Int. Skadi Loppet 2006

Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Schüler 13 W
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  917 KREWNOVA Martina  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE   1993  18:47.15  0:00.00  0:00.00 6km_Overall W   4
 2  909 HEYNEN Anna-Lena  SC Erlangen  GER   1993  19:13.33  0:26.18  0:26.18 6km_Overall W   6
 3  915 CHARVATOVA Lucie  SVS Krkonose Vrchlabi  GER   1993  19:29.67  0:42.52  0:16.34 6km_Overall W   8
 4  918 CARVOVA Aneta  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE   1993  19:41.93  0:54.78  0:12.26 6km_Overall W   11
 5  827 SVOBODA Alexandra  WSV Reit im Winkl  GER   1993  19:48.33  1:01.18  0:06.40 6km_Overall W   12
 6  927 NOUZOVA Jitka  Ski Klub Sumava  CZE   1993  19:59.62  1:12.47  0:11.29 6km_Overall W   15
 7  916 KLAMPFLOVA Hana  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE   1993  20:00.00  1:12.85  0:00.38 6km_Overall W   16
 8  902 JAKOB Isabel  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1993  20:25.42  1:38.27  0:25.42 6km_Overall W   19
 9  903 HÜBLER Beatrice  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1993  20:50.55  2:03.40  0:25.13 6km_Overall W   21
 10  796 ROSENBERGOVA Michaela  Fenix Ski- Team  CZE   1993  21:11.87  2:24.72  0:21.32 6km_Overall W   23
 11  789 FRITZ Sabrina  WSV Skadi Bodenmais  GER   1993  21:18.12  2:30.97  0:06.25 6km_Overall W   24
 12  922 NEUMAIER Sophie  SC Erlangen  GER   1993  21:18.95  2:31.80  0:00.83 6km_Overall W   25
 13  906 BARTOLMÄS Julia  WSV Brotterode  GER   1993  21:19.81  2:32.66  0:00.86 6km_Overall W   26
 14  823 KLÖTZER Denise  SCTV Gefrees  GER   1993  21:20.33  2:33.18  0:00.52 6km_Overall W   27
 15  921 WEBER Katharina  WSV-DJK Rastbüchl  GER   1993  22:16.43  3:29.28  0:56.10 6km_Overall W   28
 16  800 TEJCHMANOVA Alexandra  Fenix Ski- Team  CZE   1993  22:28.74  3:41.59  0:12.31 6km_Overall W   29
 17  790 GRUBER Veronika  WSV Skadi Bodenmais  GER   1993  23:45.99  4:58.84  1:17.25 6km_Overall W   33
 18  812 KRAUS Vroni  SC Furth i.W.  GER   1993  25:12.30  6:25.15  1:26.31 6km_Overall W   36
 19  920 SPORKERT Anna  SV Kirchberg Sparte Ski  GER   1993  25:29.24  6:42.09  0:16.94 6km_Overall W   37

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Schüler 13 M
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  802 FELLNER Adam  Fenix Ski- Team  CZE   1993  18:24.26  0:00.00  0:00.00 6km_Overall M   15
 2  765 NETSCH Andreas  WSV Weißenstadt  GER   1993  18:24.54  0:00.28  0:00.28 6km_Overall M   16
 3  762 KLEFFEL Philipp  SC Gefrees  GER   1993  18:42.24  0:17.98  0:17.70 6km_Overall M   20
 4  773 ASCHER Patrick  WSV-DJK Rastbüchl  GER   1993  19:36.91  1:12.65  0:54.67 6km_Overall M   26
 5  761 DREXLER Hans Peter  WSV Isny  GER   1993  19:43.06  1:18.80  0:06.15 6km_Overall M   27
 6  814 WÜRZ Ferdinand  SC Furth i.W.  GER   1993  19:45.24  1:20.98  0:02.18 6km_Overall M   28
 7  753 ADAM Rico  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1993  20:15.31  1:51.05  0:30.07 6km_Overall M   31
 8  766 DROGLA Kevin  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1993  20:15.46  1:51.20  0:00.15 6km_Overall M   32
 9  757 KOCH Albin    GER   1993  21:21.63  2:57.37  1:06.17 6km_Overall M   39
 10  811 PICHLER Lennart  SC Buntenbock  GER   1993  21:53.94  3:29.68  0:32.31 6km_Overall M   43
 11  815 STAUBER Fabian  SC Furth i.W.  GER   1993  22:33.31  4:09.05  0:39.37 6km_Overall M   46
 12  801 PAPSIK Michal  Fenix Ski- Team  CZE   1993  23:35.11  5:10.85  1:01.80 6km_Overall M   49
 13  791 WEIKL Julian  WSV Skadi Bodenmais  GER   1993  25:06.80  6:42.54  1:31.69 6km_Overall M   52

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Schüler 14 W
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  926 HASKOVA Katerina  Ski klub Jablonec n.N.  CZE   1992  18:30.61  0:00.00  0:00.00 6km_Overall W   2
 2  925 HORKA Ludmila  HSK Benecko  CZE   1992  18:46.56  0:15.95  0:15.95 6km_Overall W   3
 3  932 JANDOVA Martina  Ski klub Sumava  CZE   1992  19:21.34  0:50.73  0:34.78 6km_Overall W   7
 4  799 LAPCIKOVA Eliska  Fenix Ski- Team  CZE   1992  19:54.98  1:24.37  0:33.64 6km_Overall W   13
 5  931 KANDEROVA Lucie  Ski klub Sumava  CZE   1992  20:18.12  1:47.51  0:23.14 6km_Overall W   18
 6  904 POHLER Monique  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1992  22:35.12  4:04.51  2:17.00 6km_Overall W   30
 7  795 PAVLICKOVA Zuzana  Fenix Ski- Team  CZE   1992  24:20.06  5:49.45  1:44.94 6km_Overall W   34
 8  901 ALBRECHT Sahra  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1992  24:43.94  6:13.33  0:23.88 6km_Overall W   35
 9  919 ERTL Lena  SV Kirchberg Sparte Ski  GER   1992  26:27.79  7:57.18  1:43.85 6km_Overall W   38
 10  914 SCHKÖLZIGER Sarah  TSV Leuna  GER   1992  26:31.65  8:01.04  0:03.86 6km_Overall W   39
 11  910 BISCHL Magdalena  SV Söchering  GER   1992  26:51.81  8:21.20  0:20.16 6km_Overall W   40
 12  900 SCHÖNTHIER Maria  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1992  27:25.86  8:55.25  0:34.05 6km_Overall W   41
 DNF  908 LIPS Lisa  WSV Isny  GER   1992   DNF     6km_Overall W   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Schüler 14 M
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  770 MAKA Daniel  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE   1992  16:43.78  0:00.00  0:00.00 6km_Overall M   1
 2  756 HÄNISCH Lukas    GER   1992  17:44.85  1:01.07  1:01.07 6km_Overall M   6
 3  792 FISCHL Benedikt  WSV Skadi Bodenmais  GER   1992  17:49.23  1:05.45  0:04.38 6km_Overall M   7
 4  810 KLEY Lukas  SC Aising-Pang  GER   1992  17:57.26  1:13.48  0:08.03 6km_Overall M   12
 5  821 RYPL Miroslav  Sokol Stachy  CZE   1992  17:59.68  1:15.90  0:02.42 6km_Overall M   13
 6  809 ALRAUN Oliver  SC Aising-Pang  GER   1992  18:43.20  1:59.42  0:43.52 6km_Overall M   21
 7  828 HASLINGER Dominik  SC-Zwiesel  GER   1992  18:43.25  1:59.47  0:00.05 6km_Overall M   22
 8  780 BRAUN Jan  Ski klub Sumava  CZE   1992  18:50.82  2:07.04  0:07.57 6km_Overall M   24
 9  820 STASCHEWSKI Simon  TSV Flossenburg  GER   1992  19:59.74  3:15.96  1:08.92 6km_Overall M   30
 10  816 NEUMANN Florian  SC Furth i.W.  GER   1992  20:28.66  3:44.88  0:28.92 6km_Overall M   33
 11  772 LESCHE Simon  SV Kirchberg Sparte Ski  GER   1992  20:32.91  3:49.13  0:04.25 6km_Overall M   34
 12  764 ROMETSCH Tony  TSV Leuna  GER   1992  20:37.19  3:53.41  0:04.28 6km_Overall M   35
 13  787 SKVRNA Karel  Ski klub Sumava  CZE   1992  20:37.91  3:54.13  0:00.72 6km_Overall M   37
 14  755 MALZER David  SC Tirschenreuth  GER   1992  21:45.84  5:02.06  1:07.93 6km_Overall M   42
 15  818 TRÖBER Florian  SV Grün-Weiß Pirna  GER   1992  22:17.99  5:34.21  0:32.15 6km_Overall M   44
 16  763 KÖTHEN Falk  TSV Leuna  GER   1992  22:22.61  5:38.83  0:04.62 6km_Overall M   45
 17  754 MALZER Johannes  SC Tirschenreuth  GER   1992  22:43.46  5:59.68  0:20.85 6km_Overall M   47
 18  768 THOMAS Philipp  Bertsdorfer SV  GER   1992  23:52.58  7:08.80  1:09.12 6km_Overall M   50
 19  752 SEEHAUS Max-Erik  SV Lok Eilenburg  GER   1992  25:03.75  8:19.97  1:11.17 6km_Overall M   51
 20  819 TIETZE Hannes  SC Kottmar  GER   1992  26:39.87  9:56.09  1:36.12 6km_Overall M   54

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Schüler 15 W
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  806 KADMANOVA Ivana  Fenix Ski- Team  CZE   1991  17:43.65  0:00.00  0:00.00 6km_Overall W   1
 2  829 SCHÜTZOVA Sandra  HSK Benecko  CZE   1991  19:07.26  1:23.61  1:23.61 6km_Overall W   5
 3  923 RAUH Mareike  FC Wüstenselbitz  GER   1991  19:32.92  1:49.27  0:25.66 6km_Overall W   9
 4  930 POLCOVA Monika  Ski klub Sumava  CZE   1991  19:37.03  1:53.38  0:04.11 6km_Overall W   10
 5  929 BALABANOVA Klara  Ski klub Sumava  CZE   1991  19:55.87  2:12.22  0:18.84 6km_Overall W   14
 6  924 HEUPEL Vanessa  LBS Banfetal  GER   1991  20:00.16  2:16.51  0:04.29 6km_Overall W   17
 7  805 WEISSOVA Gabina  Fenix Ski- Team  CZE   1991  20:38.47  2:54.82  0:38.31 6km_Overall W   20
 8  907 GEHLER Kristin    GER   1991  20:59.37  3:15.72  0:20.90 6km_Overall W   22
 9  825 WEH Verena  WSV Isny  GER   1991  22:50.88  5:07.23  1:51.51 6km_Overall W   31
 10  905 RIEDEL Katharina  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1991  22:54.06  5:10.41  0:03.18 6km_Overall W   32

