Int. SUBARU Skadi Loppet 2005
Bodenmais (GER), 20.3.2005
Klasse: 21km_Overall M
Rang StNr Name Verein NAT JG  ZWZ 1  Rg  ZWZ 1 - Ziel  Rg  Ziel  Rg Diff-Best Diff-Vor AK AkRg
 1  595 MIRONTSCHINOW Roman  Ski-Club Lauf  RUS   1971 35:36.34 (1) 21:26.47 (1) 57:02.81 (1)  0:00.00  0:00.00 21km_Herren 31   1
 2  626 SCHOCHER Christian  Rossignol  SUI   1977 35:49.71 (2) 21:56.67 (2) 57:46.38 (2)  0:43.57  0:43.57 21km_Herren 21   1
 3  647 RUPPANER Thomas  SC Obersdorf  GER   1984 37:46.06 (3) 22:26.64 (3) 1:00:12.70 (3)  3:09.89  2:26.32 21km_Herren 21   2
 4  591 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER   1964 37:46.93 (4) 22:27.72 (4) 1:00:14.65 (4)  3:11.84  0:01.95 21km_Herren 41   1
 5  507 TRÖSCHEL Tim  Team Sport Albert/VSC Klingenthal  GER   1986 38:14.40 (5) 22:31.47 (5) 1:00:45.87 (5)  3:43.06  0:31.22 21km_Junioren M   1
 6  612 LANGER Bernhard  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1967 38:46.40 (7) 22:38.19 (6) 1:01:24.59 (6)  4:21.78  0:38.72 21km_Herren 36   1
 7  634 NATTER Lothar  SV Mellau  AUT   1967 38:51.47 (8) 22:39.16 (7) 1:01:30.63 (7)  4:27.82  0:06.04 21km_Herren 36   2
 8  620 PROVOD Ladislav  USK CS Plzen  CZE   1968 38:45.66 (6) 22:54.62 (9) 1:01:40.28 (8)  4:37.47  0:09.65 21km_Herren 36   3
 9  630 GROTZ Jürgen  Neuner-Madshus-Team  GER   1977 39:06.83 (9) 23:01.87 (12) 1:02:08.70 (9)  5:05.89  0:28.42 21km_Herren 21   3
 10  618 KOVARIK Karel  Tatran Zelezna r  CZE   1986 39:21.08 (10) 23:00.22 (10) 1:02:21.30 (10)  5:18.49  0:12.60 21km_Junioren M   2
 11  562 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER   1968 39:24.80 (11) 23:10.61 (13) 1:02:35.41 (11)  5:32.60  0:14.11 21km_Herren 36   4
 12  543 NESVADDA Petr  CSK Vysoke N/S  CZE   1986 39:30.71 (13) 23:27.72 (16) 1:02:58.43 (12)  5:55.62  0:23.02 21km_Junioren M   3
 13  569 MELLERT Michael  Fischer Racing Team  GER   1972 40:03.64 (15) 23:00.64 (11) 1:03:04.28 (13)  6:01.47  0:05.85 21km_Herren 31   2
 14  563 BRINCIL Josef  Sokol Stity  CZE   1982 40:23.19 (22) 22:46.96 (8) 1:03:10.15 (14)  6:07.34  0:05.87 21km_Herren 21   4
 15  551 KASPAR Alois  SV Finsterau  GER   1976 39:25.81 (12) 23:46.68 (20) 1:03:12.49 (15)  6:09.68  0:02.34 21km_Herren 21   5
 16  631 FISCHER Simon  SV Oberreute  GER   1981 39:57.12 (14) 23:33.17 (17) 1:03:30.29 (16)  6:27.48  0:17.80 21km_Herren 21   6
 17  633 FURRER Martain    SUI   1962 40:23.05 (21) 23:13.85 (14) 1:03:36.90 (17)  6:34.09  0:06.61 21km_Herren 41   2
 18  557 SCHIFFMANN Thomas  TuS 1892 Mitterteich  GER   1968 40:13.83 (17) 23:27.24 (15) 1:03:41.07 (18)  6:38.26  0:04.17 21km_Herren 36   5
 19  882 MILZ Karl  Swix-Team 2005  GER   1953 40:11.70 (16) 23:47.11 (21) 1:03:58.81 (19)  6:56.00  0:17.74 21km_Herren 51   1
 20  893 FREYER Gerald  Blau/Weiss Neuhausen  GER   1958 40:20.35 (20) 23:38.69 (18) 1:03:59.04 (20)  6:56.23  0:00.23 21km_Herren 46   1
 21  536 KEPLINGER Bernhard  Sportunion Bad Leonfelden  AUT   1985 40:17.56 (19) 23:42.76 (19) 1:04:00.32 (21)  6:57.51  0:01.28 21km_Junioren M   4
 22  589 HAVEL Tomas  VSK Elektro Praha  CZE   1975 40:15.34 (18) 24:15.79 (32) 1:04:31.13 (22)  7:28.32  0:30.81 21km_Herren 21   7
 23  671 HOREJST Michal  Czech Ski Team  CZE   1982 40:54.52 (27) 23:48.57 (22) 1:04:43.09 (23)  7:40.28  0:11.96 21km_Herren 21   8
 24  588 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER   1968 40:47.23 (25) 23:56.44 (25) 1:04:43.67 (24)  7:40.86  0:00.58 21km_Herren 36   6
 25  520 HOFMANN Johannes  SC Gefrees  GER   1987 40:46.29 (24) 24:03.44 (27) 1:04:49.73 (25)  7:46.92  0:06.06 21km_Jugend 17 M   1
 26  643 GENSER Florian  WSV Oberwarmensteinach  GER   1989 40:43.43 (23) 24:06.74 (29) 1:04:50.17 (26)  7:47.36  0:00.44 21km_Jugend 16 M   1
 27  532 BAYER Matthias  TUS Mitterteich  GER   1975 40:49.82 (26) 24:04.27 (28) 1:04:54.09 (27)  7:51.28  0:03.92 21km_Herren 21   9
 28  615 RÖSLER Felix  SSV Blau-Weiß Neuhausen e.V.  GER   1989 41:17.01 (29) 24:10.96 (30) 1:05:27.97 (28)  8:25.16  0:33.88 21km_Jugend 16 M   2
 29  533 FORBERGER Jürgen  SV 1953 Grosswaltersdorf  GER   1961 41:15.86 (28) 24:22.89 (33) 1:05:38.75 (29)  8:35.94  0:10.78 21km_Herren 41   3
 30  898 HONES Josef  Union Liebenau  GER   1954 41:47.10 (34) 23:53.52 (24) 1:05:40.62 (30)  8:37.81  0:01.87 21km_Herren 51   2
 31  580 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER   1960 41:20.01 (30) 24:33.40 (34) 1:05:53.41 (31)  8:50.60  0:12.79 21km_Herren 41   4
 32  585 RYSKA Vit  LK Verovice  CZE   1975 41:44.61 (32) 24:39.63 (36) 1:06:24.24 (32)  9:21.43  0:30.83 21km_Herren 21   10
 33  534 KAINBERGER Josef  Sportunion Bad Leonfelden  AUT   1988 41:42.54 (31) 24:42.25 (37) 1:06:24.79 (33)  9:21.98  0:00.55 21km_Jugend 17 M   2
 34  624 GOEHLER Stefan  SG Holzhau  GER   1979 42:45.87 (45) 23:51.25 (23) 1:06:37.12 (34)  9:34.31  0:12.33 21km_Herren 21   11
 35  605 RITZ Martin    GER   1989 41:46.95 (33) 24:52.56 (40) 1:06:39.51 (35)  9:36.70  0:02.39 21km_Jugend 16 M   3
 36  609 OECHLER Dennis  TGV Schotten  GER   1989 41:48.08 (35) 24:52.60 (41) 1:06:40.68 (36)  9:37.87  0:01.17 21km_Jugend 16 M   4
 37  554 ULBRICH Jan  TGV Schotten  GER   1963 42:35.75 (42) 24:12.99 (31) 1:06:48.74 (37)  9:45.93  0:08.06 21km_Herren 41   5
 38  874 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER   1940 42:04.71 (37) 24:57.30 (43) 1:07:02.01 (38)  9:59.20  0:13.27 21km_Herren 61   1
 39  964 VESELY Jiri  Ski Klub Sumava  CZE   1957 42:22.59 (39) 24:46.16 (38) 1:07:08.75 (39)  10:05.94  0:06.74 21km_Herren 46   2
 40  910 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER   1956 42:00.14 (36) 25:14.91 (49) 1:07:15.05 (40)  10:12.24  0:06.30 21km_Herren 46   3
 41  619 PSHEIDT Michal  Tatran Zelezna r  CZE   1974 42:34.43 (41) 24:50.49 (39) 1:07:24.92 (41)  10:22.11  0:09.87 21km_Herren 31   3
 42  646 HAHN Bernd  SC Kottmar  GER   1988 42:33.64 (40) 24:53.58 (42) 1:07:27.22 (42)  10:24.41  0:02.30 21km_Jugend 17 M   3
 43  616 HENGST Dietrich  SSV Blau-Weiß Neuhausen e.V.  GER   1961 43:32.11 (52) 23:59.60 (26) 1:07:31.71 (43)  10:28.90  0:04.49 21km_Herren 41   6
 44  573 BECKER Vitali  SVS Nord Ski-Club Leimen  GER   1989 42:36.44 (43) 25:15.66 (50) 1:07:52.10 (44)  10:49.29  0:20.39 21km_Jugend 16 M   5
