Int. Skadi Loppet 2006

Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Overall M
Rang StNr Name Verein NAT Ort JG  ZWZ  Rg  ZWZ-Ziel  Rg  Ziel Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg
 1  80 KARNEENKO Leanid  Belarus Ski Federation  BLR     1987 36:54.19 (3) 29:44.72 (1) 1:06:38.91  0:00.00  0:00.00 30km_Junioren M   1
 2  86 FREIMUTH Thomas  SC Zwiesel  GER   1980 36:53.52 (2) 30:09.09 (2) 1:07:02.61  0:23.70  0:23.70 30km_Herren 21   1
 3  134 LANG Toni  TV Hauzenberg  GER  Hauzenberg   1982 36:52.85 (1) 30:16.18 (3) 1:07:09.03  0:30.12  0:06.42 30km_Herren 21   2
 4  81 IONENKOV Aleksandr  Belarus Ski Federation  BLR     1986 37:34.40 (4) 30:45.03 (5) 1:08:19.43  1:40.52  1:10.40 30km_Junioren M   2
 5  83 FEDOROWITSCH Juri  Belarus Ski Federation  BLR     1982 38:20.77 (8) 30:33.44 (4) 1:08:54.21  2:15.30  0:34.78 30km_Herren 21   3
 6  31 SCHILLER Norbert    GER  Eppenschlag   1984 38:00.11 (7) 31:44.81 (10) 1:09:44.92  3:06.01  0:50.71 30km_Herren 21   4
 7  22 BERTHOLD Sebastian  WSC Erzgebirge-O-thal  GER     1986 37:59.42 (6) 31:46.01 (11) 1:09:45.43  3:06.52  0:00.51 30km_Junioren M   3
 8  133 WENZL Josef  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1984 38:48.26 (13) 31:11.86 (6) 1:10:00.12  3:21.21  0:14.69 30km_Herren 21   5
 9  113 ZIRNGIBL Stefan  Fischer Racing Team  GER     1979 38:37.80 (10) 31:23.46 (7) 1:10:01.26  3:22.35  0:01.14 30km_Herren 21   6
 10  79 MELLERT Michael  Fischer Racing Team  AUT   1972 38:37.53 (9) 31:27.03 (9) 1:10:04.56  3:25.65  0:03.30 30km_Herren 31   1
 11  95 NEUBERGER Markus  Spvvg Lam  GER  Bad Kötzting   1978 39:03.81 (14) 31:23.48 (8) 1:10:27.29  3:48.38  0:22.73 30km_Herren 21   7
 12  38 NEUBER Jens  SC Norweger Annaberg  GER  Königswalde   1971 39:19.15 (17) 31:59.59 (12) 1:11:18.74  4:39.83  0:51.45 30km_Herren 31   2
 13  94 KRETZSCHMAR Sven  SC Dresdner-Niedersedlitz  GER  Dresden   1979 37:46.48 (5) 33:38.01 (24) 1:11:24.49  4:45.58  0:05.75 30km_Herren 21   8
 14  82 TERASCHKEVITSCH Eugeni  Belarus Ski Federation  BLR     1987 39:19.90 (18) 32:07.50 (13) 1:11:27.40  4:48.49  0:02.91 30km_Junioren M   4
 15  76 BÖHM Daniel  SC Buntenbock  GER  Clausthal-Zellerfeld   1986 38:47.60 (12) 33:08.84 (17) 1:11:56.44  5:17.53  0:29.04 30km_Junioren M   5
 16  29 SCHWARZ Christian  Fischer Racing Team  AUT     1974 38:39.35 (11) 33:30.31 (23) 1:12:09.66  5:30.75  0:13.22 30km_Herren 31   3
 17  78 BRYDL Pavel  Ski klub Jablonec n.N.  CZE   1980 39:04.56 (15) 33:44.04 (25) 1:12:48.60  6:09.69  0:38.94 30km_Herren 21   9
 18  96 SCHILLER Daniel  WSV Eppenschlag  GER  Klingenbrunn   1978 39:55.16 (21) 33:00.96 (14) 1:12:56.12  6:17.21  0:07.52 30km_Herren 21   10
 19  98 ACHATZ Stefan  SV Mietraching  GER     1983 39:54.55 (20) 33:15.61 (18) 1:13:10.16  6:31.25  0:14.04 30km_Herren 21   11
 20  89 ALTENBURGER- KOCH René  WSV Skadi Bodenmais  GER     1976 40:10.59 (22) 33:07.29 (16) 1:13:17.88  6:38.97  0:07.72 30km_Herren 21   12
 21  277 SEIDEL Bertram  SC Norweger Annaberg  GER  Sehmatal/Cranzahl   1969 40:33.37 (23) 33:01.14 (15) 1:13:34.51  6:55.60  0:16.63 30km_Herren 36   1
 22  44 GROßE Ralf  PSV Zittau Ski  GER  Jonsdorf   1973 39:53.45 (19) 33:46.08 (26) 1:13:39.53  7:00.62  0:05.02 30km_Herren 31   4
 23  63 ZSCHINZSCH Marko  Salomon Racing Team  GER  Mittenwald   1982 39:18.34 (16) 34:45.36 (39) 1:14:03.70  7:24.79  0:24.17 30km_Herren 21   13
 24  220 LANGER Thomas  TSV Mindelheim  GER  Wolfertschwenden   1969 41:32.39 (33) 33:20.63 (20) 1:14:53.02  8:14.11  0:49.32 30km_Herren 36   2
 25  51 SEIDEL Thomas  VSC Klingenthal / Rossignol  GER  Klingenthal   1983 41:33.73 (34) 33:24.74 (22) 1:14:58.47  8:19.56  0:05.45 30km_Herren 21   14
 26  5 ADLER Steffen  L.E.Boofen Runners Leipzig  GER  München   1974 41:34.70 (35) 33:24.50 (21) 1:14:59.20  8:20.29  0:00.73 30km_Herren 31   5
 27  124 GROTZ Jürgen  Neuner Madshus Team  GER  Wieggensbach   1977 40:35.05 (25) 34:30.27 (36) 1:15:05.32  8:26.41  0:06.12 30km_Herren 21   15
 28  20 WIEDERSTEIN Matthias  SVS Emmerzhausen  GER  Emmerzhausen   1972 41:12.10 (29) 33:53.76 (29) 1:15:05.86  8:26.95  0:00.54 30km_Herren 31   6
 29  237 HELBIG Steffen  SC Norweger Annaberg  GER  Sehmatal-Cranzahl   1966 41:47.01 (36) 33:19.99 (19) 1:15:07.00  8:28.09  0:01.14 30km_Herren 36   3
 30  371 PETR Pavel  Ski Klub Sumferk  CZE  Pardubice   1969 41:10.18 (28) 34:07.26 (30) 1:15:17.44  8:38.53  0:10.44 30km_Herren 36   4
 31  274 PENNER Viktor  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1969 41:31.48 (32) 33:46.79 (27) 1:15:18.27  8:39.36  0:00.83 30km_Herren 36   5
 32  105 THONFELD Frank  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Jena   1979 40:34.33 (24) 34:47.60 (41) 1:15:21.93  8:43.02  0:03.66 30km_Herren 21   16
 33  72 MEISTER Markus  Salomon Racing Team  GER  Ebnath   1976 40:56.11 (27) 34:33.82 (37) 1:15:29.93  8:51.02  0:08.00 30km_Herren 21   17
 34  91 BRÄUTIGAM Marcel  SV Großbreitenbach/Thrg. Polizei  GER  Oberhof   1987 41:12.77 (30) 34:17.42 (34) 1:15:30.19  8:51.28  0:00.26 30km_Junioren M   6
 35  30 OSTERTAG Jörg  WSC 07 Ruhla  GER  Ruhla   1972 41:17.18 (31) 34:13.14 (33) 1:15:30.32  8:51.41  0:00.13 30km_Herren 31   7
 36  342 SCHMID Hans- Peter    SUI  Oberdürnten   1961 40:38.49 (26) 34:54.19 (44) 1:15:32.68  8:53.77  0:02.36 30km_Herren 41   1
 37  313 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER     1964 42:01.50 (39) 34:11.97 (32) 1:16:13.47  9:34.56  0:40.79 30km_Herren 41   2
 38  93 VOIGT Peter  SSV Altenberg  GER  Altenberg   1987 42:34.42 (46) 33:53.56 (28) 1:16:27.98  9:49.07  0:14.51 30km_Junioren M   7
 39  18 ZIMMERMANN Ralph  TV Floß  GER  Weiden   1971 42:12.10 (43) 34:39.41 (38) 1:16:51.51  10:12.60  0:23.53 30km_Herren 31   8
 40  376 BORANEK Petr  Pel Praha  CZE  Praha   1970 42:42.12 (47) 34:11.09 (31) 1:16:53.21  10:14.30  0:01.70 30km_Herren 36   6
 41  268 FREYER Gerald  blau-weis-neuhausen  GER  Sayda   1958 42:09.25 (42) 34:49.46 (42) 1:16:58.71  10:19.80  0:05.50 30km_Herren 46   1
 42  101 STEURER Thomas  SC Vils  AUT     1977 42:06.87 (40) 34:52.11 (43) 1:16:58.98  10:20.07  0:00.27 30km_Herren 21   18
 43  251 KIRCHNER Jens  SC Norweger Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1969 42:08.38 (41) 35:19.72 (49) 1:17:28.10  10:49.19  0:29.12 30km_Herren 36   7
 44  604 HÄUSLER Manfred  Swix-Team SC Oberstaufen  GER     1950 43:05.90 (52) 34:26.94 (35) 1:17:32.84  10:53.93  0:04.74 30km_Herren 56   1
 45  52 HOPPE Mario  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1972 41:47.60 (37) 35:50.67 (56) 1:17:38.27  10:59.36  0:05.43 30km_Herren 31   9
 46  385 LÖFFLER Franz  TSV Tettau  GER  Steinbach   1962 43:20.55 (54) 34:46.39 (40) 1:18:06.94  11:28.03  0:28.67 30km_Herren 41   3
 47  266 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER  Marienberg   1968 43:23.96 (56) 34:54.28 (45) 1:18:18.24  11:39.33  0:11.30 30km_Herren 36   8
 48  309 FURRER Martin  SC Lenzerheide  SUI   1962 43:04.28 (51) 35:17.68 (48) 1:18:21.96  11:43.05  0:03.72 30km_Herren 41   4
 49  281 MUENCH Thorsten  SC Buntenbock  GER  Clausthal-Z   1967 42:31.49 (44) 35:52.31 (58) 1:18:23.80  11:44.89  0:01.84 30km_Herren 36   9
 50  112 SCHALLER Rico    GER  Nürnberg   1976 41:48.75 (38) 36:35.29 (74) 1:18:24.04  11:45.13  0:00.24 30km_Herren 21   19
 51  39 KLAUS Marcel  SC Norweger Annaberg  GER  Geyer   1974 42:57.58 (49) 35:37.65 (52) 1:18:35.23  11:56.32  0:11.19 30km_Herren 31   10
 52  257 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER  Falkenberg   1968 42:32.37 (45) 36:17.17 (66) 1:18:49.54  12:10.63  0:14.31 30km_Herren 36   10
 53  278 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER  Grafling   1960 43:22.89 (55) 35:33.89 (51) 1:18:56.78  12:17.87  0:07.24 30km_Herren 46   2
 54  107 BROTZER David    SUI  Reichenburg   1977 43:40.24 (57) 35:22.04 (50) 1:19:02.28  12:23.37  0:05.50 30km_Herren 21   20
 55  36 VOJTA Pavel  Ekonom  CZE  Praha 8   1975 44:12.80 (68) 35:03.12 (47) 1:19:15.92  12:37.01  0:13.64 30km_Herren 31   11
 56  295 HAU Heinrich  sc lanzenhain  GER  Grebenhain   1961 43:02.22 (50) 36:25.28 (71) 1:19:27.50  12:48.59  0:11.58 30km_Herren 41   5
 57  331 HOLZNER Hubert  TSV Siegsdorf  GER  Siegsdorf   1957 43:59.44 (62) 35:46.53 (54) 1:19:45.97  13:07.06  0:18.47 30km_Herren 46   3
 58  247 RAMESBERGER Reinhold  Sk Ramsau  GER  Ramsau   1961 44:47.36 (76) 35:00.65 (46) 1:19:48.01  13:09.10  0:02.04 30km_Herren 41   6
 59  65 HELFRICHT Kay  Salomon Racing Team/Skizunft Dresden  GER  Dresden   1981 43:15.15 (53) 36:36.36 (75) 1:19:51.51  13:12.60  0:03.50 30km_Herren 21   21
 60  314 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER     1956 44:01.17 (63) 35:50.82 (57) 1:19:51.99  13:13.08  0:00.48 30km_Herren 46   4
