Int. Skadi Loppet 2006

Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Overall W
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  806 KADMANOVA Ivana  Fenix Ski- Team  CZE     1991  17:43.65  0:00.00  0:00.00 6km_Schüler 15 W   1 6km_Overall   6
 2  926 HASKOVA Katerina  Ski klub Jablonec n.N.  CZE   1992  18:30.61  0:46.96  0:46.96 6km_Schüler 14 W   1 6km_Overall   20
 3  925 HORKA Ludmila  HSK Benecko  CZE   1992  18:46.56  1:02.91  0:15.95 6km_Schüler 14 W   2 6km_Overall   26
 4  917 KREWNOVA Martina  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE     1993  18:47.15  1:03.50  0:00.59 6km_Schüler 13 W   1 6km_Overall   27
 5  829 SCHÜTZOVA Sandra  HSK Benecko  CZE  Benecko   1991  19:07.26  1:23.61  0:20.11 6km_Schüler 15 W   2 6km_Overall   29
 6  909 HEYNEN Anna-Lena  SC Erlangen  GER  Erlangen   1993  19:13.33  1:29.68  0:06.07 6km_Schüler 13 W   2 6km_Overall   30
 7  932 JANDOVA Martina  Ski klub Sumava  CZE   1992  19:21.34  1:37.69  0:08.01 6km_Schüler 14 W   3 6km_Overall   31
 8  915 CHARVATOVA Lucie  SVS Krkonose Vrchlabi  GER     1993  19:29.67  1:46.02  0:08.33 6km_Schüler 13 W   3 6km_Overall   32
 9  923 RAUH Mareike  FC Wüstenselbitz  GER  Helmbrechts   1991  19:32.92  1:49.27  0:03.25 6km_Schüler 15 W   3 6km_Overall   33
 10  930 POLCOVA Monika  Ski klub Sumava  CZE   1991  19:37.03  1:53.38  0:04.11 6km_Schüler 15 W   4 6km_Overall   36
 11  918 CARVOVA Aneta  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE     1993  19:41.93  1:58.28  0:04.90 6km_Schüler 13 W   4 6km_Overall   37
 12  827 SVOBODA Alexandra  WSV Reit im Winkl  GER  Marquartstein   1993  19:48.33  2:04.68  0:06.40 6km_Schüler 13 W   5 6km_Overall   41
 13  799 LAPCIKOVA Eliska  Fenix Ski- Team  CZE     1992  19:54.98  2:11.33  0:06.65 6km_Schüler 14 W   4 6km_Overall   42
 14  929 BALABANOVA Klara  Ski klub Sumava  CZE   1991  19:55.87  2:12.22  0:00.89 6km_Schüler 15 W   5 6km_Overall   43
 15  927 NOUZOVA Jitka  Ski Klub Sumava  CZE     1993  19:59.62  2:15.97  0:03.75 6km_Schüler 13 W   6 6km_Overall   44
 16  916 KLAMPFLOVA Hana  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE     1993  20:00.00  2:16.35  0:00.38 6km_Schüler 13 W   7 6km_Overall   46
 17  924 HEUPEL Vanessa  LBS Banfetal  GER     1991  20:00.16  2:16.51  0:00.16 6km_Schüler 15 W   6 6km_Overall   47
 18  931 KANDEROVA Lucie  Ski klub Sumava  CZE   1992  20:18.12  2:34.47  0:17.96 6km_Schüler 14 W   5 6km_Overall   50
 19  902 JAKOB Isabel  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1993  20:25.42  2:41.77  0:07.30 6km_Schüler 13 W   8 6km_Overall   51
 20  805 WEISSOVA Gabina  Fenix Ski- Team  CZE     1991  20:38.47  2:54.82  0:13.05 6km_Schüler 15 W   7 6km_Overall   57
 21  903 HÜBLER Beatrice  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1993  20:50.55  3:06.90  0:12.08 6km_Schüler 13 W   9 6km_Overall   58
 22  907 GEHLER Kristin    GER   1991  20:59.37  3:15.72  0:08.82 6km_Schüler 15 W   8 6km_Overall   59
 23  796 ROSENBERGOVA Michaela  Fenix Ski- Team  CZE     1993  21:11.87  3:28.22  0:12.50 6km_Schüler 13 W   10 6km_Overall   61
 24  789 FRITZ Sabrina  WSV Skadi Bodenmais  GER     1993  21:18.12  3:34.47  0:06.25 6km_Schüler 13 W   11 6km_Overall   62
 25  922 NEUMAIER Sophie  SC Erlangen  GER  Erlangen   1993  21:18.95  3:35.30  0:00.83 6km_Schüler 13 W   12 6km_Overall   63
 26  906 BARTOLMÄS Julia  WSV Brotterode  GER  Brotterode   1993  21:19.81  3:36.16  0:00.86 6km_Schüler 13 W   13 6km_Overall   64
 27  823 KLÖTZER Denise  SCTV Gefrees  GER  Weißenstadt   1993  21:20.33  3:36.68  0:00.52 6km_Schüler 13 W   14 6km_Overall   65
 28  921 WEBER Katharina  WSV-DJK Rastbüchl  GER     1993  22:16.43  4:32.78  0:56.10 6km_Schüler 13 W   15 6km_Overall   71
 29  800 TEJCHMANOVA Alexandra  Fenix Ski- Team  CZE     1993  22:28.74  4:45.09  0:12.31 6km_Schüler 13 W   16 6km_Overall   74
 30  904 POHLER Monique  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1992  22:35.12  4:51.47  0:06.38 6km_Schüler 14 W   6 6km_Overall   76
 31  825 WEH Verena  WSV Isny  GER  Isny   1991  22:50.88  5:07.23  0:15.76 6km_Schüler 15 W   9 6km_Overall   78
 32  905 RIEDEL Katharina  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1991  22:54.06  5:10.41  0:03.18 6km_Schüler 15 W   10 6km_Overall   79
 33  790 GRUBER Veronika  WSV Skadi Bodenmais  GER     1993  23:45.99  6:02.34  0:51.93 6km_Schüler 13 W   17 6km_Overall   82
 34  795 PAVLICKOVA Zuzana  Fenix Ski- Team  CZE     1992  24:20.06  6:36.41  0:34.07 6km_Schüler 14 W   7 6km_Overall   84
 35  901 ALBRECHT Sahra  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1992  24:43.94  7:00.29  0:23.88 6km_Schüler 14 W   8 6km_Overall   85
 36  812 KRAUS Vroni  SC Furth i.W.  GER     1993  25:12.30  7:28.65  0:28.36 6km_Schüler 13 W   18 6km_Overall   88
 37  920 SPORKERT Anna  SV Kirchberg Sparte Ski  GER     1993  25:29.24  7:45.59  0:16.94 6km_Schüler 13 W   19 6km_Overall   89
 38  919 ERTL Lena  SV Kirchberg Sparte Ski  GER     1992  26:27.79  8:44.14  0:58.55 6km_Schüler 14 W   9 6km_Overall   90
 39  914 SCHKÖLZIGER Sarah  TSV Leuna  GER     1992  26:31.65  8:48.00  0:03.86 6km_Schüler 14 W   10 6km_Overall   91
 40  910 BISCHL Magdalena  SV Söchering  GER     1992  26:51.81  9:08.16  0:20.16 6km_Schüler 14 W   11 6km_Overall   94
 41  900 SCHÖNTHIER Maria  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1992  27:25.86  9:42.21  0:34.05 6km_Schüler 14 W   12 6km_Overall   95
 DNF  908 LIPS Lisa  WSV Isny  GER  Isny Im Allgäu   1992   DNF     6km_Schüler 14 W    6km_Overall   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 6km_Overall M
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  770 MAKA Daniel  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE     1992  16:43.78  0:00.00  0:00.00 6km_Schüler 14 M   1 6km_Overall   1
 2  779 HASEK Jan  Ski klub Jablonec n.N.  CZE     1991  16:45.11  0:01.33  0:01.33 6km_Schüler 15 M   1 6km_Overall   2
 3  798 GRÄF Jakub  Dukla Liberec  CZE  Liberec 1   1991  16:52.05  0:08.27  0:06.94 6km_Schüler 15 M   2 6km_Overall   3
 4  786 SRADEJA Jakub  Ski klub Sumava  CZE   1991  17:05.31  0:21.53  0:13.26 6km_Schüler 15 M   3 6km_Overall   4
 5  824 VALECKA Adam  LK Skoda Plzen  CZE  Plzen   1991  17:07.39  0:23.61  0:02.08 6km_Schüler 15 M   4 6km_Overall   5
 6  756 HÄNISCH Lukas    GER   1992  17:44.85  1:01.07  0:37.46 6km_Schüler 14 M   2 6km_Overall   7
 7  792 FISCHL Benedikt  WSV Skadi Bodenmais  GER     1992  17:49.23  1:05.45  0:04.38 6km_Schüler 14 M   3 6km_Overall   8
 8  782 LOOS Sebastian  SC Gefrees  GER  Gefrees   1991  17:50.94  1:07.16  0:01.71 6km_Schüler 15 M   5 6km_Overall   9
 9  776 JINDRISEK Martin  Sokol Horni Brawwa  CZE  Horni Brawwa 350   1991  17:54.81  1:11.03  0:03.87 6km_Schüler 15 M   6 6km_Overall   10
 10  788 BRUNNER Peter  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1991  17:56.59  1:12.81  0:01.78 6km_Schüler 15 M   7 6km_Overall   11
 11  777 WALLNER Marcel  WSV Rabenstein  GER     1991  17:57.11  1:13.33  0:00.52 6km_Schüler 15 M   8 6km_Overall   12
 12  810 KLEY Lukas  SC Aising-Pang  GER  Rosenheim   1992  17:57.26  1:13.48  0:00.15 6km_Schüler 14 M   4 6km_Overall   13
 13  821 RYPL Miroslav  Sokol Stachy  CZE  Kvilda   1992  17:59.68  1:15.90  0:02.42 6km_Schüler 14 M   5 6km_Overall   14
 14  808 VACENOVSKY Vojtech  Fenix Ski- Team  CZE     1991  18:08.88  1:25.10  0:09.20 6km_Schüler 15 M   9 6km_Overall   15
 15  802 FELLNER Adam  Fenix Ski- Team  CZE     1993  18:24.26  1:40.48  0:15.38 6km_Schüler 13 M   1 6km_Overall   16
 16  765 NETSCH Andreas  WSV Weißenstadt  GER  Kirchenlamitz   1993  18:24.54  1:40.76  0:00.28 6km_Schüler 13 M   2 6km_Overall   17
 17  781 LOOS Andreas  SC Gefrees  GER  Gefrees   1991  18:25.47  1:41.69  0:00.93 6km_Schüler 15 M   10 6km_Overall   18
 18  758 KOCH Philipp  ESV Nassau  GER     1991  18:26.13  1:42.35  0:00.66 6km_Schüler 15 M   11 6km_Overall   19
 19  750 HÖHNE Ronny  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1991  18:40.32  1:56.54  0:14.19 6km_Schüler 15 M   12 6km_Overall   21
 20  762 KLEFFEL Philipp  SC Gefrees  GER  Mehlmeisel   1993  18:42.24  1:58.46  0:01.92 6km_Schüler 13 M   3 6km_Overall   22
 21  809 ALRAUN Oliver  SC Aising-Pang  GER  Rosenheim   1992  18:43.20  1:59.42  0:00.96 6km_Schüler 14 M   6 6km_Overall   23
 22  828 HASLINGER Dominik  SC-Zwiesel  GER  Zwiesel   1992  18:43.25  1:59.47  0:00.05 6km_Schüler 14 M   7 6km_Overall   24
 23  783 MONDL Jakob  Ski Klub Sumava  CZE     1991  18:44.44  2:00.66  0:01.19 6km_Schüler 15 M   13 6km_Overall   25
 24  780 BRAUN Jan  Ski klub Sumava  CZE   1992  18:50.82  2:07.04  0:06.38 6km_Schüler 14 M   8 6km_Overall   28
 25  807 ARUCIDIS Martin  Fenix Ski- Team  CZE     1991  19:35.75  2:51.97  0:44.93 6km_Schüler 15 M   14 6km_Overall   34
 26  773 ASCHER Patrick  WSV-DJK Rastbüchl  GER     1993  19:36.91  2:53.13  0:01.16 6km_Schüler 13 M   4 6km_Overall   35
 27  761 DREXLER Hans Peter  WSV Isny  GER  Isny Im Allgäu   1993  19:43.06  2:59.28  0:06.15 6km_Schüler 13 M   5 6km_Overall   38
 28  814 WÜRZ Ferdinand  SC Furth i.W.  GER     1993  19:45.24  3:01.46  0:02.18 6km_Schüler 13 M   6 6km_Overall   39
 29  760 KRAUS Matthias  WSV Viechtach  GER  Viechtach   1991  19:45.69  3:01.91  0:00.45 6km_Schüler 15 M   15 6km_Overall   40
 30  820 STASCHEWSKI Simon  TSV Flossenburg  GER  Floss   1992  19:59.74  3:15.96  0:14.05 6km_Schüler 14 M   9 6km_Overall   45
 31  753 ADAM Rico  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1993  20:15.31  3:31.53  0:15.57 6km_Schüler 13 M   7 6km_Overall   48
 32  766 DROGLA Kevin  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1993  20:15.46  3:31.68  0:00.15 6km_Schüler 13 M   8 6km_Overall   49
 33  816 NEUMANN Florian  SC Furth i.W.  GER     1992  20:28.66  3:44.88  0:13.20 6km_Schüler 14 M   10 6km_Overall   52
 34  772 LESCHE Simon  SV Kirchberg Sparte Ski  GER     1992  20:32.91  3:49.13  0:04.25 6km_Schüler 14 M   11 6km_Overall   53
 35  764 ROMETSCH Tony  TSV Leuna  GER     1992  20:37.19  3:53.41  0:04.28 6km_Schüler 14 M   12 6km_Overall   54
 36  822 STRAUB Markus  Spvgg Oberkreuzberg  GER     1991  20:37.70  3:53.92  0:00.51 6km_Schüler 15 M   16 6km_Overall   55
 37  787 SKVRNA Karel  Ski klub Sumava  CZE   1992  20:37.91  3:54.13  0:00.21 6km_Schüler 14 M   13 6km_Overall   56
 38  826 KOVARIK Pavel  Tatran Chodov  CZE  Trhanov   1991  21:06.15  4:22.37  0:28.24 6km_Schüler 15 M   17 6km_Overall   60
 39  757 KOCH Albin    GER   1993  21:21.63  4:37.85  0:15.48 6km_Schüler 13 M   9 6km_Overall   66
 40  775 GABAUER Bastian  WSV-DJK Rastbüchl  GER     1991  21:31.96  4:48.18  0:10.33 6km_Schüler 15 M   18 6km_Overall   67
 41  769 FRIEDRICH Toni  Bertsdorfer SV  GER     1991  21:43.08  4:59.30  0:11.12 6km_Schüler 15 M   19 6km_Overall   68
 42  755 MALZER David  SC Tirschenreuth  GER     1992  21:45.84  5:02.06  0:02.76 6km_Schüler 14 M   14 6km_Overall   69