 45  566 HÄNISCH Christian  ESV Nassau  GER   1989 42:19.55 (38) 25:35.81 (58) 1:07:55.36 (45)  10:52.55  0:03.26 21km_Jugend 16 M   6
 46  613 BÖSL Günther  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1961 43:24.92 (49) 24:37.41 (35) 1:08:02.33 (46)  10:59.52  0:06.97 21km_Herren 41   7
 47  604 SCHUSTER Felix  Elterleiner SV  GER   1989 43:04.29 (47) 25:06.86 (45) 1:08:11.15 (47)  11:08.34  0:08.82 21km_Jugend 16 M   7
 48  610 RASTER Christian  TSV Regen  GER   1972 42:38.45 (44) 25:38.01 (59) 1:08:16.46 (48)  11:13.65  0:05.31 21km_Herren 31   4
 49  524 SCHÄFER David  TSV Mönchröden  GER   1963 43:00.60 (46) 25:33.60 (56) 1:08:34.20 (49)  11:31.39  0:17.74 21km_Herren 41   8
 50  922 GRADNER Josef  USC-Atomic-ST. Leonhard  AUT   1953 43:31.98 (51) 25:13.94 (48) 1:08:45.92 (50)  11:43.11  0:11.72 21km_Herren 51   3
 51  889 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER   1952 43:27.86 (50) 25:19.55 (52) 1:08:47.41 (51)  11:44.60  0:01.49 21km_Herren 51   4
 52  632 HALFAR Thomas  SV Arnbruck  GER   1969 43:50.90 (57) 25:08.52 (46) 1:08:59.42 (52)  11:56.61  0:12.01 21km_Herren 36   7
 53  599 SCHÄFER Steffen  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1966 43:54.07 (59) 25:10.93 (47) 1:09:05.00 (53)  12:02.19  0:05.58 21km_Herren 36   8
 54  908 HIERLMEIER Walter  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1941 43:48.67 (54) 25:28.78 (54) 1:09:17.45 (54)  12:14.64  0:12.45 21km_Herren 61   2
 55  868 MEIER Reinhard  SC Erlangen  GER   1954 43:14.86 (48) 26:05.74 (69) 1:09:20.60 (55)  12:17.79  0:03.15 21km_Herren 51   5
 56  558 ALRAUN Rüdiger  SC Aising Pang  GER   1966 44:12.74 (60) 25:15.77 (51) 1:09:28.51 (56)  12:25.70  0:07.91 21km_Herren 36   9
 57  622 SONNET Manuel  Belgien Bütgenbach  BEL   1974 43:41.51 (53) 25:47.26 (62) 1:09:28.77 (57)  12:25.96  0:00.26 21km_Herren 31   5
 58  621 SYKORA Ian  USK CS Plzen  CZE   1975 44:29.51 (63) 25:04.74 (44) 1:09:34.25 (58)  12:31.44  0:05.48 21km_Herren 21   12
 59  535 HANDLBAUER Jakob  Sportunion Bad Leonfelden  AUT   1988 43:51.36 (58) 25:49.85 (64) 1:09:41.21 (59)  12:38.40  0:06.96 21km_Jugend 17 M   4
 60  603 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER   1963 43:50.66 (56) 25:50.72 (65) 1:09:41.38 (60)  12:38.57  0:00.17 21km_Herren 41   9
 61  531 LEHMANN Christian  Skiclub Carlsfeld  GER   1988 44:24.08 (61) 25:49.06 (63) 1:10:13.14 (61)  13:10.33  0:31.76 21km_Jugend 17 M   5
 62  887 KURZ Albert  SG Schönau-Post  GER   1951 44:48.10 (67) 25:28.64 (53) 1:10:16.74 (62)  13:13.93  0:03.60 21km_Herren 51   6
 63  877 PAUL Reiner  TUS Voigtsdorf  GER   1953 44:48.70 (69) 25:35.32 (57) 1:10:24.02 (63)  13:21.21  0:07.28 21km_Herren 51   7
 64  584 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER   1966 44:43.98 (64) 25:45.44 (61) 1:10:29.42 (64)  13:26.61  0:05.40 21km_Herren 36   10
 65  962 GENSER Peter    GER   1955 44:45.35 (66) 25:52.34 (66) 1:10:37.69 (65)  13:34.88  0:08.27 21km_Herren 46   4
 66  576 NEUBER Falk  TUS Voigtsdorf  GER   1986 44:28.06 (62) 26:11.17 (74) 1:10:39.23 (66)  13:36.42  0:01.54 21km_Junioren M   5
 67  572 KURASCH Dimitrij  Skiklub Oker  GER   1988 45:09.81 (70) 25:38.54 (60) 1:10:48.35 (67)  13:45.54  0:09.12 21km_Jugend 17 M   6
 68  567 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER   1962 44:45.12 (65) 26:11.03 (72) 1:10:56.15 (68)  13:53.34  0:07.80 21km_Herren 41   10
 69  885 JUNG Peter  WSV Trusetal  GER   1949 45:31.06 (73) 25:32.58 (55) 1:11:03.64 (69)  14:00.83  0:07.49 21km_Herren 56   1
 70  529 KAINBERGER Rainer  Sportunion Bad Leonfelden  AUT   1989 43:50.13 (55) 27:13.66 (89) 1:11:03.79 (70)  14:00.98  0:00.15 21km_Jugend 16 M   8
 71  614 MEHLER Steffen  SKG Gersfeld  GER   1977 44:48.54 (68) 26:28.93 (77) 1:11:17.47 (71)  14:14.66  0:13.68 21km_Herren 21   13
 72  830 FUCHS Herbert  WSV Patersdorf  GER   1954 45:18.52 (71) 26:09.04 (71) 1:11:27.56 (72)  14:24.75  0:10.09 21km_Herren 51   8
 73  594 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1967 45:35.19 (75) 26:06.99 (70) 1:11:42.18 (73)  14:39.37  0:14.62 21km_Herren 36   11
 74  527 HOPPE Mario  TSV- Leuna  GER   1972 45:58.03 (79) 25:56.84 (67) 1:11:54.87 (74)  14:52.06  0:12.69 21km_Herren 31   6
 75  515 EGGERSBERGER Robert  SV Waakirchen  GER   1988 45:32.01 (74) 26:34.87 (78) 1:12:06.88 (75)  15:04.07  0:12.01 21km_Jugend 17 M   7
 76  568 PAUL Alexander  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1989 46:00.00 (80) 26:11.09 (73) 1:12:11.09 (76)  15:08.28  0:04.21 21km_Jugend 16 M   9
 77  574 REIN Dietmar  SVS Nord Ski-Club Leimen  GER   1989 45:49.89 (78) 26:24.86 (75) 1:12:14.75 (77)  15:11.94  0:03.66 21km_Jugend 16 M   10
 78  625 CASPER Sebastian  SG-Holzau  GER   1989 46:28.29 (87) 26:02.81 (68) 1:12:31.10 (78)  15:28.29  0:16.35 21km_Jugend 16 M   11
 79  586 CLAUßNITZER David  SG Holzhau  GER   1988 45:48.91 (77) 26:45.30 (79) 1:12:34.21 (79)  15:31.40  0:03.11 21km_Jugend 17 M   8
 80  967 KRALOVEC Jiri  WSV Schönsee  CZE   1951 45:30.03 (72) 27:26.29 (93) 1:12:56.32 (80)  15:53.51  0:22.11 21km_Herren 51   9
 81  905 HANGST Jürgen  TC Schramberg  GER   1948 46:29.08 (88) 26:27.80 (76) 1:12:56.88 (81)  15:54.07  0:00.56 21km_Herren 56   2
 82  824 HÄNISCH Stephan  ESV Nassau  GER   1959 46:09.88 (83) 27:04.47 (85) 1:13:14.35 (82)  16:11.54  0:17.47 21km_Herren 46   5
 83  602 SCHNEIDER Ronny  Bertsdorfer SV  GER   1970 46:01.41 (81) 27:14.48 (90) 1:13:15.89 (83)  16:13.08  0:01.54 21km_Herren 31   7
 84  939 DVORAK Frantisek  Cvikov  CZE   1947 46:32.75 (90) 26:52.12 (82) 1:13:24.87 (84)  16:22.06  0:08.98 21km_Herren 56   3
 85  606 KRAVACEK Ivo  Skimarathon ASK Blansko  CZE   1976 46:40.48 (91) 26:46.22 (80) 1:13:26.70 (85)  16:23.89  0:01.83 21km_Herren 21   14
 86  570 SCHRÖDER Konrad  SV Grosswaltersdorf 1953 e.V.  GER   1989 46:23.64 (85) 27:07.51 (87) 1:13:31.15 (86)  16:28.34  0:04.45 21km_Jugend 16 M   12
 87  575 NEUBER Steffen  TUS Voigtsdorf  GER   1966 46:32.63 (89) 26:59.75 (84) 1:13:32.38 (87)  16:29.57  0:01.23 21km_Herren 36   12
 88  966 FELLER Horst  SK Nesselwang  GER   1942 46:27.27 (86) 27:07.07 (86) 1:13:34.34 (88)  16:31.53  0:01.96 21km_Herren 61   3
 89  597 WOLF Andre  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1978 46:18.89 (84) 27:24.20 (92) 1:13:43.09 (89)  16:40.28  0:08.75 21km_Herren 21   15