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Schüler 15 M
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  779 HASEK Jan  Ski klub Jablonec n.N.  CZE   1991  16:45.11  0:00.00  0:00.00 6km_Overall M   2
 2  798 GRÄF Jakub  Dukla Liberec  CZE   1991  16:52.05  0:06.94  0:06.94 6km_Overall M   3
 3  786 SRADEJA Jakub  Ski klub Sumava  CZE   1991  17:05.31  0:20.20  0:13.26 6km_Overall M   4
 4  824 VALECKA Adam  LK Skoda Plzen  CZE   1991  17:07.39  0:22.28  0:02.08 6km_Overall M   5
 5  782 LOOS Sebastian  SC Gefrees  GER   1991  17:50.94  1:05.83  0:43.55 6km_Overall M   8
 6  776 JINDRISEK Martin  Sokol Horni Brawwa  CZE   1991  17:54.81  1:09.70  0:03.87 6km_Overall M   9
 7  788 BRUNNER Peter  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1991  17:56.59  1:11.48  0:01.78 6km_Overall M   10
 8  777 WALLNER Marcel  WSV Rabenstein  GER   1991  17:57.11  1:12.00  0:00.52 6km_Overall M   11
 9  808 VACENOVSKY Vojtech  Fenix Ski- Team  CZE   1991  18:08.88  1:23.77  0:11.77 6km_Overall M   14
 10  781 LOOS Andreas  SC Gefrees  GER   1991  18:25.47  1:40.36  0:16.59 6km_Overall M   17
 11  758 KOCH Philipp  ESV Nassau  GER   1991  18:26.13  1:41.02  0:00.66 6km_Overall M   18
 12  750 HÖHNE Ronny  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1991  18:40.32  1:55.21  0:14.19 6km_Overall M   19
 13  783 MONDL Jakob  Ski Klub Sumava  CZE   1991  18:44.44  1:59.33  0:04.12 6km_Overall M   23
 14  807 ARUCIDIS Martin  Fenix Ski- Team  CZE   1991  19:35.75  2:50.64  0:51.31 6km_Overall M   25
 15  760 KRAUS Matthias  WSV Viechtach  GER   1991  19:45.69  3:00.58  0:09.94 6km_Overall M   29
 16  822 STRAUB Markus  Spvgg Oberkreuzberg  GER   1991  20:37.70  3:52.59  0:52.01 6km_Overall M   36
 17  826 KOVARIK Pavel  Tatran Chodov  CZE   1991  21:06.15  4:21.04  0:28.45 6km_Overall M   38
 18  775 GABAUER Bastian  WSV-DJK Rastbüchl  GER   1991  21:31.96  4:46.85  0:25.81 6km_Overall M   40
 19  769 FRIEDRICH Toni  Bertsdorfer SV  GER   1991  21:43.08  4:57.97  0:11.12 6km_Overall M   41
 20  767 KAUSCHINGER Johannes  WSV Patersdorf  GER   1991  23:11.86  6:26.75  1:28.78 6km_Overall M   48
 21  751 LEUSCHNER Christian  SV Lok Eilenburg  GER   1991  26:33.00  9:47.89  3:21.14 6km_Overall M   53

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 10km_Jugend 16 W
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  667 GRONOVA Karolina  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE   1990  37:10.76  0:00.00  0:00.00 10km_Overall W   2
 2  662 KÖCKRITZ Julia  SG Klotzsche e.V.  GER   1990  39:25.38  2:14.62  2:14.62 10km_Overall W   5
 3  715 KLOSS Marie-Christin  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER   1990  39:50.69  2:39.93  0:25.31 10km_Overall W   6
 4  668 HELLAUER Michaela  WSV-DJK Rastbüchl  GER   1990  42:42.86  5:32.10  2:52.17 10km_Overall W   9
 5  719 FUCHS Annika  SC Willingen  GER   1990  43:32.90  6:22.14  0:50.04 10km_Overall W   11
 6  699 TRAPP Maren  WSV Braunlage  GER   1990  45:14.42  8:03.66  1:41.52 10km_Overall W   12
 7  682 HÄHNER Susanne  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1990  46:24.64  9:13.88  1:10.22 10km_Overall W   13
 8  720 LUKESOVA Katenna  Fenix Ski- Team  CZE   1990  47:01.54  9:50.78  0:36.90 10km_Overall W   14
 9  694 HENGST Justine  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER   1990  47:47.02  10:36.26  0:45.48 10km_Overall W   15
 10  692 KOCH Eva  ESV Nassau  GER   1990  48:50.17  11:39.41  1:03.15 10km_Overall W   16
 11  661 BRODERSEN Tina  SG Klotzsche e.V.  GER   1990  51:06.90  13:56.14  2:16.73 10km_Overall W   20
 12  658 SCHULZE Svenja  TSV Leuna  GER   1990  51:59.78  14:49.02  0:52.88 10km_Overall W   22

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 10km_Jugend 16 M
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  713 PSENICKA Jakub  SKI Jilemnice  CZE   1990  34:07.00  0:00.00  0:00.00 10km_Overall M   5
 2  729 SACHSENHOFER Peter  SUB Haderer  AUT   1990  34:41.75  0:34.75  0:34.75 10km_Overall M   7
 3  665 KAISER Sten    GER   1990  34:41.86  0:34.86  0:00.11 10km_Overall M   8
 4  717 SRAIL Jan  Tatran ZR  CZE   1990  34:48.64  0:41.64  0:06.78 10km_Overall M   9
 5  724 HORCICKA Jiri  Fenix Ski- Team  CZE   1990  34:56.58  0:49.58  0:07.94 10km_Overall M   10
 6  728 WAGNER Martin  WSV Samerberg  GER   1990  35:13.14  1:06.14  0:16.56 10km_Overall M   11
 7  721 KLOSOVSKY Tomas  Fenix Ski- Team  CZE   1990  35:59.02  1:52.02  0:45.88 10km_Overall M   13
 8  697 ESCHER Toni  SV Neudorf  GER   1990  36:28.15  2:21.15  0:29.13 10km_Overall M   17
 9  671 HILGART Markus  WSV Rabenstein  GER   1990  38:37.63  4:30.63  2:09.48 10km_Overall M   23
 10  676 FOCHTNER Michael  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1990  38:53.43  4:46.43  0:15.80 10km_Overall M   26
 11  651 CLAUßNITZER Rene  SG Holzhau  GER   1990  39:09.02  5:02.02  0:15.59 10km_Overall M   28
 12  657 STRIESE Mathias  TSV Leuna  GER   1990  39:10.39  5:03.39  0:01.37 10km_Overall M   29
 13  683 METZLAFF Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1990  39:15.74  5:08.74  0:05.35 10km_Overall M   30
 14  727 WALTER Michael  SV Eglots  GER   1990  39:20.35  5:13.35  0:04.61 10km_Overall M   32
 15  731 ERTL Benedikt  WSV Schönsee  GER   1990  40:08.58  6:01.58  0:48.23 10km_Overall M   35
 16  702 RÖTTIG Philipp  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  40:10.77  6:03.77  0:02.19 10km_Overall M   36
 17  712 SANDER Julian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1990  40:27.12  6:20.12  0:16.35 10km_Overall M   37
 18  684 KLOß Robert  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1990  40:30.44  6:23.44  0:03.32 10km_Overall M   40
 19  710 HOFER Tobias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1990  40:46.42  6:39.42  0:15.98 10km_Overall M   42
 20  681 SIEGERT Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1990  41:24.29  7:17.29  0:37.87 10km_Overall M   43
 21  660 ASSAN Kenny  SG Klotzsche e.V.  GER   1990  41:24.75  7:17.75  0:00.46 10km_Overall M   44
 22  703 WEGNER David  Ski-Club-Kottmar  GER   1990  42:41.64  8:34.64  1:16.89 10km_Overall M   45
 23  679 JANOSIK Petr  Ski klub Sumava  CZE   1990  43:05.18  8:58.18  0:23.54 10km_Overall M   47
 24  704 LANGER Patrick  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1990  44:04.76  9:57.76  0:59.58 10km_Overall M   48
 25  653 HARTMANN Tobias  TSV Rauenstein e.V.  GER   1990  46:17.23  12:10.23  2:12.47 10km_Overall M   50
 26  656 HENGSTMENGEL Nick  coaching-zum-erfolg  NED   1990  46:19.28  12:12.28  0:02.05 10km_Overall M   51
 27  701 HOLZHÄUSER Raik  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  47:37.39  13:30.39  1:18.11 10km_Overall M   53
 28  663 RIETHMÜLLER Denny  SG Klotzsche e.V.  GER   1990  47:46.61  13:39.61  0:09.22 10km_Overall M   54
 29  664 WOLF Michael  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  53:24.69  19:17.69  5:38.08 10km_Overall M   55

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 10km_Jugend 17 W
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  723 SOUKALOVA Gabriela  Jiskra Josefùv Dùl  CZE   1989  36:21.27  0:00.00  0:00.00 10km_Overall W   1
 2  680 KREUZIGEROVA Helena  Ski klub Sumava  CZE   1988  37:25.41  1:04.14  1:04.14 10km_Overall W   3
 3  725 BLAZKOVA Lenka  Sokol Skuhrov  CZE   1988  37:27.02  1:05.75  0:01.61 10km_Overall W   4
 4  716 SRAILOVA Lucie  Tatran ZR  CZE   1988  40:22.68  4:01.41  2:55.66 10km_Overall W   7
 5  672 SCHÜLER Julia  PSV Schwarzenberg  GER   1988  41:34.70  5:13.43  1:12.02 10km_Overall W   8
 6  687 MATTHES Anne  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1989  43:07.51  6:46.24  1:32.81 10km_Overall W   10
 7  666 SCHILLER Claudia    GER   1988  49:10.09  12:48.82  6:02.58 10km_Overall W   17
 8  726 DOTZAUER Stefanie  SV Lok Eilenburg  GER   1989  50:35.25  14:13.98  1:25.16 10km_Overall W   18
 9  659 DRAHORADOVA Stepanka  TATRAN ZELEZNA RUDA  CZE   1988  51:02.58  14:41.31  0:27.33 10km_Overall W   19
 10  674 SOUKALOVA Gabriela  Jiskra Josefùv Dùl  CZE   1989  51:57.71  15:36.44  0:55.13 10km_Overall W   21
 11  673 HORKA Kamila  HSK Benecko  CZE   1989  52:47.77  16:26.50  0:50.06 10km_Overall W   23

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 10km_Jugend 17 M
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  650 EBNER Martin  TSV Regen  GER   1988  32:34.79  0:00.00  0:00.00 10km_Overall M   1
 2  718 KORAN Jakub  Tatran ZR  CZE   1988  32:42.10  0:07.31  0:07.31 10km_Overall M   2
 3  678 NOVAK Jakub  Ski klub Sumava  CZE   1989  33:16.63  0:41.84  0:34.53 10km_Overall M   3
 4  714 FISCHL Florian  WSV Skadi Bodenmais  GER   1988  33:37.40  1:02.61  0:20.77 10km_Overall M   4
 5  677 MANDAK Pavel  Ski klub Sumava  CZE   1989  34:23.76  1:48.97  0:46.36 10km_Overall M   6
 6  686 HOFFMANN Peter  Skiclub 1927 Köthen  GER   1989  35:33.26  2:58.47  1:09.50 10km_Overall M   12
 7  722 TEJCHMAN Jakub  Fenix Ski- Team  CZE   1988  36:09.95  3:35.16  0:36.69 10km_Overall M   14
 8  669 WEIDNER Maximilian  WSV-DJK Rastbüchl  GER   1989  36:18.62  3:43.83  0:08.67 10km_Overall M   15
 9  706 KRYVETS Aliaksandr  GV KL VitaBeg  BLR   1988  36:19.14  3:44.35  0:00.52 10km_Overall M   16
 10  691 HÄNISCH Christian  ESV Nassau  GER   1989  36:55.23  4:20.44  0:36.09 10km_Overall M   18
 11  689 RICHTER Norman  SV Großwaltersdorf  GER   1988  37:35.17  5:00.38  0:39.94 10km_Overall M   19
 12  700 TRAPP Tobias  WSV Braunlage  GER   1988  37:58.50  5:23.71  0:23.33 10km_Overall M   20
 13  654 WAGLER Julius  LJW Racing Team  GER   1989  38:00.48  5:25.69  0:01.98 10km_Overall M   21
 14  696 BILZ Tommy  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER   1989  38:14.78  5:39.99  0:14.30 10km_Overall M   22
 15  705 OECHLER Dennis  TGV Schotten  GER   1989  38:38.73  6:03.94  0:23.95 10km_Overall M   24
 16  675 SCHÖBERL Fabian  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1989  38:51.44  6:16.65  0:12.71 10km_Overall M   25
 17  688 PAUL Alexander  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1989  39:04.34  6:29.55  0:12.90 10km_Overall M   27
 18  695 RÖSLER Felix  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER   1989  39:18.26  6:43.47  0:13.92 10km_Overall M   31
 19  690 MEYER Stefan  TSV Leuna  GER   1989  39:54.13  7:19.34  0:35.87 10km_Overall M   33
 20  693 BIRKE Eric  SSV Sayda  GER   1989  40:03.48  7:28.69  0:09.35 10km_Overall M   34
 21  709 BRUNNER Florian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1989  40:27.19  7:52.40  0:23.71 10km_Overall M   38
 22  698 KURASCH Dimitrij  SK Oker  GER   1988  40:30.14  7:55.35  0:02.95 10km_Overall M   39
 23  708 HOFER Dominik  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1988  40:46.37  8:11.58  0:16.23 10km_Overall M   41
 24  685 CLAUßNITZER David  SG Holzhau  GER   1988  43:05.03  10:30.24  2:18.66 10km_Overall M   46
 25  655 HENGSTMENGEL Tom  coaching-zum-erfolg  NED   1988  44:29.18  11:54.39  1:24.15 10km_Overall M   49
 26  730 PRITSCH Florian  RSC Kehlheim  GER   1988  46:55.84  14:21.05  2:26.66 10km_Overall M   52

