Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Junioren M
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  66 GEORGI Mario  SG Holzhau  GER   1985  2:11:43.54  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   38
 2  60 SCHREITER Markus  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1984  2:19:02.95  7:19.41  7:19.41 42km_Overall M   60
 3  62 MÜLLER Daniel  SSV 1863 Sayda e.V.  GER   1985  2:24:41.43  12:57.89  5:38.48 42km_Overall M   81
 DNF  7 FRITZSCHE Martin  SSV 1863 Sayda e.V.  GER   1985   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 21
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  75 SEIFERT Benjamin  TSG Bau Hammerbrücke  GER   1982  1:50:23.58  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   2
 2  147 THONFELD Frank  TSG Bau Hammerbrücke  GER   1979  1:54:50.78  4:27.20  4:27.20 42km_Overall M   5
 3  9 MÖSE Andreas  Peltonen Ski Team  GER   1979  1:55:37.06  5:13.48  0:46.28 42km_Overall M   6
 4  19 AMPSSLER Andreas  Peltonen Ski Team  GER   1976  1:58:16.83  7:53.25  2:39.77 42km_Overall M   8
 5  41 MROZINSKI Jakub  Bieg Piastow-Polen  POL   1975  2:04:04.29  13:40.71  5:47.46 42km_Overall M   16
 6  67 KLAUS Marcel  SC Norweger Annaberg  GER   1974  2:05:19.62  14:56.04  1:15.33 42km_Overall M   20
 7  17 ZIZLER Tomas  Sport Club Plzen  CZE   1983  2:07:02.10  16:38.52  1:42.48 42km_Overall M   22
 8  54 MEISTER Markus  SALOMON Deutschland  GER   1976  2:07:07.14  16:43.56  0:05.04 42km_Overall M   23
 9  84 RESCHWAMM Jacek  SC Willingen  GER   1975  2:07:13.45  16:49.87  0:06.31 42km_Overall M   24
 10  15 PAVLASEK Jirka  CZU Praha  CZE   1975  2:08:15.42  17:51.84  1:01.97 42km_Overall M   27
 11  127 FISNAR Jiri  TC Sport Desna  CZE   1976  2:10:34.16  20:10.58  2:18.74 42km_Overall M   34
 12  87 BREDL Tobias  WSV Rabenstein  GER   1979  2:15:08.53  24:44.95  4:34.37 42km_Overall M   46
 13  39 HERBST Andreas  SK Dresden Niedersedlitz  GER   1975  2:18:01.78  27:38.20  2:53.25 42km_Overall M   56
 14  50 KALTOFEN Sven  SSV 1863 Sayda e.V.  GER   1977  2:19:14.46  28:50.88  1:12.68 42km_Overall M   61
 15  32 JIRASEK Milan  Zdravotnik Praha  CZE   1974  2:20:13.64  29:50.06  0:59.18 42km_Overall M   63
 16  2 FLADE Matthias  Ski-Club Münchberg  GER   1979  2:20:50.36  30:26.78  0:36.72 42km_Overall M   65
 17  88 OBERLÄNDER Jan  Sokol Senohraby  CZE   1975  2:22:40.44  32:16.86  1:50.08 42km_Overall M   76
 18  77 MALECEK Martin  Ekonom Praha  CZE   1975  2:23:35.50  33:11.92  0:55.06 42km_Overall M   78
 19  99 KREJSA Tom  Ferodo Repsol Racing Team  CZE   1977  2:26:13.21  35:49.63  2:37.71 42km_Overall M   88
 20  65 RICHTER Mike  SG Klotzsche  GER   1979  2:28:14.51  37:50.93  2:01.30 42km_Overall M   95
 21  53 VOJTA Pavel  Ekonom Praha  CZE   1975  2:30:45.53  40:21.95  2:31.02 42km_Overall M   105
 22  34 JANKO Lubomir  Ekonom Praha  CZE   1976  2:31:03.28  40:39.70  0:17.75 42km_Overall M   111
 23  108 SZCZOTKA Arkadiusz  Gorki Wlk/Polen  POL   1974  3:02:23.09  1:11:59.51  31:19.81 42km_Overall M   197