 61  273 THÜMMLER Frank  SV Lok Nordost Leipzig  GER  Jesewitz Ot Gordemitz   1964 44:17.43 (69) 35:38.93 (53) 1:19:56.36  13:17.45  0:04.37 30km_Herren 41   7
 62  37 GÖHLER Stefan  SG Holzhau  GER     1979 44:03.66 (65) 36:00.62 (60) 1:20:04.28  13:25.37  0:07.92 30km_Herren 21   22
 63  122 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER  Zschorlau   1974 42:52.62 (48) 37:18.21 (91) 1:20:10.83  13:31.92  0:06.55 30km_Herren 31   12
 64  212 ZIKMUND Zdenek  Craft team Czech  CZE  Jicin   1967 43:52.27 (59) 36:23.18 (69) 1:20:15.45  13:36.54  0:04.62 30km_Herren 36   11
 65  14 NEUBERT Felix  Ski-Club Carlsfeld  GER  Kirchberg   1987 43:54.13 (61) 36:25.61 (72) 1:20:19.74  13:40.83  0:04.29 30km_Junioren M   8
 66  118 JÜLICH Björn  SCM Zella-Mehlis  GER  Oberhof   1977 43:42.59 (58) 36:52.18 (82) 1:20:34.77  13:55.86  0:15.03 30km_Herren 21   23
 67  68 RICHTER Mike  SG Klotzsche e.V.  GER     1979 44:36.18 (73) 36:06.05 (63) 1:20:42.23  14:03.32  0:07.46 30km_Herren 21   24
 68  344 MACHLER Paul  LLG Lachen  SUI  Innerthal   1960 44:09.85 (67) 36:32.91 (73) 1:20:42.76  14:03.85  0:00.53 30km_Herren 46   5
 69  129 MALECEK Martin  Ekonom Praha  CZE  Praha 2   1975 45:04.14 (82) 35:47.74 (55) 1:20:51.88  14:12.97  0:09.12 30km_Herren 31   13
 70  55 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER  Zschorlau   1974 44:32.71 (72) 36:22.01 (68) 1:20:54.72  14:15.81  0:02.84 30km_Herren 31   14
 71  127 KLAUS Maximilian  Bergsport Maxi  GER  Ofterschwang   1972 44:51.10 (78) 36:06.87 (64) 1:20:57.97  14:19.06  0:03.25 30km_Herren 31   15
 72  24 BUSCH Steven  TSG Sehma  GER     1987 44:22.35 (71) 36:36.52 (76) 1:20:58.87  14:19.96  0:00.90 30km_Junioren M   9
 73  204 MULTERER Alois  SC Furth im Wald  GER  Bad Reichenhall   1970 44:41.60 (74) 36:24.06 (70) 1:21:05.66  14:26.75  0:06.79 30km_Herren 36   12
 74  221 BREU Georg  TV Vohenstrauß  GER   1963 45:06.82 (85) 35:59.99 (59) 1:21:06.81  14:27.90  0:01.15 30km_Herren 41   8
 75  56 RYSKA Vit  PJR Frenstat p/R  CZE     1975 45:01.93 (81) 36:18.83 (67) 1:21:20.76  14:41.85  0:13.95 30km_Herren 31   16
 76  286 BERGELT Matthias  WSV Neuhausen  GER  Satzung   1956 45:27.08 (92) 36:03.96 (62) 1:21:31.04  14:52.13  0:10.28 30km_Herren 46   6
 77  336 VACEK Karel  Ski-Klub Sumava  CZE     1963 45:35.49 (94) 36:01.83 (61) 1:21:37.32  14:58.41  0:06.28 30km_Herren 41   9
 78  296 HASLINGER Hermann  TSV Siegsdorf  GER  Siegsdorf   1966 44:48.70 (77) 36:50.64 (81) 1:21:39.34  15:00.43  0:02.02 30km_Herren 36   13
 79  284 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER     1963 45:01.13 (80) 36:42.94 (79) 1:21:44.07  15:05.16  0:04.73 30km_Herren 41   10
 80  364 HAAS Erwin  SC Marktoberdorf  GER  Unterthingau   1957 45:48.73 (96) 36:14.29 (65) 1:22:03.02  15:24.11  0:18.95 30km_Herren 46   7
 81  298 SCHMIDT Andre  SVS Emmerzhausen  GER  Emmerzhausen   1969 45:27.79 (93) 36:37.10 (77) 1:22:04.89  15:25.98  0:01.87 30km_Herren 36   14
 82  366 DANNER Franz  SC Gaissach  GER  Gaissach   1960 44:19.51 (70) 37:48.53 (99) 1:22:08.04  15:29.13  0:03.15 30km_Herren 46   8
 83  276 EGE Andreas  WSV Braunlage  GER     1961 44:09.15 (66) 38:01.94 (103) 1:22:11.09  15:32.18  0:03.05 30km_Herren 41   11
 84  2 HOHLFELD Martin  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1981 45:06.58 (84) 37:07.20 (87) 1:22:13.78  15:34.87  0:02.69 30km_Herren 21   25
 85  529 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER  Jöhstadt   1952 45:26.35 (91) 36:48.68 (80) 1:22:15.03  15:36.12  0:01.25 30km_Herren 51   1
 86  253 GROßE Frank  PSV Zittau Ski  GER  Jonsdorf   1962 44:46.38 (75) 37:37.61 (96) 1:22:23.99  15:45.08  0:08.96 30km_Herren 41   12
 87  106 KROIß Thomas  SC Bischofsmais  GER  Bischofsmais   1986 44:02.68 (64) 38:33.77 (117) 1:22:36.45  15:57.54  0:12.46 30km_Junioren M   10
 88  387 SCHÖFERLE Andreas  SC Rettenberg  GER  Rettenberg   1961 45:40.21 (95) 36:57.21 (84) 1:22:37.42  15:58.51  0:00.97 30km_Herren 41   13
 89  25 ULRICH Marco  SVS Emmerzhausen  GER  Frankenthal   1978 43:52.89 (60) 38:51.96 (126) 1:22:44.85  16:05.94  0:07.43 30km_Herren 21   26
 90  356 WEYERER Georg  WSV Samerberg  GER  Samerberg   1961 45:19.83 (87) 37:25.86 (93) 1:22:45.69  16:06.78  0:00.84 30km_Herren 41   14
 91  545 KRALLER Ferdinand  SG Katek Grassau  GER  Teisendorf   1951 46:06.91 (103) 36:39.20 (78) 1:22:46.11  16:07.20  0:00.42 30km_Herren 51   2
 92  323 TREML Karl    GER  Regen   1960 45:24.92 (89) 37:26.36 (94) 1:22:51.28  16:12.37  0:05.17 30km_Herren 46   9
 93  317 SPREITZHOFER Alfred  USV - St. Jakob  AUT  St. Jakob I. Walde   1966 44:56.09 (79) 38:06.13 (105) 1:23:02.22  16:23.31  0:10.94 30km_Herren 36   15
 94  43 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER  Geyer   1972 45:07.57 (86) 38:00.39 (102) 1:23:07.96  16:29.05  0:05.74 30km_Herren 31   17
 95  574 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER     1940 46:05.41 (101) 37:13.14 (89) 1:23:18.55  16:39.64  0:10.59 30km_Herren 66   1
 96  519 ALBRECHT Uli  SC Murnau  GER  Aidling   1953 46:30.66 (110) 36:59.46 (85) 1:23:30.12  16:51.21  0:11.57 30km_Herren 51   3
 97  35 HELMERT Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1975 46:13.88 (107) 37:19.76 (92) 1:23:33.64  16:54.73  0:03.52 30km_Herren 31   18
 98  125 FISCHER Simon  Neuner-Madshus-Team  GER  Oberreute   1981 45:05.24 (83) 38:34.03 (118) 1:23:39.27  17:00.36  0:05.63 30km_Herren 21   27
 99  603 MILZ Karl  Swix-Team Eglofs  GER     1953 46:03.40 (99) 37:47.62 (98) 1:23:51.02  17:12.11  0:11.75 30km_Herren 51   4
 100  110 WERNER Rico  Grün-Weiß Pirna  GER  Königstein   1985 47:07.27 (121) 36:53.51 (83) 1:24:00.78  17:21.87  0:09.76 30km_Herren 21   28
 101  16 SPICKENREUTHER Matthias  TV Floß  GER     1975 46:05.50 (102) 37:56.71 (100) 1:24:02.21  17:23.30  0:01.43 30km_Herren 31   19
 102  365 BOCKHART Manfred  Sportteam Buhler  GER  Marktoberdorf   1967 45:49.65 (97) 38:34.82 (119) 1:24:24.47  17:45.56  0:22.26 30km_Herren 36   16
 103  283 SCHNEIDER Sylvio  Bertsdorfer SV  GER     1969 45:25.99 (90) 38:59.36 (129) 1:24:25.35  17:46.44  0:00.88 30km_Herren 36   17
 104  311 SABRANSKY Herbert  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1964 47:25.21 (127) 37:01.31 (86) 1:24:26.52  17:47.61  0:01.17 30km_Herren 41   15
 105  48 MÜLLER Daniel  SSV Sayda e.V.  GER     1986 46:12.41 (105) 38:15.00 (107) 1:24:27.41  17:48.50  0:00.89 30km_Junioren M   11
 106  69 FLADE Matthias  SC Münchberg  GER     1979 46:10.70 (104) 38:17.97 (109) 1:24:28.67  17:49.76  0:01.26 30km_Herren 21   29
 107  367 SORG Thomas  Sport-Team Buhler  GER  Unterthingau   1967 46:05.10 (100) 38:29.45 (114) 1:24:34.55  17:55.64  0:05.88 30km_Herren 36   18
 108  84 TSIARESHKA Aliaksei  GV KL VitaBeg  BLR     1982 45:20.17 (88) 39:15.25 (139) 1:24:35.42  17:56.51  0:00.87 30km_Herren 21   30
 109  131 FISCHER Andreas  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER  Geyer   1973 46:17.98 (109) 38:19.50 (111) 1:24:37.48  17:58.57  0:02.06 30km_Herren 31   20
 110  219 NEUBERT Robby  Ski-Club Carlsfeld  GER  Kirchberg   1963 45:50.77 (98) 38:50.26 (124) 1:24:41.03  18:02.12  0:03.55 30km_Herren 41   16
 111  360 RAMMERSTORFER Alois  Union Niederwaldkirchen  AUT  Niederwaldkirchen   1958 47:04.29 (119) 37:38.48 (97) 1:24:42.77  18:03.86  0:01.74 30km_Herren 46   10
 112  627 GEUDER Josef  DAV Greiz Marktredwitz  GER  Marktredwitz   1949 47:31.66 (130) 37:12.51 (88) 1:24:44.17  18:05.26  0:01.40 30km_Herren 56   2
 113  9 BRÄUTIGAM Marcel  SV Großbreitenbach/Thrg. Polizei  GER  Oberhof   1987 46:14.71 (108) 38:29.94 (115) 1:24:44.65  18:05.74  0:00.48 30km_Junioren M   12
 114  547 KURZ Albert  SG Schönau  GER  Bischofswiesen   1951 47:12.44 (123) 37:37.10 (95) 1:24:49.54  18:10.63  0:04.89 30km_Herren 51   5
 115  49 KALTOFEN Sven  SSV Sayda e.V.  GER     1977 46:13.09 (106) 38:40.63 (121) 1:24:53.72  18:14.81  0:04.18 30km_Herren 21   31
 116  256 JECKEL Klaus  Tatran Zelezna Ruda  GER  Cz Neuern / Nyrsko   1965 46:53.99 (112) 38:04.94 (104) 1:24:58.93  18:20.02  0:05.21 30km_Herren 41   17
 117  330 HAGEN Max  WSV Otterskirchen  GER  Haselbach   1968 46:54.85 (113) 38:19.11 (110) 1:25:13.96  18:35.05  0:15.03 30km_Herren 36   19
 118  11 KUJAT Marcus    GER  Drachselsried   1976 48:07.57 (142) 37:14.66 (90) 1:25:22.23  18:43.32  0:08.27 30km_Herren 21   32
 119  587 FRANK Karl-Wilhelm  LBS Banfetal  GER     1954 47:03.76 (118) 38:28.09 (113) 1:25:31.85  18:52.94  0:09.62 30km_Herren 51   6
 120  19 FISCHBACH Thorsten  SVS Emmerzhausen  GER  Langenbach   1971 46:55.88 (114) 38:40.85 (122) 1:25:36.73  18:57.82  0:04.88 30km_Herren 31   21
 121  518 SPICKENREUTHER Robert  TV Floß  GER     1949 47:13.64 (124) 38:33.61 (116) 1:25:47.25  19:08.34  0:10.52 30km_Herren 56   3
