Int. SUBARU Skadi Loppet 2006

Bodenmais (GER), 19.3.2006
Klasse: 21km_Overall W
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  774 KLAUS Isabel  AMSV Geyer  GER  Geyer   1978  1:11:58.31  0:00.00  0:00.00 21km_Damen 21   1 21km_Overall   45
 2  716 ROSA Anna  Crestani Sport  ITA     1980  1:12:01.72  0:03.41  0:03.41 21km_Damen 21   2 21km_Overall   47
 3  798 BLAZKOVA Lenka  Sokol Skuhrov  CZE  Jablonec N.N   1988  1:15:53.89  3:55.58  3:52.17 21km_Jugend 17 W   1 21km_Overall   86
 4  790 ADAMIKOVA Elisa  Fenix Ski- Team  CZE     1986  1:17:20.44  5:22.13  1:26.55 21km_Junioren W   1 21km_Overall   95
 5  753 HASKOVA Katerina  Ski Klub Jablonec n.N.  CZE   1992  1:18:10.50  6:12.19  0:50.06 21km_Jugend 16 W   1 21km_Overall   105
 6  776 WEIDLICH Antje  VSC Klingenthal  GER  Klingenthal   1959  1:18:11.94  6:13.63  0:01.44 21km_Damen 46   1 21km_Overall   106
 7  789 RAUSCHEROVA Lucie  Fenix Ski- Team  CZE     1987  1:19:39.16  7:40.85  1:27.22 21km_Junioren W   2 21km_Overall   116
 8  785 ALIKINA Anna  Belarus  BLR     1987  1:20:05.24  8:06.93  0:26.08 21km_Junioren W   3 21km_Overall   122
 9  802 MÜLLER Katrin    GER  Langenhennersdorf   1969  1:21:02.41  9:04.10  0:57.17 21km_Damen 36   1 21km_Overall   135
 10  813 SCHÜTZOVA Sandra  HSK Benecko  CZE     1990  1:22:18.78  10:20.47  1:16.37 21km_Jugend 16 W   2 21km_Overall   146
 11  780 LÖSCHKE Sabine  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1973  1:23:08.05  11:09.74  0:49.27 21km_Damen 31   1 21km_Overall   155
 12  723 FREYER Kathrin  Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1960  1:23:37.61  11:39.30  0:29.56 21km_Damen 46   2 21km_Overall   162
 13  752 HORKA Ludmila  HSK Benecko  CZE   1992  1:23:40.72  11:42.41  0:03.11 21km_Jugend 16 W   3 21km_Overall   164
 14  762 LINNE Franziska  SG Klotzsche  GER  Darmstadt   1974  1:23:41.32  11:43.01  0:00.60 21km_Damen 31   2 21km_Overall   165
 15  751 REIBER Karin  TGV Schotten  GER     1964  1:25:19.80  13:21.49  1:38.48 21km_Damen 41   1 21km_Overall   179
 16  782 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Brawwa  CZE  Horni Brawna 350   1961  1:27:39.95  15:41.64  2:20.15 21km_Damen 41   2 21km_Overall   199
 17  735 EIFLER Sylvia  Bertsdorfer SV  GER     1966  1:27:50.38  15:52.07  0:10.43 21km_Damen 36   2 21km_Overall   201
 18  705 DOTZAUER Anja  SV Lok Eilenburg  GER  Poschwitz   1985  1:28:09.44  16:11.13  0:19.06 21km_Damen 21   3 21km_Overall   204
 19  807 RAUH Mareike  Wüstenselbitz  GER  Helmbrechts   1990  1:28:28.85  16:30.54  0:19.41 21km_Jugend 16 W   4 21km_Overall   207
 20  718 HERNDORF Cordelia  SC Carlsfeld  GER  Carlsfeld   1967  1:28:35.82  16:37.51  0:06.97 21km_Damen 36   3 21km_Overall   209
 21  711 HÄNISCH Christine    GER   1967  1:28:51.72  16:53.41  0:15.90 21km_Damen 36   4 21km_Overall   212
 22  768 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER     1955  1:28:51.88  16:53.57  0:00.16 21km_Damen 51   1 21km_Overall   213
 23  702 TROMMLER Anne  SG Holzhau  GER     1988  1:29:04.70  17:06.39  0:12.82 21km_Jugend 17 W   2 21km_Overall   216
 24  795 BREITENBACH Sabine  WSV Bennenckenstein  GER  Benneckenstein   1966  1:29:15.76  17:17.45  0:11.06 21km_Damen 36   5 21km_Overall   218
 25  764 KÖHLER Ines  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1985  1:29:47.71  17:49.40  0:31.95 21km_Damen 21   4 21km_Overall   225
 26  777 TRAPP Maren  WSV Braunlage  GER     1990  1:29:49.68  17:51.37  0:01.97 21km_Jugend 16 W   5 21km_Overall   226
 27  805 KRÖBER Andrea  OL Team Wehrsdorf  GER     1965  1:31:08.40  19:10.09  1:18.72 21km_Damen 41   3 21km_Overall   239
 28  720 RICHTER Rica  PSV Zittau e.V. Ski  GER  Eching   1974  1:31:49.79  19:51.48  0:41.39 21km_Damen 31   3 21km_Overall   243
 29  738 SPORKERT Sibylle  SV Kirchberg Sparte Ski  GER     1966  1:32:16.33  20:18.02  0:26.54 21km_Damen 36   6 21km_Overall   247
 30  812 NIITSCHE Sabine  ATSV Gebirge Gelobtland  GER  Marienberg   1952  1:32:17.42  20:19.11  0:01.09 21km_Damen 51   2 21km_Overall   248
 31  700 MEY Stefanie  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1989  1:33:14.51  21:16.20  0:57.09 21km_Jugend 17 W   3 21km_Overall   255
 32  811 DIRNDORFER Marion  SV Finsterau  GER  Finsterau   1990  1:33:17.28  21:18.97  0:02.77 21km_Jugend 16 W   6 21km_Overall   257
 33  797 HERKLOTZ Lisa  SG Holzhau  GER  Rechenberg-Bienenmühle   1990  1:33:24.96  21:26.65  0:07.68 21km_Jugend 16 W   7 21km_Overall   258
 34  719 WARTNER Marianne  TSV Regen  GER  Regen   1956  1:33:53.72  21:55.41  0:28.76 21km_Damen 46   3 21km_Overall   267
 35  771 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V. Ski  GER  Kurort Oybin   1965  1:34:32.19  22:33.88  0:38.47 21km_Damen 41   4 21km_Overall   269
 36  787 WEINBERGER Sandra    GER  Bodenmais   1974  1:34:32.92  22:34.61  0:00.73 21km_Damen 31   4 21km_Overall   270
 37  767 MATTHES Anne  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1989  1:34:39.32  22:41.01  0:06.40 21km_Jugend 17 W   4 21km_Overall   271
 38  770 REICHELT Sophia  SSV Sayda e.V.  GER     1986  1:34:56.29  22:57.98  0:16.97 21km_Junioren W   4 21km_Overall   272
 39  750 SEUCHZ-WIRTH Franziska  SG Gösmes-Walberngrün  GER  Helmbrechts   1990  1:35:30.33  23:32.02  0:34.04 21km_Jugend 16 W   8 21km_Overall   277
 40  730 SCHEIDEL Karin  SV TU Ilmenau  GER     1943  1:36:07.05  24:08.74  0:36.72 21km_Damen 61   1 21km_Overall   283
 41  721 RIEDL Monika  WSV Zellerreit  GER     1971  1:36:12.88  24:14.57  0:05.83 21km_Damen 31   5 21km_Overall   285
 42  769 KOCH Eva  ESV Nassau  GER     1990  1:36:30.27  24:31.96  0:17.39 21km_Jugend 16 W   9 21km_Overall   287
 43  801 WOLFRAM Heidi  SWV Goldlauter  GER  Suhl   1955  1:36:36.27  24:37.96  0:06.00 21km_Damen 51   3 21km_Overall   288
 44  712 STORM Heike  SSV Sayda  GER     1965  1:36:40.39  24:42.08  0:04.12 21km_Damen 41   5 21km_Overall   290
 45  759 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1964  1:37:39.63  25:41.32  0:59.24 21km_Damen 41   6 21km_Overall   298
 46  799 KAGERBAUER Simone  FC Langdorf  GER  Langdorf   1977  1:38:21.65  26:23.34  0:42.02 21km_Damen 21   5 21km_Overall   302
 47  734 STENSCHKE Renate  Einheit Berliner Bär  GER  Berlin   1940  1:38:36.46  26:38.15  0:14.81 21km_Damen 66   1 21km_Overall   304
 48  765 GRESENS Heike  SSV Geyer  GER     1971  1:38:45.56  26:47.25  0:09.10 21km_Damen 31   6 21km_Overall   305
 49  717 BÜRST Maria  SC Schwarzach  GER  Schwarzach   1959  1:40:02.91  28:04.60  1:17.35 21km_Damen 46   4 21km_Overall   312
 50  760 RUTTLOFF Janka  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1986  1:40:13.21  28:14.90  0:10.30 21km_Junioren W   5 21km_Overall   313
 51  781 KUS Ute  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1959  1:40:17.54  28:19.23  0:04.33 21km_Damen 46   5 21km_Overall   314
 52  761 HÄHNER Susanne  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990  1:40:45.81  28:47.50  0:28.27 21km_Jugend 16 W   10 21km_Overall   319
 53  722 EGERER Ivonne  SV Neudorf  GER     1968  1:41:52.49  29:54.18  1:06.68 21km_Damen 36   7 21km_Overall   324
 54  729 SEUß Silvia  SC Münchberg  GER     1972  1:42:55.62  30:57.31  1:03.13 21km_Damen 31   7 21km_Overall   330
 55  803 KLÜGEL Yvonne    GER  Dresden   1973  1:43:19.11  31:20.80  0:23.49 21km_Damen 31   8 21km_Overall   332
 56  748 HOLANKOVA Edita  USK CS Plzen  CZE     1975  1:43:22.16  31:23.85  0:03.05 21km_Damen 31   9 21km_Overall   333
 57  731 FUCHS Karolin  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1990  1:43:28.77  31:30.46  0:06.61 21km_Jugend 16 W   11 21km_Overall   334
 58  775 CERNOCHOVA Jaroslava  PJR Frenstat p/R  CZE     1947  1:43:36.57  31:38.26  0:07.80 21km_Damen 56   1 21km_Overall   336
 59  710 HAHN Claudia  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1963  1:43:54.25  31:55.94  0:17.68 21km_Damen 41   7 21km_Overall   338