 43  811 PICHLER Lennart  SC Buntenbock  GER  Clausthal-Zellerfeld   1993  21:53.94  5:10.16  0:08.10 6km_Schüler 13 M   10 6km_Overall   70
 44  818 TRÖBER Florian  SV Grün-Weiß Pirna  GER  Königstein   1992  22:17.99  5:34.21  0:24.05 6km_Schüler 14 M   15 6km_Overall   72
 45  763 KÖTHEN Falk  TSV Leuna  GER     1992  22:22.61  5:38.83  0:04.62 6km_Schüler 14 M   16 6km_Overall   73
 46  815 STAUBER Fabian  SC Furth i.W.  GER     1993  22:33.31  5:49.53  0:10.70 6km_Schüler 13 M   11 6km_Overall   75
 47  754 MALZER Johannes  SC Tirschenreuth  GER     1992  22:43.46  5:59.68  0:10.15 6km_Schüler 14 M   17 6km_Overall   77
 48  767 KAUSCHINGER Johannes  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1991  23:11.86  6:28.08  0:28.40 6km_Schüler 15 M   20 6km_Overall   80
 49  801 PAPSIK Michal  Fenix Ski- Team  CZE     1993  23:35.11  6:51.33  0:23.25 6km_Schüler 13 M   12 6km_Overall   81
 50  768 THOMAS Philipp  Bertsdorfer SV  GER     1992  23:52.58  7:08.80  0:17.47 6km_Schüler 14 M   18 6km_Overall   83
 51  752 SEEHAUS Max-Erik  SV Lok Eilenburg  GER     1992  25:03.75  8:19.97  1:11.17 6km_Schüler 14 M   19 6km_Overall   86
 52  791 WEIKL Julian  WSV Skadi Bodenmais  GER     1993  25:06.80  8:23.02  0:03.05 6km_Schüler 13 M   13 6km_Overall   87
 53  751 LEUSCHNER Christian  SV Lok Eilenburg  GER     1991  26:33.00  9:49.22  1:26.20 6km_Schüler 15 M   21 6km_Overall   92
 54  819 TIETZE Hannes  SC Kottmar  GER  Walddorf-Eibau   1992  26:39.87  9:56.09  0:06.87 6km_Schüler 14 M   20 6km_Overall   93

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 10km_Overall W
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  723 SOUKALOVA Gabriela  Jiskra Josefùv Dùl  CZE  Jablonec N.N.   1989  36:21.27  0:00.00  0:00.00 10km_Jugend 17 W   1 10km_Overall   17
 2  667 GRONOVA Karolina  SVS Krkonose Vrchlabi  CZE     1990  37:10.76  0:49.49  0:49.49 10km_Jugend 16 W   1 10km_Overall   20
 3  680 KREUZIGEROVA Helena  Ski klub Sumava  CZE   1988  37:25.41  1:04.14  0:14.65 10km_Jugend 17 W   2 10km_Overall   21
 4  725 BLAZKOVA Lenka  Sokol Skuhrov  CZE  Jablonec N.N   1988  37:27.02  1:05.75  0:01.61 10km_Jugend 17 W   3 10km_Overall   22
 5  662 KÖCKRITZ Julia  SG Klotzsche e.V.  GER     1990  39:25.38  3:04.11  1:58.36 10km_Jugend 16 W   2 10km_Overall   37
 6  715 KLOSS Marie-Christin  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER  Neudorf   1990  39:50.69  3:29.42  0:25.31 10km_Jugend 16 W   3 10km_Overall   38
 7  716 SRAILOVA Lucie  Tatran ZR  CZE  Zelezna Ruda   1988  40:22.68  4:01.41  0:31.99 10km_Jugend 17 W   4 10km_Overall   43
 8  672 SCHÜLER Julia  PSV Schwarzenberg  GER     1988  41:34.70  5:13.43  1:12.02 10km_Jugend 17 W   5 10km_Overall   52
 9  668 HELLAUER Michaela  WSV-DJK Rastbüchl  GER     1990  42:42.86  6:21.59  1:08.16 10km_Jugend 16 W   4 10km_Overall   54
 10  687 MATTHES Anne  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1989  43:07.51  6:46.24  0:24.65 10km_Jugend 17 W   6 10km_Overall   57
 11  719 FUCHS Annika  SC Willingen  GER  Willingen   1990  43:32.90  7:11.63  0:25.39 10km_Jugend 16 W   5 10km_Overall   58
 12  699 TRAPP Maren  WSV Braunlage  GER     1990  45:14.42  8:53.15  1:41.52 10km_Jugend 16 W   6 10km_Overall   61
 13  682 HÄHNER Susanne  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990  46:24.64  10:03.37  1:10.22 10km_Jugend 16 W   7 10km_Overall   64
 14  720 LUKESOVA Katenna  Fenix Ski- Team  CZE     1990  47:01.54  10:40.27  0:36.90 10km_Jugend 16 W   8 10km_Overall   66
 15  694 HENGST Justine  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1990  47:47.02  11:25.75  0:45.48 10km_Jugend 16 W   9 10km_Overall   69
 16  692 KOCH Eva  ESV Nassau  GER     1990  48:50.17  12:28.90  1:03.15 10km_Jugend 16 W   10 10km_Overall   70
 17  666 SCHILLER Claudia    GER   1988  49:10.09  12:48.82  0:19.92 10km_Jugend 17 W   7 10km_Overall   71
 18  726 DOTZAUER Stefanie  SV Lok Eilenburg  GER  Paschwitz   1989  50:35.25  14:13.98  1:25.16 10km_Jugend 17 W   8 10km_Overall   72
 19  659 DRAHORADOVA Stepanka  TATRAN ZELEZNA RUDA  CZE  Zelezna Ruda   1988  51:02.58  14:41.31  0:27.33 10km_Jugend 17 W   9 10km_Overall   73
 20  661 BRODERSEN Tina  SG Klotzsche e.V.  GER     1990  51:06.90  14:45.63  0:04.32 10km_Jugend 16 W   11 10km_Overall   74
 21  674 SOUKALOVA Gabriela  Jiskra Josefùv Dùl  CZE  Jablonec N.N.   1989  51:57.71  15:36.44  0:50.81 10km_Jugend 17 W   10 10km_Overall   75
 22  658 SCHULZE Svenja  TSV Leuna  GER     1990  51:59.78  15:38.51  0:02.07 10km_Jugend 16 W   12 10km_Overall   76
 23  673 HORKA Kamila  HSK Benecko  CZE     1989  52:47.77  16:26.50  0:47.99 10km_Jugend 17 W   11 10km_Overall   77

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 10km_Overall M
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  650 EBNER Martin  TSV Regen  GER  Regen   1988  32:34.79  0:00.00  0:00.00 10km_Jugend 17 M   1 10km_Overall   1
 2  718 KORAN Jakub  Tatran ZR  CZE  Zelezna Ruda   1988  32:42.10  0:07.31  0:07.31 10km_Jugend 17 M   2 10km_Overall   2
 3  678 NOVAK Jakub  Ski klub Sumava  CZE   1989  33:16.63  0:41.84  0:34.53 10km_Jugend 17 M   3 10km_Overall   3
 4  714 FISCHL Florian  WSV Skadi Bodenmais  GER     1988  33:37.40  1:02.61  0:20.77 10km_Jugend 17 M   4 10km_Overall   4
 5  713 PSENICKA Jakub  SKI Jilemnice  CZE     1990  34:07.00  1:32.21  0:29.60 10km_Jugend 16 M   1 10km_Overall   5
 6  677 MANDAK Pavel  Ski klub Sumava  CZE   1989  34:23.76  1:48.97  0:16.76 10km_Jugend 17 M   5 10km_Overall   6
 7  729 SACHSENHOFER Peter  SUB Haderer  AUT  Ulrichsberg   1990  34:41.75  2:06.96  0:17.99 10km_Jugend 16 M   2 10km_Overall   7
 8  665 KAISER Sten    GER   1990  34:41.86  2:07.07  0:00.11 10km_Jugend 16 M   3 10km_Overall   8
 9  717 SRAIL Jan  Tatran ZR  CZE  Zelezna Ruda   1990  34:48.64  2:13.85  0:06.78 10km_Jugend 16 M   4 10km_Overall   9
 10  724 HORCICKA Jiri  Fenix Ski- Team  CZE     1990  34:56.58  2:21.79  0:07.94 10km_Jugend 16 M   5 10km_Overall   10
 11  728 WAGNER Martin  WSV Samerberg  GER  Samerber   1990  35:13.14  2:38.35  0:16.56 10km_Jugend 16 M   6 10km_Overall   11
 12  686 HOFFMANN Peter  Skiclub 1927 Köthen  GER  Köthen   1989  35:33.26  2:58.47  0:20.12 10km_Jugend 17 M   6 10km_Overall   12
 13  721 KLOSOVSKY Tomas  Fenix Ski- Team  CZE     1990  35:59.02  3:24.23  0:25.76 10km_Jugend 16 M   7 10km_Overall   13
 14  722 TEJCHMAN Jakub  Fenix Ski- Team  CZE     1988  36:09.95  3:35.16  0:10.93 10km_Jugend 17 M   7 10km_Overall   14
 15  669 WEIDNER Maximilian  WSV-DJK Rastbüchl  GER     1989  36:18.62  3:43.83  0:08.67 10km_Jugend 17 M   8 10km_Overall   15
 16  706 KRYVETS Aliaksandr  GV KL VitaBeg  BLR     1988  36:19.14  3:44.35  0:00.52 10km_Jugend 17 M   9 10km_Overall   16
 17  697 ESCHER Toni  SV Neudorf  GER     1990  36:28.15  3:53.36  0:09.01 10km_Jugend 16 M   8 10km_Overall   18
 18  691 HÄNISCH Christian  ESV Nassau  GER   1989  36:55.23  4:20.44  0:27.08 10km_Jugend 17 M   10 10km_Overall   19
 19  689 RICHTER Norman  SV Großwaltersdorf  GER  Eppendorf   1988  37:35.17  5:00.38  0:39.94 10km_Jugend 17 M   11 10km_Overall   23
 20  700 TRAPP Tobias  WSV Braunlage  GER     1988  37:58.50  5:23.71  0:23.33 10km_Jugend 17 M   12 10km_Overall   24
 21  654 WAGLER Julius  LJW Racing Team  GER  Chemnitz   1989  38:00.48  5:25.69  0:01.98 10km_Jugend 17 M   13 10km_Overall   25
 22  696 BILZ Tommy  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Neuhausen   1989  38:14.78  5:39.99  0:14.30 10km_Jugend 17 M   14 10km_Overall   26
 23  671 HILGART Markus  WSV Rabenstein  GER     1990  38:37.63  6:02.84  0:22.85 10km_Jugend 16 M   9 10km_Overall   27
 24  705 OECHLER Dennis  TGV Schotten  GER     1989  38:38.73  6:03.94  0:01.10 10km_Jugend 17 M   15 10km_Overall   28
 25  675 SCHÖBERL Fabian  SC Monte Kaolino Hirschau  GER     1989  38:51.44  6:16.65  0:12.71 10km_Jugend 17 M   16 10km_Overall   29
 26  676 FOCHTNER Michael  SC Monte Kaolino Hirschau  GER     1990  38:53.43  6:18.64  0:01.99 10km_Jugend 16 M   10 10km_Overall   30
 27  688 PAUL Alexander  Skiclub Kottmar e.V.  GER     1989  39:04.34  6:29.55  0:10.91 10km_Jugend 17 M   17 10km_Overall   31
 28  651 CLAUßNITZER Rene  SG Holzhau  GER     1990  39:09.02  6:34.23  0:04.68 10km_Jugend 16 M   11 10km_Overall   32
 29  657 STRIESE Mathias  TSV Leuna  GER     1990  39:10.39  6:35.60  0:01.37 10km_Jugend 16 M   12 10km_Overall   33
 30  683 METZLAFF Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990  39:15.74  6:40.95  0:05.35 10km_Jugend 16 M   13 10km_Overall   34
 31  695 RÖSLER Felix  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Seiffen   1989  39:18.26  6:43.47  0:02.52 10km_Jugend 17 M   18 10km_Overall   35
 32  727 WALTER Michael  SV Eglots  GER  Heimenkirch   1990  39:20.35  6:45.56  0:02.09 10km_Jugend 16 M   14 10km_Overall   36
 33  690 MEYER Stefan  TSV Leuna  GER  Oebles-Schlechtewitz   1989  39:54.13  7:19.34  0:33.78 10km_Jugend 17 M   19 10km_Overall   39
 34  693 BIRKE Eric  SSV Sayda  GER     1989  40:03.48  7:28.69  0:09.35 10km_Jugend 17 M   20 10km_Overall   40
 35  731 ERTL Benedikt  WSV Schönsee  GER  Weiden   1990  40:08.58  7:33.79  0:05.10 10km_Jugend 16 M   15 10km_Overall   41
 36  702 RÖTTIG Philipp  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  40:10.77  7:35.98  0:02.19 10km_Jugend 16 M   16 10km_Overall   42
 37  712 SANDER Julian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990  40:27.12  7:52.33  0:16.35 10km_Jugend 16 M   17 10km_Overall   44
 38  709 BRUNNER Florian  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1989  40:27.19  7:52.40  0:00.07 10km_Jugend 17 M   21 10km_Overall   45
 39  698 KURASCH Dimitrij  SK Oker  GER  Bad Harzburg   1988  40:30.14  7:55.35  0:02.95 10km_Jugend 17 M   22 10km_Overall   46
 40  684 KLOß Robert  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1990  40:30.44  7:55.65  0:00.30 10km_Jugend 16 M   18 10km_Overall   47
 41  708 HOFER Dominik  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1988  40:46.37  8:11.58  0:15.93 10km_Jugend 17 M   23 10km_Overall   48
 42  710 HOFER Tobias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1990  40:46.42  8:11.63  0:00.05 10km_Jugend 16 M   19 10km_Overall   49
 43  681 SIEGERT Eric  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1990  41:24.29  8:49.50  0:37.87 10km_Jugend 16 M   20 10km_Overall   50
 44  660 ASSAN Kenny  SG Klotzsche e.V.  GER     1990  41:24.75  8:49.96  0:00.46 10km_Jugend 16 M   21 10km_Overall   51
 45  703 WEGNER David  Ski-Club-Kottmar  GER   1990  42:41.64  10:06.85  1:16.89 10km_Jugend 16 M   22 10km_Overall   53
 46  685 CLAUßNITZER David  SG Holzhau  GER     1988  43:05.03  10:30.24  0:23.39 10km_Jugend 17 M   24 10km_Overall   55
 47  679 JANOSIK Petr  Ski klub Sumava  CZE   1990  43:05.18  10:30.39  0:00.15 10km_Jugend 16 M   23 10km_Overall   56
 48  704 LANGER Patrick  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1990  44:04.76  11:29.97  0:59.58 10km_Jugend 16 M   24 10km_Overall   59