 122  534 FRIEDEMANN Ullrich  SV Auerbach 05  GER  Auerbach/ Erzgeb.   1946 47:30.93 (129) 38:17.35 (108) 1:25:48.28  19:09.37  0:01.03 30km_Herren 56   4
 123  358 BERG Peter  SSC Hohe Acht  GER  Sinzig   1957 46:57.60 (116) 38:54.93 (127) 1:25:52.53  19:13.62  0:04.25 30km_Herren 46   11
 124  352 HERTEL Uwe  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Neuhausen   1962 47:10.55 (122) 38:43.11 (123) 1:25:53.66  19:14.75  0:01.13 30km_Herren 41   18
 125  33 WEIGELT Jens    GER   1971 48:04.82 (139) 37:59.12 (101) 1:26:03.94  19:25.03  0:10.28 30km_Herren 31   22
 126  88 PARGGER Mathias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1987 47:05.84 (120) 38:59.72 (130) 1:26:05.56  19:26.65  0:01.62 30km_Junioren M   13
 127  41 HENNIG Nico    GER   1976 46:59.49 (117) 39:16.10 (140) 1:26:15.59  19:36.68  0:10.03 30km_Herren 21   33
 128  99 BINDER Christian  WSV DJK Rastbüchel  GER     1980 47:21.19 (126) 39:13.51 (137) 1:26:34.70  19:55.79  0:19.11 30km_Herren 21   34
 129  388 SIMANOWSKI Rainer  SC Rosenheim  GER  Meitingen   1964 47:42.99 (131) 38:58.98 (128) 1:26:41.97  20:03.06  0:07.27 30km_Herren 41   19
 130  119 PAWEL Mirko    GER  Garmisch-Partenkirchen   1974 46:38.77 (111) 40:06.02 (161) 1:26:44.79  20:05.88  0:02.82 30km_Herren 31   23
 131  50 VAN DICK Dimitri  S.C. Elsenborn  BEL  Ovifat   1979 47:19.69 (125) 39:41.67 (155) 1:27:01.36  20:22.45  0:16.57 30km_Herren 21   35
 132  238 SCHRÖTER Frank  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1960 47:43.80 (132) 39:21.00 (142) 1:27:04.80  20:25.89  0:03.44 30km_Herren 46   12
 133  380 GUTHEIL Janko  Lam  GER  Garmisch   1959 47:56.47 (135) 39:10.73 (136) 1:27:07.20  20:28.29  0:02.40 30km_Herren 46   13
 134  579 MUELLHOFER Max  SC-TSV Pleystein  GER  Pleystein   1954 48:01.89 (136) 39:08.67 (134) 1:27:10.56  20:31.65  0:03.36 30km_Herren 51   7
 135  207 MEINHARDT Peter  Straubinger Kanu-Club/SC Rain  GER  Straubing   1961 48:12.33 (145) 39:03.01 (132) 1:27:15.34  20:36.43  0:04.78 30km_Herren 41   20
 136  104 BARTOSCHIK Nico    GER  Marburg   1976 48:26.24 (149) 38:51.55 (125) 1:27:17.79  20:38.88  0:02.45 30km_Herren 21   36
 137  282 EIFLER Hartmut  Bertsdorfer SV  GER     1962 48:18.08 (146) 39:01.49 (131) 1:27:19.57  20:40.66  0:01.78 30km_Herren 41   21
 138  607 GRADNER Josef  USC Atomic St. Leonard  AUT  St. Leonhard   1953 48:08.38 (143) 39:13.65 (138) 1:27:22.03  20:43.12  0:02.46 30km_Herren 51   8
 139  347 BITTNER Steffen  Skiclub Sohland  GER  Sohland   1965 47:55.70 (134) 39:27.15 (146) 1:27:22.85  20:43.94  0:00.82 30km_Herren 41   22
 140  513 MARKSCHEFFEL Lothar  SV TU Ilmenau  GER     1949 48:47.55 (154) 38:37.23 (120) 1:27:24.78  20:45.87  0:01.93 30km_Herren 56   5
 141  608 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER  Plattling   1955 49:04.06 (157) 38:21.02 (112) 1:27:25.08  20:46.17  0:00.30 30km_Herren 51   9
 142  60 BAROCKE Ralf  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1973 48:05.61 (140) 39:24.45 (144) 1:27:30.06  20:51.15  0:04.98 30km_Herren 31   24
 143  304 SCHWEINBERG Manfred  SC Fuessen  GER  Fuessen   1960 48:21.98 (148) 39:34.30 (151) 1:27:56.28  21:17.37  0:26.22 30km_Herren 46   14
 144  306 ROGGE Richard  SKG Gersfeld  GER     1963 47:27.10 (128) 40:35.83 (170) 1:28:02.93  21:24.02  0:06.65 30km_Herren 41   23
 145  369 ELLMAUER Michael  Naturfreunde Mondsee  AUT  Mondsee   1970 48:36.17 (152) 39:26.87 (145) 1:28:03.04  21:24.13  0:00.11 30km_Herren 36   20
 146  102 WIESE Thomas  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1981 49:54.23 (173) 38:11.23 (106) 1:28:05.46  21:26.55  0:02.42 30km_Herren 21   37
 147  515 MÄNNEL Harald  OL-Team Wehrsdorf  GER  Oppach   1955 48:49.35 (155) 39:18.23 (141) 1:28:07.58  21:28.67  0:02.12 30km_Herren 51   10
 148  335 HASTREITER Uwe  SC Furth i.W.  GER     1963 46:56.45 (115) 41:13.00 (180) 1:28:09.45  21:30.54  0:01.87 30km_Herren 41   24
 149  568 TUCHSCHEERER Dietmar  SSV Geyer  GER  Tannenberg   1951 49:05.92 (159) 39:09.89 (135) 1:28:15.81  21:36.90  0:06.36 30km_Herren 51   11
 150  87 BADER Bernd  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1986 48:08.78 (144) 40:13.17 (165) 1:28:21.95  21:43.04  0:06.14 30km_Junioren M   14
 151  109 MÜCKE Robert  SC Großberg  GER  Regensburg   1975 48:02.62 (137) 40:29.88 (168) 1:28:32.50  21:53.59  0:10.55 30km_Herren 31   25
 152  34 WOLF Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1978 48:03.98 (138) 40:32.22 (169) 1:28:36.20  21:57.29  0:03.70 30km_Herren 21   38
 153  543 JUNG Peter  WSV Trusetal  GER  Trusetal   1949 49:07.61 (160) 39:34.07 (150) 1:28:41.68  22:02.77  0:05.48 30km_Herren 56   6
 154  42 FRITZSCHE Markus  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1986 48:42.22 (153) 40:01.22 (160) 1:28:43.44  22:04.53  0:01.76 30km_Junioren M   15
 155  353 AEHNELT Roland  SSV Blau-Weiß Neuhausen  GER  Neuhausen   1958 49:20.18 (163) 39:31.82 (148) 1:28:52.00  22:13.09  0:08.56 30km_Herren 46   15
 156  327 LAUBENSTEIN Timo  Linda  GER  Linda   1967 49:14.76 (162) 39:39.38 (154) 1:28:54.14  22:15.23  0:02.14 30km_Herren 36   21
 157  315 MORGENSTERN Frank  WSV Skadi Bodenmais  GER     1960 48:52.93 (156) 40:07.83 (164) 1:29:00.76  22:21.85  0:06.62 30km_Herren 46   16
 158  570 NITSCHE Michael  SV Großwaltersdorf  GER  Marienberg   1948 49:33.29 (167) 39:38.62 (153) 1:29:11.91  22:33.00  0:11.15 30km_Herren 56   7
 159  578 HOFMANN Andreas  Tuspo Greifenstein  GER  Driedorf   1955 49:42.16 (168) 39:50.20 (156) 1:29:32.36  22:53.45  0:20.45 30km_Herren 51   12
 160  243 ZEILINGER Johannes  ÖSV  AUT  Wartberg Im Mürztal   1963 50:01.06 (176) 39:32.24 (149) 1:29:33.30  22:54.39  0:00.94 30km_Herren 41   25
 161  92 KÖHLER Christian  WSV Brotterode  GER  Brotterode   1979 48:06.53 (141) 41:29.03 (187) 1:29:35.56  22:56.65  0:02.26 30km_Herren 21   39
 162  111 DÖCKE Max  SC Sohland  GER  Sohland/Spree   1987 48:18.54 (147) 41:19.98 (183) 1:29:38.52  22:59.61  0:02.96 30km_Junioren M   16
 163  297 DEHOTTAY André  sc butgenbach  BEL  Belgium   1959 49:50.90 (171) 39:50.82 (157) 1:29:41.72  23:02.81  0:03.20 30km_Herren 46   17
 164  635 ZOLLNER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER  Deggendorf   1955 50:09.66 (178) 39:37.37 (152) 1:29:47.03  23:08.12  0:05.31 30km_Herren 51   13
 165  230 SEIDENBUSCH Viktor  SC Grossberg  GER  Nittendorf   1958 47:45.16 (133) 42:05.08 (204) 1:29:50.24  23:11.33  0:03.21 30km_Herren 46   18
 166  103 HILPERT Florian  WSV Benneckenstein  GER  Benneckenstein   1971 49:04.31 (158) 40:59.86 (177) 1:30:04.17  23:25.26  0:13.93 30km_Herren 31   26
 167  383 WIEGAND Oliver  Fun-Biker Steinbach  GER  Steinbach Am Wald   1969 50:34.13 (185) 39:30.58 (147) 1:30:04.71  23:25.80  0:00.54 30km_Herren 36   22
 168  210 BLUM Martin  SV Söchering  GER     1962 50:42.38 (188) 39:23.13 (143) 1:30:05.51  23:26.60  0:00.80 30km_Herren 41   26
 169  307 GILLIG Thomas  SKG Gersfeld  GER   1960 50:00.14 (175) 40:07.43 (163) 1:30:07.57  23:28.66  0:02.06 30km_Herren 46   19
 170  368 WOLZ Anton  SC Marktoberdorf  GER  Steingaden   1962 48:35.43 (151) 41:34.07 (190) 1:30:09.50  23:30.59  0:01.93 30km_Herren 41   27
 171  301 SAUERWEIN Dieter  DAV Neuburg/Donau  GER  Neuburg/Donau   1961 49:56.20 (174) 40:20.80 (167) 1:30:17.00  23:38.09  0:07.50 30km_Herren 41   28
 172  379 BRAUN Thomas  WSC 07  GER  Bad Liebenstein   1962 49:44.26 (170) 40:38.16 (171) 1:30:22.42  23:43.51  0:05.42 30km_Herren 41   29
 173  12 FUCHS Matthias  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1980 50:22.26 (179) 40:06.22 (162) 1:30:28.48  23:49.57  0:06.06 30km_Herren 21   40
 174  208 BOCHENEK Peter  SC Großberg  GER  Viehhausen   1964 50:31.04 (183) 39:58.87 (159) 1:30:29.91  23:51.00  0:01.43 30km_Herren 41   30
 175  248 MALZER Michael  SC Tirschenreuth  GER     1959 49:25.77 (165) 41:17.44 (182) 1:30:43.21  24:04.30  0:13.30 30km_Herren 46   20
 176  246 MÖLLER Rene  WSV Trusetal  GER  Trusetal   1970 48:34.14 (150) 42:19.64 (212) 1:30:53.78  24:14.87  0:10.57 30km_Herren 36   23
 177  567 CZECH Horst    GER  Treffurt   1939 50:42.57 (189) 40:41.41 (173) 1:31:23.98  24:45.07  0:30.20 30km_Herren 66   2
 178  270 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1966 52:20.63 (219) 39:04.63 (133) 1:31:25.26  24:46.35  0:01.28 30km_Herren 36   24
 179  10 WEIGELT Markus  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1987 49:20.46 (164) 42:09.40 (208) 1:31:29.86  24:50.95  0:04.60 30km_Junioren M   17
 180  357 BOLLER Matthias  SSC Hohe Acht  GER  Wahnstein   1957 50:35.66 (186) 40:56.19 (175) 1:31:31.85  24:52.94  0:01.99 30km_Herren 46   21
 181  252 URBAN Michael  KV-Vogelfrei  GER  Ebersbach/Sa   1959 50:25.52 (180) 41:08.56 (179) 1:31:34.08  24:55.17  0:02.23 30km_Herren 46   22