 60  727 PANGERL Sonja  DJK Beucherling  GER  Zell   1956  1:44:21.16  32:22.85  0:26.91 21km_Damen 46   6 21km_Overall   342
 61  783 SAUERWEIN Elisabeth  DAV Neuburg/Donau  GER  Neuburg/Donau   1958  1:46:38.38  34:40.07  2:17.22 21km_Damen 46   7 21km_Overall   355
 62  749 BROZKOVA Ludmila  HSK Benecko  CZE     1962  1:46:39.40  34:41.09  0:01.02 21km_Damen 41   8 21km_Overall   357
 63  707 DOTZAUER Stefanie  SV Lok Eilenburg  GER     1989  1:47:03.01  35:04.70  0:23.61 21km_Jugend 17 W   5 21km_Overall   360
 64  728 WENZEL Annemone  Kelchsteiner Oybin  GER  Kurort Oybin   1955  1:47:03.74  35:05.43  0:00.73 21km_Damen 51   4 21km_Overall   362
 65  701 RECKWARDT Heike  SG Holzhau  GER     1984  1:47:54.93  35:56.62  0:51.19 21km_Damen 21   6 21km_Overall   367
 66  715 HENNINGSEN Brigitte  DAV Augsburg  GER  Koenigsbrunn   1941  1:48:14.67  36:16.36  0:19.74 21km_Damen 61   2 21km_Overall   368
 67  784 DR. KLINGER Gunda  SV 07 Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1962  1:48:28.48  36:30.17  0:13.81 21km_Damen 41   9 21km_Overall   370
 68  709 KLIX Claudia  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1967  1:49:09.94  37:11.63  0:41.46 21km_Damen 36   8 21km_Overall   373
 69  779 FINDER Grit  Hohburger SV  GER  Leipzig   1964  1:49:42.51  37:44.20  0:32.57 21km_Damen 41   10 21km_Overall   378
 70  747 WOHLRAB Marion  SV Schöneheide  GER  Rodewisch   1969  1:50:12.55  38:14.24  0:30.04 21km_Damen 36   9 21km_Overall   380
 71  703 ROTHER Maria  SG Holzhau  GER     1990  1:51:18.78  39:20.47  1:06.23 21km_Jugend 16 W   12 21km_Overall   384
 72  788 BAUMHOF Annemarie  TSV Runderoth  GER  Engelskirchen   1955  1:52:18.16  40:19.85  0:59.38 21km_Damen 51   5 21km_Overall   385
 73  766 KRAUT Silka  SV Linda  GER  Linda   1970  1:54:40.22  42:41.91  2:22.06 21km_Damen 36   10 21km_Overall   391
 74  714 FLÖTER Angelika  Skiclub Frohburg  GER  Bad Lausick   1964  1:57:38.40  45:40.09  2:58.18 21km_Damen 41   11 21km_Overall   401
 75  737 LANGMANN Veronika  SC Prien  GER  Prien Am Chiemsee   1985  1:58:14.17  46:15.86  0:35.77 21km_Damen 21   7 21km_Overall   404
 76  758 KÜHNEL Birgit    GER  Bad Sachsa   1946  1:59:15.32  47:17.01  1:01.15 21km_Damen 56   2 21km_Overall   405
 77  746 MARX Sabine  TSV Solingen  GER  Solingen   1970  1:59:19.31  47:21.00  0:03.99 21km_Damen 36   11 21km_Overall   407
 78  808 KRIEGER Bärbel  TSV Haar  GER  Haar   1939  2:00:15.25  48:16.94  0:55.94 21km_Damen 66   2 21km_Overall   409
 79  726 HEMPEL Claudia  SG Adelsberg  GER  Chemnitz   1971  2:03:17.99  51:19.68  3:02.74 21km_Damen 31   10 21km_Overall   413
 80  804 MEYER Katja  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1985  2:04:43.46  52:45.15  1:25.47 21km_Damen 21   8 21km_Overall   415
 81  739 RUHMLAND Claudia  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1989  2:04:59.92  53:01.61  0:16.46 21km_Jugend 17 W   6 21km_Overall   417
 82  772 FORBERGER Ursula  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1953  2:05:26.17  53:27.86  0:26.25 21km_Damen 51   6 21km_Overall   419
 83  763 ZEILINGER-HARBICH Patrizia  Sport Harbich  AUT  Wartberg Im Mürztal   1963  2:07:28.27  55:29.96  2:02.10 21km_Damen 41   12 21km_Overall   424
 84  796 RÜDIGER Barbara  Wolkenstein  GER  Wolkenstein   1950  2:08:32.08  56:33.77  1:03.81 21km_Damen 56   3 21km_Overall   426
 85  744 EHRIG Sylv Ia  SG Adelsberg  GER  Pirna   1961  2:09:24.77  57:26.46  0:52.69 21km_Damen 41   13 21km_Overall   428
 86  809 BÖHM Franzsika  SV Lok Eilenburg  GER  Paschwitz   1983  2:11:41.97  59:43.66  2:17.20 21km_Damen 21   9 21km_Overall   429
 87  706 KARNAGEL Mandy  SV Lok Eilenburg  GER     1987  2:11:42.25  59:43.94  0:00.28 21km_Junioren W   6 21km_Overall   430
 88  778 BITTNER Gisela  CSCM e.v.  GER  Berlin   1957  2:11:58.60  1:00:00.29  0:16.35 21km_Damen 46   8 21km_Overall   431
 89  708 PAHLKE Simone    GER  München   1969  2:13:23.14  1:01:24.83  1:24.54 21km_Damen 36   12 21km_Overall   433
 90  757 FEIST Ulrike  SG Klotzsche e. V.  GER   1975  2:14:07.93  1:02:09.62  0:44.79 21km_Damen 31   11 21km_Overall   435
 91  806 VELDPAUS-SPEEKENBRINK Anca  Bedaf Uden  NED  Mill   1949  2:14:28.27  1:02:29.96  0:20.34 21km_Damen 56   4 21km_Overall   436
 92  713 SUERMELI Sigrid Maria  Berlin  GER  Berlin   1954  2:17:03.73  1:05:05.42  2:35.46 21km_Damen 51   7 21km_Overall   440
 93  724 MEY Kathrin  Dresden  GER  Dresden   1963  2:24:39.19  1:12:40.88  7:35.46 21km_Damen 41   14 21km_Overall   443
 94  793 MARX Hannelore  DJK SG.St.Ingbert  GER  St. Ingbert   1935  2:25:28.12  1:13:29.81  0:48.93 21km_Damen 71   1 21km_Overall   444
 95  800 GUHLMANN Annett  Hausdorfer Sportverein  GER  Zettlitz   1966  2:26:07.52  1:14:09.21  0:39.40 21km_Damen 36   13 21km_Overall   445
 96  743 PIETERSEN Jelleke  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1947  2:26:21.64  1:14:23.33  0:14.12 21km_Damen 56   5 21km_Overall   446
 97  792 ESTELLE Evelyne  Pilat Sports Nature  FRA  Tarentaise   1960  2:28:30.74  1:16:32.43  2:09.10 21km_Damen 46   9 21km_Overall   448
 98  814 DEN BLANKEN-ROEST Wil  SLT Utrecht  NED  Baarn   1954  2:38:10.13  1:26:11.82  9:39.39 21km_Damen 51   8 21km_Overall   452
 99  794 VERHAGEN Oda  Lang-Lauf-Club bedAF Uden  NED  Uden   1948  2:44:01.89  1:32:03.58  5:51.76 21km_Damen 56   6 21km_Overall   455
 100  810 KOTRCOVA Melanie  Ski Club Sumava  CZE  Vlochovo Brezi   1951  2:45:56.80  1:33:58.49  1:54.91 21km_Damen 51   9 21km_Overall   456
 101  791 COURTINE Nathalie  Pilat Sports Nature  FRA  Le Bessat   1954  2:46:19.48  1:34:21.17  0:22.68 21km_Damen 51   10 21km_Overall   457
 102  740 DEKKER Gonnie  Langlaufverein Bedaf  NED  Den Hout   1949  2:51:09.73  1:39:11.42  4:50.25 21km_Damen 56   7 21km_Overall   458
 103  742 DEKKER Mirjam  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1958  2:55:32.29  1:43:33.98  4:22.56 21km_Damen 46   10 21km_Overall   460
 104  741 V. NIEUWENBURG Cora  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1954  2:58:08.86  1:46:10.55  2:36.57 21km_Damen 51   11 21km_Overall   461
 DNF  773 HENGST Justine  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1990   DNF     21km_Jugend 16 W    21km_Overall   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2006
Bodenmais (GER), 19.3.2006
Klasse: 21km_Overall M
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  669 JAKS Martin  Tatran ZR  CZE  Zelna Ruda   1986  58:28.17  0:00.00  0:00.00 21km_Junioren M   1 21km_Overall   1
 2  654 FREIMUTH Thomas  SC Zwiesel  GER   1980  59:39.67  1:11.50  1:11.50 21km_Herren 21   1 21km_Overall   2
 3  580 BREDL Johannes  WSV Rabenstein  GER   1983  1:00:51.11  2:22.94  1:11.44 21km_Herren 21   2 21km_Overall   3
 4  650 IONENKOV Aleksandr  Belarus Ski Federation  BLR     1986  1:00:51.77  2:23.60  0:00.66 21km_Junioren M   2 21km_Overall   4
 5  593 JESCHKE Marc  SKG Gersfeld  GER  Wildflecken   1975  1:01:25.76  2:57.59  0:33.99 21km_Herren 31   1 21km_Overall   5
 6  644 BRYDL Pavel  Ski Klub Jablonec n.N.  CZE   1980  1:01:48.37  3:20.20  0:22.61 21km_Herren 21   3 21km_Overall   6
 7  649 KARNEENKO Leanid  Belarus Ski Federation  BLR     1987  1:02:32.52  4:04.35  0:44.15 21km_Junioren M   3 21km_Overall   7
 8  633 MEISTER Markus  Salomon Racing Team  GER  Ebnath   1976  1:03:03.21  4:35.04  0:30.69 21km_Herren 21   4 21km_Overall   8
 9  1040 LANGER Bernhard  SCMK Hirschau  GER  Hirschau   1967  1:03:11.35  4:43.18  0:08.14 21km_Herren 36   1 21km_Overall   9
 10  699 DENGG Günther  Kneissl-Team  AUT  Brixlegg   1973  1:03:41.38  5:13.21  0:30.03 21km_Herren 31   2 21km_Overall   10
 11  689 GROTZ Jürgen  Neuner Madshus Team  GER  Wieggensbach   1977  1:04:18.51  5:50.34  0:37.13 21km_Herren 21   5 21km_Overall   11
 12  651 TERASCHKEVITSCH Eugeni  Belarus Ski Federation  BLR     1987  1:05:11.61  6:43.44  0:53.10 21km_Junioren M   4 21km_Overall   12
 13  663 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER     1964  1:05:12.87  6:44.70  0:01.26 21km_Herren 41   1 21km_Overall   13