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Junioren M
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  80 KARNEENKO Leanid  Belarus Ski Federation  BLR   1987  1:06:38.91  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   1
 2  81 IONENKOV Aleksandr  Belarus Ski Federation  BLR   1986  1:08:19.43  1:40.52  1:40.52 30km_Overall M   4
 3  22 BERTHOLD Sebastian  WSC Erzgebirge-O-thal  GER   1986  1:09:45.43  3:06.52  1:26.00 30km_Overall M   7
 4  82 TERASCHKEVITSCH Eugeni  Belarus Ski Federation  BLR   1987  1:11:27.40  4:48.49  1:41.97 30km_Overall M   14
 5  76 BÖHM Daniel  SC Buntenbock  GER   1986  1:11:56.44  5:17.53  0:29.04 30km_Overall M   15
 6  91 BRÄUTIGAM Marcel  SV Großbreitenbach/Thrg. Polizei  GER   1987  1:15:30.19  8:51.28  3:33.75 30km_Overall M   34
 7  93 VOIGT Peter  SSV Altenberg  GER   1987  1:16:27.98  9:49.07  0:57.79 30km_Overall M   38
 8  14 NEUBERT Felix  Ski-Club Carlsfeld  GER   1987  1:20:19.74  13:40.83  3:51.76 30km_Overall M   65
 9  24 BUSCH Steven  TSG Sehma  GER   1987  1:20:58.87  14:19.96  0:39.13 30km_Overall M   72
 10  106 KROIß Thomas  SC Bischofsmais  GER   1986  1:22:36.45  15:57.54  1:37.58 30km_Overall M   87
 11  48 MÜLLER Daniel  SSV Sayda e.V.  GER   1986  1:24:27.41  17:48.50  1:50.96 30km_Overall M   105
 12  9 BRÄUTIGAM Marcel  SV Großbreitenbach/Thrg. Polizei  GER   1987  1:24:44.65  18:05.74  0:17.24 30km_Overall M   113
 13  88 PARGGER Mathias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1987  1:26:05.56  19:26.65  1:20.91 30km_Overall M   126
 14  87 BADER Bernd  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1986  1:28:21.95  21:43.04  2:16.39 30km_Overall M   150
 15  42 FRITZSCHE Markus  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1986  1:28:43.44  22:04.53  0:21.49 30km_Overall M   154
 16  111 DÖCKE Max  SC Sohland  GER   1987  1:29:38.52  22:59.61  0:55.08 30km_Overall M   162
 17  10 WEIGELT Markus  TSV Rauenstein  GER   1987  1:31:29.86  24:50.95  1:51.34 30km_Overall M   179
 18  46 BENNDORF Sascha  SSV Sayda  GER   1987  1:33:43.90  27:04.99  2:14.04 30km_Overall M   204
 19  70 SCHÜTZ Stefan  Hohburger SV  GER   1987  1:55:48.69  49:09.78  22:04.79 30km_Overall M   368
 20  47 BIRKE Jan  SSV Sayda  GER   1986  1:58:45.88  52:06.97  2:57.19 30km_Overall M   377

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 21
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  86 FREIMUTH Thomas  SC Zwiesel  GER   1980  1:07:02.61  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   2
 2  134 LANG Toni  TV Hauzenberg  GER   1982  1:07:09.03  0:06.42  0:06.42 30km_Overall M   3
 3  83 FEDOROWITSCH Juri  Belarus Ski Federation  BLR   1982  1:08:54.21  1:51.60  1:45.18 30km_Overall M   5
 4  31 SCHILLER Norbert    GER   1984  1:09:44.92  2:42.31  0:50.71 30km_Overall M   6
 5  133 WENZL Josef  SC Zwiesel  GER   1984  1:10:00.12  2:57.51  0:15.20 30km_Overall M   8
 6  113 ZIRNGIBL Stefan  Fischer Racing Team  GER   1979  1:10:01.26  2:58.65  0:01.14 30km_Overall M   9
 7  95 NEUBERGER Markus  Spvvg Lam  GER   1978  1:10:27.29  3:24.68  0:26.03 30km_Overall M   11
 8  94 KRETZSCHMAR Sven  SC Dresdner-Niedersedlitz  GER   1979  1:11:24.49  4:21.88  0:57.20 30km_Overall M   13
 9  78 BRYDL Pavel  Ski klub Jablonec n.N.  CZE   1980  1:12:48.60  5:45.99  1:24.11 30km_Overall M   17
 10  96 SCHILLER Daniel  WSV Eppenschlag  GER   1978  1:12:56.12  5:53.51  0:07.52 30km_Overall M   18
 11  98 ACHATZ Stefan  SV Mietraching  GER   1983  1:13:10.16  6:07.55  0:14.04 30km_Overall M   19
 12  89 ALTENBURGER- KOCH René  WSV Skadi Bodenmais  GER   1976  1:13:17.88  6:15.27  0:07.72 30km_Overall M   20
 13  63 ZSCHINZSCH Marko  Salomon Racing Team  GER   1982  1:14:03.70  7:01.09  0:45.82 30km_Overall M   23
 14  51 SEIDEL Thomas  VSC Klingenthal / Rossignol  GER   1983  1:14:58.47  7:55.86  0:54.77 30km_Overall M   25
 15  124 GROTZ Jürgen  Neuner Madshus Team  GER   1977  1:15:05.32  8:02.71  0:06.85 30km_Overall M   27
 16  105 THONFELD Frank  TSG Bau Hammerbrücke  GER   1979  1:15:21.93  8:19.32  0:16.61 30km_Overall M   32
 17  72 MEISTER Markus  Salomon Racing Team  GER   1976  1:15:29.93  8:27.32  0:08.00 30km_Overall M   33
 18  101 STEURER Thomas  SC Vils  AUT   1977  1:16:58.98  9:56.37  1:29.05 30km_Overall M   42
 19  112 SCHALLER Rico    GER   1976  1:18:24.04  11:21.43  1:25.06 30km_Overall M   50
 20  107 BROTZER David    SUI   1977  1:19:02.28  11:59.67  0:38.24 30km_Overall M   54
 21  65 HELFRICHT Kay  Salomon Racing Team/Skizunft Dresden  GER   1981  1:19:51.51  12:48.90  0:49.23 30km_Overall M   59
 22  37 GÖHLER Stefan  SG Holzhau  GER   1979  1:20:04.28  13:01.67  0:12.77 30km_Overall M   62
 23  118 JÜLICH Björn  SCM Zella-Mehlis  GER   1977  1:20:34.77  13:32.16  0:30.49 30km_Overall M   66
 24  68 RICHTER Mike  SG Klotzsche e.V.  GER   1979  1:20:42.23  13:39.62  0:07.46 30km_Overall M   67
 25  2 HOHLFELD Martin  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1981  1:22:13.78  15:11.17  1:31.55 30km_Overall M   84
 26  25 ULRICH Marco  SVS Emmerzhausen  GER   1978  1:22:44.85  15:42.24  0:31.07 30km_Overall M   89
 27  125 FISCHER Simon  Neuner-Madshus-Team  GER   1981  1:23:39.27  16:36.66  0:54.42 30km_Overall M   98
 28  110 WERNER Rico  Grün-Weiß Pirna  GER   1985  1:24:00.78  16:58.17  0:21.51 30km_Overall M   100
 29  69 FLADE Matthias  SC Münchberg  GER   1979  1:24:28.67  17:26.06  0:27.89 30km_Overall M   106
 30  84 TSIARESHKA Aliaksei  GV KL VitaBeg  BLR   1982  1:24:35.42  17:32.81  0:06.75 30km_Overall M   108
 31  49 KALTOFEN Sven  SSV Sayda e.V.  GER   1977  1:24:53.72  17:51.11  0:18.30 30km_Overall M   115
 32  11 KUJAT Marcus    GER   1976  1:25:22.23  18:19.62  0:28.51 30km_Overall M   118
 33  41 HENNIG Nico    GER   1976  1:26:15.59  19:12.98  0:53.36 30km_Overall M   127
 34  99 BINDER Christian  WSV DJK Rastbüchel  GER   1980  1:26:34.70  19:32.09  0:19.11 30km_Overall M   128
 35  50 VAN DICK Dimitri  S.C. Elsenborn  BEL   1979  1:27:01.36  19:58.75  0:26.66 30km_Overall M   131
 36  104 BARTOSCHIK Nico    GER   1976  1:27:17.79  20:15.18  0:16.43 30km_Overall M   136
 37  102 WIESE Thomas  TSG Bau Hammerbrücke  GER   1981  1:28:05.46  21:02.85  0:47.67 30km_Overall M   146
 38  34 WOLF Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1978  1:28:36.20  21:33.59  0:30.74 30km_Overall M   152
 39  92 KÖHLER Christian  WSV Brotterode  GER   1979  1:29:35.56  22:32.95  0:59.36 30km_Overall M   161
 40  12 FUCHS Matthias  WSV Patersdorf  GER   1980  1:30:28.48  23:25.87  0:52.92 30km_Overall M   173
 41  136 KOLLER Kilian    GER   1980  1:32:00.91  24:58.30  1:32.43 30km_Overall M   184
 42  26 VORBACH Dominik  SV Baiersbronn  GER   1980  1:36:21.67  29:19.06  4:20.76 30km_Overall M   230
 43  74 THOMAS Oliver  TV Valtenberg e. V.,  GER   1980  1:37:19.36  30:16.75  0:57.69 30km_Overall M   242
 44  116 PAUSCHERT Dennis  SVS Emmerzhausen  GER   1984  1:37:37.04  30:34.43  0:17.68 30km_Overall M   246
 45  120 MÜLLER Thomas  ATSV Gebirge Gelobtland  GER   1979  1:38:44.65  31:42.04  1:07.61 30km_Overall M   254
 46  15 ALBERT Lars  Bertsdorfer SV  GER   1977  1:39:10.63  32:08.02  0:25.98 30km_Overall M   260
 47  13 PROTZE Steffen    GER   1977  1:48:36.88  41:34.27  9:26.25 30km_Overall M   331
 48  75 THOMAS Alexander  TV Valtenberg e. V.,  GER   1984  1:49:03.18  42:00.57  0:26.30 30km_Overall M   336
 49  77 HENNING Michael  sc lanzenhain  GER   1985  1:50:48.11  43:45.50  1:44.93 30km_Overall M   343
 50  27 REISER Matthias  Stockdorf  GER   1977  1:52:12.36  45:09.75  1:24.25 30km_Overall M   349
 51  115 KRAHL Ronny  Skiclub Kottmar  GER   1979  1:53:09.96  46:07.35  0:57.60 30km_Overall M   357
 DNF  59 VOLZ Albrecht  Salomon Racing Team  GER   1983   DNF     30km_Overall M   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 31
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  79 MELLERT Michael  Fischer Racing Team  AUT   1972  1:10:04.56  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   10
 2  38 NEUBER Jens  SC Norweger Annaberg  GER   1971  1:11:18.74  1:14.18  1:14.18 30km_Overall M   12
 3  29 SCHWARZ Christian  Fischer Racing Team  AUT   1974  1:12:09.66  2:05.10  0:50.92 30km_Overall M   16
 4  44 GROßE Ralf  PSV Zittau Ski  GER   1973  1:13:39.53  3:34.97  1:29.87 30km_Overall M   22
 5  5 ADLER Steffen  L.E.Boofen Runners Leipzig  GER   1974  1:14:59.20  4:54.64  1:19.67 30km_Overall M   26
 6  20 WIEDERSTEIN Matthias  SVS Emmerzhausen  GER   1972  1:15:05.86  5:01.30  0:06.66 30km_Overall M   28
 7  30 OSTERTAG Jörg  WSC 07 Ruhla  GER   1972  1:15:30.32  5:25.76  0:24.46 30km_Overall M   35
 8  18 ZIMMERMANN Ralph  TV Floß  GER   1971  1:16:51.51  6:46.95  1:21.19 30km_Overall M   39
 9  52 HOPPE Mario  TSV Leuna  GER   1972  1:17:38.27  7:33.71  0:46.76 30km_Overall M   45
 10  39 KLAUS Marcel  SC Norweger Annaberg  GER   1974  1:18:35.23  8:30.67  0:56.96 30km_Overall M   51
 11  36 VOJTA Pavel  Ekonom  CZE   1975  1:19:15.92  9:11.36  0:40.69 30km_Overall M   55
 12  122 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER   1974  1:20:10.83  10:06.27  0:54.91 30km_Overall M   63
 13  129 MALECEK Martin  Ekonom Praha  CZE   1975  1:20:51.88  10:47.32  0:41.05 30km_Overall M   69
 14  55 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER   1974  1:20:54.72  10:50.16  0:02.84 30km_Overall M   70
 15  127 KLAUS Maximilian  Bergsport Maxi  GER   1972  1:20:57.97  10:53.41  0:03.25 30km_Overall M   71
 16  56 RYSKA Vit  PJR Frenstat p/R  CZE   1975  1:21:20.76  11:16.20  0:22.79 30km_Overall M   75
 17  43 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER   1972  1:23:07.96  13:03.40  1:47.20 30km_Overall M   94
 18  35 HELMERT Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1975  1:23:33.64  13:29.08  0:25.68 30km_Overall M   97
 19  16 SPICKENREUTHER Matthias  TV Floß  GER   1975  1:24:02.21  13:57.65  0:28.57 30km_Overall M   101
 20  131 FISCHER Andreas  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER   1973  1:24:37.48  14:32.92  0:35.27 30km_Overall M   109
 21  19 FISCHBACH Thorsten  SVS Emmerzhausen  GER   1971  1:25:36.73  15:32.17  0:59.25 30km_Overall M   120
 22  33 WEIGELT Jens    GER   1971  1:26:03.94  15:59.38  0:27.21 30km_Overall M   125
 23  119 PAWEL Mirko    GER   1974  1:26:44.79  16:40.23  0:40.85 30km_Overall M   130
 24  60 BAROCKE Ralf  TSV Mönchröden  GER   1973  1:27:30.06  17:25.50  0:45.27 30km_Overall M   142
 25  109 MÜCKE Robert  SC Großberg  GER   1975  1:28:32.50  18:27.94  1:02.44 30km_Overall M   151
 26  103 HILPERT Florian  WSV Benneckenstein  GER   1971  1:30:04.17  19:59.61  1:31.67 30km_Overall M   166
 27  130 PRÖLL Walter  Union Ulrichsberg  AUT   1971  1:32:01.28  21:56.72  1:57.11 30km_Overall M   185
 28  126 BECHTELER Markus  SV Finsterau  GER   1975  1:32:12.34  22:07.78  0:11.06 30km_Overall M   188
 29  57 MÜLLER Dirk  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER   1973  1:33:50.94  23:46.38  1:38.60 30km_Overall M   205
 30  114 FEDERMANN Holger  Coburger Turnerschaft  GER   1975  1:34:15.07  24:10.51  0:24.13 30km_Overall M   212
 31  117 RASTER Christian  TSV Regen  GER   1972  1:35:28.38  25:23.82  1:13.31 30km_Overall M   224
 32  62 ZDENEK Kubicek  Mnichovo Hradiste  CZE   1972  1:36:35.48  26:30.92  1:07.10 30km_Overall M   233
 33  40 MATTHES Tino    GER   1975  1:36:46.72  26:42.16  0:11.24 30km_Overall M   234
 34  85 RIECK Patrick  SG Klotzsche e. V.  GER   1975  1:37:14.03  27:09.47  0:27.31 30km_Overall M   237
 35  3 SCHMIDT Alexander  DAV Eggenfelden  GER   1971  1:38:35.06  28:30.50  1:21.03 30km_Overall M   250
 36  121 HILDEBRAND Dietmar    GER   1971  1:38:46.29  28:41.73  0:11.23 30km_Overall M   255
 37  7 MERCIER Francois    FRA   1975  1:39:03.71  28:59.15  0:17.42 30km_Overall M   259
 38  73 V. EIJK JR. Ton  Langlaufverein Bedaf  NED   1972  1:40:56.43  30:51.87  1:52.72 30km_Overall M   273
 39  67 DIETZ Olaf  sg adelsberg  GER   1974  1:41:20.01  31:15.45  0:23.58 30km_Overall M   279
 40  1 MENNERAT Thomas  SCP Nozeroy  FRA   1973  1:42:40.95  32:36.39  1:20.94 30km_Overall M   290
 41  132 PÖLLMANN Gunnar  SC Lauf  GER   1974  1:46:09.49  36:04.93  3:28.54 30km_Overall M   317
 42  137 ERTL Michael  SC Zwiesel  GER   1973  1:46:16.58  36:12.02  0:07.09 30km_Overall M   318
 43  58 STEINER Markus    GER   1974  1:47:52.26  37:47.70  1:35.68 30km_Overall M   327
 44  32 MUTH Heiko  SLC Wollmar  GER   1975  1:51:21.23  41:16.67  3:28.97 30km_Overall M   346
 45  123 BRAUN Mathias  Coburger Turnerschaft  GER   1971  1:53:04.52  42:59.96  1:43.29 30km_Overall M   356
 46  108 KROISS Michael    GER   1975  1:53:41.71  43:37.15  0:37.19 30km_Overall M   359
 47  100 VOIGT Oliver  Skihasen  GER   1975  2:04:44.70  54:40.14  11:02.99 30km_Overall M   393