 24  120 PUILK Thijs  Vasa Sport  NED   1975  3:12:06.62  1:21:43.04  9:43.53 42km_Overall M   219
 25  5 VAVRA Vladimir  Ski Patria Direct  CZE   1976  3:14:45.17  1:24:21.59  2:38.55 42km_Overall M   225
 26  122 VAN DEN BERG H.  Vasa Sport  NED   1975  3:45:27.61  1:55:04.03  30:42.44 42km_Overall M   246
 DNF  63 SCHWARZ Andreas  FISCHER Racing Team  AUT   1976   DNF     42km_Overall M   
 DNF  79 VEBER Tomas  Tatran Chodov  CZE   1974   DNF     42km_Overall M   
 DNF  109 FISCHER Robert  SG Klotzsche  GER   1980   DNF     42km_Overall M   
 DNF  138 WACHLIN Johannes  Madshus-Team SC Oberstdorf  GER   1979   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 31
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  4 SCHLÜTTER Andreas  WSV Oberhof 05  GER   1972  1:45:46.77  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   1
 2  90 NEUBER Jens  SC Norweger Annaberg  GER   1971  1:53:17.71  7:30.94  7:30.94 42km_Overall M   3
 3  101 STORK Christian  SC Rettenberg  GER   1969  2:00:44.62  14:57.85  7:26.91 42km_Overall M   10
 4  31 GROSSE Ralf  PSV Zittau-Ski e.V.  GER   1973  2:02:30.36  16:43.59  1:45.74 42km_Overall M   11
 5  411 PENNER Viktor  TSV Mönchröden  GER   1969  2:04:53.77  19:07.00  2:23.41 42km_Overall M   18
 6  137 DR. KRIEGER Stefan  SC Davos  GER   1970  2:07:58.45  22:11.68  3:04.68 42km_Overall M   26
 7  68 MAZANEK Jaroslav  TJ Semily  CZE   1973  2:08:36.12  22:49.35  0:37.67 42km_Overall M   28
 8  29 WAGENFÜHR Thomas  Ski Club Davos  SUI   1971  2:13:44.86  27:58.09  5:08.74 42km_Overall M   43
 9  37 REISSIG Kay-Uwe  SC Norweger Annaberg  GER   1972  2:15:45.54  29:58.77  2:00.68 42km_Overall M   48
 10  123 ITTMANN Machiel  Vasa Sport  NED   1969  2:16:13.57  30:26.80  0:28.03 42km_Overall M   50
 11  1 FISCHER Bernhard  KLL Oberammergau  GER   1973  2:17:08.28  31:21.51  0:54.71 42km_Overall M   53
 12  126 PÄßLER Marko  SV Grün-Weiß Raschau  GER   1972  2:17:21.33  31:34.56  0:13.05 42km_Overall M   55
 13  58 HOPPE Mario  TSV Leuna  GER   1972  2:21:02.75  35:15.98  3:41.42 42km_Overall M   67
 14  113 WALTER Christian  Alpinclub Sachsen  GER   1970  2:22:19.74  36:32.97  1:16.99 42km_Overall M   75
 15  140 RÖMHILD Dirk  Skiclub Dresden-Niedersedlitz  GER   1970  2:25:47.99  40:01.22  3:28.25 42km_Overall M   86
 16  82 ROTH Steffen  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1970  2:29:02.69  43:15.92  3:14.70 42km_Overall M   98
 17  142 KORYCINSKI Rafal  Gdansk/Polen  POL   1971  2:33:42.56  47:55.79  4:39.87 42km_Overall M   123
 18  128 HÄNCHEN Ulrich  DAV Zittau  GER   1971  2:39:43.67  53:56.90  6:01.11 42km_Overall M   145
 19  56 STRUCK Sven  VfA endlos Dresden e.V.  GER   1969  2:39:58.57  54:11.80  0:14.90 42km_Overall M   148
 20  43 STARKE Reinhard  ESV Dresden  GER   1971  2:40:32.75  54:45.98  0:34.18 42km_Overall M   151
 21  412 ONDRYAS Radek    CZE   1971  2:48:24.24  1:02:37.47  7:51.49 42km_Overall M   167
 22  73 GEHMANN Jens  SG Kesselsdorf  GER   1970  2:51:41.77  1:05:55.00  3:17.53 42km_Overall M   172
 23  26 FRENZEL Bertram  Nürnberg  GER   1972  3:02:02.40  1:16:15.63  10:20.63 42km_Overall M   195