 14  912 FREYER Gerald  Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1958  1:06:11.65  7:43.48  0:58.78 21km_Herren 46   1 21km_Overall   14
 15  922 BERGELT Matthias  WSV Neuhausen  GER  Satzung   1956  1:06:11.67  7:43.50  0:00.02 21km_Herren 46   2 21km_Overall   15
 16  673 TEJCHMAN Jakub  Fenix Ski- Team  CZE     1988  1:06:20.37  7:52.20  0:08.70 21km_Jugend 17 M   1 21km_Overall   16
 17  648 MELLERT Michael  Fischer Racing Team  AUT   1972  1:06:49.62  8:21.45  0:29.25 21km_Herren 31   3 21km_Overall   17
 18  609 PECHER Stefan  SC Neubau  GER  Fichtenberg   1966  1:06:58.46  8:30.29  0:08.84 21km_Herren 36   2 21km_Overall   18
 19  652 KRYVETS Aliaksandr  GV KL VitaBeg  BLR     1988  1:07:03.54  8:35.37  0:05.08 21km_Jugend 17 M   2 21km_Overall   19
 20  542 BAYER Matthias  TuS 1892 Mitterteich  GER     1975  1:07:36.98  9:08.81  0:33.44 21km_Herren 31   4 21km_Overall   20
 21  630 SCHNEIDER Sylvio  Bertsdorfer SV  GER     1969  1:07:44.21  9:16.04  0:07.23 21km_Herren 36   3 21km_Overall   21
 22  618 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER  Marienberg   1968  1:07:56.22  9:28.05  0:12.01 21km_Herren 36   4 21km_Overall   22
 23  681 ASCHENBACH Bert  HLF Seligenthal  GER  Seligenthal   1963  1:08:10.16  9:41.99  0:13.94 21km_Herren 41   2 21km_Overall   23
 24  576 FISNAR JUN. Jiri  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Loucna   1976  1:08:15.68  9:47.51  0:05.52 21km_Herren 21   6 21km_Overall   24
 25  976 BAACKE Klaus  WSC 07 Ruhla  GER  Ruhla   1955  1:08:24.25  9:56.08  0:08.57 21km_Herren 51   1 21km_Overall   25
 26  595 HOFFMANN Peter  Skiclub 1927 Köthen  GER  Köthen   1989  1:08:25.20  9:57.03  0:00.95 21km_Jugend 17 M   3 21km_Overall   26
 27  610 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER  Falkenberg   1968  1:08:35.01  10:06.84  0:09.81 21km_Herren 36   5 21km_Overall   27
 28  677 PUCHINGER Marcel  Fischer Racing Team  GER  Bischofswiesen   1976  1:08:36.00  10:07.83  0:00.99 21km_Herren 21   7 21km_Overall   28
 29  919 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER  Grafling   1960  1:08:45.02  10:16.85  0:09.02 21km_Herren 46   3 21km_Overall   29
 30  514 HAHN Bernd  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1988  1:09:10.85  10:42.68  0:25.83 21km_Jugend 17 M   4 21km_Overall   30
 31  601 HÄNISCH Christian  ESV Nassau  GER   1989  1:09:17.91  10:49.74  0:07.06 21km_Jugend 17 M   5 21km_Overall   31
 32  603 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER  Geyer   1972  1:09:25.96  10:57.79  0:08.05 21km_Herren 31   5 21km_Overall   32
 33  602 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER     1962  1:09:59.90  11:31.73  0:33.94 21km_Herren 41   3 21km_Overall   33
 34  625 EGE Andreas  WSV Braunlage  GER     1961  1:10:07.34  11:39.17  0:07.44 21km_Herren 41   4 21km_Overall   34
 35  615 RYSKA Vit  PJR Frenstat p/R  CZE     1975  1:10:22.15  11:53.98  0:14.81 21km_Herren 31   6 21km_Overall   35
 36  879 KONIECZNY Knut  SV TU Ilmenau  GER     1960  1:10:50.84  12:22.67  0:28.69 21km_Herren 46   4 21km_Overall   36
 37  918 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER     1940  1:10:54.60  12:26.43  0:03.76 21km_Herren 66   1 21km_Overall   37
 38  600 HENNIG Nico    GER   1976  1:11:26.00  12:57.83  0:31.40 21km_Herren 21   8 21km_Overall   38
 39  1038 EDER Sebastian  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1988  1:11:40.27  13:12.10  0:14.27 21km_Jugend 17 M   6 21km_Overall   39
 40  543 SCHIFFMANN Thomas  TuS Mitterteich  GER     1968  1:11:44.11  13:15.94  0:03.84 21km_Herren 36   6 21km_Overall   40
 41  937 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER     1956  1:11:44.13  13:15.96  0:00.02 21km_Herren 46   5 21km_Overall   41
 42  560 BATKO Pavel  LK Chodov  GER  Chodov   1961  1:11:48.15  13:19.98  0:04.02 21km_Herren 41   5 21km_Overall   42
 43  688 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER  Zschorlau   1974  1:11:48.17  13:20.00  0:00.02 21km_Herren 31   7 21km_Overall   43
 44  608 HOPPE Mario  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1972  1:11:49.79  13:21.62  0:01.62 21km_Herren 31   8 21km_Overall   44
 45  647 OECHLER Dennis  TGV Schotten  GER     1989  1:12:01.08  13:32.91  0:11.29 21km_Jugend 17 M   7 21km_Overall   46
 46  690 FISCHER Simon  Neuner-Madshus-Team  GER  Oberreute   1981  1:12:22.09  13:53.92  0:21.01 21km_Herren 21   9 21km_Overall   48
 47  682 SCHMID Hans- Peter    SUI  Oberdürnten   1961  1:12:27.60  13:59.43  0:05.51 21km_Herren 41   6 21km_Overall   49
 48  624 TRAPP Tobias  WSV Braunlage  GER     1988  1:12:30.18  14:02.01  0:02.58 21km_Jugend 17 M   8 21km_Overall   50
 49  899 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER  Jöhstadt   1952  1:12:32.13  14:03.96  0:01.95 21km_Herren 51   2 21km_Overall   51
 50  620 KURASCH Dimitrij  SK Oker  GER  Bad Harzburg   1988  1:12:34.04  14:05.87  0:01.91 21km_Jugend 17 M   9 21km_Overall   52
 51  597 RICHTER Norman  SV Großwaltersdorf  GER  Eppendorf   1988  1:12:49.66  14:21.49  0:15.62 21km_Jugend 17 M   10 21km_Overall   53
 52  621 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1966  1:12:58.75  14:30.58  0:09.09 21km_Herren 36   7 21km_Overall   54
 53  575 HASEK Jan  Ski Klub Jablonec n.N.  CZE   1991  1:13:00.16  14:31.99  0:01.41 21km_Jugend 16 M   1 21km_Overall   55
 54  930 FRANK Karl-Wilhelm  LBS Banfetal  GER     1954  1:13:00.95  14:32.78  0:00.79 21km_Herren 51   3 21km_Overall   56
 55  629 EIFLER Hartmut  Bertsdorfer SV  GER     1962  1:13:08.47  14:40.30  0:07.52 21km_Herren 41   7 21km_Overall   57
 56  631 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER     1963  1:13:13.75  14:45.58  0:05.28 21km_Herren 41   8 21km_Overall   58
 57  696 SCHÖFERLE Andreas  SC Rettenberg  GER  Rettenberg   1961  1:13:20.97  14:52.80  0:07.22 21km_Herren 41   9 21km_Overall   59
 58  1041 BÖSL Günter  SCNK Hirschau  GER  Schnaitenbach   1961  1:13:34.39  15:06.22  0:13.42 21km_Herren 41   10 21km_Overall   60
 59  612 RÖSLER Felix  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Seiffen   1989  1:13:36.57  15:08.40  0:02.18 21km_Jugend 17 M   11 21km_Overall   61
 60  524 FORBERGER Jürgen  SV Großwaltersdorf  GER  Großwaltersdorf   1961  1:14:02.78  15:34.61  0:26.21 21km_Herren 41   11 21km_Overall   62
 61  960 MACHLER Paul  LLG Lachen  SUI  Innerthal   1960  1:14:03.61  15:35.44  0:00.83 21km_Herren 46   6 21km_Overall   63
 62  617 BAROCKE Ralf  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1973  1:14:03.93  15:35.76  0:00.32 21km_Herren 31   9 21km_Overall   64
 63  936 RONSBERGER Walter  WSV Skadi Bodenmais  GER     1953  1:14:15.10  15:46.93  0:11.17 21km_Herren 51   4 21km_Overall   65
 64  997 HIERLMEIER Walter  Monte Kaolino Hirschau  GER  Altenstadt A.D. Wn   1941  1:14:17.11  15:48.94  0:02.01 21km_Herren 61   1 21km_Overall   66
 65  674 HORCICKA Jiri  Fenix Ski- Team  CZE     1990  1:14:20.88  15:52.71  0:03.77 21km_Jugend 16 M   2 21km_Overall   67
 66  592 MÖLLER Rene  WSV Trusetal  GER  Trusetal   1970  1:14:27.50  15:59.33  0:06.62 21km_Herren 36   8 21km_Overall   68
 67  670 HALFAR Thomas  SV Arnbruck  GER  Arnbruck   1969  1:14:38.11  16:09.94  0:10.61 21km_Herren 36   9 21km_Overall   69
 68  518 HÄNISCH Michael    GER   1985  1:14:40.45  16:12.28  0:02.34 21km_Herren 21   10 21km_Overall   70
 69  584 WOLF Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1978  1:14:51.12  16:22.95  0:10.67 21km_Herren 21   11 21km_Overall   71
 70  619 ESCHER Toni  SV Neudorf  GER     1990  1:14:58.91  16:30.74  0:07.79 21km_Jugend 16 M   3 21km_Overall   72
 71  535 SCHÄFER David  TSV Mönchröden  GER  Roedental   1963  1:15:00.41  16:32.24  0:01.50 21km_Herren 41   12 21km_Overall   73
 72  657 PARGGER Mathias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1987  1:15:03.21  16:35.04  0:02.80 21km_Junioren M   5 21km_Overall   74
