Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Junioren M
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  61 BERTHOLD Sebastian  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal  GER   1986  1:08:43.17  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   8
 2  80 KOVARIK Karel  Tatran Zelezna r  CZE   1986  1:13:53.78  5:10.61  5:10.61 30km_Overall M   31
 3  88 CONRAD Alexander  VSC Klingenthal  GER   1985  1:14:53.95  6:10.78  1:00.17 30km_Overall M   34
 4  33 MÜLLER Daniel  SSV Sayda e.V.  GER   1986  1:26:59.63  18:16.46  12:05.68 30km_Overall M   144
 5  32 BENNDORF Sascha  SSV Sayda e.V.  GER   1986  1:28:35.27  19:52.10  1:35.64 30km_Overall M   152
 5  34 FRITZSCHE Martin  SSV Sayda e.V.  GER   1985  1:28:35.27  19:52.10  0:00.00 30km_Overall M   153
 7  78 BLAZEK Josef  Czech Ski Team  CZE   1985  1:33:11.84  24:28.67  4:36.57 30km_Overall M   192
 8  37 NEUBER Falk  TUS Voigtsdorf  GER   1986  1:42:17.00  33:33.83  9:05.16 30km_Overall M   263

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 21
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  91 SMOLKA Robert  SC Zwiesel/BGS  GER   1981  1:04:59.49  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   3
 2  75 KOZISEK Dusan    CZE   1983  1:05:38.97  0:39.48  0:39.48 30km_Overall M   4
 3  16 KRETZSCHMAR Sven  Skiclub Dresden-Niedersedlitz  GER   1979  1:06:46.55  1:47.06  1:07.58 30km_Overall M   5
 4  99 GROTZ Jürgen  Neuner-Madshus-Team  GER   1977  1:07:57.58  2:58.09  1:11.03 30km_Overall M   6
 5  86 SCHOCHER Christian  Rossignol  SUI   1977  1:08:01.38  3:01.89  0:03.80 30km_Overall M   7
 6  67 SCHWARZ Andi  Fischer Racing Team  AUT   1976  1:09:20.22  4:20.73  1:18.84 30km_Overall M   11
 7  105 FREIMUTH Thomas  SC Zwiesel  GER   1980  1:10:23.75  5:24.26  1:03.53 30km_Overall M   15
 8  107 KRAAS Oliver  Team South Afrika  RSA   1975  1:10:59.68  6:00.19  0:35.93 30km_Overall M   16
 9  95 LEITNER Johannes  SK RB Admont-Hall  AUT   1979  1:12:01.08  7:01.59  1:01.40 30km_Overall M   19
 10  90 SCHILLER Daniel  WSV Eppenschlag/BGS  GER   1978  1:12:18.04  7:18.55  0:16.96 30km_Overall M   21
 11  85 THONFELD Frank  TSG Bau Hammerbrücke Teamsport Albert Rossignol  GER   1979  1:12:46.31  7:46.82  0:28.27 30km_Overall M   23
 12  59 ZIZLER Thomas  Plzen  CZE   1983  1:13:28.74  8:29.25  0:42.43 30km_Overall M   28
 13  82 VODRAZKA Ondrej  USK CS Plzen  CZE   1977  1:14:52.68  9:53.19  1:23.94 30km_Overall M   33
 14  76 HIRTH Max  VSC Klingenthal  GER   1982  1:15:01.29  10:01.80  0:08.61 30km_Overall M   36
 15  79 HOREIST Michal  Czech Ski Team  CZE   1982  1:15:02.60  10:03.11  0:01.31 30km_Overall M   37
 16  87 GOEHLER Stefan  SG Holzhau  GER   1979  1:15:05.54  10:06.05  0:02.94 30km_Overall M   39
 17  30 ZSCHINZSCH Marko  Team Rudy Projekt  GER   1982  1:16:02.19  11:02.70  0:56.65 30km_Overall M   45
 18  28 STEIN Sebastian  TGV Schotten  GER   1983  1:16:14.55  11:15.06  0:12.36 30km_Overall M   46
 19  62 SEIDEL Thomas  VSC Klingenthal / Team Sport Albert  GER   1983  1:16:46.11  11:46.62  0:31.56 30km_Overall M   47
 20  27 SPICKENREUTHER Matthias  TV Floß  GER   1975  1:17:17.38  12:17.89  0:31.27 30km_Overall M   52
 21  69 TREUDE Harald  SV Lützel  GER   1977  1:17:59.55  13:00.06  0:42.17 30km_Overall M   58
 22  40 GÖTZEL Conrad  Team Sport Albert  GER   1982  1:18:02.13  13:02.64  0:02.58 30km_Overall M   59
 23  49 HAVEL Tomas  VSK Elektro Praha  CZE   1975  1:18:54.49  13:55.00  0:52.36 30km_Overall M   61
 24  42 RYSKA Vit  LK Verovice  CZE   1975  1:21:11.78  16:12.29  2:17.29 30km_Overall M   80
 25  18 KOEHLER Christian  WSV Brotterode  GER   1979  1:21:12.84  16:13.35  0:01.06 30km_Overall M   82
 26  7 RICHTER Thomas    GER   1979  1:22:22.24  17:22.75  1:09.40 30km_Overall M   93
 27  89 BINDER Christian  DJK Rastbüchel BGS  GER   1980  1:23:18.00  18:18.51  0:55.76 30km_Overall M   102
 28  100 FISCHER Simon  SV Oberreute  GER   1981  1:23:28.20  18:28.71  0:10.20 30km_Overall M   104
 29  106 MALECEK Martin  Ekonom  GER   1975  1:24:14.70  19:15.21  0:46.50 30km_Overall M   118
 30  48 RICHTER Mike  SG Klotzsche e.V.  GER   1979  1:24:28.64  19:29.15  0:13.94 30km_Overall M   123
 31  35 KALTOFEN Sven  SSV Sayda e.V.  GER   1977  1:24:56.70  19:57.21  0:28.06 30km_Overall M   126
 32  43 HEROLD David  SV Grosswaltersdorf  GER   1981  1:25:28.30  20:28.81  0:31.60 30km_Overall M   128
 33  56 VOJTA Pavel  Ekonom  CZE   1975  1:25:37.14  20:37.65  0:08.84 30km_Overall M   131
 34  94 MÜCKE Robert  TRISTAR Regensburg  GER   1975  1:26:29.46  21:29.97  0:52.32 30km_Overall M   142
 35  52 WOLF Andre  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1978  1:28:22.51  23:23.02  1:53.05 30km_Overall M   151
 36  20 ALBERT Lars  Bertsdorfer SV  GER   1977  1:31:18.06  26:18.57  2:55.55 30km_Overall M   175
 37  4 HEIDRICH Lukas  SV TU Ilmenau  GER   1984  1:31:46.34  26:46.85  0:28.28 30km_Overall M   179
 38  101 PIELER Roland  Bike-Team-Ginner  AUT   1975  1:31:50.82  26:51.33  0:04.48 30km_Overall M   180
 39  77 MEHLER Steffen  SKG-Gersfeld  GER   1977  1:32:39.05  27:39.56  0:48.23 30km_Overall M   186
 40  45 JANKO Lubomir  EKONOM Rraha  POL   1976  1:33:59.63  29:00.14  1:20.58 30km_Overall M   200
 41  5 SCHWETER Marc  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1976  1:35:18.61  30:19.12  1:18.98 30km_Overall M   209
 42  31 RAAB Johannes  RSC Kehlheim Nordic  GER   1981  1:35:34.85  30:35.36  0:16.24 30km_Overall M   211
 43  9 MÜLLER Thomas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1979  1:36:10.69  31:11.20  0:35.84 30km_Overall M   213
 44  26 FUCHS Matthias  WSV Patersdorf  GER   1980  1:36:39.56  31:40.07  0:28.87 30km_Overall M   216
 45  2 MERCIER Francois    FRA   1975  1:37:53.46  32:53.97  1:13.90 30km_Overall M   226
 46  15 REISER Matthias  TGH Hanau  GER   1977  1:38:16.00  33:16.51  0:22.54 30km_Overall M   231
 47  14 KUPR Jaroslav  Lokomotiva Nymburk  CZE   1980  1:38:45.98  33:46.49  0:29.98 30km_Overall M   237
 48  64 KRAVACEK Ivo  Skimarathon ASK Blansko  CZE   1976  1:41:28.47  36:28.98  2:42.49 30km_Overall M   257
 49  50 HARTWIG Bernd  SG Holzhau  GER   1982  1:42:34.70  37:35.21  1:06.23 30km_Overall M   270
 50  41 ETTLER Manuel  TV Eichen  GER   1978  1:44:18.63  39:19.14  1:43.93 30km_Overall M   277
 51  25 FÜRSICH Markus  TSV Heideck Triathlon  GER   1976  1:46:07.10  41:07.61  1:48.47 30km_Overall M   282
 52  92 KROISS Michael Alexander    GER   1975  1:52:48.52  47:49.03  6:41.42 30km_Overall M   302
 53  58 UNGER Peter  SV Tanne Thalheim  GER   1981  2:04:03.44  59:03.95  11:14.92 30km_Overall M   322