 182  381 SVARC Stanislav  Licomensko  CZE  Prag 1   1962 50:33.19 (184) 41:04.87 (178) 1:31:38.06  24:59.15  0:03.98 30km_Herren 41   31
 183  615 KAGRBAUER Hans  SC Bodenmais  GER  Bodenmais   1952 51:01.95 (193) 40:38.58 (172) 1:31:40.53  25:01.62  0:02.47 30km_Herren 51   14
 184  136 KOLLER Kilian    GER  München   1980 49:53.34 (172) 42:07.57 (206) 1:32:00.91  25:22.00  0:20.38 30km_Herren 21   41
 185  130 PRÖLL Walter  Union Ulrichsberg  AUT  Ulrichsberg   1971 49:13.18 (161) 42:48.10 (223) 1:32:01.28  25:22.37  0:00.37 30km_Herren 31   27
 186  346 MÜNZBERG Uwe  SV Grün-Weiß Pirna  GER  Pirna   1968 50:28.66 (181) 41:35.09 (192) 1:32:03.75  25:24.84  0:02.47 30km_Herren 36   25
 187  289 KLINGER Ulrich  SV07 Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1961 52:16.10 (216) 39:55.00 (158) 1:32:11.10  25:32.19  0:07.35 30km_Herren 41   32
 188  126 BECHTELER Markus  SV Finsterau  GER  Freyung   1975 51:29.27 (200) 40:43.07 (174) 1:32:12.34  25:33.43  0:01.24 30km_Herren 31   28
 189  218 STANGL Franz  FC Thyrnau  GER  Thyrnau   1958 50:43.37 (190) 41:30.74 (188) 1:32:14.11  25:35.20  0:01.77 30km_Herren 46   23
 190  211 HENGST Dietrich  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1961 52:04.51 (210) 40:13.41 (166) 1:32:17.92  25:39.01  0:03.81 30km_Herren 41   33
 191  509 SCHMALHOLZ MICHAEL Michael  TSV Mindelheim  GER  Apfeltrach   1953 50:29.57 (182) 41:49.35 (197) 1:32:18.92  25:40.01  0:01.00 30km_Herren 51   15
 192  328 STRAUBE Jens  Linda  GER  Linda   1963 50:04.69 (177) 42:18.85 (211) 1:32:23.54  25:44.63  0:04.62 30km_Herren 41   34
 193  294 GERLAND Martin  SC Pallas Berlin  GER  Solingen   1970 50:56.33 (192) 41:45.71 (194) 1:32:42.04  26:03.13  0:18.50 30km_Herren 36   26
 194  241 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1967 51:03.04 (194) 41:46.60 (195) 1:32:49.64  26:10.73  0:07.60 30km_Herren 36   27
 195  359 PRAHER Stefan  Union Rohrbach  AUT  Rohrbach   1964 51:27.83 (199) 41:26.99 (186) 1:32:54.82  26:15.91  0:05.18 30km_Herren 41   35
 196  228 KICK Hans  Skiclup TSV Pleystein  GER  Pleystein   1958 50:41.43 (187) 42:20.12 (213) 1:33:01.55  26:22.64  0:06.73 30km_Herren 46   24
 197  345 PESTUKA Roman  Fenix Ski- Team  CZE     1965 50:45.52 (191) 42:32.65 (216) 1:33:18.17  26:39.26  0:16.62 30km_Herren 41   36
 198  227 MAHLER Jens  SC DHfK Leipzig  GER  Waldsteinberg   1965 51:26.22 (198) 41:56.29 (201) 1:33:22.51  26:43.60  0:04.34 30km_Herren 41   37
 199  573 HARTWIG Hubert  SV TU Ilmenau  GER   1953 51:53.42 (208) 41:33.63 (189) 1:33:27.05  26:48.14  0:04.54 30km_Herren 51   16
 200  324 BOKHOVE Onno  Euros Kanu Verein  NED  Enschede   1965 52:12.07 (214) 41:15.36 (181) 1:33:27.43  26:48.52  0:00.38 30km_Herren 41   38
 201  239 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1965 51:48.11 (206) 41:40.57 (193) 1:33:28.68  26:49.77  0:01.25 30km_Herren 41   39
 202  623 BACHLINGER Johann  Naturfreunde Mondseeland  AUT     1952 51:15.73 (196) 42:18.79 (210) 1:33:34.52  26:55.61  0:05.84 30km_Herren 51   17
 203  202 SCHNEIDER Peter  SC-Namborn  GER  Güdesweiler   1968 52:15.01 (215) 41:26.45 (185) 1:33:41.46  27:02.55  0:06.94 30km_Herren 36   28
 204  46 BENNDORF Sascha  SSV Sayda  GER     1987 49:31.49 (166) 44:12.41 (257) 1:33:43.90  27:04.99  0:02.44 30km_Junioren M   18
 205  57 MÜLLER Dirk  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER  Freiberg   1973 51:58.42 (209) 41:52.52 (200) 1:33:50.94  27:12.03  0:07.04 30km_Herren 31   29
 206  516 FREY Lambert  USC Atomic St.Leonhard  AUT  Getzersdorf   1950 52:06.38 (212) 41:46.78 (196) 1:33:53.16  27:14.25  0:02.22 30km_Herren 56   8
 207  517 PAVEL Ulrich  Alpenverein Augsburg  GER  Diedorf   1942 51:47.66 (205) 42:17.14 (209) 1:34:04.80  27:25.89  0:11.64 30km_Herren 61   1
 208  637 GRAUBERGER Artur  SC Moosham  GER  München   1954 52:41.94 (223) 41:23.77 (184) 1:34:05.71  27:26.80  0:00.91 30km_Herren 51   18
 209  507 NIGL Günther  ULF Mondsee  AUT  Mondsee   1951 52:31.26 (221) 41:34.60 (191) 1:34:05.86  27:26.95  0:00.15 30km_Herren 51   19
 210  302 SEEMAN Pavel  Lekarsky Triatlon Klub Praha  CZE  Praha 10   1966 53:12.08 (231) 40:59.62 (176) 1:34:11.70  27:32.79  0:05.84 30km_Herren 36   29
 211  521 BESSLER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER  Niederalteich   1951 52:05.50 (211) 42:07.69 (207) 1:34:13.19  27:34.28  0:01.49 30km_Herren 51   20
 212  114 FEDERMANN Holger  Coburger Turnerschaft  GER  Teunz   1975 51:41.44 (202) 42:33.63 (218) 1:34:15.07  27:36.16  0:01.88 30km_Herren 31   30
 213  386 SCHMITT Michael  SC Lauf  GER  Lauf   1967 52:25.09 (220) 41:51.72 (198) 1:34:16.81  27:37.90  0:01.74 30km_Herren 36   30
 214  363 GRÜNDLER Jochen  SG-Adelsberg  GER  Chemnitz   1962 51:09.78 (195) 43:09.36 (229) 1:34:19.14  27:40.23  0:02.33 30km_Herren 41   40
 215  325 MAYRHOFER Gerhard  Naturfreunde-Gallneukirchen  AUT  Gallneukirchen   1962 51:50.14 (207) 42:40.45 (220) 1:34:30.59  27:51.68  0:11.45 30km_Herren 41   41
 216  244 KIRSCHEN Fred  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1964 51:19.61 (197) 43:17.26 (234) 1:34:36.87  27:57.96  0:06.28 30km_Herren 41   42
 217  288 ENGEMANN Ronald  Hohburger Sportverein 1990  GER  Audenhain   1970 52:09.95 (213) 42:28.93 (215) 1:34:38.88  27:59.97  0:02.01 30km_Herren 36   31
 218  354 EGENHOFER Robert  TSV Hartpenning  GER  München   1967 51:35.09 (201) 43:25.72 (240) 1:35:00.81  28:21.90  0:21.93 30km_Herren 36   32
 219  621 SCHMID Georg    GER  Törwang   1950 53:11.49 (230) 41:52.20 (199) 1:35:03.69  28:24.78  0:02.88 30km_Herren 56   9
 220  450 KOLLMER Hans  WSV Skadi Bodenmais  GER     1958 52:18.40 (217) 42:46.72 (222) 1:35:05.12  28:26.21  0:01.43 30km_Herren 46   25
 221  216 HOLIK Bernd  Ski Club Heidelberg  GER  Hirschhorn   1968 51:42.07 (203) 43:29.08 (242) 1:35:11.15  28:32.24  0:06.03 30km_Herren 36   33
 222  594 MACZYNSKI Czeskaw  P.T.T. Delta  POL  Plock   1952 52:40.54 (222) 42:38.84 (219) 1:35:19.38  28:40.47  0:08.23 30km_Herren 51   21
 223  250 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER     1962 49:42.58 (169) 45:45.13 (288) 1:35:27.71  28:48.80  0:08.33 30km_Herren 41   43
 224  117 RASTER Christian  TSV Regen  GER  Regen   1972 52:47.11 (225) 42:41.27 (221) 1:35:28.38  28:49.47  0:00.67 30km_Herren 31   31
 225  552 PORST Jürgen  SV Bockau  GER  Bockau   1949 53:22.20 (234) 42:33.54 (217) 1:35:55.74  29:16.83  0:27.36 30km_Herren 56   10
 226  377 GNEDEL Philipp  TSV Stötten  GER  Stötten   1958 52:19.24 (218) 43:41.49 (248) 1:36:00.73  29:21.82  0:04.99 30km_Herren 46   26
 227  504 REICHMANN Jürgen  PSV Zittau  GER  Annaberg-Buchholz   1946 54:08.54 (241) 42:03.98 (203) 1:36:12.52  29:33.61  0:11.79 30km_Herren 56   11
 228  349 MEYER Helmut  SVS Emmerzhausen  GER  Daaden   1958 52:43.38 (224) 43:32.30 (244) 1:36:15.68  29:36.77  0:03.16 30km_Herren 46   27
 229  593 ZURBRIGGEN Herbert  LLC Hohsaas  SUI  Saas-Grund   1939 54:14.50 (244) 42:02.80 (202) 1:36:17.30  29:38.39  0:01.62 30km_Herren 66   3
 230  26 VORBACH Dominik  SV Baiersbronn  GER  Baiersbronn   1980 53:58.65 (237) 42:23.02 (214) 1:36:21.67  29:42.76  0:04.37 30km_Herren 21   42
 231  538 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1946 54:15.65 (245) 42:06.63 (205) 1:36:22.28  29:43.37  0:00.61 30km_Herren 56   12
 232  580 NAVRATIL Frantisek  Toma a.s. Olomovc  CZE  Olomovc   1942 53:00.36 (229) 43:32.31 (245) 1:36:32.67  29:53.76  0:10.39 30km_Herren 61   2
 233  62 ZDENEK Kubicek  Mnichovo Hradiste  CZE  Mnichovo Hradištì   1972 52:59.67 (228) 43:35.81 (246) 1:36:35.48  29:56.57  0:02.81 30km_Herren 31   32
 234  40 MATTHES Tino    GER   1975 51:43.62 (204) 45:03.10 (277) 1:36:46.72  30:07.81  0:11.24 30km_Herren 31   33
 235  374 STIEGLER Christof    GER  Baden-Baden   1962 53:46.90 (236) 43:04.07 (227) 1:36:50.97  30:12.06  0:04.25 30km_Herren 41   44
 236  320 ENGELHARDT Thomas  TSV Mönchröden  GER  Coburg   1968 53:35.05 (235) 43:27.64 (241) 1:37:02.69  30:23.78  0:11.72 30km_Herren 36   34
 237  85 RIECK Patrick  SG Klotzsche e. V.  GER   1975 52:56.25 (227) 44:17.78 (258) 1:37:14.03  30:35.12  0:11.34 30km_Herren 31   34
 238  305 HERR Andreas    GER  Berkheim   1967 54:20.47 (246) 42:56.34 (226) 1:37:16.81  30:37.90  0:02.78 30km_Herren 36   35
 239  636 BACHMANN Berndt  SC Norweger Annaberg  GER  Sehmatal-Neudorf   1949 54:25.94 (248) 42:51.13 (225) 1:37:17.07  30:38.16  0:00.26 30km_Herren 56   13
 240  263 CHALOUPKA Jirka  AXIOM ORBiTt  CZE  Praha 4   1958 54:27.33 (249) 42:50.44 (224) 1:37:17.77  30:38.86  0:00.70 30km_Herren 46   28
 241  214 ESCHER Hendrik  SV Neudorf  GER     1966 54:03.27 (238) 43:15.60 (231) 1:37:18.87  30:39.96  0:01.10 30km_Herren 36   36