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 36
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  277 SEIDEL Bertram  SC Norweger Annaberg  GER   1969  1:13:34.51  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   21
 2  220 LANGER Thomas  TSV Mindelheim  GER   1969  1:14:53.02  1:18.51  1:18.51 30km_Overall M   24
 3  237 HELBIG Steffen  SC Norweger Annaberg  GER   1966  1:15:07.00  1:32.49  0:13.98 30km_Overall M   29
 4  371 PETR Pavel  Ski Klub Sumferk  CZE   1969  1:15:17.44  1:42.93  0:10.44 30km_Overall M   30
 5  274 PENNER Viktor  TSV Mönchröden  GER   1969  1:15:18.27  1:43.76  0:00.83 30km_Overall M   31
 6  376 BORANEK Petr  Pel Praha  CZE   1970  1:16:53.21  3:18.70  1:34.94 30km_Overall M   40
 7  251 KIRCHNER Jens  SC Norweger Annaberg  GER   1969  1:17:28.10  3:53.59  0:34.89 30km_Overall M   43
 8  266 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER   1968  1:18:18.24  4:43.73  0:50.14 30km_Overall M   47
 9  281 MUENCH Thorsten  SC Buntenbock  GER   1967  1:18:23.80  4:49.29  0:05.56 30km_Overall M   49
 10  257 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER   1968  1:18:49.54  5:15.03  0:25.74 30km_Overall M   52
 11  212 ZIKMUND Zdenek  Craft team Czech  CZE   1967  1:20:15.45  6:40.94  1:25.91 30km_Overall M   64
 12  204 MULTERER Alois  SC Furth im Wald  GER   1970  1:21:05.66  7:31.15  0:50.21 30km_Overall M   73
 13  296 HASLINGER Hermann  TSV Siegsdorf  GER   1966  1:21:39.34  8:04.83  0:33.68 30km_Overall M   78
 14  298 SCHMIDT Andre  SVS Emmerzhausen  GER   1969  1:22:04.89  8:30.38  0:25.55 30km_Overall M   81
 15  317 SPREITZHOFER Alfred  USV - St. Jakob  AUT   1966  1:23:02.22  9:27.71  0:57.33 30km_Overall M   93
 16  365 BOCKHART Manfred  Sportteam Buhler  GER   1967  1:24:24.47  10:49.96  1:22.25 30km_Overall M   102
 17  283 SCHNEIDER Sylvio  Bertsdorfer SV  GER   1969  1:24:25.35  10:50.84  0:00.88 30km_Overall M   103
 18  367 SORG Thomas  Sport-Team Buhler  GER   1967  1:24:34.55  11:00.04  0:09.20 30km_Overall M   107
 19  330 HAGEN Max  WSV Otterskirchen  GER   1968  1:25:13.96  11:39.45  0:39.41 30km_Overall M   117
 20  369 ELLMAUER Michael  Naturfreunde Mondsee  AUT   1970  1:28:03.04  14:28.53  2:49.08 30km_Overall M   145
 21  327 LAUBENSTEIN Timo  Linda  GER   1967  1:28:54.14  15:19.63  0:51.10 30km_Overall M   156
 22  383 WIEGAND Oliver  Fun-Biker Steinbach  GER   1969  1:30:04.71  16:30.20  1:10.57 30km_Overall M   167
 23  246 MÖLLER Rene  WSV Trusetal  GER   1970  1:30:53.78  17:19.27  0:49.07 30km_Overall M   176
 24  270 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER   1966  1:31:25.26  17:50.75  0:31.48 30km_Overall M   178
 25  346 MÜNZBERG Uwe  SV Grün-Weiß Pirna  GER   1968  1:32:03.75  18:29.24  0:38.49 30km_Overall M   186
 26  294 GERLAND Martin  SC Pallas Berlin  GER   1970  1:32:42.04  19:07.53  0:38.29 30km_Overall M   193
 27  241 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1967  1:32:49.64  19:15.13  0:07.60 30km_Overall M   194
 28  202 SCHNEIDER Peter  SC-Namborn  GER   1968  1:33:41.46  20:06.95  0:51.82 30km_Overall M   203
 29  302 SEEMAN Pavel  Lekarsky Triatlon Klub Praha  CZE   1966  1:34:11.70  20:37.19  0:30.24 30km_Overall M   210
 30  386 SCHMITT Michael  SC Lauf  GER   1967  1:34:16.81  20:42.30  0:05.11 30km_Overall M   213
 31  288 ENGEMANN Ronald  Hohburger Sportverein 1990  GER   1970  1:34:38.88  21:04.37  0:22.07 30km_Overall M   217
 32  354 EGENHOFER Robert  TSV Hartpenning  GER   1967  1:35:00.81  21:26.30  0:21.93 30km_Overall M   218
 33  216 HOLIK Bernd  Ski Club Heidelberg  GER   1968  1:35:11.15  21:36.64  0:10.34 30km_Overall M   221
 34  320 ENGELHARDT Thomas  TSV Mönchröden  GER   1968  1:37:02.69  23:28.18  1:51.54 30km_Overall M   236
 35  305 HERR Andreas    GER   1967  1:37:16.81  23:42.30  0:14.12 30km_Overall M   238
 36  214 ESCHER Hendrik  SV Neudorf  GER   1966  1:37:18.87  23:44.36  0:02.06 30km_Overall M   241
 37  245 SCHRAMM Olaf  SSV Geyer  GER   1966  1:37:35.57  24:01.06  0:16.70 30km_Overall M   245
 38  384 MÜLLER Andreas  Fun-Biker Steinbach  GER   1968  1:38:41.16  25:06.65  1:05.59 30km_Overall M   253
 39  242 MÜLLER Steffen  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1969  1:38:58.06  25:23.55  0:16.90 30km_Overall M   258
 40  332 HÖGL Robert  Team Baier Landshut  GER   1968  1:40:38.07  27:03.56  1:40.01 30km_Overall M   270
 41  350 JUNGMAYER Ludwig  TV Geiselhöring  GER   1967  1:43:46.27  30:11.76  3:08.20 30km_Overall M   297
 42  240 SEIDEL Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1970  1:44:42.80  31:08.29  0:56.53 30km_Overall M   308
 43  217 ZINKE Manfred  FCA Unterbruck  GER   1968  1:45:52.26  32:17.75  1:09.46 30km_Overall M   315
 44  339 SEVCIK Roman    SVK   1970  1:46:05.28  32:30.77  0:13.02 30km_Overall M   316
 45  329 APS Rudi  W.T.C. Vercadi  BEL   1966  1:52:52.55  39:18.04  6:47.27 30km_Overall M   353
 46  338 HINCA Boris    SVK   1967  1:53:52.66  40:18.15  1:00.11 30km_Overall M   360
 47  355 SIIDRA Georg  DLC Aachen  GER   1967  1:53:52.82  40:18.31  0:00.16 30km_Overall M   361
 48  203 HÄNEL Jörg  SG Holzhau  GER   1968  1:56:40.57  43:06.06  2:47.75 30km_Overall M   372
 49  201 ILLIG Mike  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1966  1:57:12.52  43:38.01  0:31.95 30km_Overall M   374
 50  267 MOLKE Carsten  Skiclub Saxonia Dresden  GER   1969  2:01:12.56  47:38.05  4:00.04 30km_Overall M   383
 51  322 MATERNE Klaus    GER   1967  2:07:36.03  54:01.52  6:23.47 30km_Overall M   398
 52  292 LAMBREGTS Cees  Langlaufverein Bedaf  NED   1966  2:28:50.94  1:15:16.43  21:14.91 30km_Overall M   414
 DNF  312 SCHRÖTTER Rudi  WSV Skadi Bodenmais  GER   1967   DNF     30km_Overall M   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 41
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  342 SCHMID Hans- Peter    SUI   1961  1:15:32.68  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   36
 2  313 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER   1964  1:16:13.47  0:40.79  0:40.79 30km_Overall M   37
 3  385 LÖFFLER Franz  TSV Tettau  GER   1962  1:18:06.94  2:34.26  1:53.47 30km_Overall M   46
 4  309 FURRER Martin  SC Lenzerheide  SUI   1962  1:18:21.96  2:49.28  0:15.02 30km_Overall M   48
 5  295 HAU Heinrich  sc lanzenhain  GER   1961  1:19:27.50  3:54.82  1:05.54 30km_Overall M   56
 6  247 RAMESBERGER Reinhold  Sk Ramsau  GER   1961  1:19:48.01  4:15.33  0:20.51 30km_Overall M   58
 7  273 THÜMMLER Frank  SV Lok Nordost Leipzig  GER   1964  1:19:56.36  4:23.68  0:08.35 30km_Overall M   61
 8  221 BREU Georg  TV Vohenstrauß  GER   1963  1:21:06.81  5:34.13  1:10.45 30km_Overall M   74
 9  336 VACEK Karel  Ski-Klub Sumava  CZE   1963  1:21:37.32  6:04.64  0:30.51 30km_Overall M   77
 10  284 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER   1963  1:21:44.07  6:11.39  0:06.75 30km_Overall M   79
 11  276 EGE Andreas  WSV Braunlage  GER   1961  1:22:11.09  6:38.41  0:27.02 30km_Overall M   83
 12  253 GROßE Frank  PSV Zittau Ski  GER   1962  1:22:23.99  6:51.31  0:12.90 30km_Overall M   86
 13  387 SCHÖFERLE Andreas  SC Rettenberg  GER   1961  1:22:37.42  7:04.74  0:13.43 30km_Overall M   88
 14  356 WEYERER Georg  WSV Samerberg  GER   1961  1:22:45.69  7:13.01  0:08.27 30km_Overall M   90
 15  311 SABRANSKY Herbert  LRC Lienzer Dolomiten  AUT   1964  1:24:26.52  8:53.84  1:40.83 30km_Overall M   104
 16  219 NEUBERT Robby  Ski-Club Carlsfeld  GER   1963  1:24:41.03  9:08.35  0:14.51 30km_Overall M   110
 17  256 JECKEL Klaus  Tatran Zelezna Ruda  GER   1965  1:24:58.93  9:26.25  0:17.90 30km_Overall M   116
 18  352 HERTEL Uwe  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER   1962  1:25:53.66  10:20.98  0:54.73 30km_Overall M   124
 19  388 SIMANOWSKI Rainer  SC Rosenheim  GER   1964  1:26:41.97  11:09.29  0:48.31 30km_Overall M   129
 20  207 MEINHARDT Peter  Straubinger Kanu-Club/SC Rain  GER   1961  1:27:15.34  11:42.66  0:33.37 30km_Overall M   135
 21  282 EIFLER Hartmut  Bertsdorfer SV  GER   1962  1:27:19.57  11:46.89  0:04.23 30km_Overall M   137
 22  347 BITTNER Steffen  Skiclub Sohland  GER   1965  1:27:22.85  11:50.17  0:03.28 30km_Overall M   139
 23  306 ROGGE Richard  SKG Gersfeld  GER   1963  1:28:02.93  12:30.25  0:40.08 30km_Overall M   144
 24  335 HASTREITER Uwe  SC Furth i.W.  GER   1963  1:28:09.45  12:36.77  0:06.52 30km_Overall M   148
 25  243 ZEILINGER Johannes  ÖSV  AUT   1963  1:29:33.30  14:00.62  1:23.85 30km_Overall M   160
 26  210 BLUM Martin  SV Söchering  GER   1962  1:30:05.51  14:32.83  0:32.21 30km_Overall M   168
 27  368 WOLZ Anton  SC Marktoberdorf  GER   1962  1:30:09.50  14:36.82  0:03.99 30km_Overall M   170
 28  301 SAUERWEIN Dieter  DAV Neuburg/Donau  GER   1961  1:30:17.00  14:44.32  0:07.50 30km_Overall M   171
 29  379 BRAUN Thomas  WSC 07  GER   1962  1:30:22.42  14:49.74  0:05.42 30km_Overall M   172
 30  208 BOCHENEK Peter  SC Großberg  GER   1964  1:30:29.91  14:57.23  0:07.49 30km_Overall M   174
 31  381 SVARC Stanislav  Licomensko  CZE   1962  1:31:38.06  16:05.38  1:08.15 30km_Overall M   182
 32  289 KLINGER Ulrich  SV07 Annaberg  GER   1961  1:32:11.10  16:38.42  0:33.04 30km_Overall M   187
 33  211 HENGST Dietrich  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER   1961  1:32:17.92  16:45.24  0:06.82 30km_Overall M   190
 34  328 STRAUBE Jens  Linda  GER   1963  1:32:23.54  16:50.86  0:05.62 30km_Overall M   192
 35  359 PRAHER Stefan  Union Rohrbach  AUT   1964  1:32:54.82  17:22.14  0:31.28 30km_Overall M   195
 36  345 PESTUKA Roman  Fenix Ski- Team  CZE   1965  1:33:18.17  17:45.49  0:23.35 30km_Overall M   197
 37  227 MAHLER Jens  SC DHfK Leipzig  GER   1965  1:33:22.51  17:49.83  0:04.34 30km_Overall M   198
 38  324 BOKHOVE Onno  Euros Kanu Verein  NED   1965  1:33:27.43  17:54.75  0:04.92 30km_Overall M   200
 39  239 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1965  1:33:28.68  17:56.00  0:01.25 30km_Overall M   201
 40  363 GRÜNDLER Jochen  SG-Adelsberg  GER   1962  1:34:19.14  18:46.46  0:50.46 30km_Overall M   214
 41  325 MAYRHOFER Gerhard  Naturfreunde-Gallneukirchen  AUT   1962  1:34:30.59  18:57.91  0:11.45 30km_Overall M   215
 42  244 KIRSCHEN Fred  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1964  1:34:36.87  19:04.19  0:06.28 30km_Overall M   216
 43  250 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER   1962  1:35:27.71  19:55.03  0:50.84 30km_Overall M   223
 44  374 STIEGLER Christof    GER   1962  1:36:50.97  21:18.29  1:23.26 30km_Overall M   235
 45  236 DARASHKEVICH Uladzimir  GV KL VitaBeg  BLR   1962  1:38:25.42  22:52.74  1:34.45 30km_Overall M   248
 46  303 MIFEK Tomas  Jizersti Mountain Bike Bastards  CZE   1964  1:38:28.47  22:55.79  0:03.05 30km_Overall M   249
 47  308 BOPP Bernd  TGV Schotten  GER   1963  1:38:35.95  23:03.27  0:07.48 30km_Overall M   251
 48  255 BALDAUF Udo  SV Linda  GER   1963  1:39:52.28  24:19.60  1:16.33 30km_Overall M   265
 49  370 SCHAFNER Viktor    GER   1964  1:41:18.03  25:45.35  1:25.75 30km_Overall M   278
 50  287 SCHNITZLER Gerhard  GER   1963  1:41:36.29  26:03.61  0:18.26 30km_Overall M   283
 51  316 HELLMANN Ralf  Saunafreunde Weingarten  GER   1961  1:42:28.36  26:55.68  0:52.07 30km_Overall M   289
 52  279 SCHÜTZ Detlef  Hohburger SV  GER   1961  1:42:54.05  27:21.37  0:25.69 30km_Overall M   293
 53  362 KNELLER Ralf    GER   1965  1:43:55.09  28:22.41  1:01.04 30km_Overall M   299
 54  372 DR. SCHRAMM Albin  TSV Grafling  GER   1961  1:44:23.84  28:51.16  0:28.75 30km_Overall M   303
 55  343 HARTMANN Klaus  TSV Rauenstein  GER   1962  1:45:24.52  29:51.84  1:00.68 30km_Overall M   312
 56  291 ARHEIT Richi  Saunafreunde Weingarten  GER   1963  1:46:53.42  31:20.74  1:28.90 30km_Overall M   321
 57  293 MARAS Ladislav  TJ SIDL.III.Presov  SVK   1963  1:48:07.13  32:34.45  1:13.71 30km_Overall M   329
 58  348 BÖHM Frank  Coburger Turnerschaft  GER   1964  1:52:50.44  37:17.76  4:43.31 30km_Overall M   352
 59  259 HENSEL Jochen  Berlin  GER   1961  1:52:53.62  37:20.94  0:03.18 30km_Overall M   354
 60  262 OSWALD Christian  SC Münchberg  GER   1965  1:55:16.78  39:44.10  2:23.16 30km_Overall M   366
 61  340 SCHMID Thomas  TSV Rauenstein  GER   1961  1:56:26.34  40:53.66  1:09.56 30km_Overall M   370
 62  224 KAHMANN Thomas    GER   1963  2:07:15.39  51:42.71  10:49.05 30km_Overall M   397
 63  234 LANGENSTEIN Dr. Bernd    GER   1961  2:29:44.59  1:14:11.91  22:29.20 30km_Overall M   415