 24  10 GREINER Andreas  GutsMuths-Rennsteiglauf-Verein  GER   1970  3:14:05.67  1:28:18.90  12:03.27 42km_Overall M   222
 25  118 MENGERINK Marc  Vasa Sport  NED   1971  3:58:47.82  2:13:01.05  44:42.15 42km_Overall M   249
 DNF  13 SKOREPA Jiri  TJ Semily  CZE   1972   DNF     42km_Overall M   
 DNF  91 STANGER Uli  VFL Kaltental  GER   1972   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 36
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  132 MILZ Peter  SWIX Rennservice  GER   1964  1:56:49.35  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   7
 2  116 HÖFLE Frank  WSV Isny  GER   1967  2:03:25.89  6:36.54  6:36.54 42km_Overall M   13
 3  97 VATER Gerhard  WSV Skadi Bodenmais  GER   1964  2:03:45.98  6:56.63  0:20.09 42km_Overall M   15
 4  12 HELBIG Steffen  Pulsschlag Erzgebirge e.V.  GER   1966  2:07:20.59  10:31.24  3:34.61 42km_Overall M   25
 5  6 GARHAMMER Karl  Spvgg Oberkreuzberg  GER   1964  2:09:37.76  12:48.41  2:17.17 42km_Overall M   30
 6  28 FERRARI Giuliano  SC Marzola  ITA   1966  2:11:20.08  14:30.73  1:42.32 42km_Overall M   36
 7  144 NEUMEIER Frank  SCR Schnaittach  GER   1968  2:13:09.97  16:20.62  1:49.89 42km_Overall M   40
 8  52 THALER Manfred  SV Neukirchen  GER   1967  2:14:40.46  17:51.11  1:30.49 42km_Overall M   44
 9  25 SCHÖNTHIER Joachim  SC Villingen  GER   1967  2:14:54.46  18:05.11  0:14.00 42km_Overall M   45
 10  129 VESELY Jan    CZE   1965  2:17:13.94  20:24.59  2:19.48 42km_Overall M   54
 11  135 NEDVEDEV Sergei  Moskau/Russia  RUS   1966  2:21:21.58  24:32.23  4:07.64 42km_Overall M   69
 12  83 BALKENHOHL Thomas  TUS Velmede-Bestwig  GER   1967  2:30:41.57  33:52.22  9:19.99 42km_Overall M   104
 13  64 BOKHOVE Onno  Niederlande  NED   1965  2:30:52.19  34:02.84  0:10.62 42km_Overall M   108
 14  141 MÜLLER Frank  Langenhennersdorf  GER   1965  2:32:36.53  35:47.18  1:44.34 42km_Overall M   117
 15  72 GOSCHLER Günther  Pressig  GER   1967  2:33:20.32  36:30.97  0:43.79 42km_Overall M   120
 16  93 WELLMANN Christoph  Skiradler  GER   1966  2:38:03.58  41:14.23  4:43.26 42km_Overall M   138
 17  81 KLENOR Jan  Ski Patria Direct  CZE   1966  3:03:36.32  1:06:46.97  25:32.74 42km_Overall M   199
 18  134 PAUL Tino  DAV Zittau  GER   1968  3:08:09.73  1:11:20.38  4:33.41 42km_Overall M   209
 19  71 CAJCIK Ivo  Ski Patria Direct  CZE   1968  3:16:12.02  1:19:22.67  8:02.29 42km_Overall M   226
 20  130 JASKOWIAK Jacek  Poznan-Polen  POL   1964  3:25:04.60  1:28:15.25  8:52.58 42km_Overall M   235

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 41
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  23 JANOVSEK Martin  Skiclub Jablonec  CZE   1963  1:54:44.08  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   4
 2  146 JIRASEK Pavel    CZE   1962  2:00:26.88  5:42.80  5:42.80 42km_Overall M   9
 3  16 PTATSCHEK Johann  TC Assling  GER   1961  2:03:20.51  8:36.43  2:53.63 42km_Overall M   12
 4  98 WURM Norbert  WSV Skadi Bodenmais  GER   1960  2:05:01.74  10:17.66  1:41.23 42km_Overall M   19