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 31
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  23 SCHWARZ Christian  Fischer Racing Team  AUT   1974  1:04:43.45  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   1
 2  44 NEUBER Jens  SC Norweger Annaberg  GER   1971  1:04:52.78  0:09.33  0:09.33 30km_Overall M   2
 3  70 SILA Patrick  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1974  1:09:13.19  4:29.74  4:20.41 30km_Overall M   9
 4  19 SCHOBER Olaf  SC-Dreiburgenland  GER   1971  1:09:51.29  5:07.84  0:38.10 30km_Overall M   12
 5  102 MIRONTSCHIKOW Roman  Ski- Club Lauf  GER   1971  1:10:03.54  5:20.09  0:12.25 30km_Overall M   13
 6  3 LERPSCHER Marcel  SV Maierhöfen-Grünenbach  GER   1970  1:11:05.46  6:22.01  1:01.92 30km_Overall M   17
 7  38 GROßE Ralf  PSV Zittau  GER   1973  1:11:53.36  7:09.91  0:47.90 30km_Overall M   18
 8  66 THOMA Holger  SZ Brend  GER   1971  1:12:23.85  7:40.40  0:30.49 30km_Overall M   22
 9  74 THAMM Marco  WSV Skadi Bodenmais  GER   1971  1:13:22.52  8:39.07  0:58.67 30km_Overall M   27
 10  68 MELLERT Michael  Fischer - Racing - Team  GER   1972  1:14:15.69  9:32.24  0:53.17 30km_Overall M   32
 11  47 HOFMANN Rico  SC Bad Gastein  AUT   1973  1:14:56.76  10:13.31  0:41.07 30km_Overall M   35
 12  22 LEILLINGER Ludwig  SC Zwiesel  GER   1973  1:15:03.71  10:20.26  0:06.95 30km_Overall M   38
 13  55 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER   1972  1:15:14.63  10:31.18  0:10.92 30km_Overall M   40
 14  84 SONNET Manuel  Belgien Bütgenbach  BEL   1974  1:17:13.00  12:29.55  1:58.37 30km_Overall M   51
 15  6 BUETTNER Torsten  SV 1865 Piesau  GER   1970  1:17:20.10  12:36.65  0:07.10 30km_Overall M   54
 16  53 WAGENFÜHR Thomas  Ski-Club Davos  SUI   1971  1:17:54.58  13:11.13  0:34.48 30km_Overall M   57
 17  97 REJZEK Martin  Eintracht Braunschweig  CZE   1972  1:19:23.28  14:39.83  1:28.70 30km_Overall M   64
 18  104 BORANEK Petr  VSK FEL Praha  CZE   1970  1:20:01.13  15:17.68  0:37.85 30km_Overall M   68
 19  65 KRAVACEK David  Skimarathon ASK Blansko  CZE   1971  1:21:04.18  16:20.73  1:03.05 30km_Overall M   77
 20  108 MULTERER Alois    GER   1970  1:21:11.99  16:28.54  0:07.81 30km_Overall M   81
 21  81 BERANEK Jan  USK CS Plzen  CZE   1972  1:21:17.37  16:33.92  0:05.38 30km_Overall M   83
 22  63 FISCHER Andreas  fischer-events.de  GER   1973  1:23:48.04  19:04.59  2:30.67 30km_Overall M   110
 23  96 KASPAR Jan    CZE   1971  1:23:58.82  19:15.37  0:10.78 30km_Overall M   113
 24  12 MAHR Ralf  SV 08 Steinach  GER   1971  1:24:08.40  19:24.95  0:09.58 30km_Overall M   116
 25  72 RASTER Christian  TSV Regen  GER   1972  1:25:32.99  20:49.54  1:24.59 30km_Overall M   130
 26  8 HENNIG Heiko  WSC Erzgebirge Oberwiesenthal e.V.  GER   1972  1:25:50.57  21:07.12  0:17.58 30km_Overall M   135
 27  13 BAUER Franz  TSV Kreuzberg  GER   1970  1:27:07.18  22:23.73  1:16.61 30km_Overall M   148
 28  83 PAWEL Mirko    GER   1974  1:27:22.83  22:39.38  0:15.65 30km_Overall M   149
 29  93 KORYCINSKI Rafal  Bieg Piastow  POL   1971  1:30:28.32  25:44.87  3:05.49 30km_Overall M   165
 30  46 KAISER Jens    GER   1971  1:32:15.11  27:31.66  1:46.79 30km_Overall M   183
 31  51 WEIGELT Jens  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1971  1:32:42.32  27:58.87  0:27.21 30km_Overall M   187
 32  21 MENNERAT Thomas  SCP Nozeroy  FRA   1973  1:33:02.36  28:18.91  0:20.04 30km_Overall M   190
 33  39 LINDNER Gerhard  SC Kirchenthumbach  GER   1970  1:35:08.79  30:25.34  2:06.43 30km_Overall M   206
 34  57 ENGEMANN Ronald  Hohburger Sportverein 1990  GER   1970  1:35:15.77  30:32.32  0:06.98 30km_Overall M   208
 35  60 SCHNEIDER Ronny  Bertsdorfer SV  GER   1970  1:37:24.56  32:41.11  2:08.79 30km_Overall M   223
 36  98 PAUL Andreas  SC Grossberg  GER   1971  1:38:13.16  33:29.71  0:48.60 30km_Overall M   229
 37  110 ERTL Michael  SC Zwiesel  GER   1973  1:40:17.62  35:34.17  2:04.46 30km_Overall M   251
 38  24 SEVCIK Roman    SVK   1970  1:43:59.37  39:15.92  3:41.75 30km_Overall M   274
 39  11 BÄTZ Udo  VfB Steinach  GER   1974  1:45:39.22  40:55.77  1:39.85 30km_Overall M   281
 40  103 STEPHAN Marco    GER   1970  1:59:48.42  55:04.97  14:09.20 30km_Overall M   315
 DNF  1 WEISER Andreas    GER   1970   DNF     30km_Overall M   