 49  655 HENGSTMENGEL Tom  coaching-zum-erfolg  NED  Hallbergmoos   1988  44:29.18  11:54.39  0:24.42 10km_Jugend 17 M   25 10km_Overall   60
 50  653 HARTMANN Tobias  TSV Rauenstein e.V.  GER  Rauenstein   1990  46:17.23  13:42.44  1:48.05 10km_Jugend 16 M   25 10km_Overall   62
 51  656 HENGSTMENGEL Nick  coaching-zum-erfolg  NED  Hallbergmoos   1990  46:19.28  13:44.49  0:02.05 10km_Jugend 16 M   26 10km_Overall   63
 52  730 PRITSCH Florian  RSC Kehlheim  GER  Langquaid   1988  46:55.84  14:21.05  0:36.56 10km_Jugend 17 M   26 10km_Overall   65
 53  701 HOLZHÄUSER Raik  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  47:37.39  15:02.60  0:41.55 10km_Jugend 16 M   27 10km_Overall   67
 54  663 RIETHMÜLLER Denny  SG Klotzsche e.V.  GER     1990  47:46.61  15:11.82  0:09.22 10km_Jugend 16 M   28 10km_Overall   68
 55  664 WOLF Michael  Ski-Club-Kottmar e. V.  GER   1990  53:24.69  20:49.90  5:38.08 10km_Jugend 16 M   29 10km_Overall   78

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Overall M
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  80 KARNEENKO Leanid  Belarus Ski Federation  BLR     1987  1:06:38.91  0:00.00  0:00.00 30km_Junioren M   1 30km_Overall   1
 2  86 FREIMUTH Thomas  SC Zwiesel  GER   1980  1:07:02.61  0:23.70  0:23.70 30km_Herren 21   1 30km_Overall   2
 3  134 LANG Toni  TV Hauzenberg  GER  Hauzenberg   1982  1:07:09.03  0:30.12  0:06.42 30km_Herren 21   2 30km_Overall   3
 4  81 IONENKOV Aleksandr  Belarus Ski Federation  BLR     1986  1:08:19.43  1:40.52  1:10.40 30km_Junioren M   2 30km_Overall   4
 5  83 FEDOROWITSCH Juri  Belarus Ski Federation  BLR     1982  1:08:54.21  2:15.30  0:34.78 30km_Herren 21   3 30km_Overall   5
 6  31 SCHILLER Norbert    GER  Eppenschlag   1984  1:09:44.92  3:06.01  0:50.71 30km_Herren 21   4 30km_Overall   6
 7  22 BERTHOLD Sebastian  WSC Erzgebirge-O-thal  GER     1986  1:09:45.43  3:06.52  0:00.51 30km_Junioren M   3 30km_Overall   7
 8  133 WENZL Josef  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1984  1:10:00.12  3:21.21  0:14.69 30km_Herren 21   5 30km_Overall   8
 9  113 ZIRNGIBL Stefan  Fischer Racing Team  GER     1979  1:10:01.26  3:22.35  0:01.14 30km_Herren 21   6 30km_Overall   9
 10  79 MELLERT Michael  Fischer Racing Team  AUT   1972  1:10:04.56  3:25.65  0:03.30 30km_Herren 31   1 30km_Overall   10
 11  95 NEUBERGER Markus  Spvvg Lam  GER  Bad Kötzting   1978  1:10:27.29  3:48.38  0:22.73 30km_Herren 21   7 30km_Overall   11
 12  38 NEUBER Jens  SC Norweger Annaberg  GER  Königswalde   1971  1:11:18.74  4:39.83  0:51.45 30km_Herren 31   2 30km_Overall   12
 13  94 KRETZSCHMAR Sven  SC Dresdner-Niedersedlitz  GER  Dresden   1979  1:11:24.49  4:45.58  0:05.75 30km_Herren 21   8 30km_Overall   13
 14  82 TERASCHKEVITSCH Eugeni  Belarus Ski Federation  BLR     1987  1:11:27.40  4:48.49  0:02.91 30km_Junioren M   4 30km_Overall   14
 15  76 BÖHM Daniel  SC Buntenbock  GER  Clausthal-Zellerfeld   1986  1:11:56.44  5:17.53  0:29.04 30km_Junioren M   5 30km_Overall   15
 16  29 SCHWARZ Christian  Fischer Racing Team  AUT     1974  1:12:09.66  5:30.75  0:13.22 30km_Herren 31   3 30km_Overall   16
 17  78 BRYDL Pavel  Ski klub Jablonec n.N.  CZE   1980  1:12:48.60  6:09.69  0:38.94 30km_Herren 21   9 30km_Overall   17
 18  96 SCHILLER Daniel  WSV Eppenschlag  GER  Klingenbrunn   1978  1:12:56.12  6:17.21  0:07.52 30km_Herren 21   10 30km_Overall   18
 19  98 ACHATZ Stefan  SV Mietraching  GER     1983  1:13:10.16  6:31.25  0:14.04 30km_Herren 21   11 30km_Overall   19
 20  89 ALTENBURGER- KOCH René  WSV Skadi Bodenmais  GER     1976  1:13:17.88  6:38.97  0:07.72 30km_Herren 21   12 30km_Overall   20
 21  277 SEIDEL Bertram  SC Norweger Annaberg  GER  Sehmatal/Cranzahl   1969  1:13:34.51  6:55.60  0:16.63 30km_Herren 36   1 30km_Overall   21
 22  44 GROßE Ralf  PSV Zittau Ski  GER  Jonsdorf   1973  1:13:39.53  7:00.62  0:05.02 30km_Herren 31   4 30km_Overall   22
 23  63 ZSCHINZSCH Marko  Salomon Racing Team  GER  Mittenwald   1982  1:14:03.70  7:24.79  0:24.17 30km_Herren 21   13 30km_Overall   23
 24  220 LANGER Thomas  TSV Mindelheim  GER  Wolfertschwenden   1969  1:14:53.02  8:14.11  0:49.32 30km_Herren 36   2 30km_Overall   24
 25  51 SEIDEL Thomas  VSC Klingenthal / Rossignol  GER  Klingenthal   1983  1:14:58.47  8:19.56  0:05.45 30km_Herren 21   14 30km_Overall   25
 26  5 ADLER Steffen  L.E.Boofen Runners Leipzig  GER  München   1974  1:14:59.20  8:20.29  0:00.73 30km_Herren 31   5 30km_Overall   26
 27  124 GROTZ Jürgen  Neuner Madshus Team  GER  Wieggensbach   1977  1:15:05.32  8:26.41  0:06.12 30km_Herren 21   15 30km_Overall   27
 28  20 WIEDERSTEIN Matthias  SVS Emmerzhausen  GER  Emmerzhausen   1972  1:15:05.86  8:26.95  0:00.54 30km_Herren 31   6 30km_Overall   28
 29  237 HELBIG Steffen  SC Norweger Annaberg  GER  Sehmatal-Cranzahl   1966  1:15:07.00  8:28.09  0:01.14 30km_Herren 36   3 30km_Overall   29
 30  371 PETR Pavel  Ski Klub Sumferk  CZE  Pardubice   1969  1:15:17.44  8:38.53  0:10.44 30km_Herren 36   4 30km_Overall   30
 31  274 PENNER Viktor  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1969  1:15:18.27  8:39.36  0:00.83 30km_Herren 36   5 30km_Overall   31
 32  105 THONFELD Frank  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Jena   1979  1:15:21.93  8:43.02  0:03.66 30km_Herren 21   16 30km_Overall   32
 33  72 MEISTER Markus  Salomon Racing Team  GER  Ebnath   1976  1:15:29.93  8:51.02  0:08.00 30km_Herren 21   17 30km_Overall   33
 34  91 BRÄUTIGAM Marcel  SV Großbreitenbach/Thrg. Polizei  GER  Oberhof   1987  1:15:30.19  8:51.28  0:00.26 30km_Junioren M   6 30km_Overall   34
 35  30 OSTERTAG Jörg  WSC 07 Ruhla  GER  Ruhla   1972  1:15:30.32  8:51.41  0:00.13 30km_Herren 31   7 30km_Overall   35
 36  342 SCHMID Hans- Peter    SUI  Oberdürnten   1961  1:15:32.68  8:53.77  0:02.36 30km_Herren 41   1 30km_Overall   36
 37  313 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER     1964  1:16:13.47  9:34.56  0:40.79 30km_Herren 41   2 30km_Overall   37
 38  93 VOIGT Peter  SSV Altenberg  GER  Altenberg   1987  1:16:27.98  9:49.07  0:14.51 30km_Junioren M   7 30km_Overall   38
 39  18 ZIMMERMANN Ralph  TV Floß  GER  Weiden   1971  1:16:51.51  10:12.60  0:23.53 30km_Herren 31   8 30km_Overall   39
 40  376 BORANEK Petr  Pel Praha  CZE  Praha   1970  1:16:53.21  10:14.30  0:01.70 30km_Herren 36   6 30km_Overall   40
 41  268 FREYER Gerald  blau-weis-neuhausen  GER  Sayda   1958  1:16:58.71  10:19.80  0:05.50 30km_Herren 46   1 30km_Overall   41
 42  101 STEURER Thomas  SC Vils  AUT     1977  1:16:58.98  10:20.07  0:00.27 30km_Herren 21   18 30km_Overall   42
 43  251 KIRCHNER Jens  SC Norweger Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1969  1:17:28.10  10:49.19  0:29.12 30km_Herren 36   7 30km_Overall   43
 44  604 HÄUSLER Manfred  Swix-Team SC Oberstaufen  GER     1950  1:17:32.84  10:53.93  0:04.74 30km_Herren 56   1 30km_Overall   44
 45  52 HOPPE Mario  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1972  1:17:38.27  10:59.36  0:05.43 30km_Herren 31   9 30km_Overall   45
 46  385 LÖFFLER Franz  TSV Tettau  GER  Steinbach   1962  1:18:06.94  11:28.03  0:28.67 30km_Herren 41   3 30km_Overall   46
 47  266 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER  Marienberg   1968  1:18:18.24  11:39.33  0:11.30 30km_Herren 36   8 30km_Overall   47
 48  309 FURRER Martin  SC Lenzerheide  SUI   1962  1:18:21.96  11:43.05  0:03.72 30km_Herren 41   4 30km_Overall   48
 49  281 MUENCH Thorsten  SC Buntenbock  GER  Clausthal-Z   1967  1:18:23.80  11:44.89  0:01.84 30km_Herren 36   9 30km_Overall   49
 50  112 SCHALLER Rico    GER  Nürnberg   1976  1:18:24.04  11:45.13  0:00.24 30km_Herren 21   19 30km_Overall   50
 51  39 KLAUS Marcel  SC Norweger Annaberg  GER  Geyer   1974  1:18:35.23  11:56.32  0:11.19 30km_Herren 31   10 30km_Overall   51
 52  257 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER  Falkenberg   1968  1:18:49.54  12:10.63  0:14.31 30km_Herren 36   10 30km_Overall   52
 53  278 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER  Grafling   1960  1:18:56.78  12:17.87  0:07.24 30km_Herren 46   2 30km_Overall   53
 54  107 BROTZER David    SUI  Reichenburg   1977  1:19:02.28  12:23.37  0:05.50 30km_Herren 21   20 30km_Overall   54
 55  36 VOJTA Pavel  Ekonom  CZE  Praha 8   1975  1:19:15.92  12:37.01  0:13.64 30km_Herren 31   11 30km_Overall   55
 56  295 HAU Heinrich  sc lanzenhain  GER  Grebenhain   1961  1:19:27.50  12:48.59  0:11.58 30km_Herren 41   5 30km_Overall   56
 57  331 HOLZNER Hubert  TSV Siegsdorf  GER  Siegsdorf   1957  1:19:45.97  13:07.06  0:18.47 30km_Herren 46   3 30km_Overall   57
 58  247 RAMESBERGER Reinhold  Sk Ramsau  GER  Ramsau   1961  1:19:48.01  13:09.10  0:02.04 30km_Herren 41   6 30km_Overall   58
 59  65 HELFRICHT Kay  Salomon Racing Team/Skizunft Dresden  GER  Dresden   1981  1:19:51.51  13:12.60  0:03.50 30km_Herren 21   21 30km_Overall   59
 60  314 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER     1956  1:19:51.99  13:13.08  0:00.48 30km_Herren 46   4 30km_Overall   60
 61  273 THÜMMLER Frank  SV Lok Nordost Leipzig  GER  Jesewitz Ot Gordemitz   1964  1:19:56.36  13:17.45  0:04.37 30km_Herren 41   7 30km_Overall   61
 62  37 GÖHLER Stefan  SG Holzhau  GER     1979  1:20:04.28  13:25.37  0:07.92 30km_Herren 21   22 30km_Overall   62
 63  122 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER  Zschorlau   1974  1:20:10.83  13:31.92  0:06.55 30km_Herren 31   12 30km_Overall   63
 64  212 ZIKMUND Zdenek  Craft team Czech  CZE  Jicin   1967  1:20:15.45  13:36.54  0:04.62 30km_Herren 36   11 30km_Overall   64
 65  14 NEUBERT Felix  Ski-Club Carlsfeld  GER  Kirchberg   1987  1:20:19.74  13:40.83  0:04.29 30km_Junioren M   8 30km_Overall   65
 66  118 JÜLICH Björn  SCM Zella-Mehlis  GER  Oberhof   1977  1:20:34.77  13:55.86  0:15.03 30km_Herren 21   23 30km_Overall   66
 67  68 RICHTER Mike  SG Klotzsche e.V.  GER     1979  1:20:42.23  14:03.32  0:07.46 30km_Herren 21   24 30km_Overall   67
 68  344 MACHLER Paul  LLG Lachen  SUI  Innerthal   1960  1:20:42.76  14:03.85  0:00.53 30km_Herren 46   5 30km_Overall   68
 69  129 MALECEK Martin  Ekonom Praha  CZE  Praha 2   1975  1:20:51.88  14:12.97  0:09.12 30km_Herren 31   13 30km_Overall   69
 70  55 GEORGI Torsten  SC Carlsfeld  GER  Zschorlau   1974  1:20:54.72  14:15.81  0:02.84 30km_Herren 31   14 30km_Overall   70
 71  127 KLAUS Maximilian  Bergsport Maxi  GER  Ofterschwang   1972  1:20:57.97  14:19.06  0:03.25 30km_Herren 31   15 30km_Overall   71
 72  24 BUSCH Steven  TSG Sehma  GER     1987  1:20:58.87  14:19.96  0:00.90 30km_Junioren M   9 30km_Overall   72
 73  204 MULTERER Alois  SC Furth im Wald  GER  Bad Reichenhall   1970  1:21:05.66  14:26.75  0:06.79 30km_Herren 36   12 30km_Overall   73
 74  221 BREU Georg  TV Vohenstrauß  GER   1963  1:21:06.81  14:27.90  0:01.15 30km_Herren 41   8 30km_Overall   74
 75  56 RYSKA Vit  PJR Frenstat p/R  CZE     1975  1:21:20.76  14:41.85  0:13.95 30km_Herren 31   16 30km_Overall   75