 5  18 SCHMIDT Werner  SC Gefrees  GER   1962  2:05:22.43  10:38.35  0:20.69 42km_Overall M   21
 6  86 HAU Heinrich  SC Lanzenhain  GER   1961  2:09:56.12  15:12.04  4:33.69 42km_Overall M   31
 7  92 GATTER Martin  SC Schliersee  GER   1963  2:10:15.89  15:31.81  0:19.77 42km_Overall M   32
 8  61 NOVOTNY Jiri  FEL  CZE   1960  2:11:02.81  16:18.73  0:46.92 42km_Overall M   35
 9  100 SCHÖFERLE Andreas  SC Rettenberg  GER   1961  2:12:06.88  17:22.80  1:04.07 42km_Overall M   39
 10  112 SCHÖNBERGER Stefan  WSV Skadi Bodenmais  GER   1962  2:16:53.34  22:09.26  4:46.46 42km_Overall M   52
 11  11 GROSSE Frank  PSV Zittau-Ski e.V.  GER   1962  2:18:52.58  24:08.50  1:59.24 42km_Overall M   58
 12  47 SEELK Konrad  TUS 1892 Mitterteich  GER   1961  2:21:35.57  26:51.49  2:42.99 42km_Overall M   71
 13  49 FRÖHLICH Mike  SSV 1863 Sayda e.V.  GER   1963  2:21:48.06  27:03.98  0:12.49 42km_Overall M   72
 14  114 REINMÜLLER Volker  Neukirchner Loipenfüchse  AUT   1959  2:22:07.20  27:23.12  0:19.14 42km_Overall M   73
 15  145 FEHRER Franz  VSC-Garham  GER   1959  2:22:18.71  27:34.63  0:11.51 42km_Overall M   74
 16  74 SCHÄFER David  TSV Mönchröden  GER   1963  2:23:00.64  28:16.56  0:41.93 42km_Overall M   77
 17  45 URBAN Michael  KV Vogelfrei  GER   1959  2:24:33.18  29:49.10  1:32.54 42km_Overall M   80
 18  69 LEBEV Andrej  SV Finsterau  GER   1963  2:24:57.64  30:13.56  0:24.46 42km_Overall M   84
 19  24 BAUER Thomas  Fellbach  GER   1962  2:27:45.33  33:01.25  2:47.69 42km_Overall M   91
 20  80 MANTHEY Frank  LKV Berlin  GER   1959  2:28:04.09  33:20.01  0:18.76 42km_Overall M   93
 21  106 HASELBECK Franz  LG Chiemgau-Süd  GER   1962  2:28:10.73  33:26.65  0:06.64 42km_Overall M   94
 22  96 WISNET Wendelin  SV Kirchberg  GER   1959  2:28:47.94  34:03.86  0:37.21 42km_Overall M   96
 23  133 KLAIBER Georg  TSV Regen  GER   1963  2:30:58.14  36:14.06  2:10.20 42km_Overall M   109
 24  42 HERTEL Uwe  SSV Blau Weiss Neuhausen  GER   1962  2:32:06.45  37:22.37  1:08.31 42km_Overall M   115
 25  125 FOJCIK Vavrinec  Terlicko  CZE   1959  2:33:52.33  39:08.25  1:45.88 42km_Overall M   124
 26  78 SAUERWEIN Dieter  Neuburg/Donau  GER   1961  2:35:04.11  40:20.03  1:11.78 42km_Overall M   130
 27  76 BÄURLE Josef  TRI Günzburg  GER   1962  2:36:48.28  42:04.20  1:44.17 42km_Overall M   137
 28  136 HEINRICH Michael  Oberkotzau  GER   1960  2:38:30.29  43:46.21  1:42.01 42km_Overall M   140
 29  115 ARHEIT Richie  SAunafreunde Weingarten  GER   1963  2:39:45.97  45:01.89  1:15.68 42km_Overall M   146
 30  70 SANDRI Adriano  U.S. Monti Pallidi  ITA   1962  2:40:18.12  45:34.04  0:32.15 42km_Overall M   149
 31  111 THAN Frank  Skiverein Schönheide  GER   1961  2:42:27.88  47:43.80  2:09.76 42km_Overall M   153
 32  89 HENSEL Jochen  Team BSR  GER   1961  2:42:59.42  48:15.34  0:31.54 42km_Overall M   157
 33  33 SCHREITER Steffen  DAV Plauen/Vogtland  GER   1963  2:43:53.68  49:09.60  0:54.26 42km_Overall M   159
 34  143 KÖNIG Heiko  SU Göllberg Verein  GER   1959  2:54:00.24  59:16.16  10:06.56 42km_Overall M   177
 35  117 BOLDER Pieter  Vasa Sport  NED   1959  2:54:59.94  1:00:15.86  0:59.70 42km_Overall M   179