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 36
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  348 KRAUS Markus  TSV Hartpenning  GER   1969  1:09:17.36  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   10
 2  273 SEIDEL Bertram  SC Norweger Annaberg  GER   1969  1:10:04.56  0:47.20  0:47.20 30km_Overall M   14
 3  253 PENNER Viktor  TSV Moenchroeden  GER   1969  1:12:07.14  2:49.78  2:02.58 30km_Overall M   20
 4  287 LANGER Bernhard  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1967  1:13:00.85  3:43.49  0:53.71 30km_Overall M   24
 5  249 HELBIG Steffen  Pulsschlag Erzgebirge eV  GER   1966  1:13:29.02  4:11.66  0:28.17 30km_Overall M   29
 6  203 LANGER Thomas  TSV Mindelheim  GER   1969  1:13:50.57  4:33.21  0:21.55 30km_Overall M   30
 7  235 BAUER Gerhard  DJK Falkenberg  GER   1968  1:15:53.68  6:36.32  2:03.11 30km_Overall M   43
 8  356 NATTER Lothar  SV Mellau  AUT   1967  1:15:56.39  6:39.03  0:02.71 30km_Overall M   44
 9  296 PROVOD Ladislav  USK CS Plzen  CZE   1968  1:17:40.88  8:23.52  1:44.49 30km_Overall M   56
 10  272 KIRCHNER Jens  SC Norweger Annaberg  GER   1969  1:18:21.87  9:04.51  0:40.99 30km_Overall M   60
 11  355 HILLE Veiko  SCMK Hirschau  GER   1969  1:20:09.55  10:52.19  1:47.68 30km_Overall M   69
 12  310 BRABEC Miroslav  Habrdy  GER   1967  1:20:39.51  11:22.15  0:29.96 30km_Overall M   74
 13  335 SORG Thomas  TSV Unterthingau  GER   1967  1:20:59.46  11:42.10  0:19.95 30km_Overall M   76
 14  351 HAGEN Max  WSV Otterskirchen  GER   1968  1:21:06.16  11:48.80  0:06.70 30km_Overall M   78
 15  267 SCHÄFER Steffen  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1966  1:21:44.46  12:27.10  0:38.30 30km_Overall M   88
 16  252 BRÜNNEL Silvio  ISG Satzung  GER   1968  1:22:49.75  13:32.39  1:05.29 30km_Overall M   100
 17  309 SUK Pavel  Habrdy  GER   1967  1:23:37.93  14:20.57  0:48.18 30km_Overall M   107
 18  227 LEEDER Jochen  TGV Schotten  GER   1969  1:23:47.07  14:29.71  0:09.14 30km_Overall M   109
 19  320 TRAUT Holger  Skiclub Mengersgereuth-Hämmern  GER   1967  1:24:12.51  14:55.15  0:25.44 30km_Overall M   117
 20  216 SCHREINER Dieter    GER   1968  1:24:20.68  15:03.32  0:08.17 30km_Overall M   120
 21  294 ÖHLER Jürgen  SC Mittelberg - OY  GER   1968  1:27:56.24  18:38.88  3:35.56 30km_Overall M   150
 22  302 TRUSCH Alfred  Skiznft Wiesbaden  GER   1967  1:28:41.47  19:24.11  0:45.23 30km_Overall M   154
 23  333 WIEDENMANN Timo    GER   1969  1:29:07.18  19:49.82  0:25.71 30km_Overall M   158
 24  251 RICHTER Jens  BSG FSV Waldheim  GER   1966  1:30:34.87  21:17.51  1:27.69 30km_Overall M   167
 25  312 ZIEGER Siegmund  SC-Linsenhofen  GER   1967  1:31:17.36  22:00.00  0:42.49 30km_Overall M   174
 26  213 HERRMANN Maik  Polizei Thüringen  GER   1965  1:31:45.26  22:27.90  0:27.90 30km_Overall M   178
 27  262 KÖHLER Thomas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1965  1:32:39.04  23:21.68  0:53.78 30km_Overall M   185
 28  265 WENIGER Andreas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1967  1:33:30.48  24:13.12  0:51.44 30km_Overall M   195
 29  326 MUELLER Andreas  Fun-Biker Steinbach  GER   1968  1:34:23.06  25:05.70  0:52.58 30km_Overall M   202
 30  241 NEUBER Steffen  TUS Voigtsdorf  GER   1966  1:34:32.05  25:14.69  0:08.99 30km_Overall M   203
 31  201 SCHNEIDER Peter  SC-Namborn  GER   1968  1:34:45.04  25:27.68  0:12.99 30km_Overall M   205
 32  242 WELLMANN Christoph    GER   1966  1:35:12.24  25:54.88  0:27.20 30km_Overall M   207
 33  282 HERR Andreas    GER   1967  1:37:41.08  28:23.72  2:28.84 30km_Overall M   224
 34  254 BOKHOVE Onno  Euros Kanu Verein  NED   1965  1:38:15.91  28:58.55  0:34.83 30km_Overall M   230
 35  341 SCHMITT Michael  Ski-Club Lauf  GER   1967  1:38:33.15  29:15.79  0:17.24 30km_Overall M   235
 36  222 SCHOTTE Oliver  TSG Reutlingen  GER   1968  1:38:43.66  29:26.30  0:10.51 30km_Overall M   236
 37  300 JUNGMAYER Ludwig  TRV Radstudio Krems  GER   1967  1:38:48.59  29:31.23  0:04.93 30km_Overall M   238
 38  263 SCHRAMM Olaf  ESV Ehrenfriedersdorf  GER   1966  1:38:55.21  29:37.85  0:06.62 30km_Overall M   241
 39  327 HÖGL Robert  Team Baier Landshut  GER   1968  1:39:04.58  29:47.22  0:09.37 30km_Overall M   242
 40  200 POLLACK Klaus  Krombacher Willingen  GER   1965  1:39:08.26  29:50.90  0:03.68 30km_Overall M   243
 41  350 GEBHARDT Stefan    GER   1969  1:41:44.56  32:27.20  2:36.30 30km_Overall M   258
 42  329 PROBST Klaus  WSV Oberried  GER   1966  1:42:18.27  33:00.91  0:33.71 30km_Overall M   264
 43  338 MARSCHEL Manfred  SC Lauf  GER   1968  1:42:21.46  33:04.10  0:03.19 30km_Overall M   265
 44  217 KNOBLAUCH Roman  Leipziger Triathlon e.V.  GER   1968  1:42:33.39  33:16.03  0:11.93 30km_Overall M   269
 45  332 SCHIERAU Arne  USC Kiel  GER   1966  1:43:00.68  33:43.32  0:27.29 30km_Overall M   271
 46  214 PETER Jens  Polizei Thüringen  GER   1966  1:44:48.51  35:31.15  1:47.83 30km_Overall M   278
 47  205 SOLLMANN Volker  Sportvereinigung Ahorn  GER   1967  1:47:06.86  37:49.50  2:18.35 30km_Overall M   288
 48  206 BACH Steffen  Schlettau  GER   1965  1:47:07.47  37:50.11  0:00.61 30km_Overall M   289
 49  322 PUDERBACH Stefan  Src Heinbach- Weis 2000 e.v.  GER   1965  1:50:55.68  41:38.32  3:48.21 30km_Overall M   297
 50  257 OSWALD Christian  Bamberg  GER   1965  1:52:48.23  43:30.87  1:52.55 30km_Overall M   301
 51  305 HAENEL Jörg  SG-Holzau  GER   1968  1:54:54.03  45:36.67  2:05.80 30km_Overall M   305
 52  232 KLEIBEL Matthias  SC Aising Pang  GER   1967  1:55:17.60  46:00.24  0:23.57 30km_Overall M   307
 53  281 WIMMER Ralf  RC Pfeil Augsburg  GER   1965  2:04:42.07  55:24.71  9:24.47 30km_Overall M   324
 54  231 ZETTERBERG Kent  SC Aising Pang  GER   1966  2:07:00.48  57:43.12  2:18.41 30km_Overall M   326