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 46
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  268 FREYER Gerald  blau-weis-neuhausen  GER   1958  1:16:58.71  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   41
 2  278 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER   1960  1:18:56.78  1:58.07  1:58.07 30km_Overall M   53
 3  331 HOLZNER Hubert  TSV Siegsdorf  GER   1957  1:19:45.97  2:47.26  0:49.19 30km_Overall M   57
 4  314 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER   1956  1:19:51.99  2:53.28  0:06.02 30km_Overall M   60
 5  344 MACHLER Paul  LLG Lachen  SUI   1960  1:20:42.76  3:44.05  0:50.77 30km_Overall M   68
 6  286 BERGELT Matthias  WSV Neuhausen  GER   1956  1:21:31.04  4:32.33  0:48.28 30km_Overall M   76
 7  364 HAAS Erwin  SC Marktoberdorf  GER   1957  1:22:03.02  5:04.31  0:31.98 30km_Overall M   80
 8  366 DANNER Franz  SC Gaissach  GER   1960  1:22:08.04  5:09.33  0:05.02 30km_Overall M   82
 9  323 TREML Karl    GER   1960  1:22:51.28  5:52.57  0:43.24 30km_Overall M   92
 10  360 RAMMERSTORFER Alois  Union Niederwaldkirchen  AUT   1958  1:24:42.77  7:44.06  1:51.49 30km_Overall M   111
 11  358 BERG Peter  SSC Hohe Acht  GER   1957  1:25:52.53  8:53.82  1:09.76 30km_Overall M   123
 12  238 SCHRÖTER Frank  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1960  1:27:04.80  10:06.09  1:12.27 30km_Overall M   132
 13  380 GUTHEIL Janko  Lam  GER   1959  1:27:07.20  10:08.49  0:02.40 30km_Overall M   133
 14  304 SCHWEINBERG Manfred  SC Fuessen  GER   1960  1:27:56.28  10:57.57  0:49.08 30km_Overall M   143
 15  353 AEHNELT Roland  SSV Blau-Weiß Neuhausen  GER   1958  1:28:52.00  11:53.29  0:55.72 30km_Overall M   155
 16  315 MORGENSTERN Frank  WSV Skadi Bodenmais  GER   1960  1:29:00.76  12:02.05  0:08.76 30km_Overall M   157
 17  297 DEHOTTAY André  sc butgenbach  BEL   1959  1:29:41.72  12:43.01  0:40.96 30km_Overall M   163
 18  230 SEIDENBUSCH Viktor  SC Grossberg  GER   1958  1:29:50.24  12:51.53  0:08.52 30km_Overall M   165
 19  307 GILLIG Thomas  SKG Gersfeld  GER   1960  1:30:07.57  13:08.86  0:17.33 30km_Overall M   169
 20  248 MALZER Michael  SC Tirschenreuth  GER   1959  1:30:43.21  13:44.50  0:35.64 30km_Overall M   175
 21  357 BOLLER Matthias  SSC Hohe Acht  GER   1957  1:31:31.85  14:33.14  0:48.64 30km_Overall M   180
 22  252 URBAN Michael  KV-Vogelfrei  GER   1959  1:31:34.08  14:35.37  0:02.23 30km_Overall M   181
 23  218 STANGL Franz  FC Thyrnau  GER   1958  1:32:14.11  15:15.40  0:40.03 30km_Overall M   189
 24  228 KICK Hans  Skiclup TSV Pleystein  GER   1958  1:33:01.55  16:02.84  0:47.44 30km_Overall M   196
 25  450 KOLLMER Hans  WSV Skadi Bodenmais  GER   1958  1:35:05.12  18:06.41  2:03.57 30km_Overall M   220
 26  377 GNEDEL Philipp  TSV Stötten  GER   1958  1:36:00.73  19:02.02  0:55.61 30km_Overall M   226
 27  349 MEYER Helmut  SVS Emmerzhausen  GER   1958  1:36:15.68  19:16.97  0:14.95 30km_Overall M   228
 28  263 CHALOUPKA Jirka  AXIOM ORBiTt  CZE   1958  1:37:17.77  20:19.06  1:02.09 30km_Overall M   240
 29  382 SCHMID Magnus  Loppenhausen  GER   1960  1:40:11.23  23:12.52  2:53.46 30km_Overall M   266
 30  299 NEMEC Jan    SVK   1960  1:40:57.93  23:59.22  0:46.70 30km_Overall M   274
 31  326 SCHULTZ Viktor  Oberschöna  GER   1959  1:41:13.24  24:14.53  0:15.31 30km_Overall M   277
 32  209 HAUSWIRTH Helmut  TSV Simbach  GER   1960  1:41:28.20  24:29.49  0:14.96 30km_Overall M   281
 33  285 MATERNE Ingo  Cottbuser PL  GER   1958  1:41:37.73  24:39.02  0:09.53 30km_Overall M   284
 34  223 ENGELSTÄDTER Volkmar    GER   1959  1:42:27.27  25:28.56  0:49.54 30km_Overall M   288
 35  280 MÖBIUS Andreas  Hohburger SV 1990  GER   1956  1:42:54.01  25:55.30  0:26.74 30km_Overall M   292
 36  341 HOPF Lothar  TSV Rauenstein  GER   1960  1:42:58.67  25:59.96  0:04.66 30km_Overall M   295
 37  225 ZUBEIL Andreas  SV Brotenfeld  GER   1959  1:43:56.97  26:58.26  0:58.30 30km_Overall M   300
 38  200 WAGLER Lutz  LJW Racing Team  GER   1957  1:44:42.60  27:43.89  0:45.63 30km_Overall M   307
 39  361 PENNING Rainer  SC Heiligenstadt  GER   1958  1:45:05.69  28:06.98  0:23.09 30km_Overall M   310
 40  275 GLIESING Andreas  SV TU Ilmenau  GER   1957  1:45:37.27  28:38.56  0:31.58 30km_Overall M   314
 41  260 ERDENKÄUFER Toni  ohne  GER   1959  1:48:00.41  31:01.70  2:23.14 30km_Overall M   328
 42  334 RICHTER Andreas  Apolda LV  GER   1958  1:48:44.02  31:45.31  0:43.61 30km_Overall M   333
 43  271 SCHERER Harald  SC Flieden  GER   1956  1:50:28.31  33:29.60  1:44.29 30km_Overall M   340
 44  261 DR. LANGE Andreas  TSV L EUNA  GER   1956  1:50:42.96  33:44.25  0:14.65 30km_Overall M   342
 45  333 NEUBAUER Klaus  SC Rennsteig  GER   1957  1:50:51.49  33:52.78  0:08.53 30km_Overall M   344
 46  300 GÜTLEIN Norbert  Ski-Club Erlangen  GER   1957  1:51:52.96  34:54.25  1:01.47 30km_Overall M   348
 47  373 KATHOLING Hans-Joachim    GER   1956  1:52:20.68  35:21.97  0:27.72 30km_Overall M   351
 48  337 FICKOWSKI Wojtek    POL   1956  1:54:51.74  37:53.03  2:31.06 30km_Overall M   364
 49  272 RAITHEL Thilo    GER   1958  1:56:18.03  39:19.32  1:26.29 30km_Overall M   369
 50  213 HEIL Hans-Michael  SC Flieden  GER   1960  1:57:15.65  40:16.94  0:57.62 30km_Overall M   375
 51  215 KLUG Reinhold  SC - Döngesmühle  GER   1958  1:59:48.23  42:49.52  2:32.58 30km_Overall M   379
 52  265 HAGEMANN Heribert  KMC-Salmünster  GER   1959  2:00:44.65  43:45.94  0:56.42 30km_Overall M   381
 53  319 BUMANN Damian  Allalin  SUI   1960  2:01:31.56  44:32.85  0:46.91 30km_Overall M   385
 54  321 KRYGIER Witold  Bieg Piastow  POL   1960  2:01:43.17  44:44.46  0:11.61 30km_Overall M   386
 55  269 HEINITZ Steffen  TSV Dresden  GER   1956  2:05:55.75  48:57.04  4:12.58 30km_Overall M   395
 56  375 SCHMÖLZ Reiner  SV Probstried  GER   1958  2:12:00.28  55:01.57  6:04.53 30km_Overall M   404
 57  226 ANGERER Norbert    AUT   1960  2:26:09.97  1:09:11.26  14:09.69 30km_Overall M   413
 DSQ  264 RAUSCHER Pavel  PJR Frenstat p/R  CZE   1960   DSQ     30km_Overall M   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 51
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  529 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER   1952  1:22:15.03  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   85
 2  545 KRALLER Ferdinand  SG Katek Grassau  GER   1951  1:22:46.11  0:31.08  0:31.08 30km_Overall M   91
 3  519 ALBRECHT Uli  SC Murnau  GER   1953  1:23:30.12  1:15.09  0:44.01 30km_Overall M   96
 4  603 MILZ Karl  Swix-Team Eglofs  GER   1953  1:23:51.02  1:35.99  0:20.90 30km_Overall M   99
 5  547 KURZ Albert  SG Schönau  GER   1951  1:24:49.54  2:34.51  0:58.52 30km_Overall M   114
 6  587 FRANK Karl-Wilhelm  LBS Banfetal  GER   1954  1:25:31.85  3:16.82  0:42.31 30km_Overall M   119
 7  579 MUELLHOFER Max  SC-TSV Pleystein  GER   1954  1:27:10.56  4:55.53  1:38.71 30km_Overall M   134
 8  607 GRADNER Josef  USC Atomic St. Leonard  AUT   1953  1:27:22.03  5:07.00  0:11.47 30km_Overall M   138
 9  608 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER   1955  1:27:25.08  5:10.05  0:03.05 30km_Overall M   141
 10  515 MÄNNEL Harald  OL-Team Wehrsdorf  GER   1955  1:28:07.58  5:52.55  0:42.50 30km_Overall M   147
 11  568 TUCHSCHEERER Dietmar  SSV Geyer  GER   1951  1:28:15.81  6:00.78  0:08.23 30km_Overall M   149
 12  578 HOFMANN Andreas  Tuspo Greifenstein  GER   1955  1:29:32.36  7:17.33  1:16.55 30km_Overall M   159
 13  635 ZOLLNER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER   1955  1:29:47.03  7:32.00  0:14.67 30km_Overall M   164
 14  615 KAGRBAUER Hans  SC Bodenmais  GER   1952  1:31:40.53  9:25.50  1:53.50 30km_Overall M   183
 15  509 SCHMALHOLZ MICHAEL Michael  TSV Mindelheim  GER   1953  1:32:18.92  10:03.89  0:38.39 30km_Overall M   191
 16  573 HARTWIG Hubert  SV TU Ilmenau  GER   1953  1:33:27.05  11:12.02  1:08.13 30km_Overall M   199
 17  623 BACHLINGER Johann  Naturfreunde Mondseeland  AUT   1952  1:33:34.52  11:19.49  0:07.47 30km_Overall M   202
 18  637 GRAUBERGER Artur  SC Moosham  GER   1954  1:34:05.71  11:50.68  0:31.19 30km_Overall M   208
 19  507 NIGL Günther  ULF Mondsee  AUT   1951  1:34:05.86  11:50.83  0:00.15 30km_Overall M   209
 20  521 BESSLER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER   1951  1:34:13.19  11:58.16  0:07.33 30km_Overall M   211
 21  594 MACZYNSKI Czeskaw  P.T.T. Delta  POL   1952  1:35:19.38  13:04.35  1:06.19 30km_Overall M   222
 22  628 HENNING Albert  RG Vogelsberg  GER   1955  1:37:59.36  15:44.33  2:39.98 30km_Overall M   247
 23  614 SEIB Peter  Ski Club Leimen  GER   1951  1:38:53.77  16:38.74  0:54.41 30km_Overall M   257
 24  564 NEMEC Jan  PJR Frenstat p/R  CZE   1953  1:39:17.29  17:02.26  0:23.52 30km_Overall M   261
 25  617 BISIGO Peter    GER   1955  1:40:33.99  18:18.96  1:16.70 30km_Overall M   269
 26  560 SCHWARZ Jiri  PJR Frenstat p/R  CZE   1951  1:41:38.38  19:23.35  1:04.39 30km_Overall M   285
 27  523 BRÜCK Wolfgang  Verein Cölner Straßenfahrer  GER   1953  1:42:04.60  19:49.57  0:26.22 30km_Overall M   286
 28  606 WIESE Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER   1955  1:42:47.57  20:32.54  0:42.97 30km_Overall M   291
 29  531 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1955  1:42:55.09  20:40.06  0:07.52 30km_Overall M   294
 30  625 LÖW Herbert  FC-DJK Tiefenbach  GER   1953  1:44:01.96  21:46.93  1:06.87 30km_Overall M   301
 31  633 BINNIG Stefan  Spv Oedheim  GER   1951  1:44:32.25  22:17.22  0:30.29 30km_Overall M   304
 32  634 STECK Wolfgang  SV Leingarten  GER   1953  1:44:32.61  22:17.58  0:00.36 30km_Overall M   305
 33  624 HAUSLEITHNER Franz  ULF Mondsee  AUT   1953  1:44:38.00  22:22.97  0:05.39 30km_Overall M   306
 34  530 HELBIG Joachim  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1955  1:47:00.37  24:45.34  2:22.37 30km_Overall M   322
 35  558 DEN BLANKEN Wim A.  S L T - Utrecht  NED   1953  1:47:32.06  25:17.03  0:31.69 30km_Overall M   325
 36  562 TURCEK Miroslav  PJR Frenstat p/R  CZE   1954  1:47:48.65  25:33.62  0:16.59 30km_Overall M   326
 37  557 FORBERGER Thomas  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER   1954  1:48:56.77  26:41.74  1:08.12 30km_Overall M   335
 38  566 KOZ£OWICZ Edward  T.S.WA£BRZYCH  POL   1951  1:49:41.95  27:26.92  0:45.18 30km_Overall M   338
 39  611 JAHN Wolfgang    GER   1952  1:50:20.63  28:05.60  0:38.68 30km_Overall M   339
 40  541 THUMM Helmut  VFL Pfullingen  GER   1952  1:52:16.43  30:01.40  1:55.80 30km_Overall M   350
 41  586 VALKO Eduard  Vitalis  SVK   1952  1:53:18.37  31:03.34  1:01.94 30km_Overall M   358
 42  582 TOMECKO Jozef  SVK  SVK   1953  1:54:54.74  32:39.71  1:36.37 30km_Overall M   365
 43  561 OBSIL Premysl  PJR Frenstat p/R  CZE   1953  1:57:46.27  35:31.24  2:51.53 30km_Overall M   376
 44  539 KURR Gerhard  VFL Pfullingen  GER   1952  2:03:00.63  40:45.60  5:14.36 30km_Overall M   391
 45  502 DRAZAN ING Petr    CZE   1955  2:03:06.51  40:51.48  0:05.88 30km_Overall M   392
 46  600 BECHYNSKY Josef  CK Budvar Tabor  CZE   1954  2:06:51.39  44:36.36  3:44.88 30km_Overall M   396
 47  602 HAUBOLD Hartmut    GER   1951  2:09:17.88  47:02.85  2:26.49 30km_Overall M   403
 48  595 GRZESZCZAK Boguslaw  S.N.Klasyk Warszawa  POL   1951  2:14:29.39  52:14.36  5:11.51 30km_Overall M   408
 DNF  512 ROßGOTTERER Rudolf    GER   1951   DNF     30km_Overall M   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 56
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  604 HÄUSLER Manfred  Swix-Team SC Oberstaufen  GER   1950  1:17:32.84  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   44
 2  627 GEUDER Josef  DAV Greiz Marktredwitz  GER   1949  1:24:44.17  7:11.33  7:11.33 30km_Overall M   112
 3  518 SPICKENREUTHER Robert  TV Floß  GER   1949  1:25:47.25  8:14.41  1:03.08 30km_Overall M   121
 4  534 FRIEDEMANN Ullrich  SV Auerbach 05  GER   1946  1:25:48.28  8:15.44  0:01.03 30km_Overall M   122
 5  513 MARKSCHEFFEL Lothar  SV TU Ilmenau  GER   1949  1:27:24.78  9:51.94  1:36.50 30km_Overall M   140
 6  543 JUNG Peter  WSV Trusetal  GER   1949  1:28:41.68  11:08.84  1:16.90 30km_Overall M   153
 7  570 NITSCHE Michael  SV Großwaltersdorf  GER   1948  1:29:11.91  11:39.07  0:30.23 30km_Overall M   158
 8  516 FREY Lambert  USC Atomic St.Leonhard  AUT   1950  1:33:53.16  16:20.32  4:41.25 30km_Overall M   206
 9  621 SCHMID Georg    GER   1950  1:35:03.69  17:30.85  1:10.53 30km_Overall M   219
 10  552 PORST Jürgen  SV Bockau  GER   1949  1:35:55.74  18:22.90  0:52.05 30km_Overall M   225
 11  504 REICHMANN Jürgen  PSV Zittau  GER   1946  1:36:12.52  18:39.68  0:16.78 30km_Overall M   227
 12  538 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER   1946  1:36:22.28  18:49.44  0:09.76 30km_Overall M   231
 13  636 BACHMANN Berndt  SC Norweger Annaberg  GER   1949  1:37:17.07  19:44.23  0:54.79 30km_Overall M   239
 14  620 ROHR Reinhard  TSV Hartpenning  GER   1948  1:37:20.60  19:47.76  0:03.53 30km_Overall M   243
 15  563 SOSNA Vlastimil  PJR Frenstat p/R  CZE   1949  1:38:47.97  21:15.13  1:27.37 30km_Overall M   256
 16  554 FAINELLO Renato  Sport Schuster München  ITA   1950  1:39:35.75  22:02.91  0:47.78 30km_Overall M   262
 17  576 PUSCHNIG Friedrich  Wintersportverein Wattens  AUT   1946  1:39:41.76  22:08.92  0:06.01 30km_Overall M   264
 18  612 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER   1948  1:40:19.33  22:46.49  0:37.57 30km_Overall M   268
 19  569 SCHLEYER Herbert  FC.Gerolfing  GER   1950  1:41:23.51  23:50.67  1:04.18 30km_Overall M   280
 20  599 NIES Gerhard  SC Willingen  GER   1948  1:41:35.74  24:02.90  0:12.23 30km_Overall M   282
 21  555 PROCHNOW Gerhard  DAV Bayreuth  GER   1949  1:44:55.39  27:22.55  3:19.65 30km_Overall M   309
 22  630 KNITTL Franz  Ski-Club Großberg  GER   1948  1:46:34.70  29:01.86  1:39.31 30km_Overall M   319
 23  553 FISCHER Eugen  VfL Pfullingen  GER   1948  1:48:08.82  30:35.98  1:34.12 30km_Overall M   330
 24  597 FUCHS Hans Joachim  SC Willingen  GER   1949  1:48:48.01  31:15.17  0:39.19 30km_Overall M   334
 25  511 SCHÖN Albert  ATSV Kallmünz  GER   1947  1:51:33.95  34:01.11  2:45.94 30km_Overall M   347
 26  548 TEGTMEIER Dr. Werner  Hildesheimer Ski-Klub v.1960 e. V.  GER   1949  1:53:01.37  35:28.53  1:27.42 30km_Overall M   355
 27  537 DITTRICH Werner  SC Tirschenreuth  GER   1947  1:54:20.18  36:47.34  1:18.81 30km_Overall M   362
 28  583 ROSENBERGER Hans  Wurtingen  GER   1948  1:54:33.73  37:00.89  0:13.55 30km_Overall M   363
 29  522 VORBACH Manfred  SV Baiersbronn  GER   1947  2:02:14.73  44:41.89  7:41.00 30km_Overall M   388
 30  524 MEGY Walter  TS-Lichtenfels  GER   1946  2:02:18.87  44:46.03  0:04.14 30km_Overall M   389
 31  585 SCHNÖLL Josef  ssc werfen  AUT   1946  2:05:30.99  47:58.15  3:12.12 30km_Overall M   394
 32  540 PECH Dr. Hans  VFL Pfullingen  GER   1947  2:08:00.99  50:28.15  2:30.00 30km_Overall M   399
 33  565 ZDENEK Kubicek  Mnichovo Hradiste  CZE   1948  2:12:49.65  55:16.81  4:48.66 30km_Overall M   405
 34  616 POHL Borivoj  Ski Club JIZ.50  CZE   1950  2:13:42.76  56:09.92  0:53.11 30km_Overall M   407
 35  590 SIMANKOV Stanislav  GV KL VitaBeg  BLR   1949  2:15:24.61  57:51.77  1:41.85 30km_Overall M   410
 36  549 DAHN Peter  Hildesheimer Ski-Klub v.1960 e. V.  GER   1946  2:31:07.15  1:13:34.31  15:42.54 30km_Overall M   416