 90  623 FRAAß Andreas  1883 Schwarza  GER   1970 46:09.28 (82) 27:35.39 (95) 1:13:44.67 (90)  16:41.86  0:01.58 21km_Herren 31   8
 91  555 HASEK Jan  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1991 45:48.62 (76) 27:58.75 (103) 1:13:47.37 (91)  16:44.56  0:02.70 21km_Jugend 16 M   13
 92  915 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER   1955 46:57.28 (94) 27:23.71 (91) 1:14:20.99 (92)  17:18.18  0:33.62 21km_Herren 46   6
 93  888 NAVRÁTIL Frantisék  Klub hovolozcu Olomove  CZE   1942 46:52.19 (93) 27:32.05 (94) 1:14:24.24 (93)  17:21.43  0:03.25 21km_Herren 61   4
 94  518 CLAUßNITZER Frank  SG Holzhau  GER   1963 47:28.98 (96) 26:58.14 (83) 1:14:27.12 (94)  17:24.31  0:02.88 21km_Herren 41   11
 95  940 FERSTL Alban  ACH München  GER   1941 46:47.71 (92) 27:51.41 (98) 1:14:39.12 (95)  17:36.31  0:12.00 21km_Herren 61   5
 96  608 HONZEN Mario  TGV Schotten  GER   1988 47:59.97 (101) 26:46.69 (81) 1:14:46.66 (96)  17:43.85  0:07.54 21km_Jugend 17 M   9
 97  581 FISCHER Tim  Skiklub Oker  GER   1989 48:24.37 (103) 27:08.89 (88) 1:15:33.26 (97)  18:30.45  0:46.60 21km_Jugend 16 M   14
 98  651 SÜNKEL Thomas  TSV Tettau  GER   1990 47:11.67 (95) 28:29.93 (115) 1:15:41.60 (98)  18:38.79  0:08.34 21km_Jugend 16 M   15
 99  578 MEYER Stefan  TSV Leuna  GER   1989 48:00.92 (102) 27:42.83 (97) 1:15:43.75 (99)  18:40.94  0:02.15 21km_Jugend 16 M   16
 100  929 GRUBER Franz  SK Hohentauern  AUT   1956 47:50.37 (99) 28:01.05 (104) 1:15:51.42 (100)  18:48.61  0:07.67 21km_Herren 46   7
 101  873 SÜNKEL Dieter  TSV Tettau  GER   1948 48:40.41 (105) 27:37.82 (96) 1:16:18.23 (101)  19:15.42  0:26.81 21km_Herren 56   4
 102  897 KEMPE Andreas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1954 48:26.97 (104) 28:03.60 (105) 1:16:30.57 (102)  19:27.76  0:12.34 21km_Herren 51   10
 103  598 BROZ Jaroslav    CZE   1980 47:50.27 (98) 28:46.93 (121) 1:16:37.20 (103)  19:34.39  0:06.63 21km_Herren 21   16
 104  934 JORISSEN Ronald  Vasa Sport  NED   1953 48:47.54 (106) 27:57.78 (100) 1:16:45.32 (104)  19:42.51  0:08.12 21km_Herren 51   11
 105  509 SCHRAMM Olaf  ESV Ehrenfriedersdorf  GER   1966 48:47.85 (107) 28:05.47 (107) 1:16:53.32 (105)  19:50.51  0:08.00 21km_Herren 36   13
 106  886 CZECH Horst  Normania Treffurt  GER   1939 48:50.06 (109) 28:24.71 (113) 1:17:14.77 (106)  20:11.96  0:21.45 21km_Herren 66   1
 107  530 CLAUßNITZER René  SG Holzhau  GER   1990 47:59.89 (100) 29:20.14 (137) 1:17:20.03 (107)  20:17.22  0:05.26 21km_Jugend 16 M   17
 108  855 VOTSCH Jürgen  M.S.V. München  GER   1939 49:25.62 (114) 27:54.63 (99) 1:17:20.25 (108)  20:17.44  0:00.22 21km_Herren 66   2
 109  593 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1965 49:09.55 (112) 28:11.12 (108) 1:17:20.67 (109)  20:17.86  0:00.42 21km_Herren 36   14
 110  552 WOLF David  Korenov  CZE   1972 47:43.53 (97) 29:44.95 (145) 1:17:28.48 (110)  20:25.67  0:07.81 21km_Herren 31   9
 111  928 RICHTER Peter  SV-Trebsen e.V.  GER   1955 48:48.69 (108) 28:46.53 (120) 1:17:35.22 (111)  20:32.41  0:06.74 21km_Herren 46   8
 112  516 TROMMLER Uwe  SG Holzhau  GER   1963 49:40.45 (121) 27:58.63 (102) 1:17:39.08 (112)  20:36.27  0:03.86 21km_Herren 41   12
 113  628 SCHMITT Michael  Ski- Club Lauf  GER   1967 49:58.07 (125) 27:58.21 (101) 1:17:56.28 (113)  20:53.47  0:17.20 21km_Herren 36   15
 114  907 CELLARIUS Günther    GER   1948 49:32.43 (118) 28:28.99 (114) 1:18:01.42 (114)  20:58.61  0:05.14 21km_Herren 56   5
 115  842 KLAUS Günter  SSV Geyer  GER   1945 49:59.92 (126) 28:04.23 (106) 1:18:04.15 (115)  21:01.34  0:02.73 21km_Herren 56   6
 116  917 ERTL Walter  TSV Regen  GER   1952 49:23.10 (113) 28:42.56 (119) 1:18:05.66 (116)  21:02.85  0:01.51 21km_Herren 51   12
 117  506 HEROLD Steffen  SV Grosswaltersdorf 1953 e.V.  GER   1960 49:04.12 (111) 29:02.89 (130) 1:18:07.01 (117)  21:04.20  0:01.35 21km_Herren 41   13
 118  870 HAFNER Michael  DAV Altdorf  GER   1953 49:38.56 (120) 28:33.72 (117) 1:18:12.28 (118)  21:09.47  0:05.27 21km_Herren 51   13
 119  850 RUCKENDORFER Franz  Sportunion Bad Leonfelden  AUT   1952 49:51.47 (122) 28:24.58 (112) 1:18:16.05 (119)  21:13.24  0:03.77 21km_Herren 51   14
 120  514 HENNING Michael  SC Lanzenhain  GER   1985 49:30.09 (117) 28:49.86 (123) 1:18:19.95 (120)  21:17.14  0:03.90 21km_Junioren M   6
 121  958 KAUFMANN Max  Bw Sozialwerk  GER   1957 50:05.74 (127) 28:18.16 (111) 1:18:23.90 (121)  21:21.09  0:03.95 21km_Herren 46   9
 122  648 MÜLLER Steffen  SSV 1883 Sayda  GER   1965 49:28.23 (116) 28:56.32 (125) 1:18:24.55 (122)  21:21.74  0:00.65 21km_Herren 36   16
 123  645 HUMMEL Thomas  FSV Rempesgrün  GER   1973 49:25.91 (115) 29:02.79 (129) 1:18:28.70 (123)  21:25.89  0:04.15 21km_Herren 31   10
 124  953 CHRIST Eberhard  Tambach Dietharz  GER   1955 50:28.93 (130) 28:15.10 (109) 1:18:44.03 (124)  21:41.22  0:15.33 21km_Herren 46   10
 125  582 LINDNER Gerhard  SC Kirchenthumbach  GER   1970 49:34.70 (119) 29:10.20 (133) 1:18:44.90 (125)  21:42.09  0:00.87 21km_Herren 31   11
 126  899 SCHENK Johannes    AUT   1958 49:02.60 (110) 29:44.17 (144) 1:18:46.77 (126)  21:43.96  0:01.87 21km_Herren 46   11
 127  863 MAIER Franz  WSV Zellerreit  GER   1937 50:09.25 (128) 28:37.87 (118) 1:18:47.12 (127)  21:44.31  0:00.35 21km_Herren 66   3
 128  831 WALTER Matthias  SV Chemie Gotha  GER   1957 49:55.37 (124) 28:56.56 (126) 1:18:51.93 (128)  21:49.12  0:04.81 21km_Herren 46   12
 129  636 DVORAK Frantisek  Ski Zoufalci  CZE   1979 50:17.59 (129) 28:52.39 (124) 1:19:09.98 (129)  22:07.17  0:18.05 21km_Herren 21   17
 130  517 TROMMLER Sebastian  SG Holzhau  GER   1989 50:44.58 (135) 28:49.20 (122) 1:19:33.78 (130)  22:30.97  0:23.80 21km_Jugend 16 M   18
 131  891 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain-Skiabteilung  GER   1935 50:30.31 (131) 29:08.35 (132) 1:19:38.66 (131)  22:35.85  0:04.88 21km_Herren 66   4
 132  553 REIBER Marius  TGV Schotten  GER   1991 49:51.57 (123) 29:50.11 (146) 1:19:41.68 (132)  22:38.87  0:03.02 21km_Jugend 16 M   19
 133  526 VOIGT Mario  PSV Zittau e.V. Ski  GER   1964 50:34.39 (132) 29:17.70 (136) 1:19:52.09 (133)  22:49.28  0:10.41 21km_Herren 41   14
 134  955 KNITTL Franz  Ski-Club-Grossberg  GER   1948 50:52.89 (138) 29:02.06 (128) 1:19:54.95 (134)  22:52.14  0:02.86 21km_Herren 56   7
