22 (95) 2:28:30.74  1:16:32.43  2:09.10 21km_Damen 46   9
 98  814 DEN BLANKEN-ROEST Wil  SLT Utrecht  NED  Baarn   1954 1:34:34.81 (98) 1:03:35.32 (98) 2:38:10.13  1:26:11.82  9:39.39 21km_Damen 51   8
 99  794 VERHAGEN Oda  Lang-Lauf-Club bedAF Uden  NED  Uden   1948 1:35:51.60 (99) 1:08:10.29 (102) 2:44:01.89  1:32:03.58  5:51.76 21km_Damen 56   6
 100  810 KOTRCOVA Melanie  Ski Club Sumava  CZE  Vlochovo Brezi   1951 1:37:58.55 (100) 1:07:58.25 (101) 2:45:56.80  1:33:58.49  1:54.91 21km_Damen 51   9
 101  791 COURTINE Nathalie  Pilat Sports Nature  FRA  Le Bessat   1954 1:38:21.56 (101) 1:07:57.92 (100) 2:46:19.48  1:34:21.17  0:22.68 21km_Damen 51   10
 102  740 DEKKER Gonnie  Langlaufverein Bedaf  NED  Den Hout   1949 1:44:22.34 (102) 1:06:47.39 (99) 2:51:09.73  1:39:11.42  4:50.25 21km_Damen 56   7
 103  742 DEKKER Mirjam  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1958 1:46:21.64 (104) 1:09:10.65 (103) 2:55:32.29  1:43:33.98  4:22.56 21km_Damen 46   10
 104  741 V. NIEUWENBURG Cora  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1954 1:46:14.90 (103) 1:11:53.96 (104) 2:58:08.86  1:46:10.55  2:36.57 21km_Damen 51   11

Int. SUBARU Skadi Loppet 2006
Bodenmais (GER), 19.3.2006
Klasse: 21km_Overall M
Rang StNr Name Verein NAT Ort JG  ZWZ 21 R1  Rg  ZWZ - Ziel  Rg  Ziel Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg
 1  669 JAKS Martin  Tatran ZR  CZE  Zelna Ruda   1986 35:27.99 (1) 23:00.18 (1) 58:28.17  0:00.00  0:00.00 21km_Junioren M   1
 2  654 FREIMUTH Thomas  SC Zwiesel  GER   1980 35:37.30 (2) 24:02.37 (6) 59:39.67  1:11.50  1:11.50 21km_Herren 21   1
 3  580 BREDL Johannes  WSV Rabenstein  GER   1983 37:38.47 (4) 23:12.64 (2) 1:00:51.11  2:22.94  1:11.44 21km_Herren 21   2
 4  650 IONENKOV Aleksandr  Belarus Ski Federation  BLR     1986 37:36.92 (3) 23:14.85 (3) 1:00:51.77  2:23.60  0:00.66 21km_Junioren M   2
 5  593 JESCHKE Marc  SKG Gersfeld  GER  Wildflecken   1975 37:52.59 (7) 23:33.17 (4) 1:01:25.76  2:57.59  0:33.99 21km_Herren 31   1
 6  644 BRYDL Pavel  Ski Klub Jablonec n.N.  CZE   1980 37:39.66 (5) 24:08.71 (7) 1:01:48.37  3:20.20  0:22.61 21km_Herren 21   3
 7  649 KARNEENKO Leanid  Belarus Ski Federation  BLR     1987 37:41.03 (6) 24:51.49 (11) 1:02:32.52  4:04.35  0:44.15 21km_Junioren M   3
 8  633 MEISTER Markus  Salomon Racing Team  GER  Ebnath   1976 38:34.50 (8) 24:28.71 (8) 1:03:03.21  4:35.04  0:30.69 21km_Herren 21   4
 9  1040 LANGER Bernhard  SCMK Hirschau  GER  Hirschau   1967 39:11.47 (10) 23:59.88 (5) 1:03:11.35  4:43.18  0:08.14 21km_Herren 36   1
 10  699 DENGG Günther  Kneissl-Team  AUT  Brixlegg   1973 39:09.98 (9) 24:31.40 (10) 1:03:41.38  5:13.21  0:30.03 21km_Herren 31   2
 11  689 GROTZ Jürgen  Neuner Madshus Team  GER  Wieggensbach   1977 39:24.71 (11) 24:53.80 (12) 1:04:18.51  5:50.34  0:37.13 21km_Herren 21   5
 12  651 TERASCHKEVITSCH Eugeni  Belarus Ski Federation  BLR     1987 40:40.24 (16) 24:31.37 (9) 1:05:11.61  6:43.44  0:53.10 21km_Junioren M   4
 13  663 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER     1964 40:05.25 (13) 25:07.62 (13) 1:05:12.87  6:44.70  0:01.26 21km_Herren 41   1
 14  912 FREYER Gerald  Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1958 40:38.18 (15) 25:33.47 (15) 1:06:11.65  7:43.48  0:58.78 21km_Herren 46   1
 15  922 BERGELT Matthias  WSV Neuhausen  GER  Satzung   1956 40:32.85 (14) 25:38.82 (17) 1:06:11.67  7:43.50  0:00.02 21km_Herren 46   2
 16  673 TEJCHMAN Jakub  Fenix Ski- Team  CZE     1988 39:52.10 (12) 26:28.27 (24) 1:06:20.37  7:52.20  0:08.70 21km_Jugend 17 M   1
 17  648 MELLERT Michael  Fischer Racing Team  AUT   1972 41:12.94 (19) 25:36.68 (16) 1:06:49.62  8:21.45  0:29.25 21km_Herren 31   3
 18  609 PECHER Stefan  SC Neubau  GER  Fichtenberg   1966 40:42.87 (18) 26:15.59 (22) 1:06:58.46  8:30.29  0:08.84 21km_Herren 36   2
 19  652 KRYVETS Aliaksandr  GV KL VitaBeg  BLR     1988 40:41.87 (17) 26:21.67 (23) 1:07:03.54  8:35.37  0:05.08 21km_Jugend 17 M   2
 20  542 BAYER Matthias  TuS 1892 Mitterteich  GER     1975 41:31.38 (22) 26:05.60 (18) 1:07:36.98  9:08.81  0:33.44 21km_Herren 31   4
 21  630 SCHNEIDER Sylvio  Bertsdorfer SV  GER     1969 41:30.08 (21) 26:14.13 (21) 1:07:44.21  9:16.04  0:07.23 21km_Herren 36   3
 22  618 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER  Marienberg   1968 41:15.10 (20) 26:41.12 (26) 1:07:56.22  9:28.05  0:12.01 21km_Herren 36   4
 23  681 ASCHENBACH Bert  HLF Seligenthal  GER  Seligenthal   1963 41:59.63 (27) 26:10.53 (20) 1:08:10.16  9:41.99  0:13.94 21km_Herren 41   2
 24  576 FISNAR JUN. Jiri  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Loucna   1976 42:57.00 (36) 25:18.68 (14) 1:08:15.68  9:47.51  0:05.52 21km_Herren 21   6
 25  976 BAACKE Klaus  WSC 07 Ruhla  GER  Ruhla   1955 41:49.34 (26) 26:34.91 (25) 1:08:24.25  9:56.08  0:08.57 21km_Herren 51   1
 26  595 HOFFMANN Peter  Skiclub 1927 Köthen  GER  Köthen   1989 41:42.64 (25) 26:42.56 (27) 1:08:25.20  9:57.03  0:00.95 21km_Jugend 17 M   3
 27  610 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER  Falkenberg   1968 41:39.77 (24) 26:55.24 (29) 1:08:35.01  10:06.84  0:09.81 21km_Herren 36   5
 28  677 PUCHINGER Marcel  Fischer Racing Team  GER  Bischofswiesen   1976 42:29.70 (31) 26:06.30 (19) 1:08:36.00  10:07.83  0:00.99 21km_Herren 21   7
 29  919 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER  Grafling   1960 41:38.25 (23) 27:06.77 (32) 1:08:45.02  10:16.85  0:09.02 21km_Herren 46   3
 30  514 HAHN Bernd  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1988 42:08.96 (28) 27:01.89 (30) 1:09:10.85  10:42.68  0:25.83 21km_Jugend 17 M   4
 31  601 HÄNISCH Christian  ESV Nassau  GER   1989 42:25.63 (30) 26:52.28 (28) 1:09:17.91  10:49.74  0:07.06 21km_Jugend 17 M   5
 32  603 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER  Geyer   1972 42:19.00 (29) 27:06.96 (33) 1:09:25.96  10:57.79  0:08.05 21km_Herren 31   5
 33  602 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER     1962 42:37.59 (33) 27:22.31 (35) 1:09:59.90  11:31.73  0:33.94 21km_Herren 41   3
 34  625 EGE Andreas  WSV Braunlage  GER     1961 42:39.53 (34) 27:27.81 (39) 1:10:07.34  11:39.17  0:07.44 21km_Herren 41   4
 35  615 RYSKA Vit  PJR Frenstat p/R  CZE     1975 42:54.39 (35) 27:27.76 (38) 1:10:22.15  11:53.98  0:14.81 21km_Herren 31   6
 36  879 KONIECZNY Knut  SV TU Ilmenau  GER     1960 43:44.27 (41) 27:06.57 (31) 1:10:50.84  12:22.67  0:28.69 21km_Herren 46   4
 37  918 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER     1940 43:11.36 (37) 27:43.24 (44) 1:10:54.60  12:26.43  0:03.76 21km_Herren 66   1
 38  600 HENNIG Nico    GER   1976 43:27.20 (38) 27:58.80 (46) 1:11:26.00  12:57.83  0:31.40 21km_Herren 21   8