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 61
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  517 PAVEL Ulrich  Alpenverein Augsburg  GER   1942  1:34:04.80  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   207
 2  580 NAVRATIL Frantisek  Toma a.s. Olomovc  CZE   1942  1:36:32.67  2:27.87  2:27.87 30km_Overall M   232
 3  619 NEUKIRCHNER Klaus  HSV Zwönitz  GER   1944  1:37:21.26  3:16.46  0:48.59 30km_Overall M   244
 4  626 MERKL Herbert  TS Marktredwitz  GER   1942  1:38:36.82  4:32.02  1:15.56 30km_Overall M   252
 5  526 MENGEL Erwin  TGV Schotten  GER   1941  1:39:40.44  5:35.64  1:03.62 30km_Overall M   263
 6  505 MÜLLER Peter  SC Grossberg  GER   1941  1:40:50.15  6:45.35  1:09.71 30km_Overall M   272
 7  527 KOTRC Vladimir  Ski klub Sumava  CZE   1941  1:42:23.80  8:19.00  1:33.65 30km_Overall M   287
 8  546 EBERLEIN Klaus  SV Großwaltersdorf 1953  GER   1941  1:43:20.67  9:15.87  0:56.87 30km_Overall M   296
 9  577 ENGEMANN Lothar  Hohburger Sportverein 1990  GER   1944  1:43:53.89  9:49.09  0:33.22 30km_Overall M   298
 10  525 SCHNEIDER Helmut  TV Waldmünchen  GER   1945  1:45:26.03  11:21.23  1:32.14 30km_Overall M   313
 11  631 SCHWAIGER Jakob  SC Mauern  GER   1941  1:47:02.13  12:57.33  1:36.10 30km_Overall M   323
 12  506 KALLERT Gerhard    GER   1941  1:50:39.23  16:34.43  3:37.10 30km_Overall M   341
 13  618 IHNE Horst Tom  MGS München  GER   1941  1:55:17.40  21:12.60  4:38.17 30km_Overall M   367
 14  591 KÜHNEL Horst  WSV Wieda  GER   1942  1:56:38.28  22:33.48  1:20.88 30km_Overall M   371
 15  638 ORNOT Alfred  RC Herpersdorf  GER   1943  1:59:26.77  25:21.97  2:48.49 30km_Overall M   378
 16  598 WOLF Berthold  TS Lichtenfels  GER   1942  2:01:20.63  27:15.83  1:53.86 30km_Overall M   384
 17  610 DE VEER Jan  Bedaf  NED   1941  2:02:08.33  28:03.53  0:47.70 30km_Overall M   387
 18  571 KRETSCHMER Volkmar  SC Wilzenberg-Grafschaft  GER   1943  2:08:01.97  33:57.17  5:53.64 30km_Overall M   400
 19  601 SCHWARZ Wolfgang  ESV-München Grosshadern  GER   1942  2:08:02.81  33:58.01  0:00.84 30km_Overall M   401
 20  613 SCHRÖDER Robert  SC Leimen  GER   1944  2:25:08.79  51:03.99  17:05.98 30km_Overall M   411