 73  598 MEYER Stefan  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1989  1:15:04.28  16:36.11  0:01.07 21km_Jugend 17 M   12 21km_Overall   75
 74  684 WERNER Rico  Grün-Weiß Pirna  GER  Königstein   1985  1:15:05.64  16:37.47  0:01.36 21km_Herren 21   12 21km_Overall   76
 75  693 FISCHER Andreas  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER  Geyer   1973  1:15:07.03  16:38.86  0:01.39 21km_Herren 31   10 21km_Overall   77
 76  675 FELLNER Marek  Fenix Ski- Team  CZE     1965  1:15:07.26  16:39.09  0:00.23 21km_Herren 41   13 21km_Overall   78
 77  627 RÖTTIG Philipp  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  1:15:17.43  16:49.26  0:10.17 21km_Jugend 16 M   4 21km_Overall   79
 78  641 SCHMIDT Andre  SVS Emmerzhausen  GER  Emmerzhausen   1969  1:15:19.15  16:50.98  0:01.72 21km_Herren 36   10 21km_Overall   80
 79  852 KÖRBS Peter    GER  Bad Hersfeld   1959  1:15:20.14  16:51.97  0:00.99 21km_Herren 46   7 21km_Overall   81
 80  929 KUFFNER Karl  SCMK Hirschau  GER  Viechtach   1943  1:15:34.08  17:05.91  0:13.94 21km_Herren 61   2 21km_Overall   82
 81  539 ALRAUN Andreas  SC Aising-Pang  GER     1973  1:15:36.41  17:08.24  0:02.33 21km_Herren 31   11 21km_Overall   83
 82  950 GRADNER Josef  USC Atomic St. Leonard  AUT  St. Leonhard   1953  1:15:36.77  17:08.60  0:00.36 21km_Herren 51   5 21km_Overall   84
 83  656 BADER Bernd  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1986  1:15:48.70  17:20.53  0:11.93 21km_Junioren M   6 21km_Overall   85
 84  587 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1967  1:16:25.02  17:56.85  0:36.32 21km_Herren 36   11 21km_Overall   87
 85  591 SCHRAMM Olaf  SSV Geyer  GER     1966  1:16:30.43  18:02.26  0:05.41 21km_Herren 36   12 21km_Overall   88
 86  599 MATTHES Tino    GER   1975  1:16:35.61  18:07.44  0:05.18 21km_Herren 31   12 21km_Overall   89
 87  917 HARTWIG Hubert  SV TU Ilmenau  GER   1953  1:16:54.51  18:26.34  0:18.90 21km_Herren 51   6 21km_Overall   90
 88  594 CLAUßNITZER David  SG Holzhau  GER     1988  1:16:57.46  18:29.29  0:02.95 21km_Jugend 17 M   13 21km_Overall   91
 89  664 KÖNIG Sascha  Team Rudy Project SC Steinbach- Hallenberg  GER  Steinbach- Hallenberg   1978  1:17:01.03  18:32.86  0:03.57 21km_Herren 21   13 21km_Overall   92
 90  931 SCHWEINBERG Manfred  SC Fuessen  GER  Fuessen   1960  1:17:11.57  18:43.40  0:10.54 21km_Herren 46   8 21km_Overall   93
 91  850 KÖNIG Dieter  SWV Goldlauter  GER  Goldlauter   1945  1:17:12.72  18:44.55  0:01.15 21km_Herren 61   3 21km_Overall   94
 92  571 ULBRICH Jan  TGV Schotten  GER     1963  1:17:20.69  18:52.52  0:07.97 21km_Herren 41   14 21km_Overall   96
 93  683 BROTZER David    SUI  Reichenburg   1977  1:17:35.26  19:07.09  0:14.57 21km_Herren 21   14 21km_Overall   97
 94  955 FERSTL Alban  AC Höhenfried-München  GER  München   1941  1:17:41.32  19:13.15  0:06.06 21km_Herren 61   4 21km_Overall   98
 95  557 SÜNKEL Thomas  TSV 1860 Tettau  GER  Wallenfels   1990  1:17:44.02  19:15.85  0:02.70 21km_Jugend 16 M   5 21km_Overall   99
 96  549 MOSER Josef  WSV Patersdorf  GER  Fernsdorf   1962  1:17:48.87  19:20.70  0:04.85 21km_Herren 41   15 21km_Overall   100
 97  948 KRALOVEC Jiri  WSV Schönsee  CZE  Domazlice   1951  1:17:57.70  19:29.53  0:08.83 21km_Herren 51   7 21km_Overall   101
 98  640 HASLINGER Hermann  TSV Siegsdorf  GER  Siegsdorf   1966  1:17:58.33  19:30.16  0:00.63 21km_Herren 36   13 21km_Overall   102
 99  932 GILLIG Thomas  SKG Gersfeld  GER   1960  1:18:08.88  19:40.71  0:10.55 21km_Herren 46   9 21km_Overall   103
 100  635 LANGER Patrick  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1990  1:18:10.39  19:42.22  0:01.51 21km_Jugend 16 M   6 21km_Overall   104
 101  658 HOFER Dominik  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1988  1:18:26.45  19:58.28  0:16.06 21km_Jugend 17 M   14 21km_Overall   107
 102  964 RUTTLOFF Jörg  Skiclub Dresden-Niedersedlitz  GER  Oberhermsdorf   1981  1:18:27.89  19:59.72  0:01.44 21km_Herren 21   15 21km_Overall   108
 103  916 TUCHSCHEERER Dietmar  SSV Geyer  GER  Tannenberg   1951  1:18:29.05  20:00.88  0:01.16 21km_Herren 51   8 21km_Overall   109
 104  556 SCHNEIDER Ronny  Bertsdorfer SV  GER     1970  1:18:37.30  20:09.13  0:08.25 21km_Herren 36   14 21km_Overall   110
 105  590 KLOß Robert  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1990  1:18:39.07  20:10.90  0:01.77 21km_Jugend 16 M   7 21km_Overall   111
 106  583 WEIGELT Jens    GER   1971  1:19:09.17  20:41.00  0:30.10 21km_Herren 31   13 21km_Overall   112
 106  832 PÖSCHL Michael  TSV Regen  GER  Langdorf   1941  1:19:09.17  20:41.00  0:00.00 21km_Herren 61   5 21km_Overall   113
 108  914 CZECH Horst    GER  Treffurt   1939  1:19:10.18  20:42.01  0:01.01 21km_Herren 66   2 21km_Overall   114
 109  836 HÄNISCH Stephan    GER   1959  1:19:36.60  21:08.43  0:26.42 21km_Herren 46   10 21km_Overall   115
 110  878 FLADE Joachim  SC Münchberg  GER     1954  1:19:50.88  21:22.71  0:14.28 21km_Herren 51   9 21km_Overall   117
 111  924 NAVRATIL Frantisek  Toma a.s. Olomovc  CZE  Olomovc   1942  1:19:53.53  21:25.36  0:02.65 21km_Herren 61   6 21km_Overall   118
 112  639 GERLAND Martin  SC Pallas Berlin  GER  Solingen   1970  1:19:59.27  21:31.10  0:05.74 21km_Herren 36   15 21km_Overall   119
 113  655 SABRANSKY Herbert  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1964  1:20:01.25  21:33.08  0:01.98 21km_Herren 41   16 21km_Overall   120
 114  645 ROGGE Richard  SKG Gersfeld  GER     1963  1:20:04.58  21:36.41  0:03.33 21km_Herren 41   17 21km_Overall   121
 115  616 MÜLLER Dirk  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER  Freiberg   1973  1:20:09.44  21:41.27  0:04.86 21km_Herren 31   14 21km_Overall   123
 116  508 CLAUßNITZER Tobias  SG Holzhau  GER     1990  1:20:11.30  21:43.13  0:01.86 21km_Jugend 16 M   8 21km_Overall   124
 117  596 PAUL Alexander  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1989  1:20:11.38  21:43.21  0:00.08 21km_Jugend 17 M   15 21km_Overall   125
 118  558 DIETZ Olaf  SG Adelsberg  GER  Chemnitz   1974  1:20:14.58  21:46.41  0:03.20 21km_Herren 31   15 21km_Overall   126
 119  679 WIESE Thomas  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1981  1:20:16.30  21:48.13  0:01.72 21km_Herren 21   16 21km_Overall   127
 120  667 MÜLLER Uwe  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1980  1:20:25.26  21:57.09  0:08.96 21km_Herren 21   17 21km_Overall   128
 121  581 BRUNNER Peter  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1991  1:20:26.76  21:58.59  0:01.50 21km_Jugend 16 M   9 21km_Overall   129
 122  1029 LANDERDINGER Manfred  AAG Union Maria Schmolln  AUT  Braunau   1975  1:20:29.63  22:01.46  0:02.87 21km_Herren 31   16 21km_Overall   130
 123  951 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER  Plattling   1955  1:20:37.71  22:09.54  0:08.08 21km_Herren 51   10 21km_Overall   131
 124  698 ALRAUN Rüdiger  SC Aising-Pang  GER  Rosenheim   1966  1:20:52.58  22:24.41  0:14.87 21km_Herren 36   16 21km_Overall   132
 125  672 KLOIBER Georg  TSV Regen  GER  Regen   1963  1:20:56.95  22:28.78  0:04.37 21km_Herren 41   18 21km_Overall   133
 126  548 MOSER Sebastian  WSV Patersdorf  GER  Fernsdorf   1991  1:21:00.60  22:32.43  0:03.65 21km_Jugend 16 M   10 21km_Overall   134
 127  671 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1946  1:21:18.71  22:50.54  0:18.11 21km_Herren 56   1 21km_Overall   136
 128  923 HOFMANN Andreas  Tuspo Greifenstein  GER  Driedorf   1955  1:21:20.64  22:52.47  0:01.93 21km_Herren 51   11 21km_Overall   137
 129  572 REIBER Marius  TGV Schotten  GER     1991  1:21:23.01  22:54.84  0:02.37 21km_Jugend 16 M   11 21km_Overall   138
 130  687 HOFMANN Johannes  SC/TV Gefrees  GER  Gefrees   1987  1:21:38.75  23:10.58  0:15.74 21km_Junioren M   7 21km_Overall   139
 131  847 MULTERER Hans  WSV Lohberg  GER  Lohberg   1956  1:21:41.14  23:12.97  0:02.39 21km_Herren 46   11 21km_Overall   140