 39  1038 EDER Sebastian  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1988 44:17.09 (47) 27:23.18 (36) 1:11:40.27  13:12.10  0:14.27 21km_Jugend 17 M   6
 40  543 SCHIFFMANN Thomas  TuS Mitterteich  GER     1968 43:37.61 (39) 28:06.50 (47) 1:11:44.11  13:15.94  0:03.84 21km_Herren 36   6
 41  937 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER     1956 43:52.92 (42) 27:51.21 (45) 1:11:44.13  13:15.96  0:00.02 21km_Herren 46   5
 42  560 BATKO Pavel  LK Chodov  GER  Chodov   1961 44:18.82 (49) 27:29.33 (41) 1:11:48.15  13:19.98  0:04.02 21km_Herren 41   5
 43  688 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER  Zschorlau   1974 42:36.52 (32) 29:11.65 (80) 1:11:48.17  13:20.00  0:00.02 21km_Herren 31   7
 44  608 HOPPE Mario  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1972 44:20.48 (51) 27:29.31 (40) 1:11:49.79  13:21.62  0:01.62 21km_Herren 31   8
 45  647 OECHLER Dennis  TGV Schotten  GER     1989 44:18.02 (48) 27:43.06 (43) 1:12:01.08  13:32.91  0:11.29 21km_Jugend 17 M   7
 46  690 FISCHER Simon  Neuner-Madshus-Team  GER  Oberreute   1981 43:39.48 (40) 28:42.61 (63) 1:12:22.09  13:53.92  0:21.01 21km_Herren 21   9
 47  682 SCHMID Hans- Peter    SUI  Oberdürnten   1961 44:14.73 (46) 28:12.87 (49) 1:12:27.60  13:59.43  0:05.51 21km_Herren 41   6
 48  624 TRAPP Tobias  WSV Braunlage  GER     1988 44:01.84 (43) 28:28.34 (56) 1:12:30.18  14:02.01  0:02.58 21km_Jugend 17 M   8
 49  899 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER  Jöhstadt   1952 44:19.96 (50) 28:12.17 (48) 1:12:32.13  14:03.96  0:01.95 21km_Herren 51   2
 50  620 KURASCH Dimitrij  SK Oker  GER  Bad Harzburg   1988 44:12.71 (44) 28:21.33 (52) 1:12:34.04  14:05.87  0:01.91 21km_Jugend 17 M   9
 51  597 RICHTER Norman  SV Großwaltersdorf  GER  Eppendorf   1988 44:34.68 (52) 28:14.98 (50) 1:12:49.66  14:21.49  0:15.62 21km_Jugend 17 M   10
 52  621 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1966 45:49.04 (67) 27:09.71 (34) 1:12:58.75  14:30.58  0:09.09 21km_Herren 36   7
 53  575 HASEK Jan  Ski Klub Jablonec n.N.  CZE   1991 44:43.31 (55) 28:16.85 (51) 1:13:00.16  14:31.99  0:01.41 21km_Jugend 16 M   1
 54  930 FRANK Karl-Wilhelm  LBS Banfetal  GER     1954 45:25.64 (61) 27:35.31 (42) 1:13:00.95  14:32.78  0:00.79 21km_Herren 51   3
 55  629 EIFLER Hartmut  Bertsdorfer SV  GER     1962 44:42.73 (53) 28:25.74 (53) 1:13:08.47  14:40.30  0:07.52 21km_Herren 41   7
 56  631 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER     1963 44:45.45 (56) 28:28.30 (55) 1:13:13.75  14:45.58  0:05.28 21km_Herren 41   8
 57  696 SCHÖFERLE Andreas  SC Rettenberg  GER  Rettenberg   1961 44:13.14 (45) 29:07.83 (76) 1:13:20.97  14:52.80  0:07.22 21km_Herren 41   9
 58  1041 BÖSL Günter  SCNK Hirschau  GER  Schnaitenbach   1961 46:09.81 (73) 27:24.58 (37) 1:13:34.39  15:06.22  0:13.42 21km_Herren 41   10
 59  612 RÖSLER Felix  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Seiffen   1989 45:02.48 (58) 28:34.09 (59) 1:13:36.57  15:08.40  0:02.18 21km_Jugend 17 M   11
 60  524 FORBERGER Jürgen  SV Großwaltersdorf  GER  Großwaltersdorf   1961 44:42.97 (54) 29:19.81 (87) 1:14:02.78  15:34.61  0:26.21 21km_Herren 41   11
 61  960 MACHLER Paul  LLG Lachen  SUI  Innerthal   1960 45:29.82 (63) 28:33.79 (58) 1:14:03.61  15:35.44  0:00.83 21km_Herren 46   6
 62  617 BAROCKE Ralf  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1973 45:18.56 (59) 28:45.37 (65) 1:14:03.93  15:35.76  0:00.32 21km_Herren 31   9
 63  936 RONSBERGER Walter  WSV Skadi Bodenmais  GER     1953 45:38.99 (64) 28:36.11 (62) 1:14:15.10  15:46.93  0:11.17 21km_Herren 51   4
 64  997 HIERLMEIER Walter  Monte Kaolino Hirschau  GER  Altenstadt A.D. Wn   1941 45:27.22 (62) 28:49.89 (68) 1:14:17.11  15:48.94  0:02.01 21km_Herren 61   1
 65  674 HORCICKA Jiri  Fenix Ski- Team  CZE     1990 44:48.41 (57) 29:32.47 (90) 1:14:20.88  15:52.71  0:03.77 21km_Jugend 16 M   2
 66  592 MÖLLER Rene  WSV Trusetal  GER  Trusetal   1970 45:22.85 (60) 29:04.65 (73) 1:14:27.50  15:59.33  0:06.62 21km_Herren 36   8
 67  670 HALFAR Thomas  SV Arnbruck  GER  Arnbruck   1969 46:02.71 (69) 28:35.40 (61) 1:14:38.11  16:09.94  0:10.61 21km_Herren 36   9
 68  518 HÄNISCH Michael    GER   1985 46:06.31 (72) 28:34.14 (60) 1:14:40.45  16:12.28  0:02.34 21km_Herren 21   10
 69  584 WOLF Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1978 46:05.34 (71) 28:45.78 (66) 1:14:51.12  16:22.95  0:10.67 21km_Herren 21   11
 70  619 ESCHER Toni  SV Neudorf  GER     1990 45:47.53 (66) 29:11.38 (79) 1:14:58.91  16:30.74  0:07.79 21km_Jugend 16 M   3
 71  535 SCHÄFER David  TSV Mönchröden  GER  Roedental   1963 46:15.17 (75) 28:45.24 (64) 1:15:00.41  16:32.24  0:01.50 21km_Herren 41   12
 72  657 PARGGER Mathias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1987 45:44.19 (65) 29:19.02 (86) 1:15:03.21  16:35.04  0:02.80 21km_Junioren M   5
 73  598 MEYER Stefan  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1989 46:36.76 (84) 28:27.52 (54) 1:15:04.28  16:36.11  0:01.07 21km_Jugend 17 M   12
 74  684 WERNER Rico  Grün-Weiß Pirna  GER  Königstein   1985 46:32.60 (83) 28:33.04 (57) 1:15:05.64  16:37.47  0:01.36 21km_Herren 21   12
 75  693 FISCHER Andreas  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER  Geyer   1973 46:16.86 (76) 28:50.17 (69) 1:15:07.03  16:38.86  0:01.39 21km_Herren 31   10
 76  675 FELLNER Marek  Fenix Ski- Team  CZE     1965 45:50.56 (68) 29:16.70 (83) 1:15:07.26  16:39.09  0:00.23 21km_Herren 41   13
 77  627 RÖTTIG Philipp  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990 46:28.58 (80) 28:48.85 (67) 1:15:17.43  16:49.26  0:10.17 21km_Jugend 16 M   4
 78  641 SCHMIDT Andre  SVS Emmerzhausen  GER  Emmerzhausen   1969 46:11.81 (74) 29:07.34 (75) 1:15:19.15  16:50.98  0:01.72 21km_Herren 36   10
 79  852 KÖRBS Peter    GER  Bad Hersfeld   1959 46:25.34 (78) 28:54.80 (70) 1:15:20.14  16:51.97  0:00.99 21km_Herren 46   7
 80  929 KUFFNER Karl  SCMK Hirschau  GER  Viechtach   1943 46:30.18 (82) 29:03.90 (72) 1:15:34.08  17:05.91  0:13.94 21km_Herren 61   2
 81  539 ALRAUN Andreas  SC Aising-Pang  GER     1973 46:29.41 (81) 29:07.00 (74) 1:15:36.41  17:08.24  0:02.33 21km_Herren 31   11
 82  950 GRADNER Josef  USC Atomic St. Leonard  AUT  St. Leonhard   1953 46:26.84 (79) 29:09.93 (77) 1:15:36.77  17:08.60  0:00.36 21km_Herren 51   5
 83  656 BADER Bernd  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1986 46:25.27 (77) 29:23.43 (89) 1:15:48.70  17:20.53  0:11.93 21km_Junioren M   6
 84  587 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1967 46:04.50 (70) 30:20.52 (104) 1:16:25.02  17:56.85  0:36.32 21km_Herren 36   11