 242  74 THOMAS Oliver  TV Valtenberg e. V.,  GER     1980 52:53.63 (226) 44:25.73 (266) 1:37:19.36  30:40.45  0:00.49 30km_Herren 21   43
 243  620 ROHR Reinhard  TSV Hartpenning  GER  Schaftlach   1948 54:07.48 (240) 43:13.12 (230) 1:37:20.60  30:41.69  0:01.24 30km_Herren 56   14
 244  619 NEUKIRCHNER Klaus  HSV Zwönitz  GER  Zwönitz   1944 54:13.60 (243) 43:07.66 (228) 1:37:21.26  30:42.35  0:00.66 30km_Herren 61   3
 245  245 SCHRAMM Olaf  SSV Geyer  GER     1966 53:12.97 (232) 44:22.60 (262) 1:37:35.57  30:56.66  0:14.31 30km_Herren 36   37
 246  116 PAUSCHERT Dennis  SVS Emmerzhausen  GER  Derschen   1984 54:21.41 (247) 43:15.63 (232) 1:37:37.04  30:58.13  0:01.47 30km_Herren 21   44
 247  628 HENNING Albert  RG Vogelsberg  GER  Ilbeshausen   1955 54:34.11 (251) 43:25.25 (239) 1:37:59.36  31:20.45  0:22.32 30km_Herren 51   22
 248  236 DARASHKEVICH Uladzimir  GV KL VitaBeg  BLR     1962 54:55.33 (257) 43:30.09 (243) 1:38:25.42  31:46.51  0:26.06 30km_Herren 41   45
 249  303 MIFEK Tomas  Jizersti Mountain Bike Bastards  CZE  Jablonec Nad Nisou   1964 55:05.48 (260) 43:22.99 (238) 1:38:28.47  31:49.56  0:03.05 30km_Herren 41   46
 250  3 SCHMIDT Alexander  DAV Eggenfelden  GER  Simbach   1971 54:58.23 (259) 43:36.83 (247) 1:38:35.06  31:56.15  0:06.59 30km_Herren 31   35
 251  308 BOPP Bernd  TGV Schotten  GER     1963 54:31.45 (250) 44:04.50 (254) 1:38:35.95  31:57.04  0:00.89 30km_Herren 41   47
 252  626 MERKL Herbert  TS Marktredwitz  GER  Marktredwitz   1942 54:37.81 (253) 43:59.01 (253) 1:38:36.82  31:57.91  0:00.87 30km_Herren 61   4
 253  384 MÜLLER Andreas  Fun-Biker Steinbach  GER  Steinbach Am Wald   1968 53:14.08 (233) 45:27.08 (283) 1:38:41.16  32:02.25  0:04.34 30km_Herren 36   38
 254  120 MÜLLER Thomas  ATSV Gebirge Gelobtland  GER  Marienberg   1979 54:51.76 (256) 43:52.89 (250) 1:38:44.65  32:05.74  0:03.49 30km_Herren 21   45
 255  121 HILDEBRAND Dietmar    GER  Bielefeld   1971 54:48.01 (255) 43:58.28 (252) 1:38:46.29  32:07.38  0:01.64 30km_Herren 31   36
 256  563 SOSNA Vlastimil  PJR Frenstat p/R  CZE     1949 55:27.85 (267) 43:20.12 (236) 1:38:47.97  32:09.06  0:01.68 30km_Herren 56   15
 257  614 SEIB Peter  Ski Club Leimen  GER  Leimen   1951 55:33.78 (268) 43:19.99 (235) 1:38:53.77  32:14.86  0:05.80 30km_Herren 51   23
 258  242 MÜLLER Steffen  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1969 55:42.27 (271) 43:15.79 (233) 1:38:58.06  32:19.15  0:04.29 30km_Herren 36   39
 259  7 MERCIER Francois    FRA  München   1975 54:34.64 (252) 44:29.07 (268) 1:39:03.71  32:24.80  0:05.65 30km_Herren 31   37
 260  15 ALBERT Lars  Bertsdorfer SV  GER     1977 54:46.48 (254) 44:24.15 (263) 1:39:10.63  32:31.72  0:06.92 30km_Herren 21   46
 261  564 NEMEC Jan  PJR Frenstat p/R  CZE     1953 55:12.60 (263) 44:04.69 (255) 1:39:17.29  32:38.38  0:06.66 30km_Herren 51   24
 262  554 FAINELLO Renato  Sport Schuster München  ITA  Rottach Egern   1950 55:11.47 (262) 44:24.28 (264) 1:39:35.75  32:56.84  0:18.46 30km_Herren 56   16
 263  526 MENGEL Erwin  TGV Schotten  GER     1941 56:19.63 (279) 43:20.81 (237) 1:39:40.44  33:01.53  0:04.69 30km_Herren 61   5
 264  576 PUSCHNIG Friedrich  Wintersportverein Wattens  AUT  Volders   1946 55:16.06 (264) 44:25.70 (265) 1:39:41.76  33:02.85  0:01.32 30km_Herren 56   17
 265  255 BALDAUF Udo  SV Linda  GER  Linda   1963 55:26.41 (266) 44:25.87 (267) 1:39:52.28  33:13.37  0:10.52 30km_Herren 41   48
 266  382 SCHMID Magnus  Loppenhausen  GER  Loppenhausen   1960 56:05.18 (273) 44:06.05 (256) 1:40:11.23  33:32.32  0:18.95 30km_Herren 46   29
 267  508 BURKHART Heinz  Ski&Bike Deggendorf  GER  Deggendorf   1939 56:27.76 (283) 43:44.69 (249) 1:40:12.45  33:33.54  0:01.22 30km_Herren 66   4
 268  612 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1948 56:23.04 (281) 43:56.29 (251) 1:40:19.33  33:40.42  0:06.88 30km_Herren 56   18
 269  617 BISIGO Peter    GER  München   1955 56:12.09 (276) 44:21.90 (260) 1:40:33.99  33:55.08  0:14.66 30km_Herren 51   25
 270  332 HÖGL Robert  Team Baier Landshut  GER  Ergolding   1968 54:05.17 (239) 46:32.90 (299) 1:40:38.07  33:59.16  0:04.08 30km_Herren 36   40
 271  559 AMARELL Ludwig  Triathlonclub Suhl  GER  Hinternah   1935 56:05.37 (274) 44:35.30 (271) 1:40:40.67  34:01.76  0:02.60 30km_Herren 71   1
 272  505 MÜLLER Peter  SC Grossberg  GER  Regensburg   1941 55:55.50 (272) 44:54.65 (276) 1:40:50.15  34:11.24  0:09.48 30km_Herren 61   6
 273  73 V. EIJK JR. Ton  Langlaufverein Bedaf  NED  Eindhofen   1972 54:10.27 (242) 46:46.16 (303) 1:40:56.43  34:17.52  0:06.28 30km_Herren 31   38
 274  299 NEMEC Jan    SVK  Bukovec   1960 56:16.18 (278) 44:41.75 (274) 1:40:57.93  34:19.02  0:01.50 30km_Herren 46   30
 275  532 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain  GER  Lauterbach   1935 56:28.70 (284) 44:32.32 (269) 1:41:01.02  34:22.11  0:03.09 30km_Herren 71   2
 276  528 ASINGER Ernst  psv graz  AUT  Graz   1939 56:43.70 (287) 44:21.96 (261) 1:41:05.66  34:26.75  0:04.64 30km_Herren 66   5
 277  326 SCHULTZ Viktor  Oberschöna  GER  Oberschöna   1959 55:35.38 (269) 45:37.86 (286) 1:41:13.24  34:34.33  0:07.58 30km_Herren 46   31
 278  370 SCHAFNER Viktor    GER  Landau A.D.Isar   1964 56:08.03 (275) 45:10.00 (278) 1:41:18.03  34:39.12  0:04.79 30km_Herren 41   49
 279  67 DIETZ Olaf  sg adelsberg  GER  Chemnitz   1974 54:57.13 (258) 46:22.88 (295) 1:41:20.01  34:41.10  0:01.98 30km_Herren 31   39
 280  569 SCHLEYER Herbert  FC.Gerolfing  GER  Ingolstadt   1950 57:02.85 (297) 44:20.66 (259) 1:41:23.51  34:44.60  0:03.50 30km_Herren 56   19
 281  209 HAUSWIRTH Helmut  TSV Simbach  GER  Kirchdorf/Inn   1960 55:07.99 (261) 46:20.21 (293) 1:41:28.20  34:49.29  0:04.69 30km_Herren 46   32
 282  599 NIES Gerhard  SC Willingen  GER  Massenhausen   1948 57:00.66 (295) 44:35.08 (270) 1:41:35.74  34:56.83  0:07.54 30km_Herren 56   20
 283  287 SCHNITZLER Gerhard  GER  Kißlegg   1963 55:38.53 (270) 45:57.76 (291) 1:41:36.29  34:57.38  0:00.55 30km_Herren 41   50
 284  285 MATERNE Ingo  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1958 56:20.92 (280) 45:16.81 (279) 1:41:37.73  34:58.82  0:01.44 30km_Herren 46   33
 285  560 SCHWARZ Jiri  PJR Frenstat p/R  CZE     1951 56:14.67 (277) 45:23.71 (282) 1:41:38.38  34:59.47  0:00.65 30km_Herren 51   26
 286  523 BRÜCK Wolfgang  Verein Cölner Straßenfahrer  GER  Köln   1953 57:25.71 (302) 44:38.89 (273) 1:42:04.60  35:25.69  0:26.22 30km_Herren 51   27
 287  527 KOTRC Vladimir  Ski klub Sumava  CZE   1941 57:01.95 (296) 45:21.85 (281) 1:42:23.80  35:44.89  0:19.20 30km_Herren 61   7
 288  223 ENGELSTÄDTER Volkmar    GER  Oberwiesenthal   1959 56:54.50 (293) 45:32.77 (285) 1:42:27.27  35:48.36  0:03.47 30km_Herren 46   34
 289  316 HELLMANN Ralf  Saunafreunde Weingarten  GER  Rheinstetten   1961 57:39.32 (308) 44:49.04 (275) 1:42:28.36  35:49.45  0:01.09 30km_Herren 41   51
 290  1 MENNERAT Thomas  SCP Nozeroy  FRA  Herzogenaurach   1973 56:43.56 (286) 45:57.39 (290) 1:42:40.95  36:02.04  0:12.59 30km_Herren 31   40
 291  606 WIESE Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1955 57:04.73 (298) 45:42.84 (287) 1:42:47.57  36:08.66  0:06.62 30km_Herren 51   28
 292  280 MÖBIUS Andreas  Hohburger SV 1990  GER  Wurzen   1956 58:15.33 (318) 44:38.68 (272) 1:42:54.01  36:15.10  0:06.44 30km_Herren 46   35
 293  279 SCHÜTZ Detlef  Hohburger SV  GER  Leipzig   1961 57:24.26 (301) 45:29.79 (284) 1:42:54.05  36:15.14  0:00.04 30km_Herren 41   52
 294  531 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1955 57:35.65 (305) 45:19.44 (280) 1:42:55.09  36:16.18  0:01.04 30km_Herren 51   29
 295  341 HOPF Lothar  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1960 56:37.73 (285) 46:20.94 (294) 1:42:58.67  36:19.76  0:03.58 30km_Herren 46   36
 296  546 EBERLEIN Klaus  SV Großwaltersdorf 1953  GER  Großhartmannsdorf   1941 56:53.70 (292) 46:26.97 (298) 1:43:20.67  36:41.76  0:22.00 30km_Herren 61   8
 297  350 JUNGMAYER Ludwig  TV Geiselhöring  GER     1967 57:20.00 (299) 46:26.27 (297) 1:43:46.27  37:07.36  0:25.60 30km_Herren 36   41
 298  577 ENGEMANN Lothar  Hohburger Sportverein 1990  GER  Audenhain   1944 58:02.15 (312) 45:51.74 (289) 1:43:53.89  37:14.98  0:07.62 30km_Herren 61   9
 299  362 KNELLER Ralf    GER  Herbrechtingen   1965 55:25.06 (265) 48:30.03 (329) 1:43:55.09  37:16.18  0:01.20 30km_Herren 41   53
 300  225 ZUBEIL Andreas  SV Brotenfeld  GER  Brotenfeld   1959 56:53.34 (291) 47:03.63 (305) 1:43:56.97  37:18.06  0:01.88 30km_Herren 46   37
 301  625 LÖW Herbert  FC-DJK Tiefenbach  GER  Tiefenbach   1953 57:38.45 (307) 46:23.51 (296) 1:44:01.96  37:23.05  0:04.99 30km_Herren 51   30