 76  286 BERGELT Matthias  WSV Neuhausen  GER  Satzung   1956  1:21:31.04  14:52.13  0:10.28 30km_Herren 46   6 30km_Overall   76
 77  336 VACEK Karel  Ski-Klub Sumava  CZE     1963  1:21:37.32  14:58.41  0:06.28 30km_Herren 41   9 30km_Overall   77
 78  296 HASLINGER Hermann  TSV Siegsdorf  GER  Siegsdorf   1966  1:21:39.34  15:00.43  0:02.02 30km_Herren 36   13 30km_Overall   78
 79  284 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER     1963  1:21:44.07  15:05.16  0:04.73 30km_Herren 41   10 30km_Overall   79
 80  364 HAAS Erwin  SC Marktoberdorf  GER  Unterthingau   1957  1:22:03.02  15:24.11  0:18.95 30km_Herren 46   7 30km_Overall   80
 81  298 SCHMIDT Andre  SVS Emmerzhausen  GER  Emmerzhausen   1969  1:22:04.89  15:25.98  0:01.87 30km_Herren 36   14 30km_Overall   81
 82  366 DANNER Franz  SC Gaissach  GER  Gaissach   1960  1:22:08.04  15:29.13  0:03.15 30km_Herren 46   8 30km_Overall   82
 83  276 EGE Andreas  WSV Braunlage  GER     1961  1:22:11.09  15:32.18  0:03.05 30km_Herren 41   11 30km_Overall   83
 84  2 HOHLFELD Martin  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER     1981  1:22:13.78  15:34.87  0:02.69 30km_Herren 21   25 30km_Overall   84
 85  529 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER  Jöhstadt   1952  1:22:15.03  15:36.12  0:01.25 30km_Herren 51   1 30km_Overall   85
 86  253 GROßE Frank  PSV Zittau Ski  GER  Jonsdorf   1962  1:22:23.99  15:45.08  0:08.96 30km_Herren 41   12 30km_Overall   86
 87  106 KROIß Thomas  SC Bischofsmais  GER  Bischofsmais   1986  1:22:36.45  15:57.54  0:12.46 30km_Junioren M   10 30km_Overall   87
 88  387 SCHÖFERLE Andreas  SC Rettenberg  GER  Rettenberg   1961  1:22:37.42  15:58.51  0:00.97 30km_Herren 41   13 30km_Overall   88
 89  25 ULRICH Marco  SVS Emmerzhausen  GER  Frankenthal   1978  1:22:44.85  16:05.94  0:07.43 30km_Herren 21   26 30km_Overall   89
 90  356 WEYERER Georg  WSV Samerberg  GER  Samerberg   1961  1:22:45.69  16:06.78  0:00.84 30km_Herren 41   14 30km_Overall   90
 91  545 KRALLER Ferdinand  SG Katek Grassau  GER  Teisendorf   1951  1:22:46.11  16:07.20  0:00.42 30km_Herren 51   2 30km_Overall   91
 92  323 TREML Karl    GER  Regen   1960  1:22:51.28  16:12.37  0:05.17 30km_Herren 46   9 30km_Overall   93
 93  317 SPREITZHOFER Alfred  USV - St. Jakob  AUT  St. Jakob I. Walde   1966  1:23:02.22  16:23.31  0:10.94 30km_Herren 36   15 30km_Overall   94
 94  43 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER  Geyer   1972  1:23:07.96  16:29.05  0:05.74 30km_Herren 31   17 30km_Overall   95
 95  574 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER     1940  1:23:18.55  16:39.64  0:10.59 30km_Herren 66   1 30km_Overall   96
 96  519 ALBRECHT Uli  SC Murnau  GER  Aidling   1953  1:23:30.12  16:51.21  0:11.57 30km_Herren 51   3 30km_Overall   97
 97  35 HELMERT Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1975  1:23:33.64  16:54.73  0:03.52 30km_Herren 31   18 30km_Overall   98
 98  125 FISCHER Simon  Neuner-Madshus-Team  GER  Oberreute   1981  1:23:39.27  17:00.36  0:05.63 30km_Herren 21   27 30km_Overall   99
 99  603 MILZ Karl  Swix-Team Eglofs  GER     1953  1:23:51.02  17:12.11  0:11.75 30km_Herren 51   4 30km_Overall   100
 100  110 WERNER Rico  Grün-Weiß Pirna  GER  Königstein   1985  1:24:00.78  17:21.87  0:09.76 30km_Herren 21   28 30km_Overall   101
 101  16 SPICKENREUTHER Matthias  TV Floß  GER     1975  1:24:02.21  17:23.30  0:01.43 30km_Herren 31   19 30km_Overall   102
 102  365 BOCKHART Manfred  Sportteam Buhler  GER  Marktoberdorf   1967  1:24:24.47  17:45.56  0:22.26 30km_Herren 36   16 30km_Overall   103
 103  283 SCHNEIDER Sylvio  Bertsdorfer SV  GER     1969  1:24:25.35  17:46.44  0:00.88 30km_Herren 36   17 30km_Overall   104
 104  311 SABRANSKY Herbert  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1964  1:24:26.52  17:47.61  0:01.17 30km_Herren 41   15 30km_Overall   105
 105  48 MÜLLER Daniel  SSV Sayda e.V.  GER     1986  1:24:27.41  17:48.50  0:00.89 30km_Junioren M   11 30km_Overall   106
 106  69 FLADE Matthias  SC Münchberg  GER     1979  1:24:28.67  17:49.76  0:01.26 30km_Herren 21   29 30km_Overall   107
 107  367 SORG Thomas  Sport-Team Buhler  GER  Unterthingau   1967  1:24:34.55  17:55.64  0:05.88 30km_Herren 36   18 30km_Overall   108
 108  84 TSIARESHKA Aliaksei  GV KL VitaBeg  BLR     1982  1:24:35.42  17:56.51  0:00.87 30km_Herren 21   30 30km_Overall   109
 109  131 FISCHER Andreas  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER  Geyer   1973  1:24:37.48  17:58.57  0:02.06 30km_Herren 31   20 30km_Overall   110
 110  219 NEUBERT Robby  Ski-Club Carlsfeld  GER  Kirchberg   1963  1:24:41.03  18:02.12  0:03.55 30km_Herren 41   16 30km_Overall   111
 111  360 RAMMERSTORFER Alois  Union Niederwaldkirchen  AUT  Niederwaldkirchen   1958  1:24:42.77  18:03.86  0:01.74 30km_Herren 46   10 30km_Overall   112
 112  627 GEUDER Josef  DAV Greiz Marktredwitz  GER  Marktredwitz   1949  1:24:44.17  18:05.26  0:01.40 30km_Herren 56   2 30km_Overall   113
 113  9 BRÄUTIGAM Marcel  SV Großbreitenbach/Thrg. Polizei  GER  Oberhof   1987  1:24:44.65  18:05.74  0:00.48 30km_Junioren M   12 30km_Overall   114
 114  547 KURZ Albert  SG Schönau  GER  Bischofswiesen   1951  1:24:49.54  18:10.63  0:04.89 30km_Herren 51   5 30km_Overall   115
 115  49 KALTOFEN Sven  SSV Sayda e.V.  GER     1977  1:24:53.72  18:14.81  0:04.18 30km_Herren 21   31 30km_Overall   116
 116  256 JECKEL Klaus  Tatran Zelezna Ruda  GER  Cz Neuern / Nyrsko   1965  1:24:58.93  18:20.02  0:05.21 30km_Herren 41   17 30km_Overall   117
 117  330 HAGEN Max  WSV Otterskirchen  GER  Haselbach   1968  1:25:13.96  18:35.05  0:15.03 30km_Herren 36   19 30km_Overall   118
 118  11 KUJAT Marcus    GER  Drachselsried   1976  1:25:22.23  18:43.32  0:08.27 30km_Herren 21   32 30km_Overall   119
 119  587 FRANK Karl-Wilhelm  LBS Banfetal  GER     1954  1:25:31.85  18:52.94  0:09.62 30km_Herren 51   6 30km_Overall   121
 120  19 FISCHBACH Thorsten  SVS Emmerzhausen  GER  Langenbach   1971  1:25:36.73  18:57.82  0:04.88 30km_Herren 31   21 30km_Overall   122
 121  518 SPICKENREUTHER Robert  TV Floß  GER     1949  1:25:47.25  19:08.34  0:10.52 30km_Herren 56   3 30km_Overall   124
 122  534 FRIEDEMANN Ullrich  SV Auerbach 05  GER  Auerbach/ Erzgeb.   1946  1:25:48.28  19:09.37  0:01.03 30km_Herren 56   4 30km_Overall   125
 123  358 BERG Peter  SSC Hohe Acht  GER  Sinzig   1957  1:25:52.53  19:13.62  0:04.25 30km_Herren 46   11 30km_Overall   126
 124  352 HERTEL Uwe  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Neuhausen   1962  1:25:53.66  19:14.75  0:01.13 30km_Herren 41   18 30km_Overall   127
 125  33 WEIGELT Jens    GER   1971  1:26:03.94  19:25.03  0:10.28 30km_Herren 31   22 30km_Overall   128
 126  88 PARGGER Mathias  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1987  1:26:05.56  19:26.65  0:01.62 30km_Junioren M   13 30km_Overall   129
 127  41 HENNIG Nico    GER   1976  1:26:15.59  19:36.68  0:10.03 30km_Herren 21   33 30km_Overall   130
 128  99 BINDER Christian  WSV DJK Rastbüchel  GER     1980  1:26:34.70  19:55.79  0:19.11 30km_Herren 21   34 30km_Overall   131
 129  388 SIMANOWSKI Rainer  SC Rosenheim  GER  Meitingen   1964  1:26:41.97  20:03.06  0:07.27 30km_Herren 41   19 30km_Overall   132
 130  119 PAWEL Mirko    GER  Garmisch-Partenkirchen   1974  1:26:44.79  20:05.88  0:02.82 30km_Herren 31   23 30km_Overall   133
 131  50 VAN DICK Dimitri  S.C. Elsenborn  BEL  Ovifat   1979  1:27:01.36  20:22.45  0:16.57 30km_Herren 21   35 30km_Overall   134
 132  238 SCHRÖTER Frank  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1960  1:27:04.80  20:25.89  0:03.44 30km_Herren 46   12 30km_Overall   135
 133  380 GUTHEIL Janko  Lam  GER  Garmisch   1959  1:27:07.20  20:28.29  0:02.40 30km_Herren 46   13 30km_Overall   136
 134  579 MUELLHOFER Max  SC-TSV Pleystein  GER  Pleystein   1954  1:27:10.56  20:31.65  0:03.36 30km_Herren 51   7 30km_Overall   137
 135  207 MEINHARDT Peter  Straubinger Kanu-Club/SC Rain  GER  Straubing   1961  1:27:15.34  20:36.43  0:04.78 30km_Herren 41   20 30km_Overall   138
 136  104 BARTOSCHIK Nico    GER  Marburg   1976  1:27:17.79  20:38.88  0:02.45 30km_Herren 21   36 30km_Overall   139
 137  282 EIFLER Hartmut  Bertsdorfer SV  GER     1962  1:27:19.57  20:40.66  0:01.78 30km_Herren 41   21 30km_Overall   140
 138  607 GRADNER Josef  USC Atomic St. Leonard  AUT  St. Leonhard   1953  1:27:22.03  20:43.12  0:02.46 30km_Herren 51   8 30km_Overall   141
 139  347 BITTNER Steffen  Skiclub Sohland  GER  Sohland   1965  1:27:22.85  20:43.94  0:00.82 30km_Herren 41   22 30km_Overall   142
 140  513 MARKSCHEFFEL Lothar  SV TU Ilmenau  GER     1949  1:27:24.78  20:45.87  0:01.93 30km_Herren 56   5 30km_Overall   143
 141  608 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER  Plattling   1955  1:27:25.08  20:46.17  0:00.30 30km_Herren 51   9 30km_Overall   144
 142  60 BAROCKE Ralf  TSV Mönchröden  GER  Rödental   1973  1:27:30.06  20:51.15  0:04.98 30km_Herren 31   24 30km_Overall   145
 143  304 SCHWEINBERG Manfred  SC Fuessen  GER  Fuessen   1960  1:27:56.28  21:17.37  0:26.22 30km_Herren 46   14 30km_Overall   146
 144  306 ROGGE Richard  SKG Gersfeld  GER     1963  1:28:02.93  21:24.02  0:06.65 30km_Herren 41   23 30km_Overall   147
 145  369 ELLMAUER Michael  Naturfreunde Mondsee  AUT  Mondsee   1970  1:28:03.04  21:24.13  0:00.11 30km_Herren 36   20 30km_Overall   148
 146  102 WIESE Thomas  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1981  1:28:05.46  21:26.55  0:02.42 30km_Herren 21   37 30km_Overall   149
 147  515 MÄNNEL Harald  OL-Team Wehrsdorf  GER  Oppach   1955  1:28:07.58  21:28.67  0:02.12 30km_Herren 51   10 30km_Overall   150
 148  335 HASTREITER Uwe  SC Furth i.W.  GER     1963  1:28:09.45  21:30.54  0:01.87 30km_Herren 41   24 30km_Overall   151
 149  568 TUCHSCHEERER Dietmar  SSV Geyer  GER  Tannenberg   1951  1:28:15.81  21:36.90  0:06.36 30km_Herren 51   11 30km_Overall   152
 150  87 BADER Bernd  LRC Lienzer Dolomiten  AUT     1986  1:28:21.95  21:43.04  0:06.14 30km_Junioren M   14 30km_Overall   153
 151  109 MÜCKE Robert  SC Großberg  GER  Regensburg   1975  1:28:32.50  21:53.59  0:10.55 30km_Herren 31   25 30km_Overall   154
 152  34 WOLF Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1978  1:28:36.20  21:57.29  0:03.70 30km_Herren 21   38 30km_Overall   155
 153  543 JUNG Peter  WSV Trusetal  GER  Trusetal   1949  1:28:41.68  22:02.77  0:05.48 30km_Herren 56   6 30km_Overall   156
 154  42 FRITZSCHE Markus  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1986  1:28:43.44  22:04.53  0:01.76 30km_Junioren M   15 30km_Overall   157
 155  353 AEHNELT Roland  SSV Blau-Weiß Neuhausen  GER  Neuhausen   1958  1:28:52.00  22:13.09  0:08.56 30km_Herren 46   15 30km_Overall   158
 156  327 LAUBENSTEIN Timo  Linda  GER  Linda   1967  1:28:54.14  22:15.23  0:02.14 30km_Herren 36   21 30km_Overall   159