 85  591 SCHRAMM Olaf  SSV Geyer  GER     1966 47:18.09 (89) 29:12.34 (82) 1:16:30.43  18:02.26  0:05.41 21km_Herren 36   12
 86  599 MATTHES Tino    GER   1975 46:48.11 (85) 29:47.50 (96) 1:16:35.61  18:07.44  0:05.18 21km_Herren 31   12
 87  917 HARTWIG Hubert  SV TU Ilmenau  GER   1953 47:43.84 (92) 29:10.67 (78) 1:16:54.51  18:26.34  0:18.90 21km_Herren 51   6
 88  594 CLAUßNITZER David  SG Holzhau  GER     1988 46:52.87 (86) 30:04.59 (99) 1:16:57.46  18:29.29  0:02.95 21km_Jugend 17 M   13
 89  664 KÖNIG Sascha  Team Rudy Project SC Steinbach- Hallenberg  GER  Steinbach- Hallenberg   1978 47:27.74 (90) 29:33.29 (91) 1:17:01.03  18:32.86  0:03.57 21km_Herren 21   13
 90  931 SCHWEINBERG Manfred  SC Fuessen  GER  Fuessen   1960 47:52.94 (94) 29:18.63 (85) 1:17:11.57  18:43.40  0:10.54 21km_Herren 46   8
 91  850 KÖNIG Dieter  SWV Goldlauter  GER  Goldlauter   1945 48:13.63 (98) 28:59.09 (71) 1:17:12.72  18:44.55  0:01.15 21km_Herren 61   3
 92  571 ULBRICH Jan  TGV Schotten  GER     1963 47:33.51 (91) 29:47.18 (95) 1:17:20.69  18:52.52  0:07.97 21km_Herren 41   14
 93  683 BROTZER David    SUI  Reichenburg   1977 47:03.46 (87) 30:31.80 (106) 1:17:35.26  19:07.09  0:14.57 21km_Herren 21   14
 94  955 FERSTL Alban  AC Höhenfried-München  GER  München   1941 48:20.10 (100) 29:21.22 (88) 1:17:41.32  19:13.15  0:06.06 21km_Herren 61   4
 95  557 SÜNKEL Thomas  TSV 1860 Tettau  GER  Wallenfels   1990 48:02.32 (97) 29:41.70 (94) 1:17:44.02  19:15.85  0:02.70 21km_Jugend 16 M   5
 96  549 MOSER Josef  WSV Patersdorf  GER  Fernsdorf   1962 47:56.96 (95) 29:51.91 (97) 1:17:48.87  19:20.70  0:04.85 21km_Herren 41   15
 97  948 KRALOVEC Jiri  WSV Schönsee  CZE  Domazlice   1951 47:48.22 (93) 30:09.48 (101) 1:17:57.70  19:29.53  0:08.83 21km_Herren 51   7
 98  640 HASLINGER Hermann  TSV Siegsdorf  GER  Siegsdorf   1966 47:03.52 (88) 30:54.81 (121) 1:17:58.33  19:30.16  0:00.63 21km_Herren 36   13
 99  932 GILLIG Thomas  SKG Gersfeld  GER   1960 48:56.61 (110) 29:12.27 (81) 1:18:08.88  19:40.71  0:10.55 21km_Herren 46   9
 100  635 LANGER Patrick  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1990 48:34.37 (104) 29:36.02 (92) 1:18:10.39  19:42.22  0:01.51 21km_Jugend 16 M   6
 101  658 HOFER Dominik  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1988 48:49.53 (108) 29:36.92 (93) 1:18:26.45  19:58.28  0:16.06 21km_Jugend 17 M   14
 102  964 RUTTLOFF Jörg  Skiclub Dresden-Niedersedlitz  GER  Oberhermsdorf   1981 48:17.23 (99) 30:10.66 (102) 1:18:27.89  19:59.72  0:01.44 21km_Herren 21   15
 103  916 TUCHSCHEERER Dietmar  SSV Geyer  GER  Tannenberg   1951 48:22.08 (101) 30:06.97 (100) 1:18:29.05  20:00.88  0:01.16 21km_Herren 51   8
 104  556 SCHNEIDER Ronny  Bertsdorfer SV  GER     1970 48:37.88 (105) 29:59.42 (98) 1:18:37.30  20:09.13  0:08.25 21km_Herren 36   14
 105  590 KLOß Robert  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1990 47:59.95 (96) 30:39.12 (109) 1:18:39.07  20:10.90  0:01.77 21km_Jugend 16 M   7
 106  583 WEIGELT Jens    GER   1971 48:32.02 (102) 30:37.15 (107) 1:19:09.17  20:41.00  0:30.10 21km_Herren 31   13
 106  832 PÖSCHL Michael  TSV Regen  GER  Langdorf   1941 48:53.93 (109) 30:15.24 (103) 1:19:09.17  20:41.00  0:00.00 21km_Herren 61   5
 108  914 CZECH Horst    GER  Treffurt   1939 48:32.48 (103) 30:37.70 (108) 1:19:10.18  20:42.01  0:01.01 21km_Herren 66   2
 109  836 HÄNISCH Stephan    GER   1959 48:41.81 (107) 30:54.79 (120) 1:19:36.60  21:08.43  0:26.42 21km_Herren 46   10
 110  878 FLADE Joachim  SC Münchberg  GER     1954 49:01.38 (112) 30:49.50 (118) 1:19:50.88  21:22.71  0:14.28 21km_Herren 51   9
 111  924 NAVRATIL Frantisek  Toma a.s. Olomovc  CZE  Olomovc   1942 48:39.98 (106) 31:13.55 (130) 1:19:53.53  21:25.36  0:02.65 21km_Herren 61   6
 112  639 GERLAND Martin  SC Pallas Berlin  GER  Solingen   1970 49:03.32 (113) 30:55.95 (122) 1:19:59.27  21:31.10  0:05.74 21km_Herren 36   15
 113  655 SABRANSKY Herbert  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1964 49:09.99 (116) 30:51.26 (119) 1:20:01.25  21:33.08  0:01.98 21km_Herren 41   16
 114  645 ROGGE Richard  SKG Gersfeld  GER     1963 49:20.48 (120) 30:44.10 (111) 1:20:04.58  21:36.41  0:03.33 21km_Herren 41   17
 115  616 MÜLLER Dirk  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER  Freiberg   1973 49:25.25 (121) 30:44.19 (112) 1:20:09.44  21:41.27  0:04.86 21km_Herren 31   14
 116  508 CLAUßNITZER Tobias  SG Holzhau  GER     1990 49:05.34 (114) 31:05.96 (125) 1:20:11.30  21:43.13  0:01.86 21km_Jugend 16 M   8
 117  596 PAUL Alexander  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1989 49:08.03 (115) 31:03.35 (124) 1:20:11.38  21:43.21  0:00.08 21km_Jugend 17 M   15
 118  558 DIETZ Olaf  SG Adelsberg  GER  Chemnitz   1974 48:57.63 (111) 31:16.95 (135) 1:20:14.58  21:46.41  0:03.20 21km_Herren 31   15
 119  679 WIESE Thomas  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1981 49:30.26 (124) 30:46.04 (114) 1:20:16.30  21:48.13  0:01.72 21km_Herren 21   16
 120  667 MÜLLER Uwe  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1980 49:37.32 (126) 30:47.94 (116) 1:20:25.26  21:57.09  0:08.96 21km_Herren 21   17
 121  581 BRUNNER Peter  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1991 49:17.92 (119) 31:08.84 (126) 1:20:26.76  21:58.59  0:01.50 21km_Jugend 16 M   9
 122  1029 LANDERDINGER Manfred  AAG Union Maria Schmolln  AUT  Braunau   1975 49:17.12 (118) 31:12.51 (128) 1:20:29.63  22:01.46  0:02.87 21km_Herren 31   16
 123  951 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER  Plattling   1955 49:49.19 (127) 30:48.52 (117) 1:20:37.71  22:09.54  0:08.08 21km_Herren 51   10
 124  698 ALRAUN Rüdiger  SC Aising-Pang  GER  Rosenheim   1966 49:11.12 (117) 31:41.46 (141) 1:20:52.58  22:24.41  0:14.87 21km_Herren 36   16
 125  672 KLOIBER Georg  TSV Regen  GER  Regen   1963 50:31.51 (134) 30:25.44 (105) 1:20:56.95  22:28.78  0:04.37 21km_Herren 41   18
 126  548 MOSER Sebastian  WSV Patersdorf  GER  Fernsdorf   1991 50:18.99 (131) 30:41.61 (110) 1:21:00.60  22:32.43  0:03.65 21km_Jugend 16 M   10
 127  671 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1946 50:31.92 (135) 30:46.79 (115) 1:21:18.71  22:50.54  0:18.11 21km_Herren 56   1
 128  923 HOFMANN Andreas  Tuspo Greifenstein  GER  Driedorf   1955 49:52.99 (128) 31:27.65 (138) 1:21:20.64  22:52.47  0:01.93 21km_Herren 51   11
 129  572 REIBER Marius  TGV Schotten  GER     1991 50:37.34 (136) 30:45.67 (113) 1:21:23.01  22:54.84  0:02.37 21km_Jugend 16 M   11
 130  687 HOFMANN Johannes  SC/TV Gefrees  GER  Gefrees   1987 49:29.20 (123) 32:09.55 (150) 1:21:38.75  23:10.58  0:15.74 21km_Junioren M   7