 302  556 THIEDE Erwin  Forstenrieder Sport Club  GER  München   1939 58:04.78 (314) 46:18.62 (292) 1:44:23.40  37:44.49  0:21.44 30km_Herren 66   6
 303  372 DR. SCHRAMM Albin  TSV Grafling  GER  Grafling   1961 57:44.07 (309) 46:39.77 (301) 1:44:23.84  37:44.93  0:00.44 30km_Herren 41   54
 304  633 BINNIG Stefan  Spv Oedheim  GER  Oedheim   1951 56:52.75 (290) 47:39.50 (315) 1:44:32.25  37:53.34  0:08.41 30km_Herren 51   31
 305  634 STECK Wolfgang  SV Leingarten  GER  Leingarten   1953 56:51.66 (289) 47:40.95 (317) 1:44:32.61  37:53.70  0:00.36 30km_Herren 51   32
 306  624 HAUSLEITHNER Franz  ULF Mondsee  AUT  Mondsee   1953 58:02.76 (313) 46:35.24 (300) 1:44:38.00  37:59.09  0:05.39 30km_Herren 51   33
 307  200 WAGLER Lutz  LJW Racing Team  GER  Chemnitz   1957 57:36.96 (306) 47:05.64 (306) 1:44:42.60  38:03.69  0:04.60 30km_Herren 46   38
 308  240 SEIDEL Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1970 57:00.25 (294) 47:42.55 (319) 1:44:42.80  38:03.89  0:00.20 30km_Herren 36   42
 309  555 PROCHNOW Gerhard  DAV Bayreuth  GER  Bayreuth   1949 56:26.32 (282) 48:29.07 (328) 1:44:55.39  38:16.48  0:12.59 30km_Herren 56   21
 310  361 PENNING Rainer  SC Heiligenstadt  GER  Heiligenstadt   1958 57:49.41 (310) 47:16.28 (312) 1:45:05.69  38:26.78  0:10.30 30km_Herren 46   39
 311  544 KIRILLOV Boris    RUS  Moscow   1935 57:59.25 (311) 47:13.31 (308) 1:45:12.56  38:33.65  0:06.87 30km_Herren 71   3
 312  343 HARTMANN Klaus  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1962 57:34.39 (304) 47:50.13 (320) 1:45:24.52  38:45.61  0:11.96 30km_Herren 41   55
 313  525 SCHNEIDER Helmut  TV Waldmünchen  GER  Waldmünchen   1945 58:09.95 (315) 47:16.08 (311) 1:45:26.03  38:47.12  0:01.51 30km_Herren 61   10
 314  275 GLIESING Andreas  SV TU Ilmenau  GER     1957 57:33.40 (303) 48:03.87 (325) 1:45:37.27  38:58.36  0:11.24 30km_Herren 46   40
 315  217 ZINKE Manfred  FCA Unterbruck  GER  Fahrenzhausen   1968 57:21.40 (300) 48:30.86 (330) 1:45:52.26  39:13.35  0:14.99 30km_Herren 36   43
 316  339 SEVCIK Roman    SVK  Nitra   1970 58:47.64 (320) 47:17.64 (313) 1:46:05.28  39:26.37  0:13.02 30km_Herren 36   44
 317  132 PÖLLMANN Gunnar  SC Lauf  GER  Nürnberg   1974 56:45.31 (288) 49:24.18 (339) 1:46:09.49  39:30.58  0:04.21 30km_Herren 31   41
 318  137 ERTL Michael  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1973 59:00.83 (323) 47:15.75 (310) 1:46:16.58  39:37.67  0:07.09 30km_Herren 31   42
 319  630 KNITTL Franz  Ski-Club Großberg  GER  Pentling   1948 59:32.16 (330) 47:02.54 (304) 1:46:34.70  39:55.79  0:18.12 30km_Herren 56   22
 320  588 HERRMANN Konrad    GER  Rötgesbüttel   1940 59:35.71 (331) 47:13.85 (309) 1:46:49.56  40:10.65  0:14.86 30km_Herren 66   7
 321  291 ARHEIT Richi  Saunafreunde Weingarten  GER  Weingarten   1963 59:44.94 (332) 47:08.48 (307) 1:46:53.42  40:14.51  0:03.86 30km_Herren 41   56
 322  530 HELBIG Joachim  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1955 58:57.63 (322) 48:02.74 (324) 1:47:00.37  40:21.46  0:06.95 30km_Herren 51   34
 323  631 SCHWAIGER Jakob  SC Mauern  GER  Moosburg   1941 59:30.99 (329) 47:31.14 (314) 1:47:02.13  40:23.22  0:01.76 30km_Herren 61   11
 324  575 GEDIG Alfons  Ski Klub Duisburg  GER  Muehlheim   1933 1:00:44.00 (341) 46:43.80 (302) 1:47:27.80  40:48.89  0:25.67 30km_Herren 71   4
 325  558 DEN BLANKEN Wim A.  S L T - Utrecht  NED  Baarn   1953 59:29.69 (328) 48:02.37 (323) 1:47:32.06  40:53.15  0:04.26 30km_Herren 51   35
 326  562 TURCEK Miroslav  PJR Frenstat p/R  CZE     1954 58:56.71 (321) 48:51.94 (336) 1:47:48.65  41:09.74  0:16.59 30km_Herren 51   36
 327  58 STEINER Markus    GER  München   1974 59:09.35 (325) 48:42.91 (334) 1:47:52.26  41:13.35  0:03.61 30km_Herren 31   43
 328  260 ERDENKÄUFER Toni  ohne  GER  Heroldsberg   1959 59:17.80 (326) 48:42.61 (333) 1:48:00.41  41:21.50  0:08.15 30km_Herren 46   41
 329  293 MARAS Ladislav  TJ SIDL.III.Presov  SVK  Presov   1963 59:49.62 (334) 48:17.51 (327) 1:48:07.13  41:28.22  0:06.72 30km_Herren 41   57
 330  553 FISCHER Eugen  VfL Pfullingen  GER  Pfullingen   1948 1:00:16.39 (336) 47:52.43 (321) 1:48:08.82  41:29.91  0:01.69 30km_Herren 56   23
 331  13 PROTZE Steffen    GER  Oberau   1977 59:07.73 (324) 49:29.15 (344) 1:48:36.88  41:57.97  0:28.06 30km_Herren 21   47
 332  589 PÖLLMANN Herbert  SC Monte Kaolino Hirschau  GER     1936 1:00:42.16 (340) 48:00.21 (322) 1:48:42.37  42:03.46  0:05.49 30km_Herren 66   8
 333  334 RICHTER Andreas  Apolda LV  GER  Apolda   1958 59:52.90 (335) 48:51.12 (335) 1:48:44.02  42:05.11  0:01.65 30km_Herren 46   42
 334  597 FUCHS Hans Joachim  SC Willingen  GER  Willingen   1949 1:01:05.72 (345) 47:42.29 (318) 1:48:48.01  42:09.10  0:03.99 30km_Herren 56   24
 335  557 FORBERGER Thomas  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1954 1:00:23.77 (337) 48:33.00 (331) 1:48:56.77  42:17.86  0:08.76 30km_Herren 51   37
 336  75 THOMAS Alexander  TV Valtenberg e. V.,  GER     1984 58:42.53 (319) 50:20.65 (354) 1:49:03.18  42:24.27  0:06.41 30km_Herren 21   48
 337  639 REBSTOCK Hans Dieter  SC Altstädten/Allgäu  GER  Altstädten   1939 1:01:25.58 (349) 47:39.93 (316) 1:49:05.51  42:26.60  0:02.33 30km_Herren 66   9
 338  566 KOZ£OWICZ Edward  T.S.WA£BRZYCH  POL  Wa£Brzych   1951 1:00:38.81 (339) 49:03.14 (338) 1:49:41.95  43:03.04  0:36.44 30km_Herren 51   38
 339  611 JAHN Wolfgang    GER  Berlin   1952 1:00:55.99 (343) 49:24.64 (340) 1:50:20.63  43:41.72  0:38.68 30km_Herren 51   39
 340  271 SCHERER Harald  SC Flieden  GER  Flieden   1956 1:01:51.68 (352) 48:36.63 (332) 1:50:28.31  43:49.40  0:07.68 30km_Herren 46   43
 341  506 KALLERT Gerhard    GER  Fichtelberg   1941 1:01:13.81 (346) 49:25.42 (342) 1:50:39.23  44:00.32  0:10.92 30km_Herren 61   12
 342  261 DR. LANGE Andreas  TSV L EUNA  GER  Bad Dürrenberg   1956 1:00:51.52 (342) 49:51.44 (348) 1:50:42.96  44:04.05  0:03.73 30km_Herren 46   44
 343  77 HENNING Michael  sc lanzenhain  GER  Grebenhain   1985 58:15.16 (317) 52:32.95 (370) 1:50:48.11  44:09.20  0:05.15 30km_Herren 21   49
 344  333 NEUBAUER Klaus  SC Rennsteig  GER  Steinbach A/W   1957 59:47.21 (333) 51:04.28 (361) 1:50:51.49  44:12.58  0:03.38 30km_Herren 46   45
 345  572 BRÄUNIG Dr.Peter  TSV Niederlamitz  GER  Kirchenlamitz   1937 1:01:21.82 (347) 49:32.75 (345) 1:50:54.57  44:15.66  0:03.08 30km_Herren 66   10
 346  32 MUTH Heiko  SLC Wollmar  GER  Münchhausen   1975 1:01:34.31 (351) 49:46.92 (346) 1:51:21.23  44:42.32  0:26.66 30km_Herren 31   44
 347  511 SCHÖN Albert  ATSV Kallmünz  GER  Lupburg   1947 1:01:27.42 (350) 50:06.53 (350) 1:51:33.95  44:55.04  0:12.72 30km_Herren 56   25
 348  300 GÜTLEIN Norbert  Ski-Club Erlangen  GER  Warthausen   1957 1:00:31.65 (338) 51:21.31 (366) 1:51:52.96  45:14.05  0:19.01 30km_Herren 46   46
 349  27 REISER Matthias  Stockdorf  GER  Stockdorf   1977 59:24.03 (327) 52:48.33 (372) 1:52:12.36  45:33.45  0:19.40 30km_Herren 21   50
 350  541 THUMM Helmut  VFL Pfullingen  GER     1952 1:01:23.22 (348) 50:53.21 (360) 1:52:16.43  45:37.52  0:04.07 30km_Herren 51   40
 351  373 KATHOLING Hans-Joachim    GER  München   1956 1:02:13.17 (355) 50:07.51 (351) 1:52:20.68  45:41.77  0:04.25 30km_Herren 46   47
 352  348 BÖHM Frank  Coburger Turnerschaft  GER  Coburg   1964 1:02:11.65 (354) 50:38.79 (356) 1:52:50.44  46:11.53  0:29.76 30km_Herren 41   58
 353  329 APS Rudi  W.T.C. Vercadi  BEL  Haasdonk   1966 1:01:01.81 (344) 51:50.74 (367) 1:52:52.55  46:13.64  0:02.11 30km_Herren 36   45
 354  259 HENSEL Jochen  Berlin  GER  Berlin   1961 1:03:58.68 (366) 48:54.94 (337) 1:52:53.62  46:14.71  0:01.07 30km_Herren 41   59
 355  548 TEGTMEIER Dr. Werner  Hildesheimer Ski-Klub v.1960 e. V.  GER     1949 1:03:36.52 (361) 49:24.85 (341) 1:53:01.37  46:22.46  0:07.75 30km_Herren 56   26
 356  123 BRAUN Mathias  Coburger Turnerschaft  GER  Starnberg   1971 1:02:16.65 (356) 50:47.87 (358) 1:53:04.52  46:25.61  0:03.15 30km_Herren 31   45
 357  115 KRAHL Ronny  Skiclub Kottmar  GER  Walddorf   1979 58:10.04 (316) 54:59.92 (389) 1:53:09.96  46:31.05  0:05.44 30km_Herren 21   51
 358  586 VALKO Eduard  Vitalis  SVK  Topolcany   1952 1:03:30.06 (359) 49:48.31 (347) 1:53:18.37  46:39.46  0:08.41 30km_Herren 51   41
 359  108 KROISS Michael    GER  Ebersberg   1975 1:05:34.39 (377) 48:07.32 (326) 1:53:41.71  47:02.80  0:23.34 30km_Herren 31   46
 360  338 HINCA Boris    SVK  Nitra   1967 1:03:34.28 (360) 50:18.38 (353) 1:53:52.66  47:13.75  0:10.95 30km_Herren 36   46
 361  355 SIIDRA Georg  DLC Aachen  GER  Aachen   1967 1:04:00.66 (367) 49:52.16 (349) 1:53:52.82  47:13.91  0:00.16 30km_Herren 36   47
 362  537 DITTRICH Werner  SC Tirschenreuth  GER     1947 1:03:13.98 (358) 51:06.20 (363) 1:54:20.18  47:41.27  0:27.36 30km_Herren 56   27