 132  611 WALTER Michael  SV Eglots  GER  Heimenkirch   1990  1:21:49.23  23:21.06  0:08.09 21km_Jugend 16 M   12 21km_Overall   141
 133  984 ERTL Walter  TSV Regen  GER  Regen   1952  1:21:58.14  23:29.97  0:08.91 21km_Herren 51   12 21km_Overall   142
 134  1045 KAUFMANN Max  BW Sozialwerk Regen  GER  Regen   1957  1:22:01.68  23:33.51  0:03.54 21km_Herren 46   12 21km_Overall   143
 135  686 HERTEL Uwe  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Neuhausen   1962  1:22:17.06  23:48.89  0:15.38 21km_Herren 41   19 21km_Overall   144
 136  628 WEGNER David  Ski-Club-Kottmar  GER   1990  1:22:18.20  23:50.03  0:01.14 21km_Jugend 16 M   13 21km_Overall   145
 137  891 KUBENKA Vladislav  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Lanskroun   1947  1:22:28.03  23:59.86  0:09.83 21km_Herren 56   2 21km_Overall   147
 138  660 HOFER Tobias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990  1:22:29.18  24:01.01  0:01.15 21km_Jugend 16 M   14 21km_Overall   148
 139  902 PSCHEIDT Michal  Tatran ZR  CZE  Nyrsko   1974  1:22:38.44  24:10.27  0:09.26 21km_Herren 31   17 21km_Overall   149
 140  694 SCHMITT Michael  SC Lauf  GER  Lauf   1967  1:22:48.56  24:20.39  0:10.12 21km_Herren 36   17 21km_Overall   150
 141  577 PECHER Lukas  SC Neubau  GER  Fichtelberg   1990  1:22:51.36  24:23.19  0:02.80 21km_Jugend 16 M   15 21km_Overall   151
 142  526 EBERT Andreas  SC Ilsenburg  GER     1982  1:22:58.87  24:30.70  0:07.51 21km_Herren 21   18 21km_Overall   152
 143  884 SÜNKEL Dieter  TSV 1860 Tettau  GER  Wallenfels   1948  1:23:01.17  24:33.00  0:02.30 21km_Herren 56   3 21km_Overall   153
 144  926 DEHOTTAY André  SC Butgenbach  BEL  Belgium   1959  1:23:04.00  24:35.83  0:02.83 21km_Herren 46   13 21km_Overall   154
 145  971 WERNER Wolfgang  SWV Goldlauter  GER  Schmiedefeld   1953  1:23:20.44  24:52.27  0:16.44 21km_Herren 51   13 21km_Overall   156
 146  962 BERG Peter  SSC Hohe Acht  GER  Sinzig   1957  1:23:22.07  24:53.90  0:01.63 21km_Herren 46   14 21km_Overall   157
 147  885 WALTER Matthias  Chemie Gotha  GER  Gotha   1957  1:23:22.52  24:54.35  0:00.45 21km_Herren 46   15 21km_Overall   158
 148  585 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1965  1:23:25.61  24:57.44  0:03.09 21km_Herren 41   20 21km_Overall   159
 149  505 CLAUßNITZER Frank  SG Holzhau  GER     1963  1:23:29.62  25:01.45  0:04.01 21km_Herren 41   21 21km_Overall   160
 150  661 MESSNER Matthias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990  1:23:31.31  25:03.14  0:01.69 21km_Jugend 16 M   16 21km_Overall   161
 151  503 KRÜGER Thomas    GER  Marksuhl   1975  1:23:39.10  25:10.93  0:07.79 21km_Herren 31   18 21km_Overall   163
 152  659 BRUNNER Florian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1989  1:23:53.62  25:25.45  0:14.52 21km_Jugend 17 M   16 21km_Overall   166
 153  646 BOPP Bernd  TGV Schotten  GER     1963  1:23:53.67  25:25.50  0:00.05 21km_Herren 41   22 21km_Overall   167
 154  848 WARTHA Anton  TSV Tettau  GER  Rugendorf   1936  1:23:59.36  25:31.19  0:05.69 21km_Herren 66   3 21km_Overall   168
 155  555 PILZ Steffen  Bertsdorfer SV  GER     1975  1:24:14.24  25:46.07  0:14.88 21km_Herren 31   19 21km_Overall   169
 156  653 RIECK Patrick  SG Klotzsche e. V.  GER   1975  1:24:23.19  25:55.02  0:08.95 21km_Herren 31   20 21km_Overall   170
 157  839 KLAUS Günter  SSV  GER  Geyer   1945  1:24:27.64  25:59.47  0:04.45 21km_Herren 61   7 21km_Overall   171
 158  893 KLEY Helmut  WSC 07 Ruhla  GER  Ruhla   1950  1:24:35.74  26:07.57  0:08.10 21km_Herren 56   4 21km_Overall   172
 159  666 KÖHLER Christian  WSV Brotterode  GER  Brotterode   1979  1:24:54.81  26:26.64  0:19.07 21km_Herren 21   19 21km_Overall   173
 160  875 RUZICKA Josef  TATRAN ZELEZNA RUDA  CZE  Zelezna Ruda   1939  1:24:56.56  26:28.39  0:01.75 21km_Herren 66   4 21km_Overall   174
 161  905 ERDENKÄUFER Toni  ohne  GER  Heroldsberg   1959  1:24:58.80  26:30.63  0:02.24 21km_Herren 46   16 21km_Overall   175
 162  589 METZLAFF Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990  1:25:00.55  26:32.38  0:01.75 21km_Jugend 16 M   17 21km_Overall   176
 163  897 HODINA Alois  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Sumperk   1949  1:25:07.43  26:39.26  0:06.88 21km_Herren 56   5 21km_Overall   177
 164  935 GLANTSCHNIG Helmut  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1957  1:25:17.62  26:49.45  0:10.19 21km_Herren 46   17 21km_Overall   178
 165  863 MAIER Franz  WSV Zellerreit  GER     1937  1:25:28.43  27:00.26  0:10.81 21km_Herren 66   5 21km_Overall   180
 166  607 VAN DICK Dimitri  S.C. Elsenborn  BEL  Ovifat   1979  1:25:30.73  27:02.56  0:02.30 21km_Herren 21   20 21km_Overall   181
 167  582 SIEGERT Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990  1:25:35.05  27:06.88  0:04.32 21km_Jugend 16 M   18 21km_Overall   182
 168  959 STEYSKAL Günther  RC Linz  AUT  Puchenau   1950  1:25:42.07  27:13.90  0:07.02 21km_Herren 56   6 21km_Overall   183
 169  983 JUNGBECK Hans  SC Bodenmais  GER  Arnbruck   1952  1:25:42.91  27:14.74  0:00.84 21km_Herren 51   14 21km_Overall   184
 170  861 MEIER Siegfried  SC Schwarzach  GER  Schwarzach   1958  1:25:48.36  27:20.19  0:05.45 21km_Herren 46   18 21km_Overall   185
 171  994 JORISSEN Ronald  HLV  NED  Amsterdam   1953  1:25:49.82  27:21.65  0:01.46 21km_Herren 51   15 21km_Overall   186
 172  506 TROMMLER Sebastian  SG Holzhau  GER     1989  1:26:01.88  27:33.71  0:12.06 21km_Jugend 17 M   17 21km_Overall   187
 173  546 DVORAK Frantisek  SKI Zoufalci  CZE  Cvikov   1979  1:26:03.45  27:35.28  0:01.57 21km_Herren 21   21 21km_Overall   188
 174  507 TROMMLER Uwe  SG Holzhau  GER     1963  1:26:24.01  27:55.84  0:20.56 21km_Herren 41   23 21km_Overall   189
 175  520 LEIST André  SW Stennweiler Nordsaar  GER  Dortmund   1976  1:26:27.29  27:59.12  0:03.28 21km_Herren 21   22 21km_Overall   190
 176  605 BIRKE Eric  SSV Sayda  GER     1989  1:26:32.56  28:04.39  0:05.27 21km_Jugend 17 M   18 21km_Overall   191
 177  561 NAUMANN Jörg  SV Chemie Gotha  GER  Gotha   1961  1:26:47.65  28:19.48  0:15.09 21km_Herren 41   24 21km_Overall   192
 178  541 DOBBERKAU Rigo  FSV Rempesgrün  GER  Auerbach / Ot Beerheide   1974  1:26:51.27  28:23.10  0:03.62 21km_Herren 31   21 21km_Overall   193
 179  995 KNITTL Franz  Ski-Club-Grossberg  GER  Pentling   1948  1:27:04.83  28:36.66  0:13.56 21km_Herren 56   7 21km_Overall   194
 180  668 SCHWARZ Martin    GER  Bodenmais   1967  1:27:13.10  28:44.93  0:08.27 21km_Herren 36   18 21km_Overall   195
 181  906 PROCHNOW Gerhard  DAV Bayreuth  GER  Bayreuth   1949  1:27:22.87  28:54.70  0:09.77 21km_Herren 56   8 21km_Overall   196
 182  554 RICHTER Johannes  Bertsdorfer SV  GER     1990  1:27:28.59  29:00.42  0:05.72 21km_Jugend 16 M   19 21km_Overall   197
 183  999 MOSER Georg  SC Lengdorf  GER  Lengdorf   1952  1:27:34.14  29:05.97  0:05.55 21km_Herren 51   16 21km_Overall   198
 184  527 MÖBIUS Marten  SC Ilsenburg  GER     1981  1:27:49.96  29:21.79  0:15.82 21km_Herren 21   23 21km_Overall   200
 185  880 BRUNNGRÄBER Dieter  SWV Goldlauter  GER  Suhl   1938  1:27:56.06  29:27.89  0:06.10 21km_Herren 66   6 21km_Overall   202
 186  634 SCHNITZLER Gerhard  GER  Kißlegg   1963  1:28:02.80  29:34.63  0:06.74 21km_Herren 41   25 21km_Overall   203
 187  695 PÖLLMANN Gunnar  SC Lauf  GER  Nürnberg   1974  1:28:13.82  29:45.65  0:11.02 21km_Herren 31   22 21km_Overall   205
 188  843 KRAMPL Kurt  TSV-Drügendorf-Tiefenstürmig  AUT  Eggolsheim   1959  1:28:27.23  29:59.06  0:13.41 21km_Herren 46   19 21km_Overall   206
 189  825 RICHTER Wolfgang  RSV Chemnitz  GER  Chemnitz   1942  1:28:31.70  30:03.53  0:04.47 21km_Herren 61   8 21km_Overall   208
 190  901 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain  GER  Lauterbach   1935  1:28:38.33  30:10.16  0:06.63 21km_Herren 71   1 21km_Overall   210