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 41
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  208 WIPPEL Anton  Team-Rossignol  AUT   1964  1:13:05.75  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   25
 2  303 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER   1964  1:13:16.56  0:10.81  0:10.81 30km_Overall M   26
 3  258 OYSMÜLLER Josef  NF-St,Aegyd  AUT   1961  1:17:17.76  4:12.01  4:01.20 30km_Overall M   53
 4  207 ROGGE Richard  SKG Gersfeld  GER   1963  1:19:39.12  6:33.37  2:21.36 30km_Overall M   66
 5  354 FURRER Marin    SUI   1962  1:19:46.60  6:40.85  0:07.48 30km_Overall M   67
 6  323 PALATA Miroslav  enervit Team  CZE   1963  1:20:29.45  7:23.70  0:42.85 30km_Overall M   72
 7  325 LOEFFLER Franz  TSV Ludwigsstadt  GER   1962  1:20:41.42  7:35.67  0:11.97 30km_Overall M   75
 8  342 SCHWEINBERG Manfred  SC Füssen  GER   1960  1:21:09.10  8:03.35  0:27.68 30km_Overall M   79
 9  334 BLUM Martin  SV Söchering  GER   1962  1:21:17.64  8:11.89  0:08.54 30km_Overall M   84
 10  243 GROßE Frank  PSV Zittau Ski  GER   1962  1:21:24.37  8:18.62  0:06.73 30km_Overall M   87
 11  233 DACHS Hans  RSC Kehlheim Nordic  GER   1960  1:21:58.89  8:53.14  0:34.52 30km_Overall M   89
 12  298 TREMML Karl  TSV Regen  GER   1960  1:22:38.60  9:32.85  0:39.71 30km_Overall M   98
 13  236 FRÖHLICH Mike  SSV Sayda e.V.  GER   1964  1:22:43.01  9:37.26  0:04.41 30km_Overall M   99
 14  244 ZISELSBERGER Michael  WSV Patersdorf  GER   1960  1:23:08.95  10:03.20  0:25.94 30km_Overall M   101
 15  337 WELZ Anton  Sport Team Buhler  GER   1962  1:23:56.38  10:50.63  0:47.43 30km_Overall M   111
 16  316 HOFER Josef    AUT   1961  1:23:56.40  10:50.65  0:00.02 30km_Overall M   112
 17  284 ZEILINGER Johannes  NF Wartberg  AUT   1963  1:24:03.32  10:57.57  0:06.92 30km_Overall M   114
 18  288 BÖSL Günther  SC Monte Kaolino Hirschau  GER   1961  1:25:16.95  12:11.20  1:13.63 30km_Overall M   127
 19  319 SIMANOWSKI Rainer  Ski Club Rosenheim  GER   1964  1:25:32.52  12:26.77  0:15.57 30km_Overall M   129
 20  226 MORGENSTERN Frank  WSV Skadi Bodenmais  GER   1960  1:26:04.72  12:58.97  0:32.20 30km_Overall M   137
 21  277 HAMANN Lutz  Bertsdorfer SV  GER   1963  1:27:03.31  13:57.56  0:58.59 30km_Overall M   146
 22  255 APELT Robby  Rhöner WSV  GER   1964  1:29:08.77  16:03.02  2:05.46 30km_Overall M   159
 23  290 GILLIG Thomas  SKG Gersfeld  GER   1960  1:29:34.69  16:28.94  0:25.92 30km_Overall M   161
 24  276 MÜLLER Gerold  Bertsdorfer SV  GER   1963  1:29:46.77  16:41.02  0:12.08 30km_Overall M   162
 25  266 SCHRÖTER Frank  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1960  1:30:02.62  16:56.87  0:15.85 30km_Overall M   164
 26  321 SAUERWEIN Dieter  DAV Neuburg  GER   1961  1:30:48.80  17:43.05  0:46.18 30km_Overall M   169
 27  215 RENE Bauer  WSV Oberhof 05  GER   1975  1:31:24.74  18:18.99  0:35.94 30km_Overall M   177
 28  283 HOHL Norbert  TRIA Kayh  GER   1962  1:31:58.38  18:52.63  0:33.64 30km_Overall M   181
 29  297 KLINGER Ulrich  SV 07 Annaberg  GER   1961  1:32:47.19  19:41.44  0:48.81 30km_Overall M   189
 30  345 ZASTERA Tomas  Skisumava Vimperk  CZE   1964  1:33:23.63  20:17.88  0:36.44 30km_Overall M   194
 31  239 KOCH Stephan  ESV Nassau  GER   1962  1:33:41.43  20:35.68  0:17.80 30km_Overall M   196
 32  250 BÖTTCHER Michael  DAV Speyer  AUT   1961  1:33:52.31  20:46.56  0:10.88 30km_Overall M   198
 33  330 STIEGLER Christof    GER   1962  1:35:32.70  22:26.95  1:40.39 30km_Overall M   210
 34  268 BÄURLE Josef  TRI Günzburg  GER   1962  1:36:20.66  23:14.91  0:47.96 30km_Overall M   214
 35  228 BOPP Bernd  TGV Schotten  GER   1963  1:37:01.46  23:55.71  0:40.80 30km_Overall M   219
 36  328 BOCHENEK Peter  SC Grossberg  GER   1964  1:37:22.38  24:16.63  0:20.92 30km_Overall M   222
 37  307 BOOT Theo  Vasa Sport  NED   1961  1:38:22.44  25:16.69  1:00.06 30km_Overall M   233
 38  202 HELGERT Thomas  Post SV Weilheim  GER   1964  1:38:52.37  25:46.62  0:29.93 30km_Overall M   240
 39  317 THAN Frank  Skiverein Schönheide  GER   1961  1:39:23.50  26:17.75  0:31.13 30km_Overall M   244
 40  311 HELLMANN Ralf  Saunafreunde Weingarten  GER   1961  1:39:24.19  26:18.44  0:00.69 30km_Overall M   245
 41  313 ARHEIT Richie  Saunafreunde Weingarten  GER   1963  1:40:07.37  27:01.62  0:43.18 30km_Overall M   250
 42  315 HOPF Lothar  TSV Rauenstein  GER   1960  1:42:01.73  28:55.98  1:54.36 30km_Overall M   261
 43  234 BALDAUF Udo  SV Linda  GER   1963  1:42:27.56  29:21.81  0:25.83 30km_Overall M   267
 44  357 SCHMID Magnus  Loppenhausen  GER   1960  1:43:30.83  30:25.08  1:03.27 30km_Overall M   273
 45  221 THANNER Helmut  TSV Bärnau  GER   1960  1:46:28.27  33:22.52  2:57.44 30km_Overall M   286
 46  324 BRAATZ Frank  TSV Berlin Orientierungslauf  GER   1962  1:49:29.08  36:23.33  3:00.81 30km_Overall M   293
 47  318 FUCHS Andreas  Skiverein Schönheide  GER   1960  1:51:34.22  38:28.47  2:05.14 30km_Overall M   298
 48  343 KRYGIER Withold  Poznan  POL   1960  1:54:26.93  41:21.18  2:52.71 30km_Overall M   304
 49  304 HENSEL Jochen  BRigade Auflauf Ost Berlin  GER   1961  1:55:05.90  42:00.15  0:38.97 30km_Overall M   306
 50  314 SCHMID Thomas  TSV Rauenstein  GER   1961  1:57:57.01  44:51.26  2:51.11 30km_Overall M   309
 51  306 DOES Peter  Vasa Sport  NED   1962  1:58:45.46  45:39.71  0:48.45 30km_Overall M   312
 52  229 DOMIDER Gerhard  TSV heideck/Triathlon  GER   1960  1:59:08.06  46:02.31  0:22.60 30km_Overall M   314
 53  344 ZACHAEUS Holger    GER   1964  2:13:38.10  1:00:32.35  14:30.04 30km_Overall M   331
 54  247 ANGERER Norbert    AUT   1960  2:35:41.58  1:22:35.83  22:03.48 30km_Overall M   339