 363  583 ROSENBERGER Hans  Wurtingen  GER  St. Johann   1948 1:04:21.18 (373) 50:12.55 (352) 1:54:33.73  47:54.82  0:13.55 30km_Herren 56   28
 364  337 FICKOWSKI Wojtek    POL  Wegierska Gorka   1956 1:04:13.42 (371) 50:38.32 (355) 1:54:51.74  48:12.83  0:18.01 30km_Herren 46   48
 365  582 TOMECKO Jozef  SVK  SVK  Presov   1953 1:04:15.44 (372) 50:39.30 (357) 1:54:54.74  48:15.83  0:03.00 30km_Herren 51   42
 366  262 OSWALD Christian  SC Münchberg  GER  Bamberg   1965 1:04:11.21 (370) 51:05.57 (362) 1:55:16.78  48:37.87  0:22.04 30km_Herren 41   60
 367  618 IHNE Horst Tom  MGS München  GER  München   1941 1:04:01.01 (368) 51:16.39 (365) 1:55:17.40  48:38.49  0:00.62 30km_Herren 61   13
 368  70 SCHÜTZ Stefan  Hohburger SV  GER  Leipzig   1987 1:02:04.85 (353) 53:43.84 (379) 1:55:48.69  49:09.78  0:31.29 30km_Junioren M   19
 369  272 RAITHEL Thilo    GER   1958 1:02:52.70 (357) 53:25.33 (376) 1:56:18.03  49:39.12  0:29.34 30km_Herren 46   49
 370  340 SCHMID Thomas  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1961 1:04:34.03 (375) 51:52.31 (368) 1:56:26.34  49:47.43  0:08.31 30km_Herren 41   61
 371  591 KÜHNEL Horst  WSV Wieda  GER  Bad Sachsa   1942 1:05:26.05 (376) 51:12.23 (364) 1:56:38.28  49:59.37  0:11.94 30km_Herren 61   14
 372  203 HÄNEL Jörg  SG Holzhau  GER     1968 1:03:56.25 (365) 52:44.32 (371) 1:56:40.57  50:01.66  0:02.29 30km_Herren 36   48
 373  503 DRAZAN MGR. Josef    CZE  Jihlava   1938 1:05:51.84 (379) 50:50.00 (359) 1:56:41.84  50:02.93  0:01.27 30km_Herren 66   11
 374  201 ILLIG Mike  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1966 1:04:01.93 (369) 53:10.59 (374) 1:57:12.52  50:33.61  0:30.68 30km_Herren 36   49
 375  213 HEIL Hans-Michael  SC Flieden  GER  Flieden   1960 1:03:47.59 (362) 53:28.06 (377) 1:57:15.65  50:36.74  0:03.13 30km_Herren 46   50
 376  561 OBSIL Premysl  PJR Frenstat p/R  CZE     1953 1:03:52.46 (363) 53:53.81 (383) 1:57:46.27  51:07.36  0:30.62 30km_Herren 51   43
 377  47 BIRKE Jan  SSV Sayda  GER     1986 1:03:52.90 (364) 54:52.98 (387) 1:58:45.88  52:06.97  0:59.61 30km_Junioren M   20
 378  638 ORNOT Alfred  RC Herpersdorf  GER  München   1943 1:06:08.81 (381) 53:17.96 (375) 1:59:26.77  52:47.86  0:40.89 30km_Herren 61   15
 379  215 KLUG Reinhold  SC - Döngesmühle  GER  Flieden   1958 1:06:04.39 (380) 53:43.84 (379) 1:59:48.23  53:09.32  0:21.46 30km_Herren 46   51
 380  584 SCHMIDBAUER Wilhelm  TB Roding  GER  Roding   1938 1:07:28.59 (387) 52:25.14 (369) 1:59:53.73  53:14.82  0:05.50 30km_Herren 66   12
 381  265 HAGEMANN Heribert  KMC-Salmünster  GER  Bad Soden-Salmünster   1959 1:05:51.76 (378) 54:52.89 (386) 2:00:44.65  54:05.74  0:50.92 30km_Herren 46   52
 382  596 SZCZOTKA Roman  LKS Gorki Wielkie  POL  Gorki Wielkie   1935 1:11:24.84 (400) 49:25.48 (343) 2:00:50.32  54:11.41  0:05.67 30km_Herren 71   5
 383  267 MOLKE Carsten  Skiclub Saxonia Dresden  GER  Dresden   1969 1:04:29.23 (374) 56:43.33 (397) 2:01:12.56  54:33.65  0:22.24 30km_Herren 36   50
 384  598 WOLF Berthold  TS Lichtenfels  GER  Küps   1942 1:06:27.43 (383) 54:53.20 (388) 2:01:20.63  54:41.72  0:08.07 30km_Herren 61   16
 385  319 BUMANN Damian  Allalin  SUI  Saas-Fee   1960 1:07:00.58 (385) 54:30.98 (385) 2:01:31.56  54:52.65  0:10.93 30km_Herren 46   53
 386  321 KRYGIER Witold  Bieg Piastow  POL  Poznan   1960 1:08:09.57 (389) 53:33.60 (378) 2:01:43.17  55:04.26  0:11.61 30km_Herren 46   54
 387  610 DE VEER Jan  Bedaf  NED  Heesch   1941 1:06:31.03 (384) 55:37.30 (392) 2:02:08.33  55:29.42  0:25.16 30km_Herren 61   17
 388  522 VORBACH Manfred  SV Baiersbronn  GER  Baiersbronn   1947 1:08:22.93 (392) 53:51.80 (382) 2:02:14.73  55:35.82  0:06.40 30km_Herren 56   29
 389  524 MEGY Walter  TS-Lichtenfels  GER  Lichtenfels   1946 1:08:19.28 (390) 53:59.59 (384) 2:02:18.87  55:39.96  0:04.14 30km_Herren 56   30
 390  632 PERINGER Herbert  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1939 1:07:07.76 (386) 55:21.17 (391) 2:02:28.93  55:50.02  0:10.06 30km_Herren 66   13
 391  539 KURR Gerhard  VFL Pfullingen  GER     1952 1:09:16.78 (394) 53:43.85 (381) 2:03:00.63  56:21.72  0:31.70 30km_Herren 51   44
 392  502 DRAZAN ING Petr    CZE  Praha   1955 1:07:49.33 (388) 55:17.18 (390) 2:03:06.51  56:27.60  0:05.88 30km_Herren 51   45
 393  100 VOIGT Oliver  Skihasen  GER  Dresden   1975 1:08:21.26 (391) 56:23.44 (393) 2:04:44.70  58:05.79  1:38.19 30km_Herren 31   47
 394  585 SCHNÖLL Josef  ssc werfen  AUT  Tenneck   1946 1:06:23.99 (382) 59:06.99 (405) 2:05:30.99  58:52.08  0:46.29 30km_Herren 56   31
 395  269 HEINITZ Steffen  TSV Dresden  GER  Dresden   1956 1:09:28.56 (395) 56:27.19 (396) 2:05:55.75  59:16.84  0:24.76 30km_Herren 46   55
 396  600 BECHYNSKY Josef  CK Budvar Tabor  CZE  Veseli Nad Luznici   1954 1:08:54.85 (393) 57:56.54 (401) 2:06:51.39  1:00:12.48  0:55.64 30km_Herren 51   46
 397  224 KAHMANN Thomas    GER  Erfurt   1963 1:10:23.12 (396) 56:52.27 (399) 2:07:15.39  1:00:36.48  0:24.00 30km_Herren 41   62
 398  322 MATERNE Klaus    GER  Eisenhüttenstadt   1967 1:11:09.13 (398) 56:26.90 (395) 2:07:36.03  1:00:57.12  0:20.64 30km_Herren 36   51
 399  540 PECH Dr. Hans  VFL Pfullingen  GER     1947 1:14:52.70 (409) 53:08.28 (373) 2:08:00.99  1:01:22.08  0:24.96 30km_Herren 56   32
 400  571 KRETSCHMER Volkmar  SC Wilzenberg-Grafschaft  GER  Reiste   1943 1:11:13.55 (399) 56:48.41 (398) 2:08:01.97  1:01:23.06  0:00.98 30km_Herren 61   18
 401  601 SCHWARZ Wolfgang  ESV-München Grosshadern  GER  München   1942 1:11:36.19 (401) 56:26.62 (394) 2:08:02.81  1:01:23.90  0:00.84 30km_Herren 61   19
 402  605 MARX Reiner  DJK SG.St.Ingbert  GER  St. Ingbert   1934 1:10:45.18 (397) 58:02.68 (402) 2:08:47.87  1:02:08.96  0:45.06 30km_Herren 71   6
 403  602 HAUBOLD Hartmut    GER  Berlin   1951 1:11:44.19 (402) 57:33.69 (400) 2:09:17.88  1:02:38.97  0:30.01 30km_Herren 51   47
 404  375 SCHMÖLZ Reiner  SV Probstried  GER  Probstried   1958 1:12:38.97 (403) 59:21.31 (406) 2:12:00.28  1:05:21.37  2:42.40 30km_Herren 46   56
 405  565 ZDENEK Kubicek  Mnichovo Hradiste  CZE  Mnichovo Hradištì   1948 1:13:01.21 (404) 59:48.44 (407) 2:12:49.65  1:06:10.74  0:49.37 30km_Herren 56   33
 406  535 SEITZ Bernd  KC Regensburg  GER  Regensburg   1939 1:14:21.64 (407) 58:36.30 (403) 2:12:57.94  1:06:19.03  0:08.29 30km_Herren 66   14
 407  616 POHL Borivoj  Ski Club JIZ.50  CZE  Liberec 7   1950 1:14:46.55 (408) 58:56.20 (404) 2:13:42.76  1:07:03.85  0:44.82 30km_Herren 56   34
 408  595 GRZESZCZAK Boguslaw  S.N.Klasyk Warszawa  POL  Warszawa   1951 1:13:56.84 (406) 1:00:32.54 (409) 2:14:29.39  1:07:50.48  0:46.63 30km_Herren 51   48
 409  551 SCHAUSTEN Hans Peter  DJK Bendorf  GER  Cochem   1934 1:13:30.55 (405) 1:01:17.50 (410) 2:14:48.05  1:08:09.14  0:18.66 30km_Herren 71   7
 410  590 SIMANKOV Stanislav  GV KL VitaBeg  BLR     1949 1:15:23.54 (410) 1:00:01.07 (408) 2:15:24.61  1:08:45.70  0:36.56 30km_Herren 56   35
 411  613 SCHRÖDER Robert  SC Leimen  GER  Rauenberg   1944 1:23:18.92 (415) 1:01:49.86 (411) 2:25:08.79  1:18:29.88  9:44.18 30km_Herren 61   20
 412  581 V/D HURK Harry  Langlaufverein Bedaf  NED  Zijtaart   1937 1:18:10.06 (411) 1:07:52.47 (417) 2:26:02.53  1:19:23.62  0:53.74 30km_Herren 66   15
 413  226 ANGERER Norbert    AUT  Linz   1960 1:20:00.61 (412) 1:06:09.36 (413) 2:26:09.97  1:19:31.06  0:07.44 30km_Herren 46   57
 414  292 LAMBREGTS Cees  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1966 1:23:15.17 (414) 1:05:35.77 (412) 2:28:50.94  1:22:12.03  2:40.97 30km_Herren 36   52
 415  234 LANGENSTEIN Dr. Bernd    GER  Nürnberg   1961 1:22:57.28 (413) 1:06:47.31 (415) 2:29:44.59  1:23:05.68  0:53.65 30km_Herren 41   63
 416  549 DAHN Peter  Hildesheimer Ski-Klub v.1960 e. V.  GER     1946 1:24:29.16 (416) 1:06:37.99 (414) 2:31:07.15  1:24:28.24  1:22.56 30km_Herren 56   36
 417  622 MATUSKA Helmut  1. FC Nürnberg  GER  Kirchenbach   1939 1:26:16.93 (417) 1:07:51.45 (416) 2:34:08.38  1:27:29.47  3:01.23 30km_Herren 66   16
 418  510 KASPRZAK Stefan  T.S.WA£BRZYCH  POL  Wa£Brzych   1930 1:33:49.82 (418) 1:16:24.05 (418) 2:50:13.88  1:43:34.97  16:05.50 30km_Herren 76   1
 DNF  312 SCHRÖTTER Rudi  WSV Skadi Bodenmais  GER     1967 59:44.17 (0)           30km_Herren 36   
 DSQ  264 RAUSCHER Pavel  PJR Frenstat p/R  CZE     1960         1:33:18.78     30km_Herren 46   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Overall W
Rang StNr Name Verein NAT Ort JG  ZWZ  Rg  ZWZ-Ziel  Rg  Ziel Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg
 1  434 JETMAROVA Jana  Ski klub Jablonec  CZE  Jablonec Nad Nisou   1978 45:56.20 (1) 36:52.12 (1) 1:22:48.32  0:00.00  0:00.00 30km_Damen 21   1
 2  430 KLAUS Isabel  AMSV Geyer  GER  Geyer   1978 48:03.74 (2) 37:20.97 (2) 1:25:24.71  2:36.39  2:36.39 30km_Damen 21   2