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 66
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  574 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER   1940  1:23:18.55  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   95
 2  567 CZECH Horst    GER   1939  1:31:23.98  8:05.43  8:05.43 30km_Overall M   177
 3  593 ZURBRIGGEN Herbert  LLC Hohsaas  SUI   1939  1:36:17.30  12:58.75  4:53.32 30km_Overall M   229
 4  508 BURKHART Heinz  Ski&Bike Deggendorf  GER   1939  1:40:12.45  16:53.90  3:55.15 30km_Overall M   267
 5  528 ASINGER Ernst  psv graz  AUT   1939  1:41:05.66  17:47.11  0:53.21 30km_Overall M   276
 6  556 THIEDE Erwin  Forstenrieder Sport Club  GER   1939  1:44:23.40  21:04.85  3:17.74 30km_Overall M   302
 7  588 HERRMANN Konrad    GER   1940  1:46:49.56  23:31.01  2:26.16 30km_Overall M   320
 8  589 PÖLLMANN Herbert  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1936  1:48:42.37  25:23.82  1:52.81 30km_Overall M   332
 9  639 REBSTOCK Hans Dieter  SC Altstädten/Allgäu  GER   1939  1:49:05.51  25:46.96  0:23.14 30km_Overall M   337
 10  572 BRÄUNIG Dr.Peter  TSV Niederlamitz  GER   1937  1:50:54.57  27:36.02  1:49.06 30km_Overall M   345
 11  503 DRAZAN MGR. Josef    CZE   1938  1:56:41.84  33:23.29  5:47.27 30km_Overall M   373
 12  584 SCHMIDBAUER Wilhelm  TB Roding  GER   1938  1:59:53.73  36:35.18  3:11.89 30km_Overall M   380
 13  632 PERINGER Herbert  SC Zwiesel  GER   1939  2:02:28.93  39:10.38  2:35.20 30km_Overall M   390
 14  535 SEITZ Bernd  KC Regensburg  GER   1939  2:12:57.94  49:39.39  10:29.01 30km_Overall M   406
 15  581 V/D HURK Harry  Langlaufverein Bedaf  NED   1937  2:26:02.53  1:02:43.98  13:04.59 30km_Overall M   412
 16  622 MATUSKA Helmut  1. FC Nürnberg  GER   1939  2:34:08.38  1:10:49.83  8:05.85 30km_Overall M   417