 135  504 PAUL Gerold  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1965 51:54.37 (146) 28:30.60 (116) 1:20:24.97 (135)  23:22.16  0:30.02 21km_Herren 36   17
 136  972 BAYERLEIN Hans    GER   1953 51:27.69 (141) 29:00.02 (127) 1:20:27.71 (136)  23:24.90  0:02.74 21km_Herren 51   15
 137  577 NEUBER Frank  TUS Voigtsdorf  GER   1987 51:10.37 (139) 29:41.78 (141) 1:20:52.15 (137)  23:49.34  0:24.44 21km_Jugend 17 M   10
 138  638 WAECHTER Steffen    GER   1965 50:35.91 (133) 30:23.92 (157) 1:20:59.83 (138)  23:57.02  0:07.68 21km_Herren 36   18
 139  896 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1955 52:00.82 (147) 29:03.00 (131) 1:21:03.82 (139)  24:01.01  0:03.99 21km_Herren 46   13
 140  961 MOSER Georg  FC Lengdorf  GER   1952 51:12.88 (140) 30:00.00 (149) 1:21:12.88 (140)  24:10.07  0:09.06 21km_Herren 51   16
 141  571 SIEGERT Eric  SV Grosswaltersdorf 1953 e.V.  GER   1989 50:46.21 (136) 30:31.90 (160) 1:21:18.11 (141)  24:15.30  0:05.23 21km_Jugend 16 M   20
 142  894 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER   1946 51:45.52 (144) 29:38.68 (140) 1:21:24.20 (142)  24:21.39  0:06.09 21km_Herren 56   8
 143  884 THIEDE Erwin  Forstenrieder SC  GER   1939 52:18.37 (149) 29:15.94 (135) 1:21:34.31 (143)  24:31.50  0:10.11 21km_Herren 66   5
 144  949 KUBENKA Vladislav  AVX Lanskroun  CZE   1947 50:49.22 (137) 31:02.01 (169) 1:21:51.23 (144)  24:48.42  0:16.92 21km_Herren 56   9
 145  528 BAUER Thomas  SC Rötz  GER   1971 51:46.67 (145) 30:07.64 (152) 1:21:54.31 (145)  24:51.50  0:03.08 21km_Herren 31   12
 146  629 PIELER Roland  Bike-Team-Ginner  AUS   1975 51:41.10 (142) 30:26.68 (158) 1:22:07.78 (146)  25:04.97  0:13.47 21km_Herren 21   18
 147  544 RICHTER Johannes  Bertsdorfer SV  GER   1989 50:39.64 (134) 31:31.71 (177) 1:22:11.35 (147)  25:08.54  0:03.57 21km_Jugend 16 M   21
 148  858 FÄRBER Lothar  TU Ilmenau  GER   1948 51:41.34 (143) 30:57.51 (167) 1:22:38.85 (148)  25:36.04  0:27.50 21km_Herren 56   10
 149  650 ZANNI Fabio    ITA   1967 53:29.05 (158) 29:13.11 (134) 1:22:42.16 (149)  25:39.35  0:03.31 21km_Herren 36   19
 150  519 LACHMANN Uwe  SG Holzhau  GER   1964 52:35.28 (151) 30:07.56 (151) 1:22:42.84 (150)  25:40.03  0:00.68 21km_Herren 41   15
 151  596 WEIGELT Jens  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1971 53:17.05 (157) 29:27.84 (138) 1:22:44.89 (151)  25:42.08  0:02.05 21km_Herren 31   13
 152  944 BROZ DR. Jaroslav    CZE   1950 52:22.34 (150) 30:27.42 (159) 1:22:49.76 (152)  25:46.95  0:04.87 21km_Herren 51   17
 153  869 ZIMMERMANN Heinz  WSG Hersbruck  GER   1947 52:13.42 (148) 30:41.58 (162) 1:22:55.00 (153)  25:52.19  0:05.24 21km_Herren 56   11
 154  820 KRAMPL Kurt  TSV-Drügendorf/Tiefenstürmig  AUT   1959 52:55.25 (155) 30:02.88 (150) 1:22:58.13 (154)  25:55.32  0:03.13 21km_Herren 46   14
 155  860 HODINA Alois  Biela Stopa Kremnica  SVK   1949 53:09.71 (156) 29:57.56 (148) 1:23:07.27 (155)  26:04.46  0:09.14 21km_Herren 56   12
 156  921 NIES Gerhard  SC Willingen  GER   1948 52:40.72 (153) 30:42.26 (163) 1:23:22.98 (156)  26:20.17  0:15.71 21km_Herren 56   13
 157  834 SIEGELIN Heinz  TSV Mönchröden  GER   1939 53:48.87 (163) 29:42.37 (142) 1:23:31.24 (157)  26:28.43  0:08.26 21km_Herren 66   6
 158  825 GÖHLER Ralf  ESV Nassau  GER   1956 53:31.05 (159) 30:12.36 (153) 1:23:43.41 (158)  26:40.60  0:12.17 21km_Herren 46   15
 159  909 LASSMANN Willfried  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1953 53:46.76 (162) 30:40.08 (161) 1:24:26.84 (159)  27:24.03  0:43.43 21km_Herren 51   18
 160  541 KLINGER Ulrich  SV 07 Annaberg  GER   1961 54:49.85 (173) 29:37.93 (139) 1:24:27.78 (160)  27:24.97  0:00.94 21km_Herren 41   16
 161  960 SCHUPP Manfred  SC Miesbach  GER   1938 53:42.32 (161) 30:56.75 (166) 1:24:39.07 (161)  27:36.26  0:11.29 21km_Herren 66   7
 162  837 HOLZMÜLLER Christian  TSV Altomünster  GER   1948 55:12.84 (176) 29:43.64 (143) 1:24:56.48 (162)  27:53.67  0:17.41 21km_Herren 56   14
 163  510 NAUMANN Jörg  SV Chemie Gotha  GER   1961 53:55.62 (164) 31:02.91 (170) 1:24:58.53 (163)  27:55.72  0:02.05 21km_Herren 41   17
 164  906 BALTROMEJUS Karlheinz  TGV Schotten  GER   1952 56:44.06 (192) 28:17.25 (110) 1:25:01.31 (164)  27:58.50  0:02.78 21km_Herren 51   19
 165  641 MÜLLER Maik  SC- Motor Zella- Mehlis  GER   1965 54:43.30 (169) 30:20.75 (154) 1:25:04.05 (165)  28:01.24  0:02.74 21km_Herren 36   20
 166  857 BERNDL Günter  Skiclub Jochenstein  GER   1959 53:32.31 (160) 31:43.41 (178) 1:25:15.72 (166)  28:12.91  0:11.67 21km_Herren 46   16
 167  864 PSCHEIDT Jiri  Tatran Zelezna Ruda  CZE   1946 54:45.12 (170) 30:45.56 (164) 1:25:30.68 (167)  28:27.87  0:14.96 21km_Herren 56   15
 168  639 NUBER Martin    GER   1966 52:36.14 (152) 32:57.85 (196) 1:25:33.99 (168)  28:31.18  0:03.31 21km_Herren 36   21
 169  502 SIEBENHAAR Volker    GER   1962 54:00.75 (165) 31:44.63 (179) 1:25:45.38 (169)  28:42.57  0:11.39 21km_Herren 41   18
 170  861 FISNAR Jiri  Biela Stopa Kremnica  SVK   1950 55:27.51 (179) 30:21.36 (155) 1:25:48.87 (170)  28:46.06  0:03.49 21km_Herren 51   20
 171  951 PÖHLMANN Herbert  SCMK Hirschau  GER   1936 54:58.19 (174) 31:00.92 (168) 1:25:59.11 (171)  28:56.30  0:10.24 21km_Herren 66   8
 172  592 HARTWIG Bernd  SG Holzhau  GER   1982 52:44.42 (154) 33:16.49 (203) 1:26:00.91 (172)  28:58.10  0:01.80 21km_Herren 21   19
 173  637 CLAUßNITZER Tobias  SG Holzhau  GER   1989 54:45.22 (171) 31:23.12 (173) 1:26:08.34 (173)  29:05.53  0:07.43 21km_Jugend 16 M   22
 174  579 WELLMANN Lukas    GER   1989 55:33.50 (180) 30:54.45 (165) 1:26:27.95 (174)  29:25.14  0:19.61 21km_Jugend 16 M   23
 175  846 ZACH Alfred  TS Lichtenfels  GER   1934 54:46.30 (172) 31:49.29 (180) 1:26:35.59 (175)  29:32.78  0:07.64 21km_Herren 71   1
 176  957 BRUNNER Hans  SV Schönkirch  GER   1951 54:15.91 (167) 32:24.99 (185) 1:26:40.90 (176)  29:38.09  0:05.31 21km_Herren 51   21
 177  545 PILZ Steffen  Bertsdorfer SV  GER   1975 56:18.44 (188) 30:23.30 (156) 1:26:41.74 (177)  29:38.93  0:00.84 21km_Herren 21   20
 178  561 BALDAUF Udo  SV Linda  GER   1963 54:40.54 (168) 32:03.98 (183) 1:26:44.52 (178)  29:41.71  0:02.78 21km_Herren 41   19
 179  943 WALTER Peter  SC Wunsiedel  GER   1951 55:55.41 (184) 31:09.46 (171) 1:27:04.87 (179)  30:02.06  0:20.35 21km_Herren 51   22