 131  847 MULTERER Hans  WSV Lohberg  GER  Lohberg   1956 49:57.28 (129) 31:43.86 (142) 1:21:41.14  23:12.97  0:02.39 21km_Herren 46   11
 132  611 WALTER Michael  SV Eglots  GER  Heimenkirch   1990 49:34.17 (125) 32:15.06 (155) 1:21:49.23  23:21.06  0:08.09 21km_Jugend 16 M   12
 133  984 ERTL Walter  TSV Regen  GER  Regen   1952 50:47.61 (140) 31:10.53 (127) 1:21:58.14  23:29.97  0:08.91 21km_Herren 51   12
 134  1045 KAUFMANN Max  BW Sozialwerk Regen  GER  Regen   1957 50:45.93 (139) 31:15.75 (132) 1:22:01.68  23:33.51  0:03.54 21km_Herren 46   12
 135  686 HERTEL Uwe  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Neuhausen   1962 51:03.83 (142) 31:13.23 (129) 1:22:17.06  23:48.89  0:15.38 21km_Herren 41   19
 136  628 WEGNER David  Ski-Club-Kottmar  GER   1990 50:40.83 (138) 31:37.37 (140) 1:22:18.20  23:50.03  0:01.14 21km_Jugend 16 M   13
 137  891 KUBENKA Vladislav  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Lanskroun   1947 50:38.56 (137) 31:49.47 (146) 1:22:28.03  23:59.86  0:09.83 21km_Herren 56   2
 138  660 HOFER Tobias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990 50:30.53 (133) 31:58.65 (147) 1:22:29.18  24:01.01  0:01.15 21km_Jugend 16 M   14
 139  902 PSCHEIDT Michal  Tatran ZR  CZE  Nyrsko   1974 50:15.13 (130) 32:23.31 (158) 1:22:38.44  24:10.27  0:09.26 21km_Herren 31   17
 140  694 SCHMITT Michael  SC Lauf  GER  Lauf   1967 50:29.20 (132) 32:19.36 (156) 1:22:48.56  24:20.39  0:10.12 21km_Herren 36   17
 141  577 PECHER Lukas  SC Neubau  GER  Fichtelberg   1990 49:27.33 (122) 33:24.03 (180) 1:22:51.36  24:23.19  0:02.80 21km_Jugend 16 M   15
 142  526 EBERT Andreas  SC Ilsenburg  GER     1982 51:42.39 (152) 31:16.48 (133) 1:22:58.87  24:30.70  0:07.51 21km_Herren 21   18
 143  884 SÜNKEL Dieter  TSV 1860 Tettau  GER  Wallenfels   1948 51:40.99 (151) 31:20.18 (137) 1:23:01.17  24:33.00  0:02.30 21km_Herren 56   3
 144  926 DEHOTTAY André  SC Butgenbach  BEL  Belgium   1959 52:03.67 (156) 31:00.33 (123) 1:23:04.00  24:35.83  0:02.83 21km_Herren 46   13
 145  971 WERNER Wolfgang  SWV Goldlauter  GER  Schmiedefeld   1953 51:32.86 (149) 31:47.58 (144) 1:23:20.44  24:52.27  0:16.44 21km_Herren 51   13
 146  962 BERG Peter  SSC Hohe Acht  GER  Sinzig   1957 51:11.44 (143) 32:10.63 (151) 1:23:22.07  24:53.90  0:01.63 21km_Herren 46   14
 147  885 WALTER Matthias  Chemie Gotha  GER  Gotha   1957 51:33.15 (150) 31:49.37 (145) 1:23:22.52  24:54.35  0:00.45 21km_Herren 46   15
 148  585 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1965 51:25.34 (146) 32:00.27 (149) 1:23:25.61  24:57.44  0:03.09 21km_Herren 41   20
 149  505 CLAUßNITZER Frank  SG Holzhau  GER     1963 51:02.04 (141) 32:27.58 (161) 1:23:29.62  25:01.45  0:04.01 21km_Herren 41   21
 150  661 MESSNER Matthias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990 52:15.82 (157) 31:15.49 (131) 1:23:31.31  25:03.14  0:01.69 21km_Jugend 16 M   16
 151  503 KRÜGER Thomas    GER  Marksuhl   1975 51:52.26 (154) 31:46.84 (143) 1:23:39.10  25:10.93  0:07.79 21km_Herren 31   18
 152  659 BRUNNER Florian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1989 51:22.72 (145) 32:30.90 (163) 1:23:53.62  25:25.45  0:14.52 21km_Jugend 17 M   16
 153  646 BOPP Bernd  TGV Schotten  GER     1963 51:28.20 (148) 32:25.47 (159) 1:23:53.67  25:25.50  0:00.05 21km_Herren 41   22
 154  848 WARTHA Anton  TSV Tettau  GER  Rugendorf   1936 51:59.72 (155) 31:59.64 (148) 1:23:59.36  25:31.19  0:05.69 21km_Herren 66   3
 155  555 PILZ Steffen  Bertsdorfer SV  GER     1975 51:42.76 (153) 32:31.48 (164) 1:24:14.24  25:46.07  0:14.88 21km_Herren 31   19
 156  653 RIECK Patrick  SG Klotzsche e. V.  GER   1975 51:28.00 (147) 32:55.19 (173) 1:24:23.19  25:55.02  0:08.95 21km_Herren 31   20
 157  839 KLAUS Günter  SSV  GER  Geyer   1945 53:10.03 (172) 31:17.61 (136) 1:24:27.64  25:59.47  0:04.45 21km_Herren 61   7
 158  893 KLEY Helmut  WSC 07 Ruhla  GER  Ruhla   1950 53:02.50 (170) 31:33.24 (139) 1:24:35.74  26:07.57  0:08.10 21km_Herren 56   4
 159  666 KÖHLER Christian  WSV Brotterode  GER  Brotterode   1979 52:26.93 (160) 32:27.88 (162) 1:24:54.81  26:26.64  0:19.07 21km_Herren 21   19
 160  875 RUZICKA Josef  TATRAN ZELEZNA RUDA  CZE  Zelezna Ruda   1939 52:29.78 (162) 32:26.78 (160) 1:24:56.56  26:28.39  0:01.75 21km_Herren 66   4
 161  905 ERDENKÄUFER Toni  ohne  GER  Heroldsberg   1959 52:46.24 (166) 32:12.56 (154) 1:24:58.80  26:30.63  0:02.24 21km_Herren 46   16
 162  589 METZLAFF Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990 51:15.95 (144) 33:44.60 (189) 1:25:00.55  26:32.38  0:01.75 21km_Jugend 16 M   17
 163  897 HODINA Alois  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Sumperk   1949 52:27.85 (161) 32:39.58 (166) 1:25:07.43  26:39.26  0:06.88 21km_Herren 56   5
 164  935 GLANTSCHNIG Helmut  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1957 53:05.68 (171) 32:11.94 (152) 1:25:17.62  26:49.45  0:10.19 21km_Herren 46   17
 165  863 MAIER Franz  WSV Zellerreit  GER     1937 52:47.39 (168) 32:41.04 (168) 1:25:28.43  27:00.26  0:10.81 21km_Herren 66   5
 166  607 VAN DICK Dimitri  S.C. Elsenborn  BEL  Ovifat   1979 52:25.85 (159) 33:04.88 (175) 1:25:30.73  27:02.56  0:02.30 21km_Herren 21   20
 167  582 SIEGERT Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990 52:46.35 (167) 32:48.70 (170) 1:25:35.05  27:06.88  0:04.32 21km_Jugend 16 M   18
 168  959 STEYSKAL Günther  RC Linz  AUT  Puchenau   1950 53:29.87 (175) 32:12.20 (153) 1:25:42.07  27:13.90  0:07.02 21km_Herren 56   6
 169  983 JUNGBECK Hans  SC Bodenmais  GER  Arnbruck   1952 52:49.02 (169) 32:53.89 (172) 1:25:42.91  27:14.74  0:00.84 21km_Herren 51   14
 170  861 MEIER Siegfried  SC Schwarzach  GER  Schwarzach   1958 52:33.41 (163) 33:14.95 (176) 1:25:48.36  27:20.19  0:05.45 21km_Herren 46   18
 171  994 JORISSEN Ronald  HLV  NED  Amsterdam   1953 52:45.08 (165) 33:04.74 (174) 1:25:49.82  27:21.65  0:01.46 21km_Herren 51   15
 172  506 TROMMLER Sebastian  SG Holzhau  GER     1989 52:22.49 (158) 33:39.39 (185) 1:26:01.88  27:33.71  0:12.06 21km_Jugend 17 M   17
 173  546 DVORAK Frantisek  SKI Zoufalci  CZE  Cvikov   1979 53:29.76 (174) 32:33.69 (165) 1:26:03.45  27:35.28  0:01.57 21km_Herren 21   21
 174  507 TROMMLER Uwe  SG Holzhau  GER     1963 54:01.61 (183) 32:22.40 (157) 1:26:24.01  27:55.84  0:20.56 21km_Herren 41   23
 175  520 LEIST André  SW Stennweiler Nordsaar  GER  Dortmund   1976 52:42.63 (164) 33:44.66 (190) 1:26:27.29  27:59.12  0:03.28 21km_Herren 21   22
 176  605 BIRKE Eric  SSV Sayda  GER     1989 53:52.23 (180) 32:40.33 (167) 1:26:32.56  28:04.39  0:05.27 21km_Jugend 17 M   18
 177  561 NAUMANN Jörg  SV Chemie Gotha  GER  Gotha   1961 53:57.28 (181) 32:50.37 (171) 1:26:47.65  28:19.48  0:15.09 21km_Herren 41   24