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 46
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  347 BACHER Max  TSV Hartpenning  GER   1955  1:15:35.64  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   41
 2  336 HAAS Erwin  Sport Buhler Team  GER   1957  1:17:05.24  1:29.60  1:29.60 30km_Overall M   50
 3  259 FREYER Gerald  Blau/Weiss Neuhausen  GER   1958  1:19:06.53  3:30.89  2:01.29 30km_Overall M   62
 4  349 FISCHHABER Hans  SC Gaissach  GER   1959  1:20:26.39  4:50.75  1:19.86 30km_Overall M   71
 5  340 RAMMERSTORFER Alois  Union Niederwaldkirchen  AUT   1958  1:22:01.57  6:25.93  1:35.18 30km_Overall M   90
 6  219 HOPF Reimund  Rhöner Wintersportverein  GER   1956  1:22:26.56  6:50.92  0:24.99 30km_Overall M   94
 7  339 GUTHEIL Janko  Lamer SpVg  GER   1959  1:22:30.06  6:54.42  0:03.50 30km_Overall M   95
 8  260 MÄNNEL Harald  OL Team Wehrsdorf  GER   1955  1:23:39.18  8:03.54  1:09.12 30km_Overall M   108
 9  293 SEIDENBUSCH Viktor  SC Grossberg  GER   1958  1:24:04.02  8:28.38  0:24.84 30km_Overall M   115
 10  291 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER   1955  1:24:24.72  8:49.08  0:20.70 30km_Overall M   121
 11  289 SALLER Ludwig  WSV Skadi Bodenmais  GER   1956  1:24:52.59  9:16.95  0:27.87 30km_Overall M   125
 12  271 STEGK Stefan  SV Dorfchemnitz  GER   1956  1:25:43.26  10:07.62  0:50.67 30km_Overall M   132
 13  225 STAMPACH Cestmir  Tatran Zelezna Ruda  CZE   1955  1:26:47.75  11:12.11  1:04.49 30km_Overall M   143
 14  346 PONGRATZ Werner  Ski & Bike Deggendorf  GER   1956  1:27:01.11  11:25.47  0:13.36 30km_Overall M   145
 15  308 VISSER Haje  Vasa Sport  NED   1957  1:28:55.32  13:19.68  1:54.21 30km_Overall M   156
 16  230 KOLLMER Hans  WSV Skadi Bodenmais  GER   1958  1:29:05.43  13:29.79  0:10.11 30km_Overall M   157
 17  278 URBAN Michael  KV Vogelfrei  GER   1959  1:30:41.73  15:06.09  1:36.30 30km_Overall M   168
 18  240 HERBERG Gert  Skiclub Kottmar e.V.  GER   1955  1:31:04.49  15:28.85  0:22.76 30km_Overall M   172
 19  299 RICHTER Peter  SV-Trebsen e.V.  GER   1955  1:32:37.62  17:01.98  1:33.13 30km_Overall M   184
 20  274 SCHENK Johannes    AUT   1958  1:33:09.85  17:34.21  0:32.23 30km_Overall M   191
 21  212 WELLMANN Matthias  Skiclub Magdeburg  GER   1959  1:33:50.20  18:14.56  0:40.35 30km_Overall M   197
 22  331 STROBL Helmut  SK-Mering  GER   1959  1:33:52.59  18:16.95  0:02.39 30km_Overall M   199
 23  353 ROTTENWALLNER Georg  SC Vilsbiburg  GER   1956  1:34:19.51  18:43.87  0:26.92 30km_Overall M   201
 24  264 FRITZSCH Günter  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1955  1:36:34.06  20:58.42  2:14.55 30km_Overall M   215
 25  256 MÖBIUS Andreas  Hohburger SV 1990  GER   1956  1:37:45.94  22:10.30  1:11.88 30km_Overall M   225
 26  237 GLIESING Andreas  SV TU Ilmenau  GER   1957  1:38:12.07  22:36.43  0:26.13 30km_Overall M   228
 27  352 KICK Johann  TSV Pleystein  GER   1958  1:39:45.03  24:09.39  1:32.96 30km_Overall M   248
 28  209 PAUL Reinhard  DVV Coburg  GER   1956  1:45:15.43  29:39.79  5:30.40 30km_Overall M   280
 29  280 RICHTER Andreas  Apoldaer Leichtathletikverein  GER   1958  1:46:20.73  30:45.09  1:05.30 30km_Overall M   284
 30  269 BEIER Andreas  Bergwacht Tambach-Dietharz  GER   1959  1:49:45.33  34:09.69  3:24.60 30km_Overall M   294
 31  224 WAGLER Lutz  LJW Racing Team  GER   1957  1:50:52.29  35:16.65  1:06.96 30km_Overall M   296
 32  248 KLUG Reinhold  SC Döngesmühle  GER   1958  1:58:53.15  43:17.51  8:00.86 30km_Overall M   313
 33  245 HAGEMANN Heribert  kmc-salmünster  GER   1959  2:00:15.61  44:39.97  1:22.46 30km_Overall M   317
 34  292 BECHYNSKY Josef    GER   1955  2:00:25.01  44:49.37  0:09.40 30km_Overall M   318
 35  295 DAROVEC Milos  Kamzik Bratislava  SVK   1957  2:01:18.07  45:42.43  0:53.06 30km_Overall M   319
 36  246 KÖSSLER Wolfgang Dr.  Volkssport  GER   1956  2:35:00.11  1:19:24.47  33:42.04 30km_Overall M   338