 191  568 BROCK Guido  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1989  1:28:39.36  30:11.19  0:01.03 21km_Jugend 17 M   19 21km_Overall   211
 192  513 PAUL Gerold  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1965  1:28:53.51  30:25.34  0:14.15 21km_Herren 41   26 21km_Overall   214
 193  692 SVARC Stanislav  Licomersko  CZE  Prag 1   1962  1:29:00.12  30:31.95  0:06.61 21km_Herren 41   27 21km_Overall   215
 194  623 PENNER Viktor  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1969  1:29:10.27  30:42.10  0:10.15 21km_Herren 36   19 21km_Overall   217
 195  855 LEISTNER Frieder  Stützengrün  GER  Stützengrün   1951  1:29:21.60  30:53.43  0:11.33 21km_Herren 51   17 21km_Overall   219
 196  920 MATERNE Ingo  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1958  1:29:28.15  30:59.98  0:06.55 21km_Herren 46   20 21km_Overall   220
 197  662 SANDER Julian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990  1:29:30.49  31:02.32  0:02.34 21km_Jugend 16 M   20 21km_Overall   221
 198  534 RAU Wolfgang  WSV Zellerreit  GER     1962  1:29:32.50  31:04.33  0:02.01 21km_Herren 41   28 21km_Overall   222
 199  992 KROMER Klaus  SC Bad Neustadt  GER  Bad Neustadt   1959  1:29:35.23  31:07.06  0:02.73 21km_Herren 46   21 21km_Overall   223
 200  898 FISNAR SEN. Jiri  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Loucna   1950  1:29:41.46  31:13.29  0:06.23 21km_Herren 56   9 21km_Overall   224
 201  865 GÖHLER Ralf  ESV Nassau  GER  Mulda   1956  1:30:06.26  31:38.09  0:24.80 21km_Herren 46   22 21km_Overall   227
 202  943 NIES Gerhard  SC Willingen  GER  Massenhausen   1948  1:30:13.10  31:44.93  0:06.84 21km_Herren 56   10 21km_Overall   228
 203  895 DEGENHART Günter  SV Finsterau  GER  Finsterau   1953  1:30:19.72  31:51.55  0:06.62 21km_Herren 51   18 21km_Overall   229
 204  504 LACHMANN Uwe  SG Holzhau  GER     1964  1:30:20.47  31:52.30  0:00.75 21km_Herren 41   29 21km_Overall   230
 205  957 SEIB Peter  Ski Club Leimen  GER  Leimen   1951  1:30:21.90  31:53.73  0:01.43 21km_Herren 51   19 21km_Overall   231
 206  632 DREXLER Hans-Peter  WSV Isny  GER  Isny   1990  1:30:27.94  31:59.77  0:06.04 21km_Jugend 16 M   21 21km_Overall   232
 207  851 HENNINGSEN Dieter  DAV Augsburg  GER  Koenigsbrunn   1936  1:30:31.05  32:02.88  0:03.11 21km_Herren 66   7 21km_Overall   233
 208  626 HOLZHÄUSER Raik  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  1:30:45.36  32:17.19  0:14.31 21km_Jugend 16 M   22 21km_Overall   234
 209  1031 DREXLER Hans-Peter  WSV Isny  GER  Isny   1990  1:30:51.87  32:23.70  0:06.51 21km_Jugend 16 M   23 21km_Overall   235
 210  573 BEER Marvin  TGV Schotten  GER     1992  1:30:53.13  32:24.96  0:01.26 21km_Jugend 16 M   24 21km_Overall   236
 211  864 KATZMEIER Heinz  WSG Hersbruck  GER  Hersbruck   1939  1:31:01.40  32:33.23  0:08.27 21km_Herren 66   8 21km_Overall   237
 212  567 KEINER Robin  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1990  1:31:08.13  32:39.96  0:06.73 21km_Jugend 16 M   25 21km_Overall   238
 213  954 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1948  1:31:24.67  32:56.50  0:16.54 21km_Herren 56   11 21km_Overall   240
 214  987 RICHTER Gerhard  TSV 1847 Buchholz  GER  Annaberg-Buchholz   1938  1:31:31.57  33:03.40  0:06.90 21km_Herren 66   9 21km_Overall   241
 215  586 SEIDEL Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1970  1:31:39.62  33:11.45  0:08.05 21km_Herren 36   20 21km_Overall   242
 216  844 HOLZMÜLLER Christian  Altomünster  GER  Altomünster   1948  1:31:49.90  33:21.73  0:10.28 21km_Herren 56   12 21km_Overall   244
 217  900 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1955  1:32:09.74  33:41.57  0:19.84 21km_Herren 51   20 21km_Overall   245
 218  972 SCHLÖGL Gerhard    AUT  Innsbruck   1940  1:32:15.53  33:47.36  0:05.79 21km_Herren 66   10 21km_Overall   246
 219  910 SCHWARZ Jiri  PJR Frenstat p/R  CZE     1951  1:32:19.97  33:51.80  0:04.44 21km_Herren 51   21 21km_Overall   249
 220  553 SCHULZ Jürgen  Bertsdorfer SV  GER     1973  1:32:26.38  33:58.21  0:06.41 21km_Herren 31   23 21km_Overall   250
 221  516 SIEBENHAAR Volker    GER  Ilmenau   1962  1:32:33.40  34:05.23  0:07.02 21km_Herren 41   30 21km_Overall   251
 222  868 BERNDL Günter    GER  Untergriesbach   1959  1:32:38.29  34:10.12  0:04.89 21km_Herren 46   23 21km_Overall   252
 223  908 THIEDE Erwin  Forstenrieder Sport Club  GER  München   1939  1:32:48.06  34:19.89  0:09.77 21km_Herren 66   11 21km_Overall   253
 224  544 WÄCHTER Steffen    GER  Ilmenau   1965  1:32:57.94  34:29.77  0:09.88 21km_Herren 41   31 21km_Overall   254
 225  870 HEINZ Kurt-Joachim  SWV Goldlauter-Heidersbach  GER  Suhl   1948  1:33:15.35  34:47.18  0:17.41 21km_Herren 56   13 21km_Overall   256
 226  894 THIEMANN Manfred  SG Einheit Berliner Bär  GER  Berlin   1939  1:33:28.38  35:00.21  0:13.03 21km_Herren 66   12 21km_Overall   259
 227  606 BIRKE Jan  SSV Sayda  GER     1986  1:33:29.69  35:01.52  0:01.31 21km_Junioren M   8 21km_Overall   260
 228  990 FLEISCHMANN Wolfgang  RC Schloßbike Greiz  GER  Greiz   1949  1:33:33.58  35:05.41  0:03.89 21km_Herren 56   14 21km_Overall   261
 229  921 PUSCHNIG Friedrich  Wintersportverein Wattens  AUT  Volders   1946  1:33:37.68  35:09.51  0:04.10 21km_Herren 56   15 21km_Overall   262
 230  928 GÜTLEIN Norbert  Ski-Club Erlangen  GER  Warthausen   1957  1:33:43.32  35:15.15  0:05.64 21km_Herren 46   24 21km_Overall   263
 231  540 WERNER Marin    GER   1966  1:33:44.14  35:15.97  0:00.82 21km_Herren 36   21 21km_Overall   264
 232  873 SIEGELIN Heinz  TSV Mönchröden  GER  Roedental   1939  1:33:50.62  35:22.45  0:06.48 21km_Herren 66   13 21km_Overall   265
 233  913 SCHERER Harald  SC Flieden  GER  Flieden   1956  1:33:52.76  35:24.59  0:02.14 21km_Herren 46   25 21km_Overall   266
 234  824 HEROLD Steffen  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1960  1:34:14.35  35:46.18  0:21.59 21km_Herren 46   26 21km_Overall   268
 235  547 ERNST Norbert  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1989  1:35:17.84  36:49.67  1:03.49 21km_Jugend 17 M   20 21km_Overall   273
 236  642 HENNING Michael  SC Lanzenhain  GER  Grebenhain   1985  1:35:26.96  36:58.79  0:09.12 21km_Herren 21   24 21km_Overall   274
 237  858 HANUS Jan  Lojza Hodina/ Petr Brecik  SVK  Zabreh   1944  1:35:28.01  36:59.84  0:01.05 21km_Herren 61   9 21km_Overall   275
 238  840 RICHTER Gerhard  SV Großwaltersdorf  GER  Großwaltersdorf   1938  1:35:30.14  37:01.97  0:02.13 21km_Herren 66   14 21km_Overall   276
 239  552 ROMAN Sandro  Bertsdorfer SV  GER     1977  1:35:38.25  37:10.08  0:08.11 21km_Herren 21   25 21km_Overall   278
 240  991 DALLNER Heinz  TSV Münnerstadt  GER  Bad Neustadt   1950  1:35:53.41  37:25.24  0:15.16 21km_Herren 56   16 21km_Overall   279
 241  528 KOHL-BOSDORFF Steffen  TSV Leuna  GER  Leuna   1971  1:35:53.44  37:25.27  0:00.03 21km_Herren 31   24 21km_Overall   280
 242  588 MÜLLER Steffen  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1969  1:35:59.40  37:31.23  0:05.96 21km_Herren 36   22 21km_Overall   281
 243  643 MIFEK Tomas  Jizersti Mountain Bike Bastards  CZE  Jablonec Nad Nisou   1964  1:36:02.77  37:34.60  0:03.37 21km_Herren 41   32 21km_Overall   282
 244  909 FORBERGER Thomas  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1954  1:36:10.64  37:42.47  0:07.87 21km_Herren 51   22 21km_Overall   284
 245  882 NIEGL Alfred  TSV Regen  GER  Regen   1939  1:36:17.35  37:49.18  0:06.71 21km_Herren 66   15 21km_Overall   286
 246  837 TINAY Fritz  Ski & Bike Deggendorf  GER  Stephansposching   1945  1:36:38.84  38:10.67  0:21.49 21km_Herren 61   10 21km_Overall   289
 247  949 LANZINGER Wilfried  DAV-Passau  GER  Passau   1941  1:36:52.68  38:24.51  0:13.84 21km_Herren 61   11 21km_Overall   291
 248  569 KAISER Martin  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1989  1:37:02.14  38:33.97  0:09.46 21km_Jugend 17 M   21 21km_Overall   292