 178  541 DOBBERKAU Rigo  FSV Rempesgrün  GER  Auerbach / Ot Beerheide   1974 54:05.74 (184) 32:45.53 (169) 1:26:51.27  28:23.10  0:03.62 21km_Herren 31   21
 179  995 KNITTL Franz  Ski-Club-Grossberg  GER  Pentling   1948 53:44.46 (176) 33:20.37 (179) 1:27:04.83  28:36.66  0:13.56 21km_Herren 56   7
 180  668 SCHWARZ Martin    GER  Bodenmais   1967 55:56.56 (207) 31:16.54 (134) 1:27:13.10  28:44.93  0:08.27 21km_Herren 36   18
 181  906 PROCHNOW Gerhard  DAV Bayreuth  GER  Bayreuth   1949 53:58.03 (182) 33:24.84 (181) 1:27:22.87  28:54.70  0:09.77 21km_Herren 56   8
 182  554 RICHTER Johannes  Bertsdorfer SV  GER     1990 53:47.95 (178) 33:40.64 (187) 1:27:28.59  29:00.42  0:05.72 21km_Jugend 16 M   19
 183  999 MOSER Georg  SC Lengdorf  GER  Lengdorf   1952 53:11.96 (173) 34:22.18 (203) 1:27:34.14  29:05.97  0:05.55 21km_Herren 51   16
 184  527 MÖBIUS Marten  SC Ilsenburg  GER     1981 53:50.29 (179) 33:59.67 (191) 1:27:49.96  29:21.79  0:15.82 21km_Herren 21   23
 185  880 BRUNNGRÄBER Dieter  SWV Goldlauter  GER  Suhl   1938 54:15.52 (187) 33:40.54 (186) 1:27:56.06  29:27.89  0:06.10 21km_Herren 66   6
 186  634 SCHNITZLER Gerhard  GER  Kißlegg   1963 53:45.65 (177) 34:17.15 (200) 1:28:02.80  29:34.63  0:06.74 21km_Herren 41   25
 187  695 PÖLLMANN Gunnar  SC Lauf  GER  Nürnberg   1974 54:11.77 (185) 34:02.05 (193) 1:28:13.82  29:45.65  0:11.02 21km_Herren 31   22
 188  843 KRAMPL Kurt  TSV-Drügendorf-Tiefenstürmig  AUT  Eggolsheim   1959 54:55.02 (193) 33:32.21 (182) 1:28:27.23  29:59.06  0:13.41 21km_Herren 46   19
 189  825 RICHTER Wolfgang  RSV Chemnitz  GER  Chemnitz   1942 54:57.45 (195) 33:34.25 (183) 1:28:31.70  30:03.53  0:04.47 21km_Herren 61   8
 190  901 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain  GER  Lauterbach   1935 54:33.29 (189) 34:05.04 (194) 1:28:38.33  30:10.16  0:06.63 21km_Herren 71   1
 191  568 BROCK Guido  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1989 54:21.73 (188) 34:17.63 (201) 1:28:39.36  30:11.19  0:01.03 21km_Jugend 17 M   19
 192  513 PAUL Gerold  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1965 54:47.95 (190) 34:05.56 (196) 1:28:53.51  30:25.34  0:14.15 21km_Herren 41   26
 193  692 SVARC Stanislav  Licomersko  CZE  Prag 1   1962 54:54.98 (192) 34:05.14 (195) 1:29:00.12  30:31.95  0:06.61 21km_Herren 41   27
 194  623 PENNER Viktor  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1969 59:52.00 (248) 29:18.27 (84) 1:29:10.27  30:42.10  0:10.15 21km_Herren 36   19
 195  855 LEISTNER Frieder  Stützengrün  GER  Stützengrün   1951 55:39.90 (202) 33:41.70 (188) 1:29:21.60  30:53.43  0:11.33 21km_Herren 51   17
 196  920 MATERNE Ingo  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1958 55:53.86 (206) 33:34.29 (184) 1:29:28.15  30:59.98  0:06.55 21km_Herren 46   20
 197  662 SANDER Julian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990 54:15.44 (186) 35:15.05 (219) 1:29:30.49  31:02.32  0:02.34 21km_Jugend 16 M   20
 198  534 RAU Wolfgang  WSV Zellerreit  GER     1962 55:17.68 (198) 34:14.82 (198) 1:29:32.50  31:04.33  0:02.01 21km_Herren 41   28
 199  992 KROMER Klaus  SC Bad Neustadt  GER  Bad Neustadt   1959 56:19.63 (210) 33:15.60 (177) 1:29:35.23  31:07.06  0:02.73 21km_Herren 46   21
 200  898 FISNAR SEN. Jiri  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Loucna   1950 56:21.17 (211) 33:20.29 (178) 1:29:41.46  31:13.29  0:06.23 21km_Herren 56   9
 201  865 GÖHLER Ralf  ESV Nassau  GER  Mulda   1956 54:55.09 (194) 35:11.17 (217) 1:30:06.26  31:38.09  0:24.80 21km_Herren 46   22
 202  943 NIES Gerhard  SC Willingen  GER  Massenhausen   1948 55:30.23 (200) 34:42.87 (208) 1:30:13.10  31:44.93  0:06.84 21km_Herren 56   10
 203  895 DEGENHART Günter  SV Finsterau  GER  Finsterau   1953 55:44.05 (203) 34:35.67 (206) 1:30:19.72  31:51.55  0:06.62 21km_Herren 51   18
 204  504 LACHMANN Uwe  SG Holzhau  GER     1964 55:49.47 (204) 34:31.00 (205) 1:30:20.47  31:52.30  0:00.75 21km_Herren 41   29
 205  957 SEIB Peter  Ski Club Leimen  GER  Leimen   1951 55:04.89 (196) 35:17.01 (222) 1:30:21.90  31:53.73  0:01.43 21km_Herren 51   19
 206  632 DREXLER Hans-Peter  WSV Isny  GER  Isny   1990 54:48.18 (191) 35:39.76 (226) 1:30:27.94  31:59.77  0:06.04 21km_Jugend 16 M   21
 207  851 HENNINGSEN Dieter  DAV Augsburg  GER  Koenigsbrunn   1936 56:29.65 (212) 34:01.40 (192) 1:30:31.05  32:02.88  0:03.11 21km_Herren 66   7
 208  626 HOLZHÄUSER Raik  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990 55:58.42 (208) 34:46.94 (211) 1:30:45.36  32:17.19  0:14.31 21km_Jugend 16 M   22
 209  1031 DREXLER Hans-Peter  WSV Isny  GER  Isny   1990 56:32.30 (213) 34:19.57 (202) 1:30:51.87  32:23.70  0:06.51 21km_Jugend 16 M   23
 210  573 BEER Marvin  TGV Schotten  GER     1992 55:37.14 (201) 35:15.99 (220) 1:30:53.13  32:24.96  0:01.26 21km_Jugend 16 M   24
 211  864 KATZMEIER Heinz  WSG Hersbruck  GER  Hersbruck   1939 56:14.19 (209) 34:47.21 (212) 1:31:01.40  32:33.23  0:08.27 21km_Herren 66   8
 212  567 KEINER Robin  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1990 55:51.93 (205) 35:16.20 (221) 1:31:08.13  32:39.96  0:06.73 21km_Jugend 16 M   25
 213  954 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1948 57:18.09 (221) 34:06.58 (197) 1:31:24.67  32:56.50  0:16.54 21km_Herren 56   11
 214  987 RICHTER Gerhard  TSV 1847 Buchholz  GER  Annaberg-Buchholz   1938 56:49.14 (218) 34:42.43 (207) 1:31:31.57  33:03.40  0:06.90 21km_Herren 66   9
 215  586 SEIDEL Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1970 55:20.34 (199) 36:19.28 (237) 1:31:39.62  33:11.45  0:08.05 21km_Herren 36   20
 216  844 HOLZMÜLLER Christian  Altomünster  GER  Altomünster   1948 57:33.79 (224) 34:16.11 (199) 1:31:49.90  33:21.73  0:10.28 21km_Herren 56   12
 217  900 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1955 56:40.97 (215) 35:28.77 (224) 1:32:09.74  33:41.57  0:19.84 21km_Herren 51   20
 218  972 SCHLÖGL Gerhard    AUT  Innsbruck   1940 57:30.73 (223) 34:44.80 (210) 1:32:15.53  33:47.36  0:05.79 21km_Herren 66   10
 219  910 SCHWARZ Jiri  PJR Frenstat p/R  CZE     1951 55:14.21 (197) 37:05.76 (250) 1:32:19.97  33:51.80  0:04.44 21km_Herren 51   21
 220  553 SCHULZ Jürgen  Bertsdorfer SV  GER     1973 57:35.22 (225) 34:51.16 (213) 1:32:26.38  33:58.21  0:06.41 21km_Herren 31   23
 221  516 SIEBENHAAR Volker    GER  Ilmenau   1962 56:45.73 (216) 35:47.67 (230) 1:32:33.40  34:05.23  0:07.02 21km_Herren 41   30
 222  868 BERNDL Günter    GER  Untergriesbach   1959 56:38.44 (214) 35:59.85 (232) 1:32:38.29  34:10.12  0:04.89 21km_Herren 46   23