 180  845 DALLNER Heinz  TSV Münnerstadt  GER   1950 55:37.92 (182) 31:27.16 (175) 1:27:05.08 (180)  30:02.27  0:00.21 21km_Herren 51   23
 181  959 EICHINGER Hans  WSV Otterskirchen  AUT   1944 57:13.02 (199) 29:57.03 (147) 1:27:10.05 (181)  30:07.24  0:04.97 21km_Herren 61   6
 182  914 MEHLER Karl  SKG Gersfeld  GER   1947 55:55.81 (185) 31:29.03 (176) 1:27:24.84 (182)  30:22.03  0:14.79 21km_Herren 56   16
 183  521 STRERATH Matthias  LG-Rhein-Erft  GER   1960 54:10.83 (166) 33:18.93 (204) 1:27:29.76 (183)  30:26.95  0:04.92 21km_Herren 41   20
 184  546 JEHMLICH Volker  Bertsdorfer SV  GER   1973 55:07.48 (175) 32:27.12 (186) 1:27:34.60 (184)  30:31.79  0:04.84 21km_Herren 31   14
 185  904 RICHTER Andreas  Apoldaer Leichtathletikverein  GER   1958 55:16.89 (177) 32:31.58 (188) 1:27:48.47 (185)  30:45.66  0:13.87 21km_Herren 46   17
 186  540 GSCHWENDTNER Alois  TV Waldmünchen  GER   1973 55:34.69 (181) 32:30.02 (187) 1:28:04.71 (186)  31:01.90  0:16.24 21km_Herren 31   15
 187  866 WENZEL Falko  Kelchsteiner Oybin  GER   1951 55:22.62 (178) 33:07.96 (201) 1:28:30.58 (187)  31:27.77  0:25.87 21km_Herren 51   24
 188  862 HANUS Jan  Biela Stopa Kremnica  SVK   1944 57:13.94 (200) 31:25.41 (174) 1:28:39.35 (188)  31:36.54  0:08.77 21km_Herren 61   7
 189  843 BARTHEL Wolfgang  SG Klotzsche e.V.  GER   1955 56:07.15 (186) 32:44.85 (193) 1:28:52.00 (189)  31:49.19  0:12.65 21km_Herren 46   18
 190  832 BOHUMIR Dobias  PJR Frenstat  CZE   1943 57:06.63 (197) 31:57.93 (182) 1:29:04.56 (190)  32:01.75  0:12.56 21km_Herren 61   8
 191  538 STORCH Lutz    GER   1961 56:30.80 (189) 32:34.33 (189) 1:29:05.13 (191)  32:02.32  0:00.57 21km_Herren 41   21
 192  537 HOFMEYER Michael    GER   1969 55:55.21 (183) 33:13.68 (202) 1:29:08.89 (192)  32:06.08  0:03.76 21km_Herren 36   22
 193  865 RUZICKA Josef  Tatran Zelezna Ruda  CZE   1938 56:09.44 (187) 33:06.30 (200) 1:29:15.74 (193)  32:12.93  0:06.85 21km_Herren 66   9
 194  601 UNGER Peter  SV Tanne Thalheim  GER   1981 57:26.73 (201) 31:49.93 (181) 1:29:16.66 (194)  32:13.85  0:00.92 21km_Herren 21   21
 195  821 NIEGL Alfred  TSV Regen  GER   1939 56:40.07 (191) 32:39.65 (191) 1:29:19.72 (195)  32:16.91  0:03.06 21km_Herren 66   10
 196  547 RAMHAPP Richard    AUT   1967 56:45.83 (193) 32:40.73 (192) 1:29:26.56 (196)  32:23.75  0:06.84 21km_Herren 36   23
 197  901 TINAY Friedrich  Ski & Bike Deggendorf  GER   1945 56:35.92 (190) 33:03.86 (198) 1:29:39.78 (197)  32:36.97  0:13.22 21km_Herren 56   17
 198  926 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke 1862 e.V.  GER   1948 58:46.46 (208) 31:18.07 (172) 1:30:04.53 (198)  33:01.72  0:24.75 21km_Herren 56   18
 199  853 FLEISCHMANN Wolfgang  RC Schlossbike Greiz  GER   1949 57:33.13 (203) 32:37.96 (190) 1:30:11.09 (199)  33:08.28  0:06.56 21km_Herren 56   19
 200  828 HOCHSTEIN Klaus  Blau Weiss Neustadt a.d. Orla  GER   1951 56:48.27 (194) 33:35.97 (209) 1:30:24.24 (200)  33:21.43  0:13.15 21km_Herren 51   25
 201  833 KUCERA Miloslav  PJR Frenstat  CZE   1944 57:10.99 (198) 33:21.32 (205) 1:30:32.31 (201)  33:29.50  0:08.07 21km_Herren 61   9
 202  642 ZAKOVEC Pavel  Enduroclub Beroun  CZE   1966 57:27.40 (202) 33:05.46 (199) 1:30:32.86 (202)  33:30.05  0:00.55 21km_Herren 36   24
 203  946 RIEDL Vaclav  Alspor Sumperk  CZE   1939 57:37.77 (204) 32:55.94 (194) 1:30:33.71 (203)  33:30.90  0:00.85 21km_Herren 66   11
 204  913 SCHÖNFELD Kurt  SKG Gersfeld  GER   1953 57:52.97 (205) 33:00.06 (197) 1:30:53.03 (204)  33:50.22  0:19.32 21km_Herren 51   26
 205  878 HAGEMANN Heribert  Kmc-Salmünster  GER   1959 56:59.21 (195) 34:14.55 (215) 1:31:13.76 (205)  34:10.95  0:20.73 21km_Herren 46   19
 206  851 KROMER Klaus  TSV Ostheim  GER   1959 59:32.29 (214) 32:07.76 (184) 1:31:40.05 (206)  34:37.24  0:26.29 21km_Herren 46   20
 207  916 BRANTNER Wilhelm    GER   1941 58:47.51 (209) 33:24.77 (207) 1:32:12.28 (207)  35:09.47  0:32.23 21km_Herren 61   10
 208  352 NEMEC Jan  PJR Frenstat  CZE   1953 58:19.80 (207) 34:06.67 (214) 1:32:26.47 (208)  35:23.66  0:14.19 21km_Herren 51   27
 209  952 WEBER Andreas    GER   1958 57:02.37 (196) 35:29.56 (227) 1:32:31.93 (209)  35:29.12  0:05.46 21km_Herren 46   21
 210  956 SCHNEEBERGER Hyrry  Ski-Club Gro0ssberg  GER   1932 59:14.16 (210) 33:28.39 (208) 1:32:42.55 (210)  35:39.74  0:10.62 21km_Herren 71   2
 211  822 RICHTER Gerhard  SV Grosswaltersdorf  GER   1938 59:57.22 (215) 33:22.40 (206) 1:33:19.62 (211)  36:16.81  0:37.07 21km_Herren 66   12
 212  640 NEUGIRG Jörg  TSV Reuth  GER   1980 58:17.86 (206) 35:25.69 (226) 1:33:43.55 (212)  36:40.74  0:23.93 21km_Herren 21   22
 213  938 WOLF Erich  WSV Trusetal  GER   1948 1:00:26.60 (218) 33:46.15 (211) 1:34:12.75 (213)  37:09.94  0:29.20 21km_Herren 56   20
 214  644 BACHMANN Uwe  SV Traktor Beerheide  GER   1966 59:20.13 (211) 35:03.44 (219) 1:34:23.57 (214)  37:20.76  0:10.82 21km_Herren 36   25
 215  377 TSCHERSICH Wolfgang  WSV Wokfenbüttel  GER   1936 1:00:51.62 (221) 33:49.76 (213) 1:34:41.38 (215)  37:38.57  0:17.81 21km_Herren 66   13
 216  849 RECKNAGEL Dietmar  WSC Unterschönau  GER   1958 59:27.48 (213) 35:16.42 (220) 1:34:43.90 (216)  37:41.09  0:02.52 21km_Herren 46   22
 217  513 VINZENS Jan  Ski Zoufalci  CZE   1976 59:23.99 (212) 35:23.43 (223) 1:34:47.42 (217)  37:44.61  0:03.52 21km_Herren 21   23
 218  508 DOTZAUER Bodo  SV Lokomotive Eilenburg  GER   1962 1:00:24.19 (217) 34:37.40 (216) 1:35:01.59 (218)  37:58.78  0:14.17 21km_Herren 41   22
 219  4 BERNARDI Giacomo    ITA   1965 1:02:09.55 (232) 32:57.65 (195) 1:35:07.20 (219)  38:04.39  0:05.61 21km_Herren 36   26
 220  947 HAVDRA Zdewek    CZE   1955 1:01:33.21 (227) 33:47.06 (212) 1:35:20.27 (220)  38:17.46  0:13.07 21km_Herren 46   23
 221  550 LEDERER Rudi  WSV Zellerreit  GER   1962 1:00:06.36 (216) 36:10.35 (236) 1:36:16.71 (221)  39:13.90  0:56.44 21km_Herren 41   23
 222  505 LINKE Frank  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1964 1:02:40.33 (234) 33:37.08 (210) 1:36:17.41 (222)  39:14.60  0:00.70 21km_Herren 41   24
 223  954 MAUERSBERGER Stefan  Blau/Weiss Neuhausen  GER   1956 1:01:28.34 (226) 34:57.73 (218) 1:36:26.07 (223)  39:23.26  0:08.66 21km_Herren 46   24
 224  927 SCHLEICH Fritz    GER   1938 1:00:53.62 (223) 35:34.08 (228) 1:36:27.70 (224)  39:24.89  0:01.63 21km_Herren 66   14