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 51
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  561 HONES Josef  Union Liebenau  GER   1954  1:15:40.81  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   42
 2  574 HÄUSLER Manfred  Swix-Team 2005  GER   1950  1:16:46.17  1:05.36  1:05.36 30km_Overall M   48
 3  551 KRALLER Ferdinand  SG Katek Grassau  GER   1951  1:16:49.19  1:08.38  0:03.02 30km_Overall M   49
 4  599 ALBRECHT Uli  SC Murnau  GER   1953  1:17:32.60  1:51.79  0:43.41 30km_Overall M   55
 5  544 KURZ Albert  SG Schönau-Post  GER   1951  1:19:18.06  3:37.25  1:45.46 30km_Overall M   63
 6  571 MILZ Karl  Swix-Team 2005  GER   1953  1:19:24.13  3:43.32  0:06.07 30km_Overall M   65
 7  546 HANZLIK Holger  Skiclub Edelweiss  GER   1952  1:20:33.55  4:52.74  1:09.42 30km_Overall M   73
 8  605 FERCAL Rudi  Funsports Holzkirchen  GER   1952  1:22:14.28  6:33.47  1:40.73 30km_Overall M   91
 9  581 GRADNER Josef  USC-Atomic-ST. Leonhard  AUT   1953  1:22:21.63  6:40.82  0:07.35 30km_Overall M   92
 10  590 KAGERBAUER Hans  SC Bodenmais  GER   1952  1:23:27.84  7:47.03  1:06.21 30km_Overall M   103
 11  568 BALTROMEJUS Karlheinz  TGV Schotten  GER   1952  1:23:29.51  7:48.70  0:01.67 30km_Overall M   106
 12  591 RONSBERGER Franz  SC Bodenmais  GER   1950  1:24:15.72  8:34.91  0:46.21 30km_Overall M   119
 13  565 SYKORA Jiri  Tatran Zelezna Ruda  CZE   1951  1:24:24.89  8:44.08  0:09.17 30km_Overall M   122
 14  522 PRIBIK Jiri  Tatran Zelezna Ruda  CZE   1950  1:24:32.87  8:52.06  0:07.98 30km_Overall M   124
 15  512 MÜLLHOFER Max  TSV Pleystein  GER   1954  1:25:53.33  10:12.52  1:20.46 30km_Overall M   136
 16  533 PAUL Reiner  TUS Voigtsdorf  GER   1953  1:26:06.76  10:25.95  0:13.43 30km_Overall M   138
 17  578 BESSLER Franz  Ski & Bike Deggendorf  GER   1951  1:29:09.99  13:29.18  3:03.23 30km_Overall M   160
 18  529 WALTON Brian  RC Horwich  GBR   1953  1:29:46.93  14:06.12  0:36.94 30km_Overall M   163
 19  503 GRAUBERGER Artur  SC-Moosham  GER   1954  1:30:31.37  14:50.56  0:44.44 30km_Overall M   166
 20  606 SOROKIN Aleksei  Gersthofen TSV  GER   1953  1:31:24.73  15:43.92  0:53.36 30km_Overall M   176
 21  507 FREY Lambert  USC Atomic St.Leonhard  AUT   1950  1:32:00.35  16:19.54  0:35.62 30km_Overall M   182
 22  560 KEMPE Andreas  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1954  1:32:47.11  17:06.30  0:46.76 30km_Overall M   188
 23  524 SIEBER Günter  Magdeburger Skiclub 1948 e. V.  GER   1951  1:33:15.00  17:34.19  0:27.89 30km_Overall M   193
 24  585 WEGENER Ralf  Magdeburger Skiclub 1948 e. V.  GER   1954  1:36:54.51  21:13.70  3:39.51 30km_Overall M   217
 25  597 KAVKA Tomas  LK Skoda Plzen  CZE   1953  1:38:22.25  22:41.44  1:27.74 30km_Overall M   232
 26  587 EBERLE Günter    GER   1952  1:38:49.53  23:08.72  0:27.28 30km_Overall M   239
 27  516 Rast Bernd  SG Schellerhau e.V.  GER   1954  1:39:48.04  24:07.23  0:58.51 30km_Overall M   249
 28  508 SCHWARZ Jiri  PJR Frenstat  CZE   1951  1:40:24.83  24:44.02  0:36.79 30km_Overall M   252
 29  609 GEHRMANN Josef  WSV Otterskirchen  GER   1952  1:40:46.72  25:05.91  0:21.89 30km_Overall M   255
 30  580 WAGNER Manfred  SG Schmieritz  GER   1950  1:44:07.79  28:26.98  3:21.07 30km_Overall M   275
 31  601 SCHLEYER Herbert  FC Gerolfing  GER   1950  1:45:13.74  29:32.93  1:05.95 30km_Overall M   279
 32  506 ROßGOTTERER Rudolf    GER   1951  1:47:03.07  31:22.26  1:49.33 30km_Overall M   287
 33  589 GUSSENSTAETTER Heinz-Peter  FC CARL ZEISS JENA  GER   1950  1:48:49.17  33:08.36  1:46.10 30km_Overall M   291
 34  576 SAUTER Reinhold  SC Günzburg  GER   1950  1:49:18.68  33:37.87  0:29.51 30km_Overall M   292
 35  539 NEMEC Jan  PJR Frenstat  CZE   1953  1:50:03.89  34:23.08  0:45.21 30km_Overall M   295
 36  518 MUCH Detlef  Ski Club Magdeburg  GER   1953  1:52:31.84  36:51.03  2:27.95 30km_Overall M   300
 37  547 GRZESZCZAK Boguslaw  Bieg Piastow  POL   1951  2:01:18.30  45:37.49  8:46.46 30km_Overall M   320
 38  535 ETTLER Werner  TV Eichen  GER   1951  2:02:17.65  46:36.84  0:59.35 30km_Overall M   321
 39  604 ROSTEK Krzysztof  Poznan  POL   1954  2:09:44.60  54:03.79  7:26.95 30km_Overall M   327
 40  540 MICHLIK Eduard  PJR Frenstat  CZE   1953  2:12:13.25  56:32.44  2:28.65 30km_Overall M   330