 223  908 THIEDE Erwin  Forstenrieder Sport Club  GER  München   1939 58:04.12 (228) 34:43.94 (209) 1:32:48.06  34:19.89  0:09.77 21km_Herren 66   11
 224  544 WÄCHTER Steffen    GER  Ilmenau   1965 57:11.63 (220) 35:46.31 (228) 1:32:57.94  34:29.77  0:09.88 21km_Herren 41   31
 225  870 HEINZ Kurt-Joachim  SWV Goldlauter-Heidersbach  GER  Suhl   1948 58:05.36 (229) 35:09.99 (216) 1:33:15.35  34:47.18  0:17.41 21km_Herren 56   13
 226  894 THIEMANN Manfred  SG Einheit Berliner Bär  GER  Berlin   1939 56:56.81 (219) 36:31.57 (241) 1:33:28.38  35:00.21  0:13.03 21km_Herren 66   12
 227  606 BIRKE Jan  SSV Sayda  GER     1986 58:15.56 (232) 35:14.13 (218) 1:33:29.69  35:01.52  0:01.31 21km_Junioren M   8
 228  990 FLEISCHMANN Wolfgang  RC Schloßbike Greiz  GER  Greiz   1949 57:37.38 (226) 35:56.20 (231) 1:33:33.58  35:05.41  0:03.89 21km_Herren 56   14
 229  921 PUSCHNIG Friedrich  Wintersportverein Wattens  AUT  Volders   1946 56:46.13 (217) 36:51.55 (248) 1:33:37.68  35:09.51  0:04.10 21km_Herren 56   15
 230  928 GÜTLEIN Norbert  Ski-Club Erlangen  GER  Warthausen   1957 57:25.23 (222) 36:18.09 (236) 1:33:43.32  35:15.15  0:05.64 21km_Herren 46   24
 231  540 WERNER Marin    GER   1966 58:08.82 (231) 35:35.32 (225) 1:33:44.14  35:15.97  0:00.82 21km_Herren 36   21
 232  873 SIEGELIN Heinz  TSV Mönchröden  GER  Roedental   1939 58:57.85 (240) 34:52.77 (214) 1:33:50.62  35:22.45  0:06.48 21km_Herren 66   13
 233  913 SCHERER Harald  SC Flieden  GER  Flieden   1956 58:05.99 (230) 35:46.77 (229) 1:33:52.76  35:24.59  0:02.14 21km_Herren 46   25
 234  824 HEROLD Steffen  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1960 57:44.55 (227) 36:29.80 (239) 1:34:14.35  35:46.18  0:21.59 21km_Herren 46   26
 235  547 ERNST Norbert  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1989 58:29.02 (235) 36:48.82 (246) 1:35:17.84  36:49.67  1:03.49 21km_Jugend 17 M   20
 236  642 HENNING Michael  SC Lanzenhain  GER  Grebenhain   1985 58:35.82 (236) 36:51.14 (247) 1:35:26.96  36:58.79  0:09.12 21km_Herren 21   24
 237  858 HANUS Jan  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Zabreh   1944 59:26.25 (242) 36:01.76 (233) 1:35:28.01  36:59.84  0:01.05 21km_Herren 61   9
 238  840 RICHTER Gerhard  SV Großwaltersdorf  GER  Großwaltersdorf   1938 58:42.72 (239) 36:47.42 (244) 1:35:30.14  37:01.97  0:02.13 21km_Herren 66   14
 239  552 ROMAN Sandro  Bertsdorfer SV  GER     1977 58:24.84 (233) 37:13.41 (251) 1:35:38.25  37:10.08  0:08.11 21km_Herren 21   25
 240  991 DALLNER Heinz  TSV Münnerstadt  GER  Bad Neustadt   1950 58:35.87 (237) 37:17.54 (252) 1:35:53.41  37:25.24  0:15.16 21km_Herren 56   16
 241  528 KOHL-BOSDORFF Steffen  TSV Leuna  GER  Leuna   1971 1:00:27.32 (251) 35:26.12 (223) 1:35:53.44  37:25.27  0:00.03 21km_Herren 31   24
 242  588 MÜLLER Steffen  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1969 59:48.39 (246) 36:11.01 (234) 1:35:59.40  37:31.23  0:05.96 21km_Herren 36   22
 243  643 MIFEK Tomas  Jizersti Mountain Bike Bastards  CZE  Jablonec Nad Nisou   1964 1:00:17.83 (250) 35:44.94 (227) 1:36:02.77  37:34.60  0:03.37 21km_Herren 41   32
 244  909 FORBERGER Thomas  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1954 59:33.69 (243) 36:36.95 (243) 1:36:10.64  37:42.47  0:07.87 21km_Herren 51   22
 245  882 NIEGL Alfred  TSV Regen  GER  Regen   1939 59:46.09 (245) 36:31.26 (240) 1:36:17.35  37:49.18  0:06.71 21km_Herren 66   15
 246  837 TINAY Fritz  Ski & Bike Deggendorf  GER  Stephansposching   1945 59:50.93 (247) 36:47.91 (245) 1:36:38.84  38:10.67  0:21.49 21km_Herren 61   10
 247  949 LANZINGER Wilfried  DAV-Passau  GER  Passau   1941 1:01:43.69 (268) 35:08.99 (215) 1:36:52.68  38:24.51  0:13.84 21km_Herren 61   11
 248  569 KAISER Martin  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1989 1:02:39.71 (272) 34:22.43 (204) 1:37:02.14  38:33.97  0:09.46 21km_Jugend 17 M   21
 249  638 THOMAS Alexander  TV Valtenberg e. V.,  GER     1984 1:00:52.86 (257) 36:14.43 (235) 1:37:07.29  38:39.12  0:05.15 21km_Herren 21   26
 250  530 ACHATZ Martin  SC Zwiesel  GER  Kaufbeuren   1979 58:41.49 (238) 38:28.19 (264) 1:37:09.68  38:41.51  0:02.39 21km_Herren 21   27
 251  911 HAGEMANN Heribert  KMC-Salmünster  GER  Bad Soden-Salmünster   1959 59:23.01 (241) 37:47.36 (257) 1:37:10.37  38:42.20  0:00.69 21km_Herren 46   27
 252  533 LEDERER Rudi  WSV Zellerreit  GER     1962 1:00:43.49 (256) 36:33.98 (242) 1:37:17.47  38:49.30  0:07.10 21km_Herren 41   33
 253  637 THOMAS Oliver  TV Valtenberg e. V.,  GER     1980 1:00:56.19 (258) 36:25.65 (238) 1:37:21.84  38:53.67  0:04.37 21km_Herren 21   28
 254  941 ZACH Alfred  DS Lichtenfels  GER  Michelau   1934 1:00:27.41 (252) 37:28.69 (253) 1:37:56.10  39:27.93  0:34.26 21km_Herren 71   2
 255  537 OTTAWA Andreas  SC Aising-Pang  GER     1966 1:00:40.04 (255) 37:28.69 (253) 1:38:08.73  39:40.56  0:12.63 21km_Herren 36   23
 256  550 TREIMER Martin  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1989 59:45.97 (244) 38:24.81 (263) 1:38:10.78  39:42.61  0:02.05 21km_Jugend 17 M   22
 257  512 PAHLKE Patrick  ---  GER  München   1970 59:58.24 (249) 38:36.87 (265) 1:38:35.11  40:06.94  0:24.33 21km_Herren 36   24
 258  996 SCHNEEBERGER Harry  SC Großberg  GER  Großberg   1932 1:01:04.07 (261) 38:17.03 (261) 1:39:21.10  40:52.93  0:45.99 21km_Herren 71   3
 259  563 BACHMANN Uwe  FSV Rempesgrün  GER  Auerbach   1966 1:00:37.95 (253) 38:46.82 (268) 1:39:24.77  40:56.60  0:03.67 21km_Herren 36   25
 260  978 ENGELMANN Andreas  Team Baier  GER  Landshut   1958 1:00:39.56 (254) 38:48.17 (269) 1:39:27.73  40:59.56  0:02.96 21km_Herren 46   28
 261  579 KEMPF Christian  Skizunft Kippenheim  GER  Kippenheim   1986 58:26.93 (234) 41:03.36 (293) 1:39:30.29  41:02.12  0:02.56 21km_Junioren M   9
 262  827 STRERATH Matthias  LG-Rhein-Erft  GER  Mönchengladbach   1960 1:01:31.50 (265) 38:24.65 (262) 1:39:56.15  41:27.98  0:25.86 21km_Herren 46   29
 263  872 WEBER Andreas    GER  Ilmenau   1958 1:01:18.06 (263) 38:42.95 (266) 1:40:01.01  41:32.84  0:04.86 21km_Herren 46   30
 264  965 CHMELIR Jaroslav  SK Matoni Karlovy Vary  CZE  Karlovy Vary   1947 1:03:17.61 (279) 36:59.97 (249) 1:40:17.58  41:49.41  0:16.57 21km_Herren 56   17
 265  934 KÜHNEL Horst  WSV Wieda  GER  Bad Sachsa   1942 1:02:51.86 (274) 37:41.48 (255) 1:40:33.34  42:05.17  0:15.76 21km_Herren 61   12
 266  979 RÖMHILD Bernd    GER  Dresden   1947 1:02:42.15 (273) 38:00.52 (259) 1:40:42.67  42:14.50  0:09.33 21km_Herren 56   18
 267  566 VOGT Alexander  SG Holzhau  GER  Holzhau   1967 1:01:00.38 (259) 39:44.96 (275) 1:40:45.34  42:17.17  0:02.67 21km_Herren 36   26
 268  515 LINKE Frank  Ski-Club Kottmar e.V.  GER     1964 1:02:55.12 (276) 37:50.95 (258) 1:40:46.07  42:17.90  0:00.73 21km_Herren 41   34