 157  315 MORGENSTERN Frank  WSV Skadi Bodenmais  GER     1960  1:29:00.76  22:21.85  0:06.62 30km_Herren 46   16 30km_Overall   160
 158  570 NITSCHE Michael  SV Großwaltersdorf  GER  Marienberg   1948  1:29:11.91  22:33.00  0:11.15 30km_Herren 56   7 30km_Overall   161
 159  578 HOFMANN Andreas  Tuspo Greifenstein  GER  Driedorf   1955  1:29:32.36  22:53.45  0:20.45 30km_Herren 51   12 30km_Overall   162
 160  243 ZEILINGER Johannes  ÖSV  AUT  Wartberg Im Mürztal   1963  1:29:33.30  22:54.39  0:00.94 30km_Herren 41   25 30km_Overall   163
 161  92 KÖHLER Christian  WSV Brotterode  GER  Brotterode   1979  1:29:35.56  22:56.65  0:02.26 30km_Herren 21   39 30km_Overall   165
 162  111 DÖCKE Max  SC Sohland  GER  Sohland/Spree   1987  1:29:38.52  22:59.61  0:02.96 30km_Junioren M   16 30km_Overall   166
 163  297 DEHOTTAY André  sc butgenbach  BEL  Belgium   1959  1:29:41.72  23:02.81  0:03.20 30km_Herren 46   17 30km_Overall   167
 164  635 ZOLLNER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER  Deggendorf   1955  1:29:47.03  23:08.12  0:05.31 30km_Herren 51   13 30km_Overall   168
 165  230 SEIDENBUSCH Viktor  SC Grossberg  GER  Nittendorf   1958  1:29:50.24  23:11.33  0:03.21 30km_Herren 46   18 30km_Overall   169
 166  103 HILPERT Florian  WSV Benneckenstein  GER  Benneckenstein   1971  1:30:04.17  23:25.26  0:13.93 30km_Herren 31   26 30km_Overall   170
 167  383 WIEGAND Oliver  Fun-Biker Steinbach  GER  Steinbach Am Wald   1969  1:30:04.71  23:25.80  0:00.54 30km_Herren 36   22 30km_Overall   171
 168  210 BLUM Martin  SV Söchering  GER     1962  1:30:05.51  23:26.60  0:00.80 30km_Herren 41   26 30km_Overall   172
 169  307 GILLIG Thomas  SKG Gersfeld  GER   1960  1:30:07.57  23:28.66  0:02.06 30km_Herren 46   19 30km_Overall   173
 170  368 WOLZ Anton  SC Marktoberdorf  GER  Steingaden   1962  1:30:09.50  23:30.59  0:01.93 30km_Herren 41   27 30km_Overall   174
 171  301 SAUERWEIN Dieter  DAV Neuburg/Donau  GER  Neuburg/Donau   1961  1:30:17.00  23:38.09  0:07.50 30km_Herren 41   28 30km_Overall   175
 172  379 BRAUN Thomas  WSC 07  GER  Bad Liebenstein   1962  1:30:22.42  23:43.51  0:05.42 30km_Herren 41   29 30km_Overall   176
 173  12 FUCHS Matthias  WSV Patersdorf  GER  Patersdorf   1980  1:30:28.48  23:49.57  0:06.06 30km_Herren 21   40 30km_Overall   177
 174  208 BOCHENEK Peter  SC Großberg  GER  Viehhausen   1964  1:30:29.91  23:51.00  0:01.43 30km_Herren 41   30 30km_Overall   178
 175  248 MALZER Michael  SC Tirschenreuth  GER     1959  1:30:43.21  24:04.30  0:13.30 30km_Herren 46   20 30km_Overall   179
 176  246 MÖLLER Rene  WSV Trusetal  GER  Trusetal   1970  1:30:53.78  24:14.87  0:10.57 30km_Herren 36   23 30km_Overall   182
 177  567 CZECH Horst    GER  Treffurt   1939  1:31:23.98  24:45.07  0:30.20 30km_Herren 66   2 30km_Overall   185
 178  270 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1966  1:31:25.26  24:46.35  0:01.28 30km_Herren 36   24 30km_Overall   187
 179  10 WEIGELT Markus  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1987  1:31:29.86  24:50.95  0:04.60 30km_Junioren M   17 30km_Overall   188
 180  357 BOLLER Matthias  SSC Hohe Acht  GER  Wahnstein   1957  1:31:31.85  24:52.94  0:01.99 30km_Herren 46   21 30km_Overall   189
 181  252 URBAN Michael  KV-Vogelfrei  GER  Ebersbach/Sa   1959  1:31:34.08  24:55.17  0:02.23 30km_Herren 46   22 30km_Overall   190
 182  381 SVARC Stanislav  Licomensko  CZE  Prag 1   1962  1:31:38.06  24:59.15  0:03.98 30km_Herren 41   31 30km_Overall   191
 183  615 KAGRBAUER Hans  SC Bodenmais  GER  Bodenmais   1952  1:31:40.53  25:01.62  0:02.47 30km_Herren 51   14 30km_Overall   192
 184  136 KOLLER Kilian    GER  München   1980  1:32:00.91  25:22.00  0:20.38 30km_Herren 21   41 30km_Overall   194
 185  130 PRÖLL Walter  Union Ulrichsberg  AUT  Ulrichsberg   1971  1:32:01.28  25:22.37  0:00.37 30km_Herren 31   27 30km_Overall   195
 186  346 MÜNZBERG Uwe  SV Grün-Weiß Pirna  GER  Pirna   1968  1:32:03.75  25:24.84  0:02.47 30km_Herren 36   25 30km_Overall   196
 187  289 KLINGER Ulrich  SV07 Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1961  1:32:11.10  25:32.19  0:07.35 30km_Herren 41   32 30km_Overall   197
 188  126 BECHTELER Markus  SV Finsterau  GER  Freyung   1975  1:32:12.34  25:33.43  0:01.24 30km_Herren 31   28 30km_Overall   198
 189  218 STANGL Franz  FC Thyrnau  GER  Thyrnau   1958  1:32:14.11  25:35.20  0:01.77 30km_Herren 46   23 30km_Overall   199
 190  211 HENGST Dietrich  SSV Blau-Weiss Neuhausen  GER  Sayda   1961  1:32:17.92  25:39.01  0:03.81 30km_Herren 41   33 30km_Overall   200
 191  509 SCHMALHOLZ MICHAEL Michael  TSV Mindelheim  GER  Apfeltrach   1953  1:32:18.92  25:40.01  0:01.00 30km_Herren 51   15 30km_Overall   201
 192  328 STRAUBE Jens  Linda  GER  Linda   1963  1:32:23.54  25:44.63  0:04.62 30km_Herren 41   34 30km_Overall   202
 193  294 GERLAND Martin  SC Pallas Berlin  GER  Solingen   1970  1:32:42.04  26:03.13  0:18.50 30km_Herren 36   26 30km_Overall   203
 194  241 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1967  1:32:49.64  26:10.73  0:07.60 30km_Herren 36   27 30km_Overall   205
 195  359 PRAHER Stefan  Union Rohrbach  AUT  Rohrbach   1964  1:32:54.82  26:15.91  0:05.18 30km_Herren 41   35 30km_Overall   206
 196  228 KICK Hans  Skiclup TSV Pleystein  GER  Pleystein   1958  1:33:01.55  26:22.64  0:06.73 30km_Herren 46   24 30km_Overall   207
 197  345 PESTUKA Roman  Fenix Ski- Team  CZE     1965  1:33:18.17  26:39.26  0:16.62 30km_Herren 41   36 30km_Overall   209
 198  227 MAHLER Jens  SC DHfK Leipzig  GER  Waldsteinberg   1965  1:33:22.51  26:43.60  0:04.34 30km_Herren 41   37 30km_Overall   210
 199  573 HARTWIG Hubert  SV TU Ilmenau  GER   1953  1:33:27.05  26:48.14  0:04.54 30km_Herren 51   16 30km_Overall   211
 200  324 BOKHOVE Onno  Euros Kanu Verein  NED  Enschede   1965  1:33:27.43  26:48.52  0:00.38 30km_Herren 41   38 30km_Overall   212
 201  239 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1965  1:33:28.68  26:49.77  0:01.25 30km_Herren 41   39 30km_Overall   213
 202  623 BACHLINGER Johann  Naturfreunde Mondseeland  AUT     1952  1:33:34.52  26:55.61  0:05.84 30km_Herren 51   17 30km_Overall   215
 203  202 SCHNEIDER Peter  SC-Namborn  GER  Güdesweiler   1968  1:33:41.46  27:02.55  0:06.94 30km_Herren 36   28 30km_Overall   216
 204  46 BENNDORF Sascha  SSV Sayda  GER     1987  1:33:43.90  27:04.99  0:02.44 30km_Junioren M   18 30km_Overall   217
 205  57 MÜLLER Dirk  SV Großwaltersdorf 1953 e.V.  GER  Freiberg   1973  1:33:50.94  27:12.03  0:07.04 30km_Herren 31   29 30km_Overall   218
 206  516 FREY Lambert  USC Atomic St.Leonhard  AUT  Getzersdorf   1950  1:33:53.16  27:14.25  0:02.22 30km_Herren 56   8 30km_Overall   219
 207  517 PAVEL Ulrich  Alpenverein Augsburg  GER  Diedorf   1942  1:34:04.80  27:25.89  0:11.64 30km_Herren 61   1 30km_Overall   220
 208  637 GRAUBERGER Artur  SC Moosham  GER  München   1954  1:34:05.71  27:26.80  0:00.91 30km_Herren 51   18 30km_Overall   221
 209  507 NIGL Günther  ULF Mondsee  AUT  Mondsee   1951  1:34:05.86  27:26.95  0:00.15 30km_Herren 51   19 30km_Overall   222
 210  302 SEEMAN Pavel  Lekarsky Triatlon Klub Praha  CZE  Praha 10   1966  1:34:11.70  27:32.79  0:05.84 30km_Herren 36   29 30km_Overall   224
 211  521 BESSLER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER  Niederalteich   1951  1:34:13.19  27:34.28  0:01.49 30km_Herren 51   20 30km_Overall   225
 212  114 FEDERMANN Holger  Coburger Turnerschaft  GER  Teunz   1975  1:34:15.07  27:36.16  0:01.88 30km_Herren 31   30 30km_Overall   226
 213  386 SCHMITT Michael  SC Lauf  GER  Lauf   1967  1:34:16.81  27:37.90  0:01.74 30km_Herren 36   30 30km_Overall   227
 214  363 GRÜNDLER Jochen  SG-Adelsberg  GER  Chemnitz   1962  1:34:19.14  27:40.23  0:02.33 30km_Herren 41   40 30km_Overall   228
 215  325 MAYRHOFER Gerhard  Naturfreunde-Gallneukirchen  AUT  Gallneukirchen   1962  1:34:30.59  27:51.68  0:11.45 30km_Herren 41   41 30km_Overall   229
 216  244 KIRSCHEN Fred  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1964  1:34:36.87  27:57.96  0:06.28 30km_Herren 41   42 30km_Overall   230
 217  288 ENGEMANN Ronald  Hohburger Sportverein 1990  GER  Audenhain   1970  1:34:38.88  27:59.97  0:02.01 30km_Herren 36   31 30km_Overall   231
 218  354 EGENHOFER Robert  TSV Hartpenning  GER  München   1967  1:35:00.81  28:21.90  0:21.93 30km_Herren 36   32 30km_Overall   235
 219  621 SCHMID Georg    GER  Törwang   1950  1:35:03.69  28:24.78  0:02.88 30km_Herren 56   9 30km_Overall   236
 220  450 KOLLMER Hans  WSV Skadi Bodenmais  GER     1958  1:35:05.12  28:26.21  0:01.43 30km_Herren 46   25 30km_Overall   237
 221  216 HOLIK Bernd  Ski Club Heidelberg  GER  Hirschhorn   1968  1:35:11.15  28:32.24  0:06.03 30km_Herren 36   33 30km_Overall   238
 222  594 MACZYNSKI Czeskaw  P.T.T. Delta  POL  Plock   1952  1:35:19.38  28:40.47  0:08.23 30km_Herren 51   21 30km_Overall   239
 223  250 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER     1962  1:35:27.71  28:48.80  0:08.33 30km_Herren 41   43 30km_Overall   240
 224  117 RASTER Christian  TSV Regen  GER  Regen   1972  1:35:28.38  28:49.47  0:00.67 30km_Herren 31   31 30km_Overall   241
 225  552 PORST Jürgen  SV Bockau  GER  Bockau   1949  1:35:55.74  29:16.83  0:27.36 30km_Herren 56   10 30km_Overall   243
 226  377 GNEDEL Philipp  TSV Stötten  GER  Stötten   1958  1:36:00.73  29:21.82  0:04.99 30km_Herren 46   26 30km_Overall   245
 227  504 REICHMANN Jürgen  PSV Zittau  GER  Annaberg-Buchholz   1946  1:36:12.52  29:33.61  0:11.79 30km_Herren 56   11 30km_Overall   246
 228  349 MEYER Helmut  SVS Emmerzhausen  GER  Daaden   1958  1:36:15.68  29:36.77  0:03.16 30km_Herren 46   27 30km_Overall   247
 229  593 ZURBRIGGEN Herbert  LLC Hohsaas  SUI  Saas-Grund   1939  1:36:17.30  29:38.39  0:01.62 30km_Herren 66   3 30km_Overall   248
 230  26 VORBACH Dominik  SV Baiersbronn  GER  Baiersbronn   1980  1:36:21.67  29:42.76  0:04.37 30km_Herren 21   42 30km_Overall   249
 231  538 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER  Waldheim   1946  1:36:22.28  29:43.37  0:00.61 30km_Herren 56   12 30km_Overall   250
 232  580 NAVRATIL Frantisek  Toma a.s. Olomovc  CZE  Olomovc   1942  1:36:32.67  29:53.76  0:10.39 30km_Herren 61   2 30km_Overall   251
 233  62 ZDENEK Kubicek  Mnichovo Hradiste  CZE  Mnichovo Hradištì   1972  1:36:35.48  29:56.57  0:02.81 30km_Herren 31   32 30km_Overall   252
 234  40 MATTHES Tino    GER   1975  1:36:46.72  30:07.81  0:11.24 30km_Herren 31   33 30km_Overall   253
 235  374 STIEGLER Christof    GER  Baden-Baden   1962  1:36:50.97  30:12.06  0:04.25 30km_Herren 41   44 30km_Overall   254
 236  320 ENGELHARDT Thomas  TSV Mönchröden  GER  Coburg   1968  1:37:02.69  30:23.78  0:11.72 30km_Herren 36   34 30km_Overall   255
 237  85 RIECK Patrick  SG Klotzsche e. V.  GER   1975  1:37:14.03  30:35.12  0:11.34 30km_Herren 31   34 30km_Overall   256