 225  522 LIEBHABER Gerhard  Liebhaber-Ski-Team  GER   1964 1:00:42.58 (220) 35:50.47 (232) 1:36:33.05 (225)  39:30.24  0:05.35 21km_Herren 41   25
 226  523 ESTERL Karl-Heinz    GER   1960 1:01:55.48 (228) 34:48.70 (217) 1:36:44.18 (226)  39:41.37  0:11.13 21km_Herren 41   26
 227  836 RUHMANNSEDER Josef    GER   1949 1:00:52.89 (222) 36:01.49 (234) 1:36:54.38 (227)  39:51.57  0:10.20 21km_Herren 56   21
 228  627 KOSS Martin  SV Lok Eilenburg  GER   1987 1:01:20.25 (225) 35:38.74 (229) 1:36:58.99 (228)  39:56.18  0:04.61 21km_Jugend 17 M   11
 229  920 RUEDIGER Bernd  SC Buchholz  GER   1946 1:02:08.57 (231) 35:23.43 (223) 1:37:32.00 (229)  40:29.19  0:33.01 21km_Herren 56   22
 230  880 KLUG Reinhold  SC Döngesmühle  GER   1958 1:00:35.62 (219) 37:00.01 (243) 1:37:35.63 (230)  40:32.82  0:03.63 21km_Herren 46   25
 231  847 WOHLSTREICHER Johann  SC Jochenstein  GER   1956 1:02:07.12 (230) 35:45.31 (230) 1:37:52.43 (231)  40:49.62  0:16.80 21km_Herren 46   26
 232  971 THURN Ludwig    GER   1953 1:02:44.19 (235) 35:16.50 (221) 1:38:00.69 (232)  40:57.88  0:08.26 21km_Herren 51   28
 233  590 OSWALD Christian  Bamberg  GER   1965 1:02:02.18 (229) 36:08.60 (235) 1:38:10.78 (233)  41:07.97  0:10.09 21km_Herren 36   27
 234  937 HENKE Lutz  SBB  GER   1953 1:01:10.21 (224) 37:24.12 (245) 1:38:34.33 (234)  41:31.52  0:23.55 21km_Herren 51   29
 235  511 KOHL-BOSDORFF Steffen  TSV Leuna  GER   1971 1:03:17.61 (236) 35:22.03 (222) 1:38:39.64 (235)  41:36.83  0:05.31 21km_Herren 31   16
 236  969 PIKORZ Klaus  IFL Gelsenkirchen  GER   1936 1:02:24.67 (233) 37:06.04 (244) 1:39:30.71 (236)  42:27.90  0:51.07 21km_Herren 66   15
 237  145 LUKASCHIK Michael  Pnp  GER   1962 1:03:52.19 (240) 35:51.85 (233) 1:39:44.04 (237)  42:41.23  0:13.33 21km_Herren 41   27
 238  829 ROCHOW Wolfgang  SG Einheit Berliner Bär  GER   1936 1:04:17.14 (243) 36:22.68 (240) 1:40:39.82 (238)  43:37.01  0:55.78 21km_Herren 66   16
 239  941 ROSENBERGER Hans  SV Würtingen  GER   1948 1:05:15.16 (247) 35:25.00 (225) 1:40:40.16 (239)  43:37.35  0:00.34 21km_Herren 56   23
 240  560 KLEY Uwe  SC Aising Pang  GER   1961 1:03:31.49 (238) 37:31.13 (247) 1:41:02.62 (240)  43:59.81  0:22.46 21km_Herren 41   28
 241  823 SCHEIDEL Wolfgang  SV TU Ilmenau  GER   1943 1:04:49.38 (244) 36:13.64 (237) 1:41:03.02 (241)  44:00.21  0:00.40 21km_Herren 61   11
 242  970 LIMMER Dieter  SG Biathlon Stadt Steinach  GER   1958 1:04:54.06 (246) 36:28.66 (241) 1:41:22.72 (242)  44:19.91  0:19.70 21km_Herren 46   27
 243  871 ULBRICH Armin  TGV Schotten  GER   1939 1:05:22.87 (248) 36:15.30 (238) 1:41:38.17 (243)  44:35.36  0:15.45 21km_Herren 66   17
 244  525 RIETHMÜLLER Denny  SG Klotzsche e.V.  GER   1990 1:03:57.00 (241) 37:49.46 (251) 1:41:46.46 (244)  44:43.65  0:08.29 21km_Jugend 16 M   24
 245  835 REISCHL Albert  BVSV Neuburg  GER   1937 1:04:13.92 (242) 37:35.98 (248) 1:41:49.90 (245)  44:47.09  0:03.44 21km_Herren 66   18
 246  918 SCHUMANN Hans-Otto  Hamburg  GER   1949 1:04:52.58 (245) 37:00.00 (242) 1:41:52.58 (246)  44:49.77  0:02.68 21km_Herren 56   24
 247  556 MAGYAR Julian  Gruppe Bieg Piastow  POL   1960 1:03:23.20 (237) 38:47.48 (252) 1:42:10.68 (247)  45:07.87  0:18.10 21km_Herren 41   29
 248  912 SAUTER Reinhold  SC Günzburg  GER   1950 1:03:35.14 (239) 38:55.39 (254) 1:42:30.53 (248)  45:27.72  0:19.85 21km_Herren 51   30
 249  965 DONHAUSER Fritz  TV Geisenhausen  GER   1944 1:05:36.52 (250) 37:24.34 (246) 1:43:00.86 (249)  45:58.05  0:30.33 21km_Herren 61   12
 250  587 DIEZEL Roman  Bad Steben  GER   1982 1:05:29.72 (249) 37:39.70 (249) 1:43:09.42 (250)  46:06.61  0:08.56 21km_Herren 21   24
 251  942 KÜHN Karl-Heinz  Wanderfreunde Triebeltal  GER   1940 1:06:56.25 (253) 36:19.73 (239) 1:43:15.98 (251)  46:13.17  0:06.56 21km_Herren 61   13
 252  549 URBAN Marco  KV Vogelfrei  GER   1988 1:05:48.78 (251) 38:51.28 (253) 1:44:40.06 (252)  47:37.25  1:24.08 21km_Jugend 17 M   12
 253  838 HUBER Richard  TSV Neuburg  GER   1933 1:09:01.42 (256) 35:48.84 (231) 1:44:50.26 (253)  47:47.45  0:10.20 21km_Herren 71   3
 254  106 LEPATENTOV Mikhail  GV Kl Vita Beg  BLR   1960 1:05:58.42 (252) 39:51.60 (259) 1:45:50.02 (254)  48:47.21  0:59.76 21km_Herren 41   30
 255  872 PRÖSCHER Hans-Richard  TGV Schotten  GER   1933 1:08:07.07 (255) 37:44.35 (250) 1:45:51.42 (255)  48:48.61  0:01.40 21km_Herren 71   4
 256  856 MAURITZ Max  Ski-Club Jochenstein  GER   1953 1:07:19.34 (254) 39:19.08 (256) 1:46:38.42 (256)  49:35.61  0:47.00 21km_Herren 51   31
 257  839 TANNER Michael  SC Sendling 65  GER   1947 1:09:25.05 (258) 39:01.64 (255) 1:48:26.69 (257)  51:23.88  1:48.27 21km_Herren 56   25
 258  936 MEIER Dietmar  Chemnitz  GER   1945 1:09:31.41 (259) 40:33.35 (262) 1:50:04.76 (258)  53:01.95  1:38.07 21km_Herren 56   26
 259  852 TIEFENBACHER Alfred  S.C. Syrgenstein  GER   1934 1:09:31.80 (260) 40:35.52 (263) 1:50:07.32 (259)  53:04.51  0:02.56 21km_Herren 71   5
 260  881 SYPTAK Rostislav  PJR Frenstat  CZE   1946 1:10:56.38 (263) 39:22.67 (257) 1:50:19.05 (260)  53:16.24  0:11.73 21km_Herren 56   27
 261  923 JÜLICH Herbert  SV TU Ilmenau  GER   1938 1:09:16.59 (257) 41:30.07 (265) 1:50:46.66 (261)  53:43.85  0:27.61 21km_Herren 66   19
 262  653 SCHOPPER Roland    GER   1967 1:11:03.93 (265) 40:20.98 (261) 1:51:24.91 (262)  54:22.10  0:38.25 21km_Herren 36   28
 263  826 BEHRENDT Achim  Blau Weiss Neustadt a.d. Orla  GER   1956 1:09:48.44 (261) 43:12.43 (268) 1:53:00.87 (263)  55:58.06  1:35.96 21km_Herren 46   28
 264  293 SNIZEK Jaromir  Podebrady  CZE   1942 1:13:29.23 (267) 39:44.52 (258) 1:53:13.75 (264)  56:10.94  0:12.88 21km_Herren 61   14
 265  924 V.D. HURK Harrie  Langlaufvereinigung Bedaf  NED   1937 1:11:02.44 (264) 42:50.22 (267) 1:53:52.66 (265)  56:49.85  0:38.91 21km_Herren 66   20
 266  512 BENES Vratislav  Ski Zoufalci  CZE   1978 1:10:18.97 (262) 44:04.94 (272) 1:54:23.91 (266)  57:21.10  0:31.25 21km_Herren 21   25
 267  270 PRESTEL Heinz  SV Motor Eberswalde  GER   1936 1:13:39.74 (268) 42:12.41 (266) 1:55:52.15 (267)  58:49.34  1:28.24 21km_Herren 66   21
 268  883 MICHLIK Eduard  PJR Frenstat  CZE   1953 1:15:16.27 (270) 40:59.07 (264) 1:56:15.34 (268)  59:12.53  0:23.19 21km_Herren 51   32