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 71
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  559 AMARELL Ludwig  Triathlonclub Suhl  GER   1935  1:40:40.67  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   271
 2  532 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain  GER   1935  1:41:01.02  0:20.35  0:20.35 30km_Overall M   275
 3  544 KIRILLOV Boris    RUS   1935  1:45:12.56  4:31.89  4:11.54 30km_Overall M   311
 4  575 GEDIG Alfons  Ski Klub Duisburg  GER   1933  1:47:27.80  6:47.13  2:15.24 30km_Overall M   324
 5  596 SZCZOTKA Roman  LKS Gorki Wielkie  POL   1935  2:00:50.32  20:09.65  13:22.52 30km_Overall M   382
 6  605 MARX Reiner  DJK SG.St.Ingbert  GER   1934  2:08:47.87  28:07.20  7:57.55 30km_Overall M   402
 7  551 SCHAUSTEN Hans Peter  DJK Bendorf  GER   1934  2:14:48.05  34:07.38  6:00.18 30km_Overall M   409

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Herren 76
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  510 KASPRZAK Stefan  T.S.WA£BRZYCH  POL   1930  2:50:13.88  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   418

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Junioren W
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  413 WÖTZEL Nicole  Elterleiner SV  GER   1987  1:25:45.04  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   3
 2  453 ALIKINA Anna  Belarus  BLR   1987  1:31:17.36  5:32.32  5:32.32 30km_Overall W   8
 3  425 FRITZSCHE Maja  SSV Sayda  GER   1987  1:35:50.84  10:05.80  4:33.48 30km_Overall W   18
 4  417 RUTTLOFF Janka  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1986  1:43:57.97  18:12.93  8:07.13 30km_Overall W   30
 5  426 REICHELT Sophia  SSV Sayda e.V.  GER   1986  1:44:42.59  18:57.55  0:44.62 30km_Overall W   32

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 21
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  434 JETMAROVA Jana  Ski klub Jablonec  CZE   1978  1:22:48.32  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   1
 2  430 KLAUS Isabel  AMSV Geyer  GER   1978  1:25:24.71  2:36.39  2:36.39 30km_Overall W   2
 3  454 CAJTCHAMLOVA Martina  Fenix Ski- Team  CZE   1984  1:31:24.86  8:36.54  6:00.15 30km_Overall W   9
 4  411 KÜHNLEIN Angela  TSV Höchstadt  GER   1985  1:33:31.25  10:42.93  2:06.39 30km_Overall W   13
 5  403 KOMSALOV Steffa  WSV Oberhof  GER   1983  1:34:50.27  12:01.95  1:19.02 30km_Overall W   16
 6  406 RÄDLER Jenny  SC Oberstaufen  GER   1985  1:34:52.52  12:04.20  0:02.25 30km_Overall W   17
 7  420 KÖHLER Ines  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1985  1:35:57.11  13:08.79  1:04.59 30km_Overall W   19
 8  451 RECKNAGEL Susanna  SV 04 Oberschönau  GER   1983  1:37:43.34  14:55.02  1:46.23 30km_Overall W   20
 9  460 GMEINWIESER Sandra  SC Bodenmais  GER   1977  1:40:13.19  17:24.87  2:29.85 30km_Overall W   26
 10  462 DOTZAUER Anja  SV Lokomotive Eilenburg  GER   1985  1:41:51.13  19:02.81  1:37.94 30km_Overall W   27
 11  436 FLADE Melanie  Salomon Team  GER   1980  1:42:19.85  19:31.53  0:28.72 30km_Overall W   28
 12  449 TREML Heidi  WSV Skadi Bodenmais  GER   1977  1:58:44.50  35:56.18  16:24.65 30km_Overall W   48
 13  432 STEINER Bronwen    GER   1976  2:13:22.52  50:34.20  14:38.02 30km_Overall W   57
 14  405 ROßGOTTERER Anita    GER   1978  2:27:51.42  1:05:03.10  14:28.90 30km_Overall W   60

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 31
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  423 HECKER Sandra  SC Oftersheim  GER   1971  1:29:34.86  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   4
 2  418 LINNE Franziska  SG Klotzsche  GER   1974  1:31:04.61  1:29.75  1:29.75 30km_Overall W   7
 3  441 LÖSCHKE Sabine  TSV Leuna  GER   1973  1:32:44.33  3:09.47  1:39.72 30km_Overall W   11
 4  464 LOSKODOVA Gabriela  Axiom Orbitt  CZE   1975  1:34:09.32  4:34.46  1:24.99 30km_Overall W   14
 5  459 EGER Susi  SC Großberg  GER   1971  1:38:40.87  9:06.01  4:31.55 30km_Overall W   24
 6  461 STRAUB Birgit  TSV Lindberg  GER   1975  1:47:10.78  17:35.92  8:29.91 30km_Overall W   33
 7  421 GRESENS Heike  SSV Geyer  GER   1971  1:54:04.63  24:29.77  6:53.85 30km_Overall W   43
 8  463 SHARIPOVA Raissa    GER   1974  2:00:04.19  30:29.33  5:59.56 30km_Overall W   49

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 36
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  407 KILIAN Christina  TuS Mitterteich  GER   1970  1:33:16.97  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   12
 2  402 UHLIG Ines  Skiklub Dresden  GER   1970  1:38:33.61  5:16.64  5:16.64 30km_Overall W   23
 3  401 HENNIG Karen  SV Neudorf  GER   1970  1:42:26.45  9:09.48  3:52.84 30km_Overall W   29
 4  422 KRAUT Silka  SV Linda  GER   1970  1:51:01.63  17:44.66  8:35.18 30km_Overall W   38
 5  414 HAHN Sonja  MaTriDu Gefrees  GER   1966  1:53:07.75  19:50.78  2:06.12 30km_Overall W   40
 6  455 SCHNEIDER Katrin  Post SV Nürnberg  GER   1970  2:05:33.67  32:16.70  12:25.92 30km_Overall W   53
 7  445 LAMBREGTS Dorette  Langlaufverein Bedaf  NED   1966  2:10:51.53  37:34.56  5:17.86 30km_Overall W   55
 8  457 SCHMID Anke  TSV Rauenstein  GER   1967  2:13:52.07  40:35.10  3:00.54 30km_Overall W   58

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 41
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  400 HARTMANN Elfi  TSV Rauenstein  GER   1965  1:30:50.21  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   5
 2  444 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Brawwa  CZE   1961  1:37:48.88  6:58.67  6:58.67 30km_Overall W   21
 3  408 KRÖBER Andrea  OL-Team Wehrsdorf  GER   1965  1:37:48.93  6:58.72  0:00.05 30km_Overall W   22
 4  416 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1964  1:44:00.30  13:10.09  6:11.37 30km_Overall W   31
 5  465 HOFMANN Cora  DVV Coburg  GER   1963  1:48:03.68  17:13.47  4:03.38 30km_Overall W   34
 6  447 DR. KLINGER Gunda  SV 07 Annaberg  GER   1962  1:48:49.86  17:59.65  0:46.18 30km_Overall W   35
 7  428 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V.  GER   1965  1:49:06.98  18:16.77  0:17.12 30km_Overall W   36
 8  467 EBERLE Monika  Ski & Bike Deggendorf  GER   1964  1:51:04.20  20:13.99  1:57.22 30km_Overall W   39
 9  412 KUPFER - FIRMA SWIX Ulrike  ESV Uttendorf  GER   1965  1:54:36.76  23:46.55  3:32.56 30km_Overall W   44
 10  466 GANZERT Ute  LC Chiemgau-Steigenberger  GER   1961  1:55:35.37  24:45.16  0:58.61 30km_Overall W   45
 11  458 WAGNER Christiane  TSV Rauenstein  GER   1964  2:00:07.74  29:17.53  4:32.37 30km_Overall W   50
 12  442 FRANZ Birgit  Hohburger SV  GER   1962  2:02:20.02  31:29.81  2:12.28 30km_Overall W   51
 13  419 ZEILINGER-HARBICH Patrizia  Sport harbich  AUT   1963  2:04:13.71  33:23.50  1:53.69 30km_Overall W   52
 14  440 MÖBIUS Annett  Hohburger SV 1990  GER   1963  2:16:33.75  45:43.54  12:20.04 30km_Overall W   59
 15  439 FINDER Grit  Hohburger SV  GER   1964  2:33:08.03  1:02:17.82  16:34.28 30km_Overall W   61

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 46
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  415 VÖLK Angelika  SC Moosham  GER   1959  1:30:51.03  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   6
 2  435 WEIDLICH Antje  VSC Klingenthal  GER   1959  1:31:43.03  0:52.00  0:52.00 30km_Overall W   10
 3  437 MEYER Dr. Monika  SV TU Ilmenau  GER   1956  1:34:42.57  3:51.54  2:59.54 30km_Overall W   15
 4  446 SAUERWEIN Elisabeth  DAV Neuburg/Donau  GER   1958  1:50:29.02  19:37.99  15:46.45 30km_Overall W   37
 5  443 KUS Ute  Cottbuser PL  GER   1959  1:53:59.24  23:08.21  3:30.22 30km_Overall W   42
 6  456 WEGENER Kerstin  Skiclub Magdeburg  GER   1960  1:58:05.31  27:14.28  4:06.07 30km_Overall W   47
 7  438 BITTNER Gisela  CSCM e.v.  GER   1957  2:53:18.34  1:22:27.31  55:13.03 30km_Overall W   63

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 51
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  424 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER   1955  1:40:00.77  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   25
 2  409 FREY Edith  USC Atomic St.Leonhard  AUT   1953  1:57:43.26  17:42.49  17:42.49 30km_Overall W   46
 3  404 SCHMALHOLZ Karin  TSV Mindelheim  GER   1953  2:09:12.94  29:12.17  11:29.68 30km_Overall W   54
 4  429 FORBERGER Ursula  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER   1953  2:12:31.17  32:30.40  3:18.23 30km_Overall W   56
 5  433 PALFI Edelgard  Dresden  GER   1952  2:44:59.11  1:04:58.34  32:27.94 30km_Overall W   62

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Damen 56
Rang StNr Name Verein NAT JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Overall Rg
 1  431 CERNOCHOVA Jaroslava  PJR Frenstat p/R  CZE   1947  1:53:48.68  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   41