 238  305 HERR Andreas    GER  Berkheim   1967  1:37:16.81  30:37.90  0:02.78 30km_Herren 36   35 30km_Overall   257
 239  636 BACHMANN Berndt  SC Norweger Annaberg  GER  Sehmatal-Neudorf   1949  1:37:17.07  30:38.16  0:00.26 30km_Herren 56   13 30km_Overall   258
 240  263 CHALOUPKA Jirka  AXIOM ORBiTt  CZE  Praha 4   1958  1:37:17.77  30:38.86  0:00.70 30km_Herren 46   28 30km_Overall   259
 241  214 ESCHER Hendrik  SV Neudorf  GER     1966  1:37:18.87  30:39.96  0:01.10 30km_Herren 36   36 30km_Overall   260
 242  74 THOMAS Oliver  TV Valtenberg e. V.,  GER     1980  1:37:19.36  30:40.45  0:00.49 30km_Herren 21   43 30km_Overall   261
 243  620 ROHR Reinhard  TSV Hartpenning  GER  Schaftlach   1948  1:37:20.60  30:41.69  0:01.24 30km_Herren 56   14 30km_Overall   262
 244  619 NEUKIRCHNER Klaus  HSV Zwönitz  GER  Zwönitz   1944  1:37:21.26  30:42.35  0:00.66 30km_Herren 61   3 30km_Overall   263
 245  245 SCHRAMM Olaf  SSV Geyer  GER     1966  1:37:35.57  30:56.66  0:14.31 30km_Herren 36   37 30km_Overall   264
 246  116 PAUSCHERT Dennis  SVS Emmerzhausen  GER  Derschen   1984  1:37:37.04  30:58.13  0:01.47 30km_Herren 21   44 30km_Overall   265
 247  628 HENNING Albert  RG Vogelsberg  GER  Ilbeshausen   1955  1:37:59.36  31:20.45  0:22.32 30km_Herren 51   22 30km_Overall   269
 248  236 DARASHKEVICH Uladzimir  GV KL VitaBeg  BLR     1962  1:38:25.42  31:46.51  0:26.06 30km_Herren 41   45 30km_Overall   270
 249  303 MIFEK Tomas  Jizersti Mountain Bike Bastards  CZE  Jablonec Nad Nisou   1964  1:38:28.47  31:49.56  0:03.05 30km_Herren 41   46 30km_Overall   271
 250  3 SCHMIDT Alexander  DAV Eggenfelden  GER  Simbach   1971  1:38:35.06  31:56.15  0:06.59 30km_Herren 31   35 30km_Overall   273
 251  308 BOPP Bernd  TGV Schotten  GER     1963  1:38:35.95  31:57.04  0:00.89 30km_Herren 41   47 30km_Overall   274
 252  626 MERKL Herbert  TS Marktredwitz  GER  Marktredwitz   1942  1:38:36.82  31:57.91  0:00.87 30km_Herren 61   4 30km_Overall   275
 253  384 MÜLLER Andreas  Fun-Biker Steinbach  GER  Steinbach Am Wald   1968  1:38:41.16  32:02.25  0:04.34 30km_Herren 36   38 30km_Overall   277
 254  120 MÜLLER Thomas  ATSV Gebirge Gelobtland  GER  Marienberg   1979  1:38:44.65  32:05.74  0:03.49 30km_Herren 21   45 30km_Overall   278
 255  121 HILDEBRAND Dietmar    GER  Bielefeld   1971  1:38:46.29  32:07.38  0:01.64 30km_Herren 31   36 30km_Overall   279
 256  563 SOSNA Vlastimil  PJR Frenstat p/R  CZE     1949  1:38:47.97  32:09.06  0:01.68 30km_Herren 56   15 30km_Overall   280
 257  614 SEIB Peter  Ski Club Leimen  GER  Leimen   1951  1:38:53.77  32:14.86  0:05.80 30km_Herren 51   23 30km_Overall   281
 258  242 MÜLLER Steffen  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1969  1:38:58.06  32:19.15  0:04.29 30km_Herren 36   39 30km_Overall   282
 259  7 MERCIER Francois    FRA  München   1975  1:39:03.71  32:24.80  0:05.65 30km_Herren 31   37 30km_Overall   283
 260  15 ALBERT Lars  Bertsdorfer SV  GER     1977  1:39:10.63  32:31.72  0:06.92 30km_Herren 21   46 30km_Overall   284
 261  564 NEMEC Jan  PJR Frenstat p/R  CZE     1953  1:39:17.29  32:38.38  0:06.66 30km_Herren 51   24 30km_Overall   285
 262  554 FAINELLO Renato  Sport Schuster München  ITA  Rottach Egern   1950  1:39:35.75  32:56.84  0:18.46 30km_Herren 56   16 30km_Overall   286
 263  526 MENGEL Erwin  TGV Schotten  GER     1941  1:39:40.44  33:01.53  0:04.69 30km_Herren 61   5 30km_Overall   287
 264  576 PUSCHNIG Friedrich  Wintersportverein Wattens  AUT  Volders   1946  1:39:41.76  33:02.85  0:01.32 30km_Herren 56   17 30km_Overall   288
 265  255 BALDAUF Udo  SV Linda  GER  Linda   1963  1:39:52.28  33:13.37  0:10.52 30km_Herren 41   48 30km_Overall   289
 266  382 SCHMID Magnus  Loppenhausen  GER  Loppenhausen   1960  1:40:11.23  33:32.32  0:18.95 30km_Herren 46   29 30km_Overall   291
 267  508 BURKHART Heinz  Ski&Bike Deggendorf  GER  Deggendorf   1939  1:40:12.45  33:33.54  0:01.22 30km_Herren 66   4 30km_Overall   292
 268  612 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1948  1:40:19.33  33:40.42  0:06.88 30km_Herren 56   18 30km_Overall   294
 269  617 BISIGO Peter    GER  München   1955  1:40:33.99  33:55.08  0:14.66 30km_Herren 51   25 30km_Overall   295
 270  332 HÖGL Robert  Team Baier Landshut  GER  Ergolding   1968  1:40:38.07  33:59.16  0:04.08 30km_Herren 36   40 30km_Overall   296
 271  559 AMARELL Ludwig  Triathlonclub Suhl  GER  Hinternah   1935  1:40:40.67  34:01.76  0:02.60 30km_Herren 71   1 30km_Overall   297
 272  505 MÜLLER Peter  SC Grossberg  GER  Regensburg   1941  1:40:50.15  34:11.24  0:09.48 30km_Herren 61   6 30km_Overall   298
 273  73 V. EIJK JR. Ton  Langlaufverein Bedaf  NED  Eindhofen   1972  1:40:56.43  34:17.52  0:06.28 30km_Herren 31   38 30km_Overall   299
 274  299 NEMEC Jan    SVK  Bukovec   1960  1:40:57.93  34:19.02  0:01.50 30km_Herren 46   30 30km_Overall   300
 275  532 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain  GER  Lauterbach   1935  1:41:01.02  34:22.11  0:03.09 30km_Herren 71   2 30km_Overall   301
 276  528 ASINGER Ernst  psv graz  AUT  Graz   1939  1:41:05.66  34:26.75  0:04.64 30km_Herren 66   5 30km_Overall   302
 277  326 SCHULTZ Viktor  Oberschöna  GER  Oberschöna   1959  1:41:13.24  34:34.33  0:07.58 30km_Herren 46   31 30km_Overall   303
 278  370 SCHAFNER Viktor    GER  Landau A.D.Isar   1964  1:41:18.03  34:39.12  0:04.79 30km_Herren 41   49 30km_Overall   304
 279  67 DIETZ Olaf  sg adelsberg  GER  Chemnitz   1974  1:41:20.01  34:41.10  0:01.98 30km_Herren 31   39 30km_Overall   305
 280  569 SCHLEYER Herbert  FC.Gerolfing  GER  Ingolstadt   1950  1:41:23.51  34:44.60  0:03.50 30km_Herren 56   19 30km_Overall   306
 281  209 HAUSWIRTH Helmut  TSV Simbach  GER  Kirchdorf/Inn   1960  1:41:28.20  34:49.29  0:04.69 30km_Herren 46   32 30km_Overall   307
 282  599 NIES Gerhard  SC Willingen  GER  Massenhausen   1948  1:41:35.74  34:56.83  0:07.54 30km_Herren 56   20 30km_Overall   308
 283  287 SCHNITZLER Gerhard  GER  Kißlegg   1963  1:41:36.29  34:57.38  0:00.55 30km_Herren 41   50 30km_Overall   309
 284  285 MATERNE Ingo  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1958  1:41:37.73  34:58.82  0:01.44 30km_Herren 46   33 30km_Overall   310
 285  560 SCHWARZ Jiri  PJR Frenstat p/R  CZE     1951  1:41:38.38  34:59.47  0:00.65 30km_Herren 51   26 30km_Overall   311
 286  523 BRÜCK Wolfgang  Verein Cölner Straßenfahrer  GER  Köln   1953  1:42:04.60  35:25.69  0:26.22 30km_Herren 51   27 30km_Overall   313
 287  527 KOTRC Vladimir  Ski klub Sumava  CZE   1941  1:42:23.80  35:44.89  0:19.20 30km_Herren 61   7 30km_Overall   315
 288  223 ENGELSTÄDTER Volkmar    GER  Oberwiesenthal   1959  1:42:27.27  35:48.36  0:03.47 30km_Herren 46   34 30km_Overall   317
 289  316 HELLMANN Ralf  Saunafreunde Weingarten  GER  Rheinstetten   1961  1:42:28.36  35:49.45  0:01.09 30km_Herren 41   51 30km_Overall   318
 290  1 MENNERAT Thomas  SCP Nozeroy  FRA  Herzogenaurach   1973  1:42:40.95  36:02.04  0:12.59 30km_Herren 31   40 30km_Overall   319
 291  606 WIESE Rainer  TSG Bau Hammerbrücke  GER  Hammerbrücke   1955  1:42:47.57  36:08.66  0:06.62 30km_Herren 51   28 30km_Overall   320
 292  280 MÖBIUS Andreas  Hohburger SV 1990  GER  Wurzen   1956  1:42:54.01  36:15.10  0:06.44 30km_Herren 46   35 30km_Overall   321
 293  279 SCHÜTZ Detlef  Hohburger SV  GER  Leipzig   1961  1:42:54.05  36:15.14  0:00.04 30km_Herren 41   52 30km_Overall   322
 294  531 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1955  1:42:55.09  36:16.18  0:01.04 30km_Herren 51   29 30km_Overall   323
 295  341 HOPF Lothar  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1960  1:42:58.67  36:19.76  0:03.58 30km_Herren 46   36 30km_Overall   324
 296  546 EBERLEIN Klaus  SV Großwaltersdorf 1953  GER  Großhartmannsdorf   1941  1:43:20.67  36:41.76  0:22.00 30km_Herren 61   8 30km_Overall   325
 297  350 JUNGMAYER Ludwig  TV Geiselhöring  GER     1967  1:43:46.27  37:07.36  0:25.60 30km_Herren 36   41 30km_Overall   326
 298  577 ENGEMANN Lothar  Hohburger Sportverein 1990  GER  Audenhain   1944  1:43:53.89  37:14.98  0:07.62 30km_Herren 61   9 30km_Overall   327
 299  362 KNELLER Ralf    GER  Herbrechtingen   1965  1:43:55.09  37:16.18  0:01.20 30km_Herren 41   53 30km_Overall   328
 300  225 ZUBEIL Andreas  SV Brotenfeld  GER  Brotenfeld   1959  1:43:56.97  37:18.06  0:01.88 30km_Herren 46   37 30km_Overall   329
 301  625 LÖW Herbert  FC-DJK Tiefenbach  GER  Tiefenbach   1953  1:44:01.96  37:23.05  0:04.99 30km_Herren 51   30 30km_Overall   332
 302  556 THIEDE Erwin  Forstenrieder Sport Club  GER  München   1939  1:44:23.40  37:44.49  0:21.44 30km_Herren 66   6 30km_Overall   333
 303  372 DR. SCHRAMM Albin  TSV Grafling  GER  Grafling   1961  1:44:23.84  37:44.93  0:00.44 30km_Herren 41   54 30km_Overall   334
 304  633 BINNIG Stefan  Spv Oedheim  GER  Oedheim   1951  1:44:32.25  37:53.34  0:08.41 30km_Herren 51   31 30km_Overall   335
 305  634 STECK Wolfgang  SV Leingarten  GER  Leingarten   1953  1:44:32.61  37:53.70  0:00.36 30km_Herren 51   32 30km_Overall   336
 306  624 HAUSLEITHNER Franz  ULF Mondsee  AUT  Mondsee   1953  1:44:38.00  37:59.09  0:05.39 30km_Herren 51   33 30km_Overall   337
 307  200 WAGLER Lutz  LJW Racing Team  GER  Chemnitz   1957  1:44:42.60  38:03.69  0:04.60 30km_Herren 46   38 30km_Overall   339
 308  240 SEIDEL Andre  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1970  1:44:42.80  38:03.89  0:00.20 30km_Herren 36   42 30km_Overall   340
 309  555 PROCHNOW Gerhard  DAV Bayreuth  GER  Bayreuth   1949  1:44:55.39  38:16.48  0:12.59 30km_Herren 56   21 30km_Overall   341
 310  361 PENNING Rainer  SC Heiligenstadt  GER  Heiligenstadt   1958  1:45:05.69  38:26.78  0:10.30 30km_Herren 46   39 30km_Overall   342
 311  544 KIRILLOV Boris    RUS  Moscow   1935  1:45:12.56  38:33.65  0:06.87 30km_Herren 71   3 30km_Overall   343
 312  343 HARTMANN Klaus  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1962  1:45:24.52  38:45.61  0:11.96 30km_Herren 41   55 30km_Overall   344
 313  525 SCHNEIDER Helmut  TV Waldmünchen  GER  Waldmünchen   1945  1:45:26.03  38:47.12  0:01.51 30km_Herren 61   10 30km_Overall   345
 314  275 GLIESING Andreas  SV TU Ilmenau  GER     1957  1:45:37.27  38:58.36  0:11.24 30km_Herren 46   40 30km_Overall   346
 315  217 ZINKE Manfred  FCA Unterbruck  GER  Fahrenzhausen   1968  1:45:52.26  39:13.35  0:14.99 30km_Herren 36   43 30km_Overall   347
 316  339 SEVCIK Roman    SVK  Nitra   1970  1:46:05.28  39:26.37  0:13.02 30km_Herren 36   44 30km_Overall   348
 317  132 PÖLLMANN Gunnar  SC Lauf  GER  Nürnberg   1974  1:46:09.49  39:30.58  0:04.21 30km_Herren 31   41 30km_Overall   349
 318  137 ERTL Michael  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1973  1:46:16.58  39:37.67  0:07.09 30km_Herren 31   42 30km_Overall   350
 319  630 KNITTL Franz  Ski-Club Großberg  GER  Pentling   1948  1:46:34.70  39:55.79  0:18.12 30km_Herren 56   22 30km_Overall   351