 249  638 THOMAS Alexander  TV Valtenberg e. V.,  GER     1984  1:37:07.29  38:39.12  0:05.15 21km_Herren 21   26 21km_Overall   293
 250  530 ACHATZ Martin  SC Zwiesel  GER  Kaufbeuren   1979  1:37:09.68  38:41.51  0:02.39 21km_Herren 21   27 21km_Overall   294
 251  911 HAGEMANN Heribert  KMC-Salmünster  GER  Bad Soden-Salmünster   1959  1:37:10.37  38:42.20  0:00.69 21km_Herren 46   27 21km_Overall   295
 252  533 LEDERER Rudi  WSV Zellerreit  GER     1962  1:37:17.47  38:49.30  0:07.10 21km_Herren 41   33 21km_Overall   296
 253  637 THOMAS Oliver  TV Valtenberg e. V.,  GER     1980  1:37:21.84  38:53.67  0:04.37 21km_Herren 21   28 21km_Overall   297
 254  941 ZACH Alfred  DS Lichtenfels  GER  Michelau   1934  1:37:56.10  39:27.93  0:34.26 21km_Herren 71   2 21km_Overall   299
 255  537 OTTAWA Andreas  SC Aising-Pang  GER     1966  1:38:08.73  39:40.56  0:12.63 21km_Herren 36   23 21km_Overall   300
 256  550 TREIMER Martin  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1989  1:38:10.78  39:42.61  0:02.05 21km_Jugend 17 M   22 21km_Overall   301
 257  512 PAHLKE Patrick  ---  GER  München   1970  1:38:35.11  40:06.94  0:24.33 21km_Herren 36   24 21km_Overall   303
 258  996 SCHNEEBERGER Harry  SC Großberg  GER  Großberg   1932  1:39:21.10  40:52.93  0:45.99 21km_Herren 71   3 21km_Overall   306
 259  563 BACHMANN Uwe  FSV Rempesgrün  GER  Auerbach   1966  1:39:24.77  40:56.60  0:03.67 21km_Herren 36   25 21km_Overall   307
 260  978 ENGELMANN Andreas  Team Baier  GER  Landshut   1958  1:39:27.73  40:59.56  0:02.96 21km_Herren 46   28 21km_Overall   308
 261  579 KEMPF Christian  Skizunft Kippenheim  GER  Kippenheim   1986  1:39:30.29  41:02.12  0:02.56 21km_Junioren M   9 21km_Overall   309
 262  827 STRERATH Matthias  LG-Rhein-Erft  GER  Mönchengladbach   1960  1:39:56.15  41:27.98  0:25.86 21km_Herren 46   29 21km_Overall   310
 263  872 WEBER Andreas    GER  Ilmenau   1958  1:40:01.01  41:32.84  0:04.86 21km_Herren 46   30 21km_Overall   311
 264  965 CHMELIR Jaroslav  SK Matoni Karlovy Vary  CZE  Karlovy Vary   1947  1:40:17.58  41:49.41  0:16.57 21km_Herren 56   17 21km_Overall   315
 265  934 KÜHNEL Horst  WSV Wieda  GER  Bad Sachsa   1942  1:40:33.34  42:05.17  0:15.76 21km_Herren 61   12 21km_Overall   316
 266  979 RÖMHILD Bernd    GER  Dresden   1947  1:40:42.67  42:14.50  0:09.33 21km_Herren 56   18 21km_Overall   317
 267  566 VOGT Alexander  SG Holzhau  GER  Holzhau   1967  1:40:45.34  42:17.17  0:02.67 21km_Herren 36   26 21km_Overall   318
 268  515 LINKE Frank  Ski-Club Kottmar e.V.  GER     1964  1:40:46.07  42:17.90  0:00.73 21km_Herren 41   34 21km_Overall   320
 269  998 HUBER Richard  TSV Neuburg  GER  Neuburg A.D. Donau   1933  1:41:22.73  42:54.56  0:36.66 21km_Herren 71   4 21km_Overall   321
 270  867 ANDORFER Josef    GER  Untergriesbach   1958  1:41:38.70  43:10.53  0:15.97 21km_Herren 46   31 21km_Overall   322
 271  927 ROSENBERGER Hans  Wurtingen  GER  St. Johann   1948  1:41:46.81  43:18.64  0:08.11 21km_Herren 56   19 21km_Overall   323
 272  821 MEY Manfred  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1960  1:42:09.84  43:41.67  0:23.03 21km_Herren 46   32 21km_Overall   325
 273  614 OSWALD Christian  SC Münchberg  GER  Bamberg   1965  1:42:23.12  43:54.95  0:13.28 21km_Herren 41   35 21km_Overall   326
 274  874 RECKNAGEL Dietmar  WSC Ober-Unterschönau  GER  Unterschönau   1958  1:42:25.45  43:57.28  0:02.33 21km_Herren 46   33 21km_Overall   327
 275  975 HOFFMANN Horst  Skiclub 1927 Köthen  GER  Köthen   1957  1:42:34.52  44:06.35  0:09.07 21km_Herren 46   34 21km_Overall   328
 276  849 KÜHN Karl-Heinz  Wanderverein Triebel  GER  Oelsnitz   1940  1:42:44.50  44:16.33  0:09.98 21km_Herren 66   16 21km_Overall   329
 277  522 HOFMEYER Michael    GER  Nürnberg   1969  1:43:01.65  44:33.48  0:17.15 21km_Herren 36   27 21km_Overall   331
 278  835 REISCHL Albert  BVSV Neuburg  GER  Neuburg   1937  1:43:34.37  45:06.20  0:32.72 21km_Herren 66   17 21km_Overall   335
 279  963 PENNING Rainer  SC Heiligenstadt  GER  Heiligenstadt   1958  1:43:47.43  45:19.26  0:13.06 21km_Herren 46   35 21km_Overall   337
 280  857 GRABMEIER Heinz  SV Neureichenau  GER  Neureichenau   1953  1:43:56.12  45:27.95  0:08.69 21km_Herren 51   23 21km_Overall   339
 281  500 REICHELT Olaf  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1965  1:44:01.79  45:33.62  0:05.67 21km_Herren 41   36 21km_Overall   340
 282  915 RAITHEL Thilo    GER   1958  1:44:03.69  45:35.52  0:01.90 21km_Herren 46   36 21km_Overall   341
 283  977 HANNUSCHECK Achim    GER  Klings   1958  1:44:32.31  46:04.14  0:28.62 21km_Herren 46   37 21km_Overall   343
 284  973 HERMANN Kurt  SWV Goldlauter-Heidersbach  GER  Suhl   1941  1:44:53.07  46:24.90  0:20.76 21km_Herren 61   13 21km_Overall   344
 285  570 DIEMB Dominik  Ski u. Wanderverein Goldlauter-Heidersbach e.V.  GER     1990  1:45:00.65  46:32.48  0:07.58 21km_Jugend 16 M   26 21km_Overall   345
 286  896 PRÖSCHER Hans-Richard  TGV Schotten  GER     1933  1:45:14.85  46:46.68  0:14.20 21km_Herren 71   5 21km_Overall   346
 287  940 SCHLEICH Fritz    GER  Plankstadt   1938  1:45:22.18  46:54.01  0:07.33 21km_Herren 66   18 21km_Overall   347
 288  887 WENZEL Falko    GER     1951  1:45:25.29  46:57.12  0:03.11 21km_Herren 51   24 21km_Overall   348
 289  969 DE MICHIEL Enzo  GS. Lorenzago  ITA  Lorenzago   1943  1:45:26.08  46:57.91  0:00.79 21km_Herren 61   14 21km_Overall   349
 290  942 WOLF Berthold  TS Lichtenfels  GER  Küps   1942  1:45:32.05  47:03.88  0:05.97 21km_Herren 61   15 21km_Overall   350
 291  736 GILCK Laurenz  SC Prien  GER  Eggstätt   1990  1:46:10.20  47:42.03  0:38.15 21km_Jugend 16 M   27 21km_Overall   351
 292  866 LAUMER Max  SC Aising-Pang  GER     1959  1:46:16.88  47:48.71  0:06.68 21km_Herren 46   38 21km_Overall   352
 293  907 DR. LANGE Andreas  TSV L EUNA  GER  Bad Dürrenberg   1956  1:46:24.01  47:55.84  0:07.13 21km_Herren 46   39 21km_Overall   353
 294  966 ROSCHER Andreas  SV Neudorf  GER  Sehmatal-Neudorf   1950  1:46:30.07  48:01.90  0:06.06 21km_Herren 56   20 21km_Overall   354
 295  989 SCZOTKA Roman    POL     1935  1:46:38.41  48:10.24  0:08.34 21km_Herren 71   6 21km_Overall   356
 296  956 RÜDIGER Bernd  LG Ergas Südsachsen  GER  Wolkenstein   1946  1:46:51.55  48:23.38  0:13.14 21km_Herren 56   21 21km_Overall   358
 297  545 KOSEK Rostislav  SKI Zoufalci  CZE  Zdar   1978  1:46:58.34  48:30.17  0:06.79 21km_Herren 21   29 21km_Overall   359
 298  842 MÜLLER Michael  SG Reinsdorf Glück Auf e.V.  GER  Zwickau   1959  1:47:03.12  48:34.95  0:04.78 21km_Herren 46   40 21km_Overall   361
 299  982 SYROVATSKY Vladimir  SOK Senohraby  CZE  Senohraby   1933  1:47:16.81  48:48.64  0:13.69 21km_Herren 71   7 21km_Overall   363
 300  838 ESTERL Karlheinz    GER  Deggendorf   1960  1:47:25.19  48:57.02  0:08.38 21km_Herren 46   41 21km_Overall   364
 301  831 RUHMANNSEDER Josef    GER  Büchlberg   1949  1:47:35.94  49:07.77  0:10.75 21km_Herren 56   22 21km_Overall   365
 302  876 GÖLDNER Andreas  AS Lok Engelsdorf  GER  Gerichshain   1960  1:47:38.15  49:09.98  0:02.21 21km_Herren 46   42 21km_Overall   366
 303  578 STANTKE Thomas  SG Klotzsche e. V.  GER   1974  1:48:22.26  49:54.09  0:44.11 21km_Herren 31   25 21km_Overall   369
 304  967 ORNOT Alfred  RC Herpersdorf  GER  München   1943  1:48:42.00  50:13.83  0:19.74 21km_Herren 61   16 21km_Overall   371
 305  511 RICHTER Tony  SV Lok Eilenburg  GER     1988  1:48:44.68  50:16.51  0:02.68 21km_Jugend 17 M   23 21km_Overall   372
 306  680 ENDLER Robert  SV Großwaltersdorf eV 1953  GER  Lippersdorf   1990  1:49:16.92  50:48.75  0:32.24 21km_Jugend 16 M   28 21km_Overall   374
 307  509 DOTZAUER Bodo  SV Lokomotive Eilenburg  GER     1962  1:49:17.83  50:49.66  0:00.91 21km_Herren 41   37 21km_Overall   375
 308  1044 REICHINGER Josef  TSV Mattighofen  AUT  St. Johann/W   1971  1:49:24.66  50:56.49  0:06.83 21km_Herren 31   26 21km_Overall   376