 269  827 REDSLOB Uwe  Blau Weiss Neustadt a.d. Orla  GER   1956 1:11:41.93 (266) 45:30.03 (276) 1:57:11.96 (269)  1:00:09.15  0:56.62 21km_Herren 46   29
 270  501 PAHLKE Patrick  ---  GER   1970 1:14:50.57 (269) 44:30.55 (273) 1:59:21.12 (270)  1:02:18.31  2:09.16 21km_Herren 31   17
 271  948 SIR Jaroslav  Jistav Liberec  CZE   1923 1:16:34.35 (273) 43:26.24 (270) 2:00:00.59 (271)  1:02:57.78  0:39.47 21km_Herren 81   1
 272  919 GNODTKE Ulrich  TSV Bayer 04 Leverkusen  GER   1944 1:16:29.86 (272) 43:48.24 (271) 2:00:18.10 (272)  1:03:15.29  0:17.51 21km_Herren 61   15
 273  931 SPAANS Ulbe  Vasa Sport  NED   1958 1:18:06.07 (275) 43:20.77 (269) 2:01:26.84 (273)  1:04:24.03  1:08.74 21km_Herren 46   30
 274  848 REMEK Petr    CZE   1937 1:21:57.94 (282) 40:10.50 (260) 2:02:08.44 (274)  1:05:05.63  0:41.60 21km_Herren 66   22
 275  892 MALY Bretislav  PJR Frenstat  CZE   1947 1:16:07.18 (271) 46:29.93 (280) 2:02:37.11 (275)  1:05:34.30  0:28.67 21km_Herren 56   28
 276  500 PICARD Michael    GER   1964 1:17:58.70 (274) 44:46.69 (274) 2:02:45.39 (276)  1:05:42.58  0:08.28 21km_Herren 41   31
 277  841 REHFELDT Horst  MSV München  GER   1945 1:18:22.49 (276) 45:44.31 (277) 2:04:06.80 (277)  1:07:03.99  1:21.41 21km_Herren 56   29
 278  890 BAMMINGER Johann  RC-Linz  AUT   1928 1:19:25.28 (277) 46:01.15 (279) 2:05:26.43 (278)  1:08:23.62  1:19.63 21km_Herren 76   1
 279  950 JOHN Ivo  Tourist Ricany  CZE   1925 1:21:02.33 (279) 45:52.99 (278) 2:06:55.32 (279)  1:09:52.51  1:28.89 21km_Herren 76   2
 280  654 SCHNEIDER Mark  DSV aktiv  GER   1969 1:23:30.89 (284) 45:24.54 (275) 2:08:55.43 (280)  1:11:52.62  2:00.11 21km_Herren 36   29
 281  968 SCHLAEFKE Dieter  DJK Adler 07 Bottrop  GER   1948 1:19:35.74 (278) 50:43.57 (283) 2:10:19.31 (281)  1:13:16.50  1:23.88 21km_Herren 56   30
 282  376 VORREITER Dieter  1. SGV Mühlhausen  GER   1940 1:22:20.94 (283) 49:55.37 (282) 2:12:16.31 (282)  1:15:13.50  1:57.00 21km_Herren 61   16
 283  945 HUPPMANN Georg    GER   1956 1:21:43.90 (281) 50:46.76 (284) 2:12:30.66 (283)  1:15:27.85  0:14.35 21km_Herren 46   31
 284  932 DE JONG Cees  Vasa Sport  NED   1946 1:21:10.21 (280) 51:51.35 (286) 2:13:01.56 (284)  1:15:58.75  0:30.90 21km_Herren 56   31
 285  933 ROITZSCH Mathias  Sächsischer Bergsteigerbund (SBB)  GER   1953 1:23:37.95 (285) 49:40.33 (281) 2:13:18.28 (285)  1:16:15.47  0:16.72 21km_Herren 51   33
 286  930 DE WAARD Jan  Vasa Sport  NED   1954 1:25:08.03 (286) 51:43.29 (285) 2:16:51.32 (286)  1:19:48.51  3:33.04 21km_Herren 51   34
 287  854 CROMM Rolf  Rennsteiglaufverein  GER   1936 1:25:45.01 (287) 52:03.15 (287) 2:17:48.16 (287)  1:20:45.35  0:56.84 21km_Herren 66   23
 288  583 ANGERER Norbert    AUT   1960 1:27:00.30 (288) 56:57.11 (290) 2:23:57.41 (288)  1:26:54.60  6:09.25 21km_Herren 41   32
 289  935 BAUMANN Hubert  SC Scheidegg  GER   1957 1:30:30.29 (290) 53:47.43 (288) 2:24:17.72 (289)  1:27:14.91  0:20.31 21km_Herren 46   32
 290  840 BELLING Klaus  Rennsteiglaufverein  GER   1931 1:30:12.63 (289) 54:45.93 (289) 2:24:58.56 (290)  1:27:55.75  0:40.84 21km_Herren 71   6
 291  652 WILLMANN Dirk    GER   1966 1:32:27.12 (291) 57:23.46 (291) 2:29:50.58 (291)  1:32:47.77  4:52.02 21km_Herren 36   30
 292  925 MILL Juergen  Berliner Schneehasen  GER   1937 1:44:43.46 (292) 1:00:02.92 (292) 2:44:46.38 (292)  1:47:43.57  14:55.80 21km_Herren 66   24

Int. SUBARU Skadi Loppet 2005
Bodenmais (GER), 20.3.2005
Klasse: 21km_Overall W
Rang StNr Name Verein NAT JG  ZWZ 1  Rg  ZWZ 1 - Ziel  Rg  Ziel  Rg Diff-Best Diff-Vor AK AkRg
 1  747 PALANOVA Lenka  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1983 42:48.41 (1) 25:27.75 (1) 1:08:16.16 (1)  0:00.00  0:00.00 21km_Damen 21   1
 2  751 HENGST Jennifer  SSV Blau-Weiß Neuhausen e.V.  GER   1986 43:07.49 (2) 25:43.90 (2) 1:08:51.39 (2)  0:35.23  0:35.23 21km_Junioren W   1
 3  748 TOMSOVA Irena  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1977 45:42.29 (3) 27:01.30 (3) 1:12:43.59 (3)  4:27.43  3:52.20 21km_Damen 21   2
 4  721 KUBICKA Irmi  Sportunion Bad Leonfelden  AUT   1960 47:24.66 (4) 29:01.26 (4) 1:16:25.92 (4)  8:09.76  3:42.33 21km_Damen 41   1
 5  766 HONSOVA Olga    CZE   1973 49:10.35 (5) 29:26.17 (5) 1:18:36.52 (5)  10:20.36  2:10.60 21km_Damen 31   1
 6  724 EIFLER Sylvia  Bertsdorfer SV  GER   1966 50:32.65 (7) 30:15.16 (8) 1:20:47.81 (6)  12:31.65  2:11.29 21km_Damen 36   1
 7  725 PALME Lida  M.S.V. München  GER   1950 51:00.96 (9) 29:52.91 (6) 1:20:53.87 (7)  12:37.71  0:06.06 21km_Damen 51   1
 8  712 TROMMLER Anne  SG Holzhau  GER   1988 50:56.33 (8) 30:30.46 (9) 1:21:26.79 (8)  13:10.63  0:32.92 21km_Jugend 17 W   1
 9  769 SCHIEBEL Andrea  Team Sport Buhler  GER   1976 51:28.17 (10) 30:04.39 (7) 1:21:32.56 (9)  13:16.40  0:05.77 21km_Damen 21   3
 10  733 HASKOVA Katerina  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1992 50:29.97 (6) 31:43.69 (21) 1:22:13.66 (10)  13:57.50  0:41.10 21km_Jugend 16 W   1
 11  737 PAUL Kathrein  TUS Voigtsdorf  GER   1982 51:50.15 (11) 30:48.28 (13) 1:22:38.43 (11)  14:22.27  0:24.77 21km_Damen 21   4
 12  738 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Branna  CZE   1961 52:28.80 (13) 30:51.34 (14) 1:23:20.14 (12)  15:03.98  0:41.71 21km_Damen 41   2
 13  742 LOESCHKE Sabine  TSV Leuna e.V.  GER   1973 52:49.37 (15) 30:47.12 (12) 1:23:36.49 (13)  15:20.33  0:16.35 21km_Damen 31   2
 14  764 GENSER Annette  WSV Oberwarmensteinach  GER   1956 52:38.27 (14) 31:38.65 (20) 1:24:16.92 (14)  16:00.76  0:40.43 21km_Damen 46   1
 15  771 HÖLIG Wencke    GER   1979 52:13.26 (12) 32:03.75 (24) 1:24:17.01 (15)  16:00.85  0:00.09 21km_Damen 21   5
 16  765 NITSCHE Sabine  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1952 54:07.38 (20) 30:41.01 (10) 1:24:48.39 (16)  16:32.23  0:31.38 21km_Damen 51   2
 17  739 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER   1955 53:47.41 (17) 31:02.86 (15) 1:24:50.27 (17)  16:34.11  0:01.88 21km_Damen 46   2
 18  745 WÖTZEL Nicole  Elterleiner SV  GER   1989 54:11.59 (21) 30:44.87 (11) 1:24:56.46 (18)  16:40.30  0:06.19 21km_Jugend 16 W   2
 19  727 RIEDL Monika  WSV Zellerreit  GER   1971 53:03.05 (16) 31:54.15 (23) 1:24:57.20 (19)  16:41.04  0:00.74 21km_Damen 31   3
 20  732 REIBER Karin  TGV Schotten  GER   1963 53:57.50 (19) 31:07.16 (16) 1:25:04.66 (20)  16:48.50  0:07.46 21km_Damen 41   3