 320  588 HERRMANN Konrad    GER  Rötgesbüttel   1940  1:46:49.56  40:10.65  0:14.86 30km_Herren 66   7 30km_Overall   352
 321  291 ARHEIT Richi  Saunafreunde Weingarten  GER  Weingarten   1963  1:46:53.42  40:14.51  0:03.86 30km_Herren 41   56 30km_Overall   353
 322  530 HELBIG Joachim  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1955  1:47:00.37  40:21.46  0:06.95 30km_Herren 51   34 30km_Overall   354
 323  631 SCHWAIGER Jakob  SC Mauern  GER  Moosburg   1941  1:47:02.13  40:23.22  0:01.76 30km_Herren 61   11 30km_Overall   355
 324  575 GEDIG Alfons  Ski Klub Duisburg  GER  Muehlheim   1933  1:47:27.80  40:48.89  0:25.67 30km_Herren 71   4 30km_Overall   357
 325  558 DEN BLANKEN Wim A.  S L T - Utrecht  NED  Baarn   1953  1:47:32.06  40:53.15  0:04.26 30km_Herren 51   35 30km_Overall   358
 326  562 TURCEK Miroslav  PJR Frenstat p/R  CZE     1954  1:47:48.65  41:09.74  0:16.59 30km_Herren 51   36 30km_Overall   359
 327  58 STEINER Markus    GER  München   1974  1:47:52.26  41:13.35  0:03.61 30km_Herren 31   43 30km_Overall   360
 328  260 ERDENKÄUFER Toni  ohne  GER  Heroldsberg   1959  1:48:00.41  41:21.50  0:08.15 30km_Herren 46   41 30km_Overall   361
 329  293 MARAS Ladislav  TJ SIDL.III.Presov  SVK  Presov   1963  1:48:07.13  41:28.22  0:06.72 30km_Herren 41   57 30km_Overall   363
 330  553 FISCHER Eugen  VfL Pfullingen  GER  Pfullingen   1948  1:48:08.82  41:29.91  0:01.69 30km_Herren 56   23 30km_Overall   364
 331  13 PROTZE Steffen    GER  Oberau   1977  1:48:36.88  41:57.97  0:28.06 30km_Herren 21   47 30km_Overall   365
 332  589 PÖLLMANN Herbert  SC Monte Kaolino Hirschau  GER     1936  1:48:42.37  42:03.46  0:05.49 30km_Herren 66   8 30km_Overall   366
 333  334 RICHTER Andreas  Apolda LV  GER  Apolda   1958  1:48:44.02  42:05.11  0:01.65 30km_Herren 46   42 30km_Overall   367
 334  597 FUCHS Hans Joachim  SC Willingen  GER  Willingen   1949  1:48:48.01  42:09.10  0:03.99 30km_Herren 56   24 30km_Overall   368
 335  557 FORBERGER Thomas  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1954  1:48:56.77  42:17.86  0:08.76 30km_Herren 51   37 30km_Overall   370
 336  75 THOMAS Alexander  TV Valtenberg e. V.,  GER     1984  1:49:03.18  42:24.27  0:06.41 30km_Herren 21   48 30km_Overall   371
 337  639 REBSTOCK Hans Dieter  SC Altstädten/Allgäu  GER  Altstädten   1939  1:49:05.51  42:26.60  0:02.33 30km_Herren 66   9 30km_Overall   372
 338  566 KOZ£OWICZ Edward  T.S.WA£BRZYCH  POL  Wa£Brzych   1951  1:49:41.95  43:03.04  0:36.44 30km_Herren 51   38 30km_Overall   374
 339  611 JAHN Wolfgang    GER  Berlin   1952  1:50:20.63  43:41.72  0:38.68 30km_Herren 51   39 30km_Overall   375
 340  271 SCHERER Harald  SC Flieden  GER  Flieden   1956  1:50:28.31  43:49.40  0:07.68 30km_Herren 46   43 30km_Overall   376
 341  506 KALLERT Gerhard    GER  Fichtelberg   1941  1:50:39.23  44:00.32  0:10.92 30km_Herren 61   12 30km_Overall   378
 342  261 DR. LANGE Andreas  TSV L EUNA  GER  Bad Dürrenberg   1956  1:50:42.96  44:04.05  0:03.73 30km_Herren 46   44 30km_Overall   379
 343  77 HENNING Michael  sc lanzenhain  GER  Grebenhain   1985  1:50:48.11  44:09.20  0:05.15 30km_Herren 21   49 30km_Overall   380
 344  333 NEUBAUER Klaus  SC Rennsteig  GER  Steinbach A/W   1957  1:50:51.49  44:12.58  0:03.38 30km_Herren 46   45 30km_Overall   381
 345  572 BRÄUNIG Dr.Peter  TSV Niederlamitz  GER  Kirchenlamitz   1937  1:50:54.57  44:15.66  0:03.08 30km_Herren 66   10 30km_Overall   382
 346  32 MUTH Heiko  SLC Wollmar  GER  Münchhausen   1975  1:51:21.23  44:42.32  0:26.66 30km_Herren 31   44 30km_Overall   385
 347  511 SCHÖN Albert  ATSV Kallmünz  GER  Lupburg   1947  1:51:33.95  44:55.04  0:12.72 30km_Herren 56   25 30km_Overall   386
 348  300 GÜTLEIN Norbert  Ski-Club Erlangen  GER  Warthausen   1957  1:51:52.96  45:14.05  0:19.01 30km_Herren 46   46 30km_Overall   387
 349  27 REISER Matthias  Stockdorf  GER  Stockdorf   1977  1:52:12.36  45:33.45  0:19.40 30km_Herren 21   50 30km_Overall   388
 350  541 THUMM Helmut  VFL Pfullingen  GER     1952  1:52:16.43  45:37.52  0:04.07 30km_Herren 51   40 30km_Overall   389
 351  373 KATHOLING Hans-Joachim    GER  München   1956  1:52:20.68  45:41.77  0:04.25 30km_Herren 46   47 30km_Overall   390
 352  348 BÖHM Frank  Coburger Turnerschaft  GER  Coburg   1964  1:52:50.44  46:11.53  0:29.76 30km_Herren 41   58 30km_Overall   391
 353  329 APS Rudi  W.T.C. Vercadi  BEL  Haasdonk   1966  1:52:52.55  46:13.64  0:02.11 30km_Herren 36   45 30km_Overall   392
 354  259 HENSEL Jochen  Berlin  GER  Berlin   1961  1:52:53.62  46:14.71  0:01.07 30km_Herren 41   59 30km_Overall   393
 355  548 TEGTMEIER Dr. Werner  Hildesheimer Ski-Klub v.1960 e. V.  GER     1949  1:53:01.37  46:22.46  0:07.75 30km_Herren 56   26 30km_Overall   394
 356  123 BRAUN Mathias  Coburger Turnerschaft  GER  Starnberg   1971  1:53:04.52  46:25.61  0:03.15 30km_Herren 31   45 30km_Overall   395
 357  115 KRAHL Ronny  Skiclub Kottmar  GER  Walddorf   1979  1:53:09.96  46:31.05  0:05.44 30km_Herren 21   51 30km_Overall   397
 358  586 VALKO Eduard  Vitalis  SVK  Topolcany   1952  1:53:18.37  46:39.46  0:08.41 30km_Herren 51   41 30km_Overall   398
 359  108 KROISS Michael    GER  Ebersberg   1975  1:53:41.71  47:02.80  0:23.34 30km_Herren 31   46 30km_Overall   399
 360  338 HINCA Boris    SVK  Nitra   1967  1:53:52.66  47:13.75  0:10.95 30km_Herren 36   46 30km_Overall   401
 361  355 SIIDRA Georg  DLC Aachen  GER  Aachen   1967  1:53:52.82  47:13.91  0:00.16 30km_Herren 36   47 30km_Overall   402
 362  537 DITTRICH Werner  SC Tirschenreuth  GER     1947  1:54:20.18  47:41.27  0:27.36 30km_Herren 56   27 30km_Overall   405
 363  583 ROSENBERGER Hans  Wurtingen  GER  St. Johann   1948  1:54:33.73  47:54.82  0:13.55 30km_Herren 56   28 30km_Overall   406
 364  337 FICKOWSKI Wojtek    POL  Wegierska Gorka   1956  1:54:51.74  48:12.83  0:18.01 30km_Herren 46   48 30km_Overall   408
 365  582 TOMECKO Jozef  SVK  SVK  Presov   1953  1:54:54.74  48:15.83  0:03.00 30km_Herren 51   42 30km_Overall   409
 366  262 OSWALD Christian  SC Münchberg  GER  Bamberg   1965  1:55:16.78  48:37.87  0:22.04 30km_Herren 41   60 30km_Overall   410
 367  618 IHNE Horst Tom  MGS München  GER  München   1941  1:55:17.40  48:38.49  0:00.62 30km_Herren 61   13 30km_Overall   411
 368  70 SCHÜTZ Stefan  Hohburger SV  GER  Leipzig   1987  1:55:48.69  49:09.78  0:31.29 30km_Junioren M   19 30km_Overall   413
 369  272 RAITHEL Thilo    GER   1958  1:56:18.03  49:39.12  0:29.34 30km_Herren 46   49 30km_Overall   414
 370  340 SCHMID Thomas  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1961  1:56:26.34  49:47.43  0:08.31 30km_Herren 41   61 30km_Overall   415
 371  591 KÜHNEL Horst  WSV Wieda  GER  Bad Sachsa   1942  1:56:38.28  49:59.37  0:11.94 30km_Herren 61   14 30km_Overall   416
 372  203 HÄNEL Jörg  SG Holzhau  GER     1968  1:56:40.57  50:01.66  0:02.29 30km_Herren 36   48 30km_Overall   417
 373  503 DRAZAN MGR. Josef    CZE  Jihlava   1938  1:56:41.84  50:02.93  0:01.27 30km_Herren 66   11 30km_Overall   418
 374  201 ILLIG Mike  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER   1966  1:57:12.52  50:33.61  0:30.68 30km_Herren 36   49 30km_Overall   419
 375  213 HEIL Hans-Michael  SC Flieden  GER  Flieden   1960  1:57:15.65  50:36.74  0:03.13 30km_Herren 46   50 30km_Overall   420
 376  561 OBSIL Premysl  PJR Frenstat p/R  CZE     1953  1:57:46.27  51:07.36  0:30.62 30km_Herren 51   43 30km_Overall   422
 377  47 BIRKE Jan  SSV Sayda  GER     1986  1:58:45.88  52:06.97  0:59.61 30km_Junioren M   20 30km_Overall   425
 378  638 ORNOT Alfred  RC Herpersdorf  GER  München   1943  1:59:26.77  52:47.86  0:40.89 30km_Herren 61   15 30km_Overall   426
 379  215 KLUG Reinhold  SC - Döngesmühle  GER  Flieden   1958  1:59:48.23  53:09.32  0:21.46 30km_Herren 46   51 30km_Overall   427
 380  584 SCHMIDBAUER Wilhelm  TB Roding  GER  Roding   1938  1:59:53.73  53:14.82  0:05.50 30km_Herren 66   12 30km_Overall   428
 381  265 HAGEMANN Heribert  KMC-Salmünster  GER  Bad Soden-Salmünster   1959  2:00:44.65  54:05.74  0:50.92 30km_Herren 46   52 30km_Overall   431
 382  596 SZCZOTKA Roman  LKS Gorki Wielkie  POL  Gorki Wielkie   1935  2:00:50.32  54:11.41  0:05.67 30km_Herren 71   5 30km_Overall   432
 383  267 MOLKE Carsten  Skiclub Saxonia Dresden  GER  Dresden   1969  2:01:12.56  54:33.65  0:22.24 30km_Herren 36   50 30km_Overall   433
 384  598 WOLF Berthold  TS Lichtenfels  GER  Küps   1942  2:01:20.63  54:41.72  0:08.07 30km_Herren 61   16 30km_Overall   434
 385  319 BUMANN Damian  Allalin  SUI  Saas-Fee   1960  2:01:31.56  54:52.65  0:10.93 30km_Herren 46   53 30km_Overall   435
 386  321 KRYGIER Witold  Bieg Piastow  POL  Poznan   1960  2:01:43.17  55:04.26  0:11.61 30km_Herren 46   54 30km_Overall   436
 387  610 DE VEER Jan  Bedaf  NED  Heesch   1941  2:02:08.33  55:29.42  0:25.16 30km_Herren 61   17 30km_Overall   437
 388  522 VORBACH Manfred  SV Baiersbronn  GER  Baiersbronn   1947  2:02:14.73  55:35.82  0:06.40 30km_Herren 56   29 30km_Overall   438
 389  524 MEGY Walter  TS-Lichtenfels  GER  Lichtenfels   1946  2:02:18.87  55:39.96  0:04.14 30km_Herren 56   30 30km_Overall   439
 390  632 PERINGER Herbert  SC Zwiesel  GER  Zwiesel   1939  2:02:28.93  55:50.02  0:10.06 30km_Herren 66   13 30km_Overall   441
 391  539 KURR Gerhard  VFL Pfullingen  GER     1952  2:03:00.63  56:21.72  0:31.70 30km_Herren 51   44 30km_Overall   442
 392  502 DRAZAN ING Petr    CZE  Praha   1955  2:03:06.51  56:27.60  0:05.88 30km_Herren 51   45 30km_Overall   443
 393  100 VOIGT Oliver  Skihasen  GER  Dresden   1975  2:04:44.70  58:05.79  1:38.19 30km_Herren 31   47 30km_Overall   445
 394  585 SCHNÖLL Josef  ssc werfen  AUT  Tenneck   1946  2:05:30.99  58:52.08  0:46.29 30km_Herren 56   31 30km_Overall   446
 395  269 HEINITZ Steffen  TSV Dresden  GER  Dresden   1956  2:05:55.75  59:16.84  0:24.76 30km_Herren 46   55 30km_Overall   448
 396  600 BECHYNSKY Josef  CK Budvar Tabor  CZE  Veseli Nad Luznici   1954  2:06:51.39  1:00:12.48  0:55.64 30km_Herren 51   46 30km_Overall   449
 397  224 KAHMANN Thomas    GER  Erfurt   1963  2:07:15.39  1:00:36.48  0:24.00 30km_Herren 41   62 30km_Overall   450
 398  322 MATERNE Klaus    GER  Eisenhüttenstadt   1967  2:07:36.03  1:00:57.12  0:20.64 30km_Herren 36   51 30km_Overall   451
 399  540 PECH Dr. Hans  VFL Pfullingen  GER     1947  2:08:00.99  1:01:22.08  0:24.96 30km_Herren 56   32 30km_Overall   452
 400  571 KRETSCHMER Volkmar  SC Wilzenberg-Grafschaft  GER  Reiste   1943  2:08:01.97  1:01:23.06  0:00.98 30km_Herren 61   18 30km_Overall   453
 401  601 SCHWARZ Wolfgang  ESV-München Grosshadern  GER  München   1942  2:08:02.81  1:01:23.90  0:00.84 30km_Herren 61   19 30km_Overall   454
 402  605 MARX Reiner  DJK SG.St.Ingbert  GER  St. Ingbert   1934  2:08:47.87  1:02:08.96  0:45.06 30km_Herren 71   6 30km_Overall   455
 403  602 HAUBOLD Hartmut    GER  Berlin   1951  2:09:17.88  1:02:38.97  0:30.01 30km_Herren 51   47 30km_Overall   457