 269  998 HUBER Richard  TSV Neuburg  GER  Neuburg A.D. Donau   1933 1:03:35.77 (280) 37:46.96 (256) 1:41:22.73  42:54.56  0:36.66 21km_Herren 71   4
 270  867 ANDORFER Josef    GER  Untergriesbach   1958 1:01:27.11 (264) 40:11.59 (281) 1:41:38.70  43:10.53  0:15.97 21km_Herren 46   31
 271  927 ROSENBERGER Hans  Wurtingen  GER  St. Johann   1948 1:01:41.54 (267) 40:05.27 (277) 1:41:46.81  43:18.64  0:08.11 21km_Herren 56   19
 272  821 MEY Manfred  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1960 1:01:12.14 (262) 40:57.70 (290) 1:42:09.84  43:41.67  0:23.03 21km_Herren 46   32
 273  614 OSWALD Christian  SC Münchberg  GER  Bamberg   1965 1:03:37.02 (281) 38:46.10 (267) 1:42:23.12  43:54.95  0:13.28 21km_Herren 41   35
 274  874 RECKNAGEL Dietmar  WSC Ober-Unterschönau  GER  Unterschönau   1958 1:01:31.51 (266) 40:53.94 (289) 1:42:25.45  43:57.28  0:02.33 21km_Herren 46   33
 275  975 HOFFMANN Horst  Skiclub 1927 Köthen  GER  Köthen   1957 1:02:53.05 (275) 39:41.47 (274) 1:42:34.52  44:06.35  0:09.07 21km_Herren 46   34
 276  849 KÜHN Karl-Heinz  Wanderverein Triebel  GER  Oelsnitz   1940 1:04:43.37 (287) 38:01.13 (260) 1:42:44.50  44:16.33  0:09.98 21km_Herren 66   16
 277  522 HOFMEYER Michael    GER  Nürnberg   1969 1:01:02.97 (260) 41:58.68 (304) 1:43:01.65  44:33.48  0:17.15 21km_Herren 36   27
 278  835 REISCHL Albert  BVSV Neuburg  GER  Neuburg   1937 1:03:47.10 (282) 39:47.27 (276) 1:43:34.37  45:06.20  0:32.72 21km_Herren 66   17
 279  963 PENNING Rainer  SC Heiligenstadt  GER  Heiligenstadt   1958 1:01:52.80 (269) 41:54.63 (303) 1:43:47.43  45:19.26  0:13.06 21km_Herren 46   35
 280  857 GRABMEIER Heinz  SV Neureichenau  GER  Neureichenau   1953 1:03:14.87 (278) 40:41.25 (286) 1:43:56.12  45:27.95  0:08.69 21km_Herren 51   23
 281  500 REICHELT Olaf  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1965 1:02:33.52 (271) 41:28.27 (297) 1:44:01.79  45:33.62  0:05.67 21km_Herren 41   36
 282  915 RAITHEL Thilo    GER   1958 1:02:28.49 (270) 41:35.20 (298) 1:44:03.69  45:35.52  0:01.90 21km_Herren 46   36
 283  977 HANNUSCHECK Achim    GER  Klings   1958 1:03:49.14 (283) 40:43.17 (287) 1:44:32.31  46:04.14  0:28.62 21km_Herren 46   37
 284  973 HERMANN Kurt  SWV Goldlauter-Heidersbach  GER  Suhl   1941 1:04:46.97 (289) 40:06.10 (278) 1:44:53.07  46:24.90  0:20.76 21km_Herren 61   13
 285  570 DIEMB Dominik  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1990 1:02:56.71 (277) 42:03.94 (305) 1:45:00.65  46:32.48  0:07.58 21km_Jugend 16 M   26
 286  896 PRÖSCHER Hans-Richard  TGV Schotten  GER     1933 1:05:51.51 (295) 39:23.34 (272) 1:45:14.85  46:46.68  0:14.20 21km_Herren 71   5
 287  940 SCHLEICH Fritz    GER  Plankstadt   1938 1:05:12.80 (292) 40:09.38 (280) 1:45:22.18  46:54.01  0:07.33 21km_Herren 66   18
 288  887 WENZEL Falko    GER     1951 1:04:44.64 (288) 40:40.65 (285) 1:45:25.29  46:57.12  0:03.11 21km_Herren 51   24
 289  969 DE MICHIEL Enzo  GS. Lorenzago  ITA  Lorenzago   1943 1:05:02.76 (290) 40:23.32 (283) 1:45:26.08  46:57.91  0:00.79 21km_Herren 61   14
 290  942 WOLF Berthold  TS Lichtenfels  GER  Küps   1942 1:06:13.72 (298) 39:18.33 (271) 1:45:32.05  47:03.88  0:05.97 21km_Herren 61   15
 291  736 GILCK Laurenz  SC Prien  GER  Eggstätt   1990 1:07:04.89 (307) 39:05.31 (270) 1:46:10.20  47:42.03  0:38.15 21km_Jugend 16 M   27
 292  866 LAUMER Max  SC Aising-Pang  GER     1959 1:04:31.04 (286) 41:45.84 (301) 1:46:16.88  47:48.71  0:06.68 21km_Herren 46   38
 293  907 DR. LANGE Andreas  TSV L EUNA  GER  Bad Dürrenberg   1956 1:03:57.64 (284) 42:26.37 (308) 1:46:24.01  47:55.84  0:07.13 21km_Herren 46   39
 294  966 ROSCHER Andreas  SV Neudorf  GER  Sehmatal-Neudorf   1950 1:06:22.92 (301) 40:07.15 (279) 1:46:30.07  48:01.90  0:06.06 21km_Herren 56   20
 295  989 SCZOTKA Roman    POL     1935 1:07:14.67 (309) 39:23.74 (273) 1:46:38.41  48:10.24  0:08.34 21km_Herren 71   6
 296  956 RÜDIGER Bernd  LG Ergas Südsachsen  GER  Wolkenstein   1946 1:05:53.62 (296) 40:57.93 (291) 1:46:51.55  48:23.38  0:13.14 21km_Herren 56   21
 297  545 KOSEK Rostislav  SKI Zoufalci  CZE  Zdar   1978 1:04:04.32 (285) 42:54.02 (310) 1:46:58.34  48:30.17  0:06.79 21km_Herren 21   29
 298  842 MÜLLER Michael  SG Reinsdorf Glück Auf e.V.  GER  Zwickau   1959 1:05:40.52 (293) 41:22.60 (294) 1:47:03.12  48:34.95  0:04.78 21km_Herren 46   40
 299  982 SYROVATSKY Vladimir  SOK Senohraby  CZE  Senohraby   1933 1:06:58.82 (306) 40:17.99 (282) 1:47:16.81  48:48.64  0:13.69 21km_Herren 71   7
 300  838 ESTERL Karlheinz    GER  Deggendorf   1960 1:05:45.04 (294) 41:40.15 (299) 1:47:25.19  48:57.02  0:08.38 21km_Herren 46   41
 301  831 RUHMANNSEDER Josef    GER  Büchlberg   1949 1:05:03.61 (291) 42:32.33 (309) 1:47:35.94  49:07.77  0:10.75 21km_Herren 56   22
 302  876 GÖLDNER Andreas  AS Lok Engelsdorf  GER  Gerichshain   1960 1:06:35.86 (304) 41:02.29 (292) 1:47:38.15  49:09.98  0:02.21 21km_Herren 46   42
 303  578 STANTKE Thomas  SG Klotzsche e. V.  GER   1974 1:06:35.59 (303) 41:46.67 (302) 1:48:22.26  49:54.09  0:44.11 21km_Herren 31   25
 304  967 ORNOT Alfred  RC Herpersdorf  GER  München   1943 1:06:30.00 (302) 42:12.00 (307) 1:48:42.00  50:13.83  0:19.74 21km_Herren 61   16
 305  511 RICHTER Tony  SV Lok Eilenburg  GER     1988 1:07:16.70 (311) 41:27.98 (296) 1:48:44.68  50:16.51  0:02.68 21km_Jugend 17 M   23
 306  680 ENDLER Robert  SV Großwaltersdorf eV 1953  GER  Lippersdorf   1990 1:06:16.32 (299) 43:00.60 (311) 1:49:16.92  50:48.75  0:32.24 21km_Jugend 16 M   28
 307  509 DOTZAUER Bodo  SV Lokomotive Eilenburg  GER     1962 1:07:13.29 (308) 42:04.54 (306) 1:49:17.83  50:49.66  0:00.91 21km_Herren 41   37
 308  1044 REICHINGER Josef  TSV Mattighofen  AUT  St. Johann/W   1971 1:06:21.99 (300) 43:02.67 (312) 1:49:24.66  50:56.49  0:06.83 21km_Herren 31   26
 309  892 MAURITZ Max  Ski-Club Jochenstein  GER  Untergriesbach   1953 1:08:52.18 (316) 40:32.54 (284) 1:49:24.72  50:56.55  0:00.06 21km_Herren 51   25
 310  551 SCHKÖLZIGER Mike  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1969 1:08:26.99 (314) 41:41.16 (300) 1:50:08.15  51:39.98  0:43.43 21km_Herren 36   28
 311  883 ROCHOW Wolfgang  SG Einheit Berliner Bär  GER  Berlin   1936 1:09:14.39 (317) 41:26.32 (295) 1:50:40.71  52:12.54  0:32.56 21km_Herren 66   19
 312  517 URBAN Marco  KV-Vogelfrei  GER  Ebersbach/Sa   1988 1:07:15.65 (310) 43:54.49 (315) 1:51:10.14  52:41.97  0:29.43 21km_Jugend 17 M   24
 313  834 REDSLOB Uwe  Blau Weiß Neustadt a.d. Orla  GER  Neustadt/Orla   1956 1:06:05.41 (297) 45:04.92 (324) 1:51:10.33  52:42.16  0:00.19 21km_Herren 46   43