 36  119 BOOT Theo  Vasa Sport  NED   1961  2:56:26.25  1:01:42.17  1:26.31 42km_Overall M   181
 37  104 KRYGIER Witold  Poznan/Polen  POL   1960  3:00:37.14  1:05:53.06  4:10.89 42km_Overall M   191
 38  36 NAUMANN Henri  DAV Plauen/Vogtland  GER   1963  3:02:19.80  1:07:35.72  1:42.66 42km_Overall M   196
 39  14 BEZOLD Jörg  Gräfenhain  GER   1962  3:05:10.58  1:10:26.50  2:50.78 42km_Overall M   203
 40  22 RENNER Michael  München  GER   1963  3:05:43.47  1:10:59.39  0:32.89 42km_Overall M   204
 41  3 EISENMANN Uwe  Rechberghausen  GER   1963  3:11:39.23  1:16:55.15  5:55.76 42km_Overall M   217
 42  38 KRANZ Jürgen  Herbrechtingen  GER   1960  3:17:14.97  1:22:30.89  5:35.74 42km_Overall M   228
 43  20 KORNDÖRFER Uwe  DAV Plauen/Vogtland  GER   1962  3:18:34.41  1:23:50.33  1:19.44 42km_Overall M   229
 44  110 MEIER Gerd  ESV Lok Döbeln  GER   1959  3:27:36.26  1:32:52.18  9:01.85 42km_Overall M   239
 45  139 BURGHARDT Helgo  Saxonia Dresden  GER   1959  3:27:52.56  1:33:08.48  0:16.30 42km_Overall M   240
 46  35 MARTINEK Jiri  Praha  CZE   1959  3:36:15.53  1:41:31.45  8:22.97 42km_Overall M   242
 47  44 KRAAN Frank  Vasa Sport  NED   1962  3:58:47.73  2:04:03.65  22:32.20 42km_Overall M   248
 DSQ  21 SCHÜTZ Detlef  Hohburger Sportverein  GER   1961   DSQ     42km_Overall M   

DSQ nach Art. IWO 340.1.1

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 46
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  334 MAIER Viktor  SV Finsterau  GER   1957  2:03:29.71  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   14
 2  389 VEJNAR Josef  CSK Vysoke N/J  CZE   1957  2:04:21.26  0:51.55  0:51.55 42km_Overall M   17
 3  399 EGGERSBERGER Sepp  SV Waakirchen  GER   1956  2:10:26.16  6:56.45  6:04.90 42km_Overall M   33
 4  326 HOFS Herman  Stichts Langlauf Team  NED   1956  2:11:20.37  7:50.66  0:54.21 42km_Overall M   37
 5  335 ZELLER Zbynek  TJ Semily  CZE   1955  2:15:47.98  12:18.27  4:27.61 42km_Overall M   49
 6  289 VESELY Jiri  Ski Klub Sumava  CZE   1957  2:18:58.95  15:29.24  3:10.97 42km_Overall M   59
 7  327 FLADE Joachim  Ski-Club Münchberg  GER   1954  2:21:27.95  17:58.24  2:29.00 42km_Overall M   70
 8  362 VAN SOEST Bertram  Vasa Sport  NED   1958  2:24:45.11  21:15.40  3:17.16 42km_Overall M   82
 9  356 OTT Wilfried  TV- Tourismusverein Oberwiesenthal  GER   1958  2:26:22.42  22:52.71  1:37.31 42km_Overall M   89
 10  404 PANGERL Konrad  DJK Beucherling  GER   1954  2:26:29.65  22:59.94  0:07.23 42km_Overall M   90
 11  285 MULTERER Johann  WSV Lohberg  GER   1956  2:29:49.07  26:19.36  3:19.42 42km_Overall M   100
 12  351 PÖSSER Walter  USC Atomic St. Leonhard  AUT   1958  2:30:26.79  26:57.08  0:37.72 42km_Overall M   101
 13  337 BAUER Paul  Ski & Bike Deggendorf  GER   1955  2:30:39.70  27:09.99  0:12.91 42km_Overall M   103
 14  394 LANG Georg  WSV Otterskirchen  GER   1955  2:31:07.19  27:37.48  0:27.49 42km_Overall M   112
 15  349 HANEBERG Richard  SC Rettenberg  GER   1957  2:31:07.88  27:38.17  0:00.69 42km_Overall M   113