 404  375 SCHMÖLZ Reiner  SV Probstried  GER  Probstried   1958  2:12:00.28  1:05:21.37  2:42.40 30km_Herren 46   56 30km_Overall   459
 405  565 ZDENEK Kubicek  Mnichovo Hradiste  CZE  Mnichovo Hradištì   1948  2:12:49.65  1:06:10.74  0:49.37 30km_Herren 56   33 30km_Overall   461
 406  535 SEITZ Bernd  KC Regensburg  GER  Regensburg   1939  2:12:57.94  1:06:19.03  0:08.29 30km_Herren 66   14 30km_Overall   462
 407  616 POHL Borivoj  Ski Club JIZ.50  CZE  Liberec 7   1950  2:13:42.76  1:07:03.85  0:44.82 30km_Herren 56   34 30km_Overall   464
 408  595 GRZESZCZAK Boguslaw  S.N.Klasyk Warszawa  POL  Warszawa   1951  2:14:29.39  1:07:50.48  0:46.63 30km_Herren 51   48 30km_Overall   466
 409  551 SCHAUSTEN Hans Peter  DJK Bendorf  GER  Cochem   1934  2:14:48.05  1:08:09.14  0:18.66 30km_Herren 71   7 30km_Overall   467
 410  590 SIMANKOV Stanislav  GV KL VitaBeg  BLR     1949  2:15:24.61  1:08:45.70  0:36.56 30km_Herren 56   35 30km_Overall   468
 411  613 SCHRÖDER Robert  SC Leimen  GER  Rauenberg   1944  2:25:08.79  1:18:29.88  9:44.18 30km_Herren 61   20 30km_Overall   470
 412  581 V/D HURK Harry  Langlaufverein Bedaf  NED  Zijtaart   1937  2:26:02.53  1:19:23.62  0:53.74 30km_Herren 66   15 30km_Overall   471
 413  226 ANGERER Norbert    AUT  Linz   1960  2:26:09.97  1:19:31.06  0:07.44 30km_Herren 46   57 30km_Overall   472
 414  292 LAMBREGTS Cees  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1966  2:28:50.94  1:22:12.03  2:40.97 30km_Herren 36   52 30km_Overall   474
 415  234 LANGENSTEIN Dr. Bernd    GER  Nürnberg   1961  2:29:44.59  1:23:05.68  0:53.65 30km_Herren 41   63 30km_Overall   475
 416  549 DAHN Peter  Hildesheimer Ski-Klub v.1960 e. V.  GER     1946  2:31:07.15  1:24:28.24  1:22.56 30km_Herren 56   36 30km_Overall   476
 417  622 MATUSKA Helmut  1. FC Nürnberg  GER  Kirchenbach   1939  2:34:08.38  1:27:29.47  3:01.23 30km_Herren 66   16 30km_Overall   478
 418  510 KASPRZAK Stefan  T.S.WA£BRZYCH  POL  Wa£Brzych   1930  2:50:13.88  1:43:34.97  16:05.50 30km_Herren 76   1 30km_Overall   480
 DNF  59 VOLZ Albrecht  Salomon Racing Team  GER  Köln   1983   DNF     30km_Herren 21    30km_Overall   
 DNF  312 SCHRÖTTER Rudi  WSV Skadi Bodenmais  GER     1967   DNF     30km_Herren 36    30km_Overall   
 DNF  512 ROßGOTTERER Rudolf    GER  Ruhstorf A D Rott   1951   DNF     30km_Herren 51    30km_Overall   
 DSQ  264 RAUSCHER Pavel  PJR Frenstat p/R  CZE     1960   DSQ     30km_Herren 46    30km_Overall   

Int. Skadi Loppet 2006
Int. Sparkassen Jet 2006
Klasse: 30km_Overall W
Rang Stnr Name Verein NAT Ort JG Laufzeit Diff-Best Diff-Rang Altersklasse Rg Overall Rg
 1  434 JETMAROVA Jana  Ski klub Jablonec  CZE  Jablonec Nad Nisou   1978  1:22:48.32  0:00.00  0:00.00 30km_Damen 21   1 30km_Overall   92
 2  430 KLAUS Isabel  AMSV Geyer  GER  Geyer   1978  1:25:24.71  2:36.39  2:36.39 30km_Damen 21   2 30km_Overall   120
 3  413 WÖTZEL Nicole  Elterleiner SV  GER     1987  1:25:45.04  2:56.72  0:20.33 30km_Junioren W   1 30km_Overall   123
 4  423 HECKER Sandra  SC Oftersheim  GER  Rösrath   1971  1:29:34.86  6:46.54  3:49.82 30km_Damen 31   1 30km_Overall   164
 5  400 HARTMANN Elfi  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1965  1:30:50.21  8:01.89  1:15.35 30km_Damen 41   1 30km_Overall   180
 6  415 VÖLK Angelika  SC Moosham  GER  Fürstenfeldbruck   1959  1:30:51.03  8:02.71  0:00.82 30km_Damen 46   1 30km_Overall   181
 7  418 LINNE Franziska  SG Klotzsche  GER  Darmstadt   1974  1:31:04.61  8:16.29  0:13.58 30km_Damen 31   2 30km_Overall   183
 8  453 ALIKINA Anna  Belarus  BLR     1987  1:31:17.36  8:29.04  0:12.75 30km_Junioren W   2 30km_Overall   184
 9  454 CAJTCHAMLOVA Martina  Fenix Ski- Team  CZE     1984  1:31:24.86  8:36.54  0:07.50 30km_Damen 21   3 30km_Overall   186
 10  435 WEIDLICH Antje  VSC Klingenthal  GER  Klingenthal   1959  1:31:43.03  8:54.71  0:18.17 30km_Damen 46   2 30km_Overall   193
 11  441 LÖSCHKE Sabine  TSV Leuna  GER  Bad Dürrenberg   1973  1:32:44.33  9:56.01  1:01.30 30km_Damen 31   3 30km_Overall   204
 12  407 KILIAN Christina  TuS Mitterteich  GER     1970  1:33:16.97  10:28.65  0:32.64 30km_Damen 36   1 30km_Overall   208
 13  411 KÜHNLEIN Angela  TSV Höchstadt  GER  Höchstadt/A   1985  1:33:31.25  10:42.93  0:14.28 30km_Damen 21   4 30km_Overall   214
 14  464 LOSKODOVA Gabriela  Axiom Orbitt  CZE  Praha 4   1975  1:34:09.32  11:21.00  0:38.07 30km_Damen 31   4 30km_Overall   223
 15  437 MEYER Dr. Monika  SV TU Ilmenau  GER     1956  1:34:42.57  11:54.25  0:33.25 30km_Damen 46   3 30km_Overall   232
 16  403 KOMSALOV Steffa  WSV Oberhof  GER  Wölfis   1983  1:34:50.27  12:01.95  0:07.70 30km_Damen 21   5 30km_Overall   233
 17  406 RÄDLER Jenny  SC Oberstaufen  GER  Stiefenhofen   1985  1:34:52.52  12:04.20  0:02.25 30km_Damen 21   6 30km_Overall   234
 18  425 FRITZSCHE Maja  SSV Sayda  GER     1987  1:35:50.84  13:02.52  0:58.32 30km_Junioren W   3 30km_Overall   242
 19  420 KÖHLER Ines  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1985  1:35:57.11  13:08.79  0:06.27 30km_Damen 21   7 30km_Overall   244
 20  451 RECKNAGEL Susanna  SV 04 Oberschönau  GER  Erfurt   1983  1:37:43.34  14:55.02  1:46.23 30km_Damen 21   8 30km_Overall   266
 21  444 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Brawwa  CZE  Horni Brawna 350   1961  1:37:48.88  15:00.56  0:05.54 30km_Damen 41   2 30km_Overall   267
 22  408 KRÖBER Andrea  OL-Team Wehrsdorf  GER  Wehrsdorf   1965  1:37:48.93  15:00.61  0:00.05 30km_Damen 41   3 30km_Overall   268
 23  402 UHLIG Ines  Skiklub Dresden  GER  Dresden   1970  1:38:33.61  15:45.29  0:44.68 30km_Damen 36   2 30km_Overall   272
 24  459 EGER Susi  SC Großberg  GER  Regensburg   1971  1:38:40.87  15:52.55  0:07.26 30km_Damen 31   5 30km_Overall   276
 25  424 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER     1955  1:40:00.77  17:12.45  1:19.90 30km_Damen 51   1 30km_Overall   290
 26  460 GMEINWIESER Sandra  SC Bodenmais  GER  Drachselsried   1977  1:40:13.19  17:24.87  0:12.42 30km_Damen 21   9 30km_Overall   293
 27  462 DOTZAUER Anja  SV Lokomotive Eilenburg  GER     1985  1:41:51.13  19:02.81  1:37.94 30km_Damen 21   10 30km_Overall   312
 28  436 FLADE Melanie  Salomon Team  GER   1980  1:42:19.85  19:31.53  0:28.72 30km_Damen 21   11 30km_Overall   314
 29  401 HENNIG Karen  SV Neudorf  GER  Königswalde   1970  1:42:26.45  19:38.13  0:06.60 30km_Damen 36   3 30km_Overall   316
 30  417 RUTTLOFF Janka  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER     1986  1:43:57.97  21:09.65  1:31.52 30km_Junioren W   4 30km_Overall   330
 31  416 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge-Gelobtland  GER     1964  1:44:00.30  21:11.98  0:02.33 30km_Damen 41   4 30km_Overall   331
 32  426 REICHELT Sophia  SSV Sayda e.V.  GER     1986  1:44:42.59  21:54.27  0:42.29 30km_Junioren W   5 30km_Overall   338
 33  461 STRAUB Birgit  TSV Lindberg  GER  Lindberg   1975  1:47:10.78  24:22.46  2:28.19 30km_Damen 31   6 30km_Overall   356
 34  465 HOFMANN Cora  DVV Coburg  GER  Steinach   1963  1:48:03.68  25:15.36  0:52.90 30km_Damen 41   5 30km_Overall   362
 35  447 DR. KLINGER Gunda  SV 07 Annaberg  GER  Annaberg-Buchholz   1962  1:48:49.86  26:01.54  0:46.18 30km_Damen 41   6 30km_Overall   369
 36  428 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V.  GER  Kurort Oybin   1965  1:49:06.98  26:18.66  0:17.12 30km_Damen 41   7 30km_Overall   373
 37  446 SAUERWEIN Elisabeth  DAV Neuburg/Donau  GER  Neuburg/Donau   1958  1:50:29.02  27:40.70  1:22.04 30km_Damen 46   4 30km_Overall   377
 38  422 KRAUT Silka  SV Linda  GER  Linda   1970  1:51:01.63  28:13.31  0:32.61 30km_Damen 36   4 30km_Overall   383
 39  467 EBERLE Monika  Ski & Bike Deggendorf  GER  Hofkirchen   1964  1:51:04.20  28:15.88  0:02.57 30km_Damen 41   8 30km_Overall   384
 40  414 HAHN Sonja  MaTriDu Gefrees  GER  Gefrees   1966  1:53:07.75  30:19.43  2:03.55 30km_Damen 36   5 30km_Overall   396
 41  431 CERNOCHOVA Jaroslava  PJR Frenstat p/R  CZE     1947  1:53:48.68  31:00.36  0:40.93 30km_Damen 56   1 30km_Overall   400
 42  443 KUS Ute  Cottbuser PL  GER  Cottbus   1959  1:53:59.24  31:10.92  0:10.56 30km_Damen 46   5 30km_Overall   403
 43  421 GRESENS Heike  SSV Geyer  GER     1971  1:54:04.63  31:16.31  0:05.39 30km_Damen 31   7 30km_Overall   404
 44  412 KUPFER - FIRMA SWIX Ulrike  ESV Uttendorf  GER  Puchheim   1965  1:54:36.76  31:48.44  0:32.13 30km_Damen 41   9 30km_Overall   407
 45  466 GANZERT Ute  LC Chiemgau-Steigenberger  GER  Samerberg   1961  1:55:35.37  32:47.05  0:58.61 30km_Damen 41   10 30km_Overall   412
 46  409 FREY Edith  USC Atomic St.Leonhard  AUT  Getzersdorf   1953  1:57:43.26  34:54.94  2:07.89 30km_Damen 51   2 30km_Overall   421
 47  456 WEGENER Kerstin  Skiclub Magdeburg  GER  Magdeburg   1960  1:58:05.31  35:16.99  0:22.05 30km_Damen 46   6 30km_Overall   423
 48  449 TREML Heidi  WSV Skadi Bodenmais  GER     1977  1:58:44.50  35:56.18  0:39.19 30km_Damen 21   12 30km_Overall   424
 49  463 SHARIPOVA Raissa    GER  München   1974  2:00:04.19  37:15.87  1:19.69 30km_Damen 31   8 30km_Overall   429
 50  458 WAGNER Christiane  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1964  2:00:07.74  37:19.42  0:03.55 30km_Damen 41   11 30km_Overall   430
 51  442 FRANZ Birgit  Hohburger SV  GER  Leipzig   1962  2:02:20.02  39:31.70  2:12.28 30km_Damen 41   12 30km_Overall   440
 52  419 ZEILINGER-HARBICH Patrizia  Sport harbich  AUT  Wartberg Im Mürztal   1963  2:04:13.71  41:25.39  1:53.69 30km_Damen 41   13 30km_Overall   444
 53  455 SCHNEIDER Katrin  Post SV Nürnberg  GER  Lauf/Pegnitz   1970  2:05:33.67  42:45.35  1:19.96 30km_Damen 36   6 30km_Overall   447
 54  404 SCHMALHOLZ Karin  TSV Mindelheim  GER  Apfeltrach   1953  2:09:12.94  46:24.62  3:39.27 30km_Damen 51   3 30km_Overall   456
 55  445 LAMBREGTS Dorette  Langlaufverein Bedaf  NED  Veghel   1966  2:10:51.53  48:03.21  1:38.59 30km_Damen 36   7 30km_Overall   458
 56  429 FORBERGER Ursula  SSV 91 Brand-Erbisdorf  GER  Brand-Erbisdorf   1953  2:12:31.17  49:42.85  1:39.64 30km_Damen 51   4 30km_Overall   460
 57  432 STEINER Bronwen    GER  München   1976  2:13:22.52  50:34.20  0:51.35 30km_Damen 21   13 30km_Overall   463
 58  457 SCHMID Anke  TSV Rauenstein  GER  Rauenstein   1967  2:13:52.07  51:03.75  0:29.55 30km_Damen 36   8 30km_Overall   465
 59  440 MÖBIUS Annett  Hohburger SV 1990  GER  Wurzen   1963  2:16:33.75  53:45.43  2:41.68 30km_Damen 41   14 30km_Overall   469
 60  405 ROßGOTTERER Anita    GER  Ruhstorf A D Rott   1978  2:27:51.42  1:05:03.10  11:17.67 30km_Damen 21   14 30km_Overall   473
 61  439 FINDER Grit  Hohburger SV  GER  Leipzig   1964  2:33:08.03  1:10:19.71  5:16.61 30km_Damen 41   15 30km_Overall   477
 62  433 PALFI Edelgard  Dresden  GER  Dresden   1952  2:44:59.11  1:22:10.79  11:51.08 30km_Damen 51   5 30km_Overall   479
 63  438 BITTNER Gisela  CSCM e.v.  GER  Berlin   1957  2:53:18.34  1:30:30.02  8:19.23 30km_Damen 46   7 30km_Overall   481