 314  881 KOPP Hermann  DAV Augsburg  GER  Augsburg   1930 1:12:01.61 (325) 40:44.22 (288) 1:52:45.83  54:17.66  1:35.50 21km_Herren 76   1
 315  993 HRASSKY Petr  WSV Zelereith  GER  Reitmehring   1950 1:08:01.94 (312) 44:51.04 (321) 1:52:52.98  54:24.81  0:07.15 21km_Herren 56   23
 316  886 NOUZA Miroslav  PSK Union Prag  CZE  Praha   1955 1:10:20.60 (319) 43:44.16 (313) 1:54:04.76  55:36.59  1:11.78 21km_Herren 51   26
 317  538 JINA Steffen  SC Aising-Pang  GER     1966 1:06:54.75 (305) 47:20.33 (335) 1:54:15.08  55:46.91  0:10.32 21km_Herren 36   29
 318  574 DIEZEL Roman  SV Freising  GER  Freising   1982 1:08:38.50 (315) 45:44.92 (328) 1:54:23.42  55:55.25  0:08.34 21km_Herren 21   30
 319  986 KRÜPFGANZ Rolf  Chemnitzer Post SV  GER  Hartmannsdorf   1946 1:08:05.12 (313) 46:52.53 (333) 1:54:57.65  56:29.48  0:34.23 21km_Herren 56   24
 320  510 KOß Martin  SV Lok Eilenburg  GER     1987 1:11:19.50 (323) 43:49.23 (314) 1:55:08.73  56:40.56  0:11.08 21km_Junioren M   10
 321  519 HERBST Thomas  Rhöner WSV Dermbach  GER  Dermbach   1969 1:10:19.99 (318) 44:51.10 (322) 1:55:11.09  56:42.92  0:02.36 21km_Herren 36   30
 322  853 TANNER Michael  SC Sendling 65  GER  Eglharting   1947 1:10:23.21 (320) 45:35.81 (327) 1:55:59.02  57:30.85  0:47.93 21km_Herren 56   25
 323  944 KURZ Walter  Skiclub Neuenstein  GER  Neuenstein   1947 1:10:32.06 (321) 45:34.30 (326) 1:56:06.36  57:38.19  0:07.34 21km_Herren 56   26
 324  826 HEDVICAK Jaroslav  Yetti Sport  CZE  Pardubice   1934 1:12:34.11 (327) 43:55.96 (316) 1:56:30.07  58:01.90  0:23.71 21km_Herren 71   8
 325  925 V/D HURK Harry  Langlaufverein Bedaf  NED  Zijtaart   1937 1:11:01.00 (322) 45:30.29 (325) 1:56:31.29  58:03.12  0:01.22 21km_Herren 66   20
 326  968 WOLF Erich    GER  Trusetal   1948 1:12:24.40 (326) 44:35.75 (320) 1:57:00.15  58:31.98  0:28.86 21km_Herren 56   27
 327  636 LAMBREGTS Cees  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1966 1:13:13.78 (330) 43:59.59 (317) 1:57:13.37  58:45.20  0:13.22 21km_Herren 36   31
 328  536 ZAWICHOWSKI Tomasz  T.S.WA£BRZYCH  POL  Wa£Brzych   1978 1:13:34.56 (331) 44:21.39 (319) 1:57:55.95  59:27.78  0:42.58 21km_Herren 21   31
 329  823 REHFELDT Horst  MSV München  GER  Dachau   1945 1:13:08.72 (329) 44:55.96 (323) 1:58:04.68  59:36.51  0:08.73 21km_Herren 61   17
 330  845 DITTRICH Manfred  ASSV Altenburg  GER  Altenburg   1932 1:11:57.45 (324) 47:18.94 (334) 1:59:16.39  1:00:48.22  1:11.71 21km_Herren 71   9
 331  980 NEUMANN Ernst  Skiclub Münchberg  GER  Münchberg   1950 1:12:58.67 (328) 46:52.40 (332) 1:59:51.07  1:01:22.90  0:34.68 21km_Herren 56   28
 332  952 SCHEIDEL Wolfgang  SV TU Ilmenau  GER     1943 1:14:59.35 (335) 46:21.40 (330) 2:01:20.75  1:02:52.58  1:29.68 21km_Herren 61   18
 333  822 RICHARZ Peter  1.WSV Seddin  GER  Seddiner See   1948 1:16:00.57 (336) 46:00.34 (329) 2:02:00.91  1:03:32.74  0:40.16 21km_Herren 56   29
 334  559 SCHOLZ Florian  SC Prien  GER  Prien Am Chiemsee   1991 1:18:40.52 (342) 44:18.99 (318) 2:02:59.51  1:04:31.34  0:58.60 21km_Jugend 16 M   29
 335  961 KRÄMER Gerd    GER  Egmating   1952 1:14:42.18 (333) 48:41.62 (337) 2:03:23.80  1:04:55.63  0:24.29 21km_Herren 51   27
 336  501 GERHARD Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1968 1:14:51.89 (334) 49:59.30 (340) 2:04:51.19  1:06:23.02  1:27.39 21km_Herren 36   32
 337  938 SCHMIDT Wolfgang    GER  Wiesbaden   1953 1:14:33.10 (332) 50:31.55 (342) 2:05:04.65  1:06:36.48  0:13.46 21km_Herren 51   28
 338  502 POHLER Ralf  Lokomotive München  GER  München   1972 1:18:48.29 (343) 46:42.47 (331) 2:05:30.76  1:07:02.59  0:26.11 21km_Herren 31   27
 339  939 GNODTKE Ulrich    GER  Köln   1944 1:16:14.95 (337) 49:32.45 (338) 2:05:47.40  1:07:19.23  0:16.64 21km_Herren 61   19
 340  890 VERHEIJEN Hans  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1950 1:17:24.47 (340) 49:50.69 (339) 2:07:15.16  1:08:46.99  1:27.76 21km_Herren 56   30
 341  889 DE REUS Hermann  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1947 1:17:10.04 (338) 50:14.07 (341) 2:07:24.11  1:08:55.94  0:08.95 21km_Herren 56   31
 342  841 WIESBAUER Ludwig  S.V. Eschenlohe  GER  Eschenlohe   1936 1:19:30.94 (344) 48:08.60 (336) 2:07:39.54  1:09:11.37  0:15.43 21km_Herren 66   21
 343  532 KUDERNATSCH Benjamin    GER  Dachau   1981 1:17:21.73 (339) 51:57.12 (344) 2:09:18.85  1:10:50.68  1:39.31 21km_Herren 21   32
 344  985 GENNARI Umberto  Brixia Sci  ITA  Maclodio   1941 1:20:06.24 (345) 51:57.99 (345) 2:12:04.23  1:13:36.06  2:45.38 21km_Herren 61   20
 345  860 CZERNOCH Jaromir  PJR Frenstat p/R  CZE     1944 1:18:33.14 (341) 54:56.32 (348) 2:13:29.46  1:15:01.29  1:25.23 21km_Herren 61   21
 346  565 FISCHER Felix  SG Adelsberg  GER  Chemnitz   1992 1:21:20.95 (348) 54:24.27 (346) 2:15:45.22  1:17:17.05  2:15.76 21km_Jugend 16 M   30
 347  947 VERHAGEN Hans  Lang-Lauf-Club bedAF Uden  NED  Uden   1946 1:21:28.67 (349) 54:34.26 (347) 2:16:02.93  1:17:34.76  0:17.71 21km_Herren 56   32
 348  988 HOFFMANN Heinz  ASV Forth  GER  Eckental   1946 1:25:42.44 (350) 50:51.99 (343) 2:16:34.43  1:18:06.26  0:31.50 21km_Herren 56   33
 349  958 KLOCKENBRINK Horst  SC Melle 03  GER  Melle   1953 1:21:02.93 (346) 58:30.76 (351) 2:19:33.69  1:21:05.52  2:59.26 21km_Herren 51   29
 350  974 BAUMANN Hubert  SC Scheidegg  GER  Lindau   1957 1:21:15.73 (347) 59:42.78 (352) 2:20:58.51  1:22:30.34  1:24.82 21km_Herren 46   44
 351  888 DEKKER Wim  Langlaufverein Bedaf  NED  Den Hout   1946 1:30:43.94 (352) 57:24.73 (349) 2:28:08.67  1:29:40.50  7:10.16 21km_Herren 56   34
 352  846 HELBIG Günter  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1934 1:31:52.57 (353) 57:27.62 (350) 2:29:20.19  1:30:52.02  1:11.52 21km_Herren 71   10
 353  562 SCHÖNE Bernd  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1966 1:27:53.71 (351) 1:05:09.68 (354) 2:33:03.39  1:34:35.22  3:43.20 21km_Herren 36   33
 354  854 WIEBEL Wilfried  Bayer Leverkusen  GER  Bergisch Gladbach   1944 1:32:01.99 (354) 1:05:54.24 (355) 2:37:56.23  1:39:28.06  4:52.84 21km_Herren 61   22
 355  859 OSKERA Oldrich  PJR Frenstat p/R  CZE     1923 1:36:54.35 (356) 1:02:24.29 (353) 2:39:18.64  1:40:50.47  1:22.41 21km_Herren 81   1
 356  869 MEINCKE Jan  Copenhagen Skiklub  DEN   1958 1:33:28.12 (355) 1:07:30.26 (356) 2:40:58.38  1:42:30.21  1:39.74 21km_Herren 46   45
 357  862 PALFI Mihaly    GER  Dresden   1950 1:39:27.83 (357) 1:12:02.09 (357) 2:51:29.92  1:53:01.75  10:31.54 21km_Herren 56   35
 358  981 STURM Karl  SC Weißdorf  GER  Weißdorf   1928 1:47:47.47 (358) 1:13:15.22 (358) 3:01:02.69  2:02:34.52  9:32.77 21km_Herren 76   2
 DNF  970 LIEDERER Anton  WSV Ramsau  AUT  Ramsau   1956 2:13:04.49 (0)           21km_Herren 46