 21  744 SCHÜLER Julia  PSV Schwarzenberg  GER   1989 54:13.34 (22) 31:17.52 (17) 1:25:30.86 (21)  17:14.70  0:26.20 21km_Jugend 16 W   3
 22  735 MATTHES Anne  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1989 54:21.82 (23) 31:19.06 (18) 1:25:40.88 (22)  17:24.72  0:10.02 21km_Jugend 16 W   4
 23  743 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1964 53:49.29 (18) 32:44.52 (25) 1:26:33.81 (23)  18:17.65  0:52.93 21km_Damen 41   4
 24  703 SCHEIDEL Karin  SV TU Ilmenau  GER   1943 55:14.25 (24) 31:24.24 (19) 1:26:38.49 (24)  18:22.33  0:04.68 21km_Damen 61   1
 25  710 LACHMANN Kerstin  SV Neudorf  GER   1969 56:42.14 (28) 31:47.93 (22) 1:28:30.07 (25)  20:13.91  1:51.58 21km_Damen 36   2
 26  741 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V. Ski  GER   1965 55:36.61 (25) 33:10.55 (27) 1:28:47.16 (26)  20:31.00  0:17.09 21km_Damen 36   3
 27  726 WARTNER Marianne  TSV Regen  GER   1956 56:01.37 (26) 33:03.38 (26) 1:29:04.75 (27)  20:48.59  0:17.59 21km_Damen 46   3
 28  753 KAGERBAUER Simone  FC Langdorf  GER   1977 56:37.69 (27) 33:53.88 (29) 1:30:31.57 (28)  22:15.41  1:26.82 21km_Damen 21   6
 29  711 RÜLKE Katja  RFV Grosswaltersdorf eV  GER   1972 56:51.48 (29) 33:51.80 (28) 1:30:43.28 (29)  22:27.12  0:11.71 21km_Damen 31   4
 30  756 DELBECK Muriel  TGV Schotten  GER   1968 56:55.61 (30) 34:32.10 (32) 1:31:27.71 (30)  23:11.55  0:44.43 21km_Damen 36   4
 31  731 WALTER Anita  SC Gefrees  GER   1953 58:08.12 (32) 34:32.18 (33) 1:32:40.30 (31)  24:24.14  1:12.59 21km_Damen 51   3
 32  701 STENSCHKE Renate  Einheit Berliner Bär  GER   1940 58:36.70 (33) 34:09.39 (31) 1:32:46.09 (32)  24:29.93  0:05.79 21km_Damen 61   2
 33  763 SAUERWEIN Elisabeth  DAV Neuburg  GER   1958 57:19.38 (31) 35:30.87 (37) 1:32:50.25 (33)  24:34.09  0:04.16 21km_Damen 46   4
 34  719 WINKLER Andrea  SSV Sayda e.V.  GER   1963 59:18.82 (35) 33:55.56 (30) 1:33:14.38 (34)  24:58.22  0:24.13 21km_Damen 41   5
 35  736 HANKE Svenja  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1987 59:02.41 (34) 34:39.09 (34) 1:33:41.50 (35)  25:25.34  0:27.12 21km_Jugend 17 W   2
 36  767 PANGERL Sonja  DJK Beucherling  GER   1956 59:30.69 (36) 35:00.73 (35) 1:34:31.42 (36)  26:15.26  0:49.92 21km_Damen 46   5
 37  720 WAGNER Julia  SC Kottmar  GER   1989 1:01:04.13 (39) 35:06.64 (36) 1:36:10.77 (37)  27:54.61  1:39.35 21km_Jugend 16 W   5
 38  730 WENZEL Annemone  Kelchsteiner Oybin  GER   1955 1:00:22.66 (38) 35:50.41 (39) 1:36:13.07 (38)  27:56.91  0:02.30 21km_Damen 46   6
 39  759 CONRAD Rautgundis  SC Kottmar  GER   1953 59:57.23 (37) 37:11.87 (41) 1:37:09.10 (39)  28:52.94  0:56.03 21km_Damen 51   4
 40  768 HOLANKOVA Edita  USK CS Plzen  CZE   1975 1:02:37.04 (41) 35:48.81 (38) 1:38:25.85 (40)  30:09.69  1:16.75 21km_Damen 21   7
 41  705 HAHN Claudia  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1963 1:02:02.47 (40) 37:06.32 (40) 1:39:08.79 (41)  30:52.63  0:42.94 21km_Damen 41   6
 42  709 EGERER Yvonne  SV Neudorf  GER   1968 1:03:13.43 (42) 37:22.31 (42) 1:40:35.74 (42)  32:19.58  1:26.95 21km_Damen 36   5
 43  704 KLIX Claudia  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1967 1:04:21.45 (44) 37:50.21 (43) 1:42:11.66 (43)  33:55.50  1:35.92 21km_Damen 36   6
 44  717 BUERST Maria    GER   1959 1:03:50.16 (43) 38:38.17 (44) 1:42:28.33 (44)  34:12.17  0:16.67 21km_Damen 46   7
 45  757 KARNAGEL Mandy  SV Lok Eilenburg  GER   1987 1:04:49.91 (46) 39:07.84 (46) 1:43:57.75 (45)  35:41.59  1:29.42 21km_Jugend 17 W   3
 46  706 BÖHM Franziska  SV Lokomotive Eilenburg  GER   1983 1:04:36.29 (45) 39:21.55 (47) 1:43:57.84 (46)  35:41.68  0:00.09 21km_Damen 21   8
 47  723 SPORKERT Sibylle  SV Kirchberg  GER   1966 1:06:04.88 (47) 38:47.19 (45) 1:44:52.07 (47)  36:35.91  0:54.23 21km_Damen 36   7
 48  702 FLÖTER Angelika  Skiclub Frohburg  GER   1964 1:08:01.01 (49) 40:42.34 (48) 1:48:43.35 (48)  40:27.19  3:51.28 21km_Damen 41   7
 49  713 OSWALD Tina  Skiclub Dresden-Niedersedlitz  GER   1976 1:08:23.34 (50) 42:39.10 (54) 1:51:02.44 (49)  42:46.28  2:19.09 21km_Damen 21   9
 50  761 FORBERGER Gabriela  Grün- Weiß Lippersdorf  GER   1962 1:07:44.05 (48) 43:21.70 (56) 1:51:05.75 (50)  42:49.59  0:03.31 21km_Damen 41   8
 51  755 BAUMHOF Annemarie  TSV Ründeroth  GER   1955 1:10:41.33 (51) 41:34.18 (52) 1:52:15.51 (51)  43:59.35  1:09.76 21km_Damen 46   8
 52  754 VERLDPAUS-SPEEKENBRINK Anca  Bedaf Uden  NED   1949 1:11:16.93 (52) 41:51.42 (53) 1:53:08.35 (52)  44:52.19  0:52.84 21km_Damen 56   1
 53  746 ROSCH Madlen  PSV Schwarzenberg  GER   1989 1:16:31.84 (53) 41:06.69 (51) 1:57:38.53 (53)  49:22.37  4:30.18 21km_Jugend 16 W   6
 54  708 DOTZAUER Stefanie  SV Lokomotive Eilenburg  GER   1989 1:16:32.42 (54) 41:06.21 (50) 1:57:38.63 (54)  49:22.47  0:00.10 21km_Jugend 16 W   7
 55  740 ROTHER Maria  SG-Holzau  GER   1990 1:17:44.72 (56) 40:51.77 (49) 1:58:36.49 (55)  50:20.33  0:57.86 21km_Jugend 16 W   8
 56  715 SCHWÖRKE Silvia  TSV Leuna  GER   1980 1:17:40.85 (55) 42:53.39 (55) 2:00:34.24 (56)  52:18.08  1:57.75 21km_Damen 21   10
 57  714 JUNGE Evelyn    GER   1969 1:20:02.58 (57) 48:14.49 (57) 2:08:17.07 (57)  1:00:00.91  7:42.83 21km_Damen 36   8
 58  752 SCHUMANN Meike  ETV  GER   1950 1:21:04.48 (58) 50:11.24 (59) 2:11:15.72 (58)  1:02:59.56  2:58.65 21km_Damen 51   5
 59  770 SCHLAEFKE Bettina  DJK Adler 07 Bottrop  GER   1981 1:23:57.50 (59) 51:20.37 (60) 2:15:17.87 (59)  1:07:01.71  4:02.15 21km_Damen 21   11
 60  707 BÖHM Sabine  SV Lokomotive Eilenburg  GER   1959 1:25:20.79 (60) 50:09.05 (58) 2:15:29.84 (60)  1:07:13.68  0:11.97 21km_Damen 46   9
 61  760 RUDAT Eva-Maria  SG Einheit Berliner Bär  GER   1953 1:25:42.61 (61) 53:01.96 (61) 2:18:44.57 (61)  1:10:28.41  3:14.73 21km_Damen 51   6
 62  758 MENKEN Tineke  Vasa Sport  NED   1953 1:31:09.35 (62) 53:46.63 (62) 2:24:55.98 (62)  1:16:39.82  6:11.41 21km_Damen 51   7
 63  700 PAHLKE Simone  ---  GER   1969 1:32:07.82 (63) 55:00.21 (63) 2:27:08.03 (63)  1:18:51.87  2:12.05 21km_Damen 36   9
 64  734 WIKKACZ Katarzyna    POL   1978 1:36:58.99 (65) 55:28.48 (64) 2:32:27.47 (64)  1:24:11.31  5:19.44 21km_Damen 21   12
 65  762 KOTRCOVA Melanie  SKI club Sumava  CZE   1951 1:33:53.74 (64) 1:02:02.47 (65) 2:35:56.21 (65)  1:27:40.05  3:28.74 21km_Damen 51   8