 16  322 STAMPACH Cestmir  TJ Tatran Zelezna Ruda  CZE   1955  2:32:17.02  28:47.31  1:09.14 42km_Overall M   116
 17  263 LENC Jiri  Ski Klub Sumava  CZE   1954  2:32:44.71  29:15.00  0:27.69 42km_Overall M   118
 18  323 GLIESING Andreas  SV TU Ilmenau  GER   1957  2:33:18.03  29:48.32  0:33.32 42km_Overall M   119
 19  339 MÖBIUS Andreas  Hohburger SV 1990  GER   1956  2:34:13.45  30:43.74  0:55.42 42km_Overall M   128
 20  256 ESNER Ludvik  TJ Tatran Zelezna Ruda  CZE   1957  2:34:38.94  31:09.23  0:25.49 42km_Overall M   129
 21  340 SMIRAUS Milan  Jablonec n.Nisou  CZE   1955  2:35:51.42  32:21.71  1:12.48 42km_Overall M   134
 22  375 KOLAR Leopold  Vrbno Pod Pradedem  CZE   1954  2:36:05.92  32:36.21  0:14.50 42km_Overall M   135
 23  398 GEIGER Alois  TTC Lam  GER   1954  2:38:32.96  35:03.25  2:27.04 42km_Overall M   141
 24  293 JARDON Paul  Stavelot  BEL   1955  2:39:08.75  35:39.04  0:35.79 42km_Overall M   142
 25  347 STANGL Otto  SV Kirchberg  GER   1954  2:39:42.15  36:12.44  0:33.40 42km_Overall M   144
 26  348 BAYERL Josef  SV Kirchberg  GER   1957  2:40:19.14  36:49.43  0:36.99 42km_Overall M   150
 27  307 HENNING Albert  SC Lanzenhain  GER   1955  2:42:17.59  38:47.88  1:58.45 42km_Overall M   152
 28  385 RUMISEK Stepan  Ski Javornik  CZE   1958  2:45:15.64  41:45.93  2:58.05 42km_Overall M   161
 29  384 CADA Cestmir    CZE   1956  2:45:56.46  42:26.75  0:40.82 42km_Overall M   162
 30  364 VISSER H J  Vasa Sport  NED   1956  2:46:38.13  43:08.42  0:41.67 42km_Overall M   163
 31  341 NIGSCH Klaus  SC Schwarzenberg  AUT   1958  2:47:36.94  44:07.23  0:58.81 42km_Overall M   166
 32  107 SPYCHALSKI Waldemar  Nowa Wies Zach/Polen  POL   1955  2:49:41.76  46:12.05  2:04.82 42km_Overall M   170
 33  259 BUTTI Renato  Osa Valmadrera (lc)  ITA   1955  2:50:43.60  47:13.89  1:01.84 42km_Overall M   171
 34  392 GORWETZKI Ortwin  SV Fassmannstreuth  GER   1954  2:53:43.35  50:13.64  2:59.75 42km_Overall M   176
 35  383 HOMEISTER Ralph  Bottrop  GER   1958  2:56:41.10  53:11.39  2:57.75 42km_Overall M   183
 36  280 MATTES Walter  TRIA-Streichen  GER   1957  2:58:15.33  54:45.62  1:34.23 42km_Overall M   187
 37  302 CZESNIK Frank  Hamburg  GER   1955  2:59:17.15  55:47.44  1:01.82 42km_Overall M   189
 38  360 VAN DE VELDEN Robert  Vasa Sport  NED   1957  3:01:07.52  57:37.81  1:50.37 42km_Overall M   192
 39  261 BÜRST Karl  SC Schwarzach  GER   1955  3:04:53.85  1:01:24.14  3:46.33 42km_Overall M   202
 40  363 RICHTER Andreas  Apoldär Leichtathletikverein  GER   1958  3:14:12.43  1:10:42.72  9:18.58 42km_Overall M   223
 41  303 SPONSEL Karl-Hans  Wiesenttal  GER   1957  3:34:56.06  1:31:26.35  20:43.63 42km_Overall M   241
 DNF  251 MORITZ Günther  SC Buntenbock  GER   1958   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 51
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  278 SYKORA Jiri  TJ Tatran Zelezna Ruda  CZE   1951  2:09:13.73  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   29
 2  333 SADOWSKI Grzegorz  Warszawa/Polen  POL   1950  2:15:28.65  6:14.92  6:14.92 42km_Overall M   47