 309  892 MAURITZ Max  Ski-Club Jochenstein  GER  Untergriesbach   1953  1:49:24.72  50:56.55  0:00.06 21km_Herren 51   25 21km_Overall   377
 310  551 SCHKÖLZIGER Mike  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1969  1:50:08.15  51:39.98  0:43.43 21km_Herren 36   28 21km_Overall   379
 311  883 ROCHOW Wolfgang  SG Einheit Berliner Bär  GER  Berlin   1936  1:50:40.71  52:12.54  0:32.56 21km_Herren 66   19 21km_Overall   381
 312  517 URBAN Marco  KV-Vogelfrei  GER  Ebersbach/Sa   1988  1:51:10.14  52:41.97  0:29.43 21km_Jugend 17 M   24 21km_Overall   382
 313  834 REDSLOB Uwe  Blau Weiß Neustadt a.d. Orla  GER  Neustadt/Orla   1956  1:51:10.33  52:42.16  0:00.19 21km_Herren 46   43 21km_Overall   383
 314  881 KOPP Hermann  DAV Augsburg  GER  Augsburg   1930  1:52:45.83  54:17.66  1:35.50 21km_Herren 76   1 21km_Overall   386
 315  993 HRASSKY Petr  WSV Zelereith  GER  Reitmehring   1950  1:52:52.98  54:24.81  0:07.15 21km_Herren 56   23 21km_Overall   387
 316  886 NOUZA Miroslav  PSK Union Prag  CZE  Praha   1955  1:54:04.76  55:36.59  1:11.78 21km_Herren 51   26 21km_Overall   388
 317  538 JINA Steffen  SC Aising-Pang  GER     1966  1:54:15.08  55:46.91  0:10.32 21km_Herren 36   29 21km_Overall   389
 318  574 DIEZEL Roman  SV Freising  GER  Freising   1982  1:54:23.42  55:55.25  0:08.34 21km_Herren 21   30 21km_Overall   390
 319  986 KRÜPFGANZ Rolf  Chemnitzer Post SV  GER  Hartmannsdorf   1946  1:54:57.65  56:29.48  0:34.23 21km_Herren 56   24 21km_Overall   392
 320  510 KOß Martin  SV Lok Eilenburg  GER     1987  1:55:08.73  56:40.56  0:11.08 21km_Junioren M   10 21km_Overall   393
 321  519 HERBST Thomas  Rhöner WSV Dermbach  GER  Dermbach   1969  1:55:11.09  56:42.92  0:02.36 21km_Herren 36   30 21km_Overall   394
 322  853 TANNER Michael  SC Sendling 65  GER  Eglharting   1947  1:55:59.02  57:30.85  0:47.93 21km_Herren 56   25 21km_Overall   395
 323  944 KURZ Walter  Skiclub Neuenstein  GER  Neuenstein   1947  1:56:06.36  57:38.19  0:07.34 21km_Herren 56   26 21km_Overall   396
 324  826 HEDVICAK Jaroslav  Yetti Sport  CZE  Pardubice   1934  1:56:30.07  58:01.90  0:23.71 21km_Herren 71   8 21km_Overall   397
 325  925 V/D HURK Harry  Langlaufverein Bedaf  NED  Zijtaart   1937  1:56:31.29  58:03.12  0:01.22 21km_Herren 66   20 21km_Overall   398
 326  968 WOLF Erich    GER  Trusetal   1948  1:57:00.15  58:31.98  0:28.86 21km_Herren 56   27 21km_Overall   399
 327  636 LAMBREGTS Cees  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1966  1:57:13.37  58:45.20  0:13.22 21km_Herren 36   31 21km_Overall   400
 328  536 ZAWICHOWSKI Tomasz  T.S.WA£BRZYCH  POL  Wa£Brzych   1978  1:57:55.95  59:27.78  0:42.58 21km_Herren 21   31 21km_Overall   402
 329  823 REHFELDT Horst  MSV München  GER  Dachau   1945  1:58:04.68  59:36.51  0:08.73 21km_Herren 61   17 21km_Overall   403
 330  845 DITTRICH Manfred  ASSV Altenburg  GER  Altenburg   1932  1:59:16.39  1:00:48.22  1:11.71 21km_Herren 71   9 21km_Overall   406
 331  980 NEUMANN Ernst  Skiclub Münchberg  GER  Münchberg   1950  1:59:51.07  1:01:22.90  0:34.68 21km_Herren 56   28 21km_Overall   408
 332  952 SCHEIDEL Wolfgang  SV TU Ilmenau  GER     1943  2:01:20.75  1:02:52.58  1:29.68 21km_Herren 61   18 21km_Overall   410
 333  822 RICHARZ Peter  1.WSV Seddin  GER  Seddiner See   1948  2:02:00.91  1:03:32.74  0:40.16 21km_Herren 56   29 21km_Overall   411
 334  559 SCHOLZ Florian  SC Prien  GER  Prien Am Chiemsee   1991  2:02:59.51  1:04:31.34  0:58.60 21km_Jugend 16 M   29 21km_Overall   412
 335  961 KRÄMER Gerd    GER  Egmating   1952  2:03:23.80  1:04:55.63  0:24.29 21km_Herren 51   27 21km_Overall   414
 336  501 GERHARD Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1968  2:04:51.19  1:06:23.02  1:27.39 21km_Herren 36   32 21km_Overall   416
 337  938 SCHMIDT Wolfgang    GER  Wiesbaden   1953  2:05:04.65  1:06:36.48  0:13.46 21km_Herren 51   28 21km_Overall   418
 338  502 POHLER Ralf  Lokomotive München  GER  München   1972  2:05:30.76  1:07:02.59  0:26.11 21km_Herren 31   27 21km_Overall   420
 339  939 GNODTKE Ulrich    GER  Köln   1944  2:05:47.40  1:07:19.23  0:16.64 21km_Herren 61   19 21km_Overall   421
 340  890 VERHEIJEN Hans  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1950  2:07:15.16  1:08:46.99  1:27.76 21km_Herren 56   30 21km_Overall   422
 341  889 DE REUS Hermann  Langlaufverein Bedaf  NED  Uden   1947  2:07:24.11  1:08:55.94  0:08.95 21km_Herren 56   31 21km_Overall   423
 342  841 WIESBAUER Ludwig  S.V. Eschenlohe  GER  Eschenlohe   1936  2:07:39.54  1:09:11.37  0:15.43 21km_Herren 66   21 21km_Overall   425
 343  532 KUDERNATSCH Benjamin    GER  Dachau   1981  2:09:18.85  1:10:50.68  1:39.31 21km_Herren 21   32 21km_Overall   427
 344  985 GENNARI Umberto  Brixia Sci  ITA  Maclodio   1941  2:12:04.23  1:13:36.06  2:45.38 21km_Herren 61   20 21km_Overall   432
 345  860 CZERNOCH Jaromir  PJR Frenstat p/R  CZE     1944  2:13:29.46  1:15:01.29  1:25.23 21km_Herren 61   21 21km_Overall   434
 346  565 FISCHER Felix  SG Adelsberg  GER  Chemnitz   1992  2:15:45.22  1:17:17.05  2:15.76 21km_Jugend 16 M   30 21km_Overall   437
 347  947 VERHAGEN Hans  Lang-Lauf-Club bedAF Uden  NED  Uden   1946  2:16:02.93  1:17:34.76  0:17.71 21km_Herren 56   32 21km_Overall   438
 348  988 HOFFMANN Heinz  ASV Forth  GER  Eckental   1946  2:16:34.43  1:18:06.26  0:31.50 21km_Herren 56   33 21km_Overall   439
 349  958 KLOCKENBRINK Horst  SC Melle 03  GER  Melle   1953  2:19:33.69  1:21:05.52  2:59.26 21km_Herren 51   29 21km_Overall   441
 350  974 BAUMANN Hubert  SC Scheidegg  GER  Lindau   1957  2:20:58.51  1:22:30.34  1:24.82 21km_Herren 46   44 21km_Overall   442
 351  888 DEKKER Wim  Langlaufverein Bedaf  NED  Den Hout   1946  2:28:08.67  1:29:40.50  7:10.16 21km_Herren 56   34 21km_Overall   447
 352  846 HELBIG Günter  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1934  2:29:20.19  1:30:52.02  1:11.52 21km_Herren 71   10 21km_Overall   449
 353  562 SCHÖNE Bernd  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1966  2:33:03.39  1:34:35.22  3:43.20 21km_Herren 36   33 21km_Overall   450
 354  854 WIEBEL Wilfried  Bayer Leverkusen  GER  Bergisch Gladbach   1944  2:37:56.23  1:39:28.06  4:52.84 21km_Herren 61   22 21km_Overall   451
 355  859 OSKERA Oldrich  PJR Frenstat p/R  CZE     1923  2:39:18.64  1:40:50.47  1:22.41 21km_Herren 81   1 21km_Overall   453
 356  869 MEINCKE Jan  Copenhagen Skiklub  DEN   1958  2:40:58.38  1:42:30.21  1:39.74 21km_Herren 46   45 21km_Overall   454
 357  862 PALFI Mihaly    GER  Dresden   1950  2:51:29.92  1:53:01.75  10:31.54 21km_Herren 56   35 21km_Overall   459
 358  981 STURM Karl  SC Weißdorf  GER  Weißdorf   1928  3:01:02.69  2:02:34.52  9:32.77 21km_Herren 76   2 21km_Overall   462
 DNF  525 REICH Holger  SC Ilsenburg  GER     1967   DNF     21km_Herren 36    21km_Overall   
 DNF  613 BILZ Tommy  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Neuhausen   1989   DNF     21km_Jugend 17 M    21km_Overall   
 DNF  678 STEURER Thomas  SC Vils  AUT     1977   DNF     21km_Herren 21    21km_Overall   
 DNF  691 KLAUS Maximilian  Bergsport Maxi  GER  Ofterschwang   1972   DNF     21km_Herren 31    21km_Overall   
 DNF  697 WENZL Josef  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1984   DNF     21km_Herren 21    21km_Overall   
 DNF  833 HINKOFER Edgar  WSV Patersdorf  GER  Zachenberg   1942   DNF     21km_Herren 61    21km_Overall   
 DNF  903 KURZ Albert  SG Schönau  GER  Bischofswiesen   1951   DNF     21km_Herren 51    21km_Overall   
 DNF  933 PÖLLMANN Herbert  SC Monte Kaolino Hirschau  GER     1936   DNF     21km_Herren 66    21km_Overall   
 DNF  945 HÄRLE Wolfgang  Swix-Team SCM Hirschau  GER     1940   DNF     21km_Herren 66    21km_Overall   
 DNF  946 No Name available            DNF     21km_Herren 46    21km_Overall   
 DNF  970 LIEDERER Anton  WSV Ramsau  AUT  Ramsau   1956   DNF     21km_Herren 46    21km_Overall