 3  413 WÖTZEL Nicole  Elterleiner SV  GER     1987 48:04.82 (3) 37:40.22 (3) 1:25:45.04  2:56.72  0:20.33 30km_Junioren W   1
 4  423 HECKER Sandra  SC Oftersheim  GER  Rösrath   1971 49:58.08 (4) 39:36.78 (5) 1:29:34.86  6:46.54  3:49.82 30km_Damen 31   1
 5  400 HARTMANN Elfi  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1965 49:59.80 (5) 40:50.41 (10) 1:30:50.21  8:01.89  1:15.35 30km_Damen 41   1
 6  415 VÖLK Angelika  SC Moosham  GER  Fürstenfeldbruck   1959 51:10.64 (9) 39:40.39 (6) 1:30:51.03  8:02.71  0:00.82 30km_Damen 46   1
 7  418 LINNE Franziska  SG Klotzsche  GER  Darmstadt   1974 50:21.23 (6) 40:43.38 (9) 1:31:04.61  8:16.29  0:13.58 30km_Damen 31   2
 8  453 ALIKINA Anna  Belarus  BLR     1987 50:44.62 (8) 40:32.74 (8) 1:31:17.36  8:29.04  0:12.75 30km_Junioren W   2
 9  454 CAJTCHAMLOVA Martina  Fenix Ski- Team  CZE     1984 51:57.51 (13) 39:27.35 (4) 1:31:24.86  8:36.54  0:07.50 30km_Damen 21   3
 10  435 WEIDLICH Antje  VSC Klingenthal  GER  Klingenthal   1959 50:43.89 (7) 40:59.14 (11) 1:31:43.03  8:54.71  0:18.17 30km_Damen 46   2
 11  441 LÖSCHKE Sabine  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1973 52:39.17 (15) 40:05.16 (7) 1:32:44.33  9:56.01  1:01.30 30km_Damen 31   3
 12  407 KILIAN Christina  TuS Mitterteich  GER     1970 51:26.61 (10) 41:50.36 (14) 1:33:16.97  10:28.65  0:32.64 30km_Damen 36   1
 13  411 KÜHNLEIN Angela  TSV Höchstadt  GER  Höchstadt/A   1985 51:38.33 (11) 41:52.92 (15) 1:33:31.25  10:42.93  0:14.28 30km_Damen 21   4
 14  464 LOSKODOVA Gabriela  Axiom Orbitt  CZE  Praha 4   1975 51:55.42 (12) 42:13.90 (17) 1:34:09.32  11:21.00  0:38.07 30km_Damen 31   4
 15  437 MEYER Dr. Monika  SV TU Ilmenau  GER     1956 53:03.74 (16) 41:38.83 (12) 1:34:42.57  11:54.25  0:33.25 30km_Damen 46   3
 16  403 KOMSALOV Steffa  WSV Oberhof  GER  Wölfis   1983 52:34.65 (14) 42:15.62 (18) 1:34:50.27  12:01.95  0:07.70 30km_Damen 21   5
 17  406 RÄDLER Jenny  SC Oberstaufen  GER  Stiefenhofen   1985 53:04.65 (17) 41:47.87 (13) 1:34:52.52  12:04.20  0:02.25 30km_Damen 21   6
 18  425 FRITZSCHE Maja  SSV Sayda  GER     1987 53:40.42 (19) 42:10.42 (16) 1:35:50.84  13:02.52  0:58.32 30km_Junioren W   3
 19  420 KÖHLER Ines  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1985 53:26.72 (18) 42:30.39 (19) 1:35:57.11  13:08.79  0:06.27 30km_Damen 21   7
 20  451 RECKNAGEL Susanna  SV 04 Oberschönau  GER  Erfurt   1983 54:12.59 (20) 43:30.75 (22) 1:37:43.34  14:55.02  1:46.23 30km_Damen 21   8
 21  444 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Brawwa  CZE  Horni Brawna 350   1961 55:05.03 (24) 42:43.85 (20) 1:37:48.88  15:00.56  0:05.54 30km_Damen 41   2
 22  408 KRÖBER Andrea  OL-Team Wehrsdorf  GER  Wehrsdorf   1965 54:28.17 (21) 43:20.76 (21) 1:37:48.93  15:00.61  0:00.05 30km_Damen 41   3
 23  402 UHLIG Ines  Skiklub Dresden  GER  Dresden   1970 54:45.25 (23) 43:48.36 (23) 1:38:33.61  15:45.29  0:44.68 30km_Damen 36   2
 24  459 EGER Susi  SC Großberg  GER  Regensburg   1971 54:38.35 (22) 44:02.52 (24) 1:38:40.87  15:52.55  0:07.26 30km_Damen 31   5
 25  424 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER     1955 55:31.68 (25) 44:29.09 (25) 1:40:00.77  17:12.45  1:19.90 30km_Damen 51   1
 26  460 GMEINWIESER Sandra  SC Bodenmais  GER  Drachselsried   1977 55:32.75 (26) 44:40.44 (26) 1:40:13.19  17:24.87  0:12.42 30km_Damen 21   9
 27  462 DOTZAUER Anja  SV Lokomotive Eilenburg  GER     1985 57:08.18 (30) 44:42.95 (27) 1:41:51.13  19:02.81  1:37.94 30km_Damen 21   10
 28  436 FLADE Melanie  Salomon Team  GER   1980 56:34.54 (29) 45:45.31 (29) 1:42:19.85  19:31.53  0:28.72 30km_Damen 21   11
 29  401 HENNIG Karen  SV Neudorf  GER  Königswalde   1970 55:38.70 (27) 46:47.75 (32) 1:42:26.45  19:38.13  0:06.60 30km_Damen 36   3
 30  417 RUTTLOFF Janka  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1986 56:23.48 (28) 47:34.49 (34) 1:43:57.97  21:09.65  1:31.52 30km_Junioren W   4
 31  416 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1964 58:24.55 (31) 45:35.75 (28) 1:44:00.30  21:11.98  0:02.33 30km_Damen 41   4
 32  426 REICHELT Sophia  SSV Sayda e.V.  GER     1986 58:42.69 (32) 45:59.90 (30) 1:44:42.59  21:54.27  0:42.29 30km_Junioren W   5
 33  461 STRAUB Birgit  TSV Lindberg  GER  Lindberg   1975 1:00:31.66 (36) 46:39.12 (31) 1:47:10.78  24:22.46  2:28.19 30km_Damen 31   6
 34  465 HOFMANN Cora  DVV Coburg  GER  Steinach   1963 1:00:30.42 (35) 47:33.26 (33) 1:48:03.68  25:15.36  0:52.90 30km_Damen 41   5
 35  447 DR. KLINGER Gunda  SV 07 Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1962 1:01:13.13 (38) 47:36.73 (35) 1:48:49.86  26:01.54  0:46.18 30km_Damen 41   6
 36  428 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V.  GER  Kurort Oybin   1965 1:00:56.89 (37) 48:10.09 (36) 1:49:06.98  26:18.66  0:17.12 30km_Damen 41   7
 37  446 SAUERWEIN Elisabeth  DAV Neuburg/Donau  GER  Neuburg/Donau   1958 1:00:25.40 (34) 50:03.62 (39) 1:50:29.02  27:40.70  1:22.04 30km_Damen 46   4
 38  422 KRAUT Silka  SV Linda  GER  Linda   1970 1:01:42.03 (39) 49:19.60 (38) 1:51:01.63  28:13.31  0:32.61 30km_Damen 36   4
 39  467 EBERLE Monika  Ski & Bike Deggendorf  GER  Hofkirchen   1964 1:02:37.34 (42) 48:26.86 (37) 1:51:04.20  28:15.88  0:02.57 30km_Damen 41   8
 40  414 HAHN Sonja  MaTriDu Gefrees  GER  Gefrees   1966 1:00:24.26 (33) 52:43.49 (48) 1:53:07.75  30:19.43  2:03.55 30km_Damen 36   5
 41  431 CERNOCHOVA Jaroslava  PJR Frenstat p/R  CZE     1947 1:01:45.94 (40) 52:02.74 (45) 1:53:48.68  31:00.36  0:40.93 30km_Damen 56   1
 42  443 KUS Ute  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1959 1:03:43.92 (46) 50:15.32 (40) 1:53:59.24  31:10.92  0:10.56 30km_Damen 46   5
 43  421 GRESENS Heike  SSV Geyer  GER     1971 1:02:15.54 (41) 51:49.09 (43) 1:54:04.63  31:16.31  0:05.39 30km_Damen 31   7
 44  412 KUPFER - FIRMA SWIX Ulrike  ESV Uttendorf  GER  Puchheim   1965 1:03:20.29 (44) 51:16.47 (41) 1:54:36.76  31:48.44  0:32.13 30km_Damen 41   9
 45  466 GANZERT Ute  LC Chiemgau-Steigenberger  GER  Samerberg   1961 1:02:58.05 (43) 52:37.32 (47) 1:55:35.37  32:47.05  0:58.61 30km_Damen 41   10
 46  409 FREY Edith  USC Atomic St.Leonhard  AUT  Getzersdorf   1953 1:06:03.23 (48) 51:40.03 (42) 1:57:43.26  34:54.94  2:07.89 30km_Damen 51   2
 47  456 WEGENER Kerstin  Skiclub Magdeburg  GER  Magdeburg   1960 1:05:54.26 (47) 52:11.05 (46) 1:58:05.31  35:16.99  0:22.05 30km_Damen 46   6
 48  449 TREML Heidi  WSV Skadi Bodenmais  GER     1977 1:06:44.78 (49) 51:59.72 (44) 1:58:44.50  35:56.18  0:39.19 30km_Damen 21   12
 49  463 SHARIPOVA Raissa    GER  München   1974 1:03:23.51 (45) 56:40.68 (53) 2:00:04.19  37:15.87  1:19.69 30km_Damen 31   8
 50  458 WAGNER Christiane  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1964 1:06:51.31 (50) 53:16.43 (49) 2:00:07.74  37:19.42  0:03.55 30km_Damen 41   11
 51  442 FRANZ Birgit  Hohburger SV  GER  Leipzig   1962 1:08:03.76 (51) 54:16.26 (50) 2:02:20.02  39:31.70  2:12.28 30km_Damen 41   12
 52  419 ZEILINGER-HARBICH Patrizia  Sport harbich  AUT  Wartberg Im Mürztal   1963 1:08:31.41 (52) 55:42.30 (51) 2:04:13.71  41:25.39  1:53.69 30km_Damen 41   13
 53  455 SCHNEIDER Katrin  Post SV Nürnberg  GER  Lauf/Pegnitz   1970 1:09:04.06 (53) 56:29.61 (52) 2:05:33.67  42:45.35  1:19.96 30km_Damen 36   6
 54  404 SCHMALHOLZ Karin  TSV Mindelheim  GER  Apfeltrach   1953 1:10:42.71 (54) 58:30.23 (55) 2:09:12.94  46:24.62  3:39.27 30km_Damen 51   3
 55  445 LAMBREGTS Dorette  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1966 1:12:36.94 (55) 58:14.59 (54) 2:10:51.53  48:03.21  1:38.59 30km_Damen 36   7
 56  429 FORBERGER Ursula  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1953 1:12:50.98 (56) 59:40.18 (58) 2:12:31.17  49:42.85  1:39.64 30km_Damen 51   4
 57  432 STEINER Bronwen    GER  München   1976 1:14:31.39 (58) 58:51.12 (56) 2:13:22.52  50:34.20  0:51.35 30km_Damen 21   13
 58  457 SCHMID Anke  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1967 1:14:37.82 (59) 59:14.24 (57) 2:13:52.07  51:03.75  0:29.55 30km_Damen 36   8
 59  440 MÖBIUS Annett  Hohburger SV 1990  GER  Wurzen   1963 1:13:59.08 (57) 1:02:34.67 (59) 2:16:33.75  53:45.43  2:41.68 30km_Damen 41   14
 60  405 ROßGOTTERER Anita    GER  Ruhstorf A D Rott   1978 1:20:05.96 (60) 1:07:45.45 (60) 2:27:51.42  1:05:03.10  11:17.67 30km_Damen 21   14
 61  439 FINDER Grit  Hohburger SV  GER  Leipzig   1964 1:24:54.40 (61) 1:08:13.63 (61) 2:33:08.03  1:10:19.71  5:16.61 30km_Damen 41   15
 62  433 PALFI Edelgard  Dresden  GER  Dresden   1952 1:29:26.28 (62) 1:15:32.83 (62) 2:44:59.11  1:22:10.79  11:51.08 30km_Damen 51   5
 63  438 BITTNER Gisela  CSCM e.v.  GER  Berlin   1957 1:33:05.96 (63) 1:20:12.37 (63) 2:53:18.34  1:30:30.02  8:19.23 30km_Damen 46   7