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 56
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  575 SPICKENREUTHER Robert  TV Floß  GER   1949  1:20:22.79  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   70
 2  501 SPRENZINGER Erhard  TSV Schönberg  GER   1948  1:22:35.37  2:12.58  2:12.58 30km_Overall M   96
 3  542 JUNG Peter  WSV Trusetal  GER   1949  1:22:37.27  2:14.48  0:01.90 30km_Overall M   97
 4  548 FRIEDEMANN Ullrich  SV 05 Auerbach  GER   1946  1:23:29.46  3:06.67  0:52.19 30km_Overall M   105
 5  566 HANGST Jürgen  TC Schramberg  GER   1948  1:26:11.65  5:48.86  2:42.19 30km_Overall M   139
 6  602 NITSCHE Michael  SV Grosswaltersdorf  GER   1948  1:26:25.86  6:03.07  0:14.21 30km_Overall M   141
 7  569 CELLARIUS Günther    GER   1948  1:27:04.55  6:41.76  0:38.69 30km_Overall M   147
 8  528 PORST Jürgen  SV Bockau  GER   1949  1:28:49.90  8:27.11  1:45.35 30km_Overall M   155
 9  519 METZGER Horst  S.C. Saarlouis  GER   1946  1:30:51.39  10:28.60  2:01.49 30km_Overall M   170
 10  596 KNITTL Franz  Ski-Club-Grossberg  GER   1948  1:34:32.59  14:09.80  3:41.20 30km_Overall M   204
 11  558 WEICHHOLD Günter  BSG FSV Waldheim  GER   1946  1:36:58.41  16:35.62  2:25.82 30km_Overall M   218
 12  588 THONFELD Rainer  TSG Bau Hammerbrücke 1862 e.V.  GER   1948  1:39:41.30  19:18.51  2:42.89 30km_Overall M   247
 13  504 NIES Gerhard  SC Willingen  GER   1948  1:40:40.04  20:17.25  0:58.74 30km_Overall M   253
 14  515 PIETSCH Hubert  TSV Marquartatein  GER   1949  1:40:45.69  20:22.90  0:05.65 30km_Overall M   254
 15  509 REICHMANN Jürgen  PSV-Ski Zittau  GER   1946  1:42:24.41  22:01.62  1:38.72 30km_Overall M   266
 16  526 VOGT Richard    GER   1946  1:46:26.29  26:03.50  4:01.88 30km_Overall M   285
 17  510 DITTRICH Werner  SC Tirschenreuth  GER   1947  1:51:54.76  31:31.97  5:28.47 30km_Overall M   299
 18  537 TEGTMEIER Dr. Werner  Hildesheimer Skiclub  GER   1949  1:58:38.03  38:15.24  6:43.27 30km_Overall M   310
 19  563 TINAY Friedrich  Ski & Bike, Deggendorf  GER   1945  2:00:05.77  39:42.98  1:27.74 30km_Overall M   316
 20  583 MEXI Walter  TS Lichtenfels  GER   1946  2:05:48.11  45:25.32  5:42.34 30km_Overall M   325
 21  538 SYPTAK Rostislav  PJR Frenstat  CZE   1946  2:14:50.93  54:28.14  9:02.82 30km_Overall M   333
 22  554 MALY Bretislav  PJR Frenstat  CZE   1947  2:23:50.71  1:03:27.92  8:59.78 30km_Overall M   334
 23  534 DAHN Peter  Hildesheimer Ski-Club  GER   1946  2:33:06.02  1:12:43.23  9:15.31 30km_Overall M   337

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 61
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  600 FELLER Horst  SK Nessewang  GER   1942  1:21:18.69  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   85
 2  531 MISERSKY Henner  SV TU Ilmenau  GER   1940  1:21:19.36  0:00.67  0:00.67 30km_Overall M   86
 3  573 HERLE Wolfgang  Swix-Team 2005  GER   1940  1:25:46.76  4:28.07  4:27.40 30km_Overall M   133
 4  582 PAVEL Ulrich  Aljpenverein Augsburg  GER   1942  1:25:49.06  4:30.37  0:02.30 30km_Overall M   134
 5  502 HUBER Karl  WSV-Wiesing  AUT   1941  1:31:04.74  9:46.05  5:15.68 30km_Overall M   173
 6  592 JOCHAM Franz  SC Sonthofen  GER   1943  1:35:40.82  14:22.13  4:36.08 30km_Overall M   212
 7  521 MÜLLER Peter  SC Grossberg  GER   1941  1:38:32.19  17:13.50  2:51.37 30km_Overall M   234
 8  594 ROSSI Timo  Sci Nordico Varese  ITA   1942  1:41:46.92  20:28.23  3:14.73 30km_Overall M   259
 9  607 LANZINGER Wilfried  DAV Passau  GER   1941  1:41:57.56  20:38.87  0:10.64 30km_Overall M   260
 10  577 FRÖHLICH Dietmar  SSV 1883 Sayda  GER   1944  1:42:01.91  20:43.22  0:04.35 30km_Overall M   262
 11  579 BRANTNER Wilhelm    GER   1941  1:43:09.80  21:51.11  1:07.89 30km_Overall M   272
 12  549 EBERLEIN Klaus  SV Grosswaltersdorf 53  GER   1941  1:44:08.39  22:49.70  0:58.59 30km_Overall M   276
 13  598 KALLERT Gerhard  SC Neubau  GER   1941  1:48:18.91  27:00.22  4:10.52 30km_Overall M   290
 14  603 ORNOTH Alfred  RC Herpersdorf  GER   1943  1:57:46.30  36:27.61  9:27.39 30km_Overall M   308
 15  584 WOLF Berthold  TS Lichtenfels  GER   1942  2:10:01.26  48:42.57  12:14.96 30km_Overall M   328
 16  559 PALITZSCH Dr. Jürgen    GER   1943  2:25:59.59  1:04:40.90  15:58.33 30km_Overall M   335

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 66
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  517 WALCH Herbert  AV Hohenpeissenberg  GER   1938  1:26:17.38  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   140
 2  543 CZECH Horst  Normania Treffurt  GER   1939  1:30:52.61  4:35.23  4:35.23 30km_Overall M   171
 3  552 HEDRICH Hans  TSV Grebenhain-Skiabteilung  GER   1935  1:37:02.51  10:45.13  6:09.90 30km_Overall M   220
 4  608 PÖHLMANN Herbert  SCMK Hirschau  GER   1936  1:37:19.02  11:01.64  0:16.51 30km_Overall M   221
 5  500 BURKHART Heinz  Ski & Bike Deggendorf  GER   1939  1:38:10.60  11:53.22  0:51.58 30km_Overall M   227
 6  541 THIEDE Erwin  Forstenrieder SC  GER   1939  1:39:24.58  13:07.20  1:13.98 30km_Overall M   246
 7  567 ASINGER Ernst  PSV Graz  AUT   1939  1:41:02.37  14:44.99  1:37.79 30km_Overall M   256
 8  556 BRÄUNIG Dr. Peter  TSV Niederlamitz  GER   1937  1:42:31.94  16:14.56  1:29.57 30km_Overall M   268
 9  550 KIRILLOV Boris  Moscow  RUS   1935  1:46:16.34  19:58.96  3:44.40 30km_Overall M   283
 10  595 POLAK Jan  Stadion Liberec  CZE   1938  1:53:17.23  26:59.85  7:00.89 30km_Overall M   303
 11  555 SCHMIDBAUER Willi  TB 03 Roding  GER   1938  2:04:10.28  37:52.90  10:53.05 30km_Overall M   323
 12  557 SEITZ Bernd  KC Regensburg  GER   1939  2:11:35.04  45:17.66  7:24.76 30km_Overall M   329
 13  527 HARBICH Rudolf  Sport Harbich  AUT   1937  2:14:49.50  48:32.12  3:14.46 30km_Overall M   332
 14  586 V.D. HURK Harrie  Langlaufvereinigung Bedaf  NED   1937  2:27:47.05  1:01:29.67  12:57.55 30km_Overall M   336

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Herren 71
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  593 KIANK Siegfried  Linda EV  GER   1934  1:58:38.07  0:00.00  0:00.00 30km_Overall M   311

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Junioren W
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  414 HERZOG Stefanie  WSV Rabenstein  GER   1986  1:34:22.89  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   14
 2  427 FRITZSCHE Maja  SSV Sayda e.V.  GER   1986  1:40:37.84  6:14.95  6:14.95 30km_Overall W   22
 3  402 DOTZAUER Anja  SV Lokomotive Eilenburg  GER   1985  1:44:03.71  9:40.82  3:25.87 30km_Overall W   26
 4  428 REICHELT Sophia  SSV Sayda e.V.  GER   1986  1:46:14.28  11:51.39  2:10.57 30km_Overall W   29

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 21
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  439 PALANOVA Lenka  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1983  1:21:37.44  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   1
 2  407 HAVLOVA Pavla  VSK Elektro Praha  CZE   1982  1:23:36.37  1:58.93  1:58.93 30km_Overall W   2
 3  440 TOMSOVA Irena  Czech Ski Association Jitka Bartonova  CZE   1977  1:26:09.80  4:32.36  2:33.43 30km_Overall W   4
 4  405 REICHMANN Katja  PSV Zittau  GER   1978  1:27:34.96  5:57.52  1:25.16 30km_Overall W   6
 5  443 BIRNBÖCK Silvia  FC Rinchnach  GER   1977  1:29:48.16  8:10.72  2:13.20 30km_Overall W   8
 6  415 HUDECKOVA Katerina  Ski Klub Sumava  CZE   1984  1:43:23.86  21:46.42  13:35.70 30km_Overall W   24
 7  457 FLADE Melanie  Ski-Club Münchberg e.V.  GER   1980  1:47:48.40  26:10.96  4:24.54 30km_Overall W   32
 8  418 Rast Stefanie  Skiclub Grummer Stegge  GER   1978  1:55:44.70  34:07.26  7:56.30 30km_Overall W   39
 9  413 GRAUPNER Carmen  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1981  1:58:19.69  36:42.25  2:34.99 30km_Overall W   42
 10  416 HOFMANN Katja    AUT   1976  2:02:07.53  40:30.09  3:47.84 30km_Overall W   45
 11  403 ROßGOTTERER Anita    GER   1978  2:16:43.23  55:05.79  14:35.70 30km_Overall W   53

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 31
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  425 GERBRACHT Marion  SC Willingen  GER   1972  1:26:28.43  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   5
 2  452 LOOS Ulrike  SV Amberg  GER   1970  1:29:57.60  3:29.17  3:29.17 30km_Overall W   9
 3  434 LOESCHKE Sabine  TSV Leuna e.V.  GER   1973  1:31:27.54  4:59.11  1:29.94 30km_Overall W   10
 4  424 KILIAN Christina  TuS 1892 Mitterteich  GER   1970  1:33:02.79  6:34.36  1:35.25 30km_Overall W   12
 5  409 HENNIG Karen  SV Neudorf e.V.  GER   1970  1:34:33.87  8:05.44  1:31.08 30km_Overall W   15
 6  426 HECKER Sandra  SC Oftersheim  GER   1971  1:38:24.22  11:55.79  3:50.35 30km_Overall W   19
 7  432 EGER Susi  SC Grossberg  GER   1971  1:39:45.44  13:17.01  1:21.22 30km_Overall W   20
 8  422 SCHIERSCH Imke    GER   1970  1:44:07.49  17:39.06  4:22.05 30km_Overall W   27
 9  419 SEIDEL Bettina  RSC Marktredwitz  GER   1973  2:05:04.26  38:35.83  20:56.77 30km_Overall W   48
 10  449 SCHNEIDER Katrin    GER   1970  2:17:04.85  50:36.42  12:00.59 30km_Overall W   54

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 36
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  442 DZIADKOWIEC-MICHON Dorota    POL   1969  1:24:20.25  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   3
 2  410 HARTMANN Elfi  TSV Rauenstein  GER   1965  1:33:03.07  8:42.82  8:42.82 30km_Overall W   13
 3  406 KRÖBER Andrea  OL-Team Wehrsdorf  GER   1965  1:42:43.41  18:23.16  9:40.34 30km_Overall W   23
 4  438 THAN Sylvia  Skiverein Schönheide  GER   1965  1:49:28.74  25:08.49  6:45.33 30km_Overall W   33
 5  433 VOIGT Katrin  PSV Zittau e.V. Ski  GER   1965  1:49:41.29  25:21.04  0:12.55 30km_Overall W   34
 6  400 SEIDEL Barbara    GER   1969  1:57:58.89  33:38.64  8:17.60 30km_Overall W   41
 7  447 SCHMID Anke  TSV Rauenstein  GER   1967  1:58:22.60  34:02.35  0:23.71 30km_Overall W   43
 8  455 LAMBREGTS Dorette  Langlaufvereinigung Bedaf  NED   1966  2:07:42.88  43:22.63  9:20.28 30km_Overall W   49
 9  454 GORET Elsa    BEL   1968  2:12:00.91  47:40.66  4:18.03 30km_Overall W   51
 10  446 DE VRIES Isabel  Vasa Sport  NED   1965  2:40:06.26  1:15:46.01  28:05.35 30km_Overall W   55

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 41
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  430 JINDRISKOVA Alena  Sokol Horni Branna  CZE   1961  1:39:55.43  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   21
 2  436 KÖHLER Sabine  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1964  1:44:00.57  4:05.14  4:05.14 30km_Overall W   25
 3  421 HOFMANN Marion  RC Pfeil Augsburg  GER   1960  1:44:41.36  4:45.93  0:40.79 30km_Overall W   28
 4  408 HEJTMANKOVA Eva  Lyzarsky Klub Abertamy  CZE   1963  1:46:29.31  6:33.88  1:47.95 30km_Overall W   30
 5  412 HOFMANN Cora  DV VfB Coburg  GER   1963  1:47:19.47  7:24.04  0:50.16 30km_Overall W   31
 6  448 WAGNER Christiane  TSV Rauenstein  GER   1964  1:50:09.76  10:14.33  2:50.29 30km_Overall W   35
 7  401 KLINGER DR. Gunda  SV 07 Annaberg  GER   1962  1:51:47.60  11:52.17  1:37.84 30km_Overall W   37
 8  444 WEGENER Kerstin  Magdeburger Skiclub 1948 e. V.  GER   1960  1:57:56.18  18:00.75  6:08.58 30km_Overall W   40
 9  423 ZEILINGER-HARBICH Patrizia  Sport Harbich  AUT   1963  1:59:13.84  19:18.41  1:17.66 30km_Overall W   44
 10  435 MÖBIUS Annett  Hohburger SV 1990  GER   1963  2:12:11.43  32:16.00  12:57.59 30km_Overall W   52

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 46
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  420 WEIDLICH Antje  W.S.V. Erzgebirge Oberwiesenthal  GER   1959  1:29:27.12  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   7
 2  456 VÖLK Angelika  SC Moosham  GER   1959  1:31:47.51  2:20.39  2:20.39 30km_Overall W   11
 3  429 DR.MEYER Monika  SV TU Ilmenau  GER   1956  1:36:03.27  6:36.15  4:15.76 30km_Overall W   16
 4  431 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER   1955  1:36:42.36  7:15.24  0:39.09 30km_Overall W   17
 5  453 WOLKERSTORFER Theresia  Union Niederwaldkirchen  AUT   1956  1:50:55.86  21:28.74  14:13.50 30km_Overall W   36
 6  417 Rast Marion  SG Schellerhau e.V.  GER   1955  2:11:58.29  42:31.17  21:02.43 30km_Overall W   50

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 51
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  404 FREY Edith  USC Atomic St.Leonhard  AUT   1953  1:52:51.73  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   38
 2  411 SCHMALHOLZ Karin  TSV Mindelheim  GER   1953  2:02:28.94  9:37.21  9:37.21 30km_Overall W   46

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 56
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  451 KLÜGLEIN Irmelind  SG Katek Grassau  GER   1946  1:38:09.45  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   18

Int. Skadi Loppet 2005
Int. Sparkassen Jet 2005
Klasse: 30km_Damen 61
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  450 SANTAMBROGIO Mirella  Sci Nordico Varese  ITA   1941  2:04:37.89  0:00.00  0:00.00 30km_Overall W   47