 3  350 GRADNER Josef  USC Atomic St. Leonhard  AUT   1953  2:16:24.11  7:10.38  0:55.46 42km_Overall M   51
 4  270 KRENEK Miroslav  TJ Vyprachtice  CZE   1950  2:20:57.86  11:44.13  4:33.75 42km_Overall M   66
 5  328 HARTWIG Hubert  SV TU Ilmenau  GER   1953  2:21:06.78  11:53.05  0:08.92 42km_Overall M   68
 6  255 SCHMIDT Horst  SC Gefrees  GER   1952  2:24:21.96  15:08.23  3:15.18 42km_Overall M   79
 7  294 ZIMMERMANN Stephan  SWV Goldlauter-Heidersbach  GER   1951  2:30:26.97  21:13.24  6:05.01 42km_Overall M   102
 8  283 PETERKA Frantisek  Sokol Troja  CZE   1949  2:31:15.66  22:01.93  0:48.69 42km_Overall M   114
 9  373 WERNER Wolfgang  SWV Goldlauter-Heidersbach  GER   1953  2:34:03.65  24:49.92  2:47.99 42km_Overall M   126
 10  312 SIX Franz-Xaver  WSV St. Englmar  GER   1951  2:34:04.49  24:50.76  0:00.84 42km_Overall M   127
 11  103 DI BELLA Domenico  Häusern  GER   1949  2:36:29.65  27:15.92  2:25.16 42km_Overall M   136
 12  310 WIERZBICKI Krystian  Karpacz/Polen  POL   1951  2:39:40.90  30:27.17  3:11.25 42km_Overall M   143
 13  395 GEHRMANN Josef  WSV Otterskirchen  GER   1952  2:39:48.70  30:34.97  0:07.80 42km_Overall M   147
 14  393 DENNY Neil  SC Rosenheim  USA   1952  2:42:48.89  33:35.16  3:00.19 42km_Overall M   156
 15  291 HERBST Wolfgang  ESV Dresden Ski  GER   1952  2:44:34.12  35:20.39  1:45.23 42km_Overall M   160
 16  277 WOLF Hans  DJK Eintracht Passau  GER   1949  2:46:42.33  37:28.60  2:08.21 42km_Overall M   164
 17  282 DEN BLANKEN Wim  SLT - Utrecht  NED   1953  2:47:20.42  38:06.69  0:38.09 42km_Overall M   165
 18  330 TEGTMEIER DR. Werner  Hildesheimer SK  GER   1949  2:56:03.36  46:49.63  8:42.94 42km_Overall M   180
 19  317 TEPLY Jiri  Oseva-Liberec  CZE   1952  2:58:21.92  49:08.19  2:18.56 42km_Overall M   188
 20  391 ZOLLER Rudolf  DAV Noris  GER   1952  3:00:09.85  50:56.12  1:47.93 42km_Overall M   190
 21  388 KOCHOF Jürgen  SC Wiesloch  GER   1953  3:06:00.46  56:46.73  5:50.61 42km_Overall M   205
 22  358 DE KONING Niek  Vasa Sport  NED   1953  3:06:24.09  57:10.36  0:23.63 42km_Overall M   207
 23  287 PESTER Klaus  LG München  GER   1950  3:10:12.33  1:00:58.60  3:48.24 42km_Overall M   213
 24  387 GERECKE Martin  TSV München-Moosach  GER   1953  3:11:20.28  1:02:06.55  1:07.95 42km_Overall M   215
 25  386 BURIAN Bedrick  KCT DrNovice  CZE   1950  3:11:37.07  1:02:23.34  0:16.79 42km_Overall M   216
 26  320 KAISER Dietmar  SkiTeam Schonach-Rohrhardsberg  GER   1952  3:13:06.90  1:03:53.17  1:29.83 42km_Overall M   221
 27  368 SCHUBERT Dietmar  TSV Ründeroth  GER   1952  3:24:26.61  1:15:12.88  11:19.71 42km_Overall M   234
 28  324 BLOM Kees  Vasa Sport  NED   1953  3:53:47.90  1:44:34.17  29:21.29 42km_Overall M   247
 DNF  361 JORISSEN Ronald  Vasa Sport  NED   1953   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 56
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  309 FRIEDEMANN Ullrich  SV05 Auerbach  GER   1946  2:18:22.10  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   57
 2  402 SPADINGER Josef  Union Maria-Schmolln  AUT   1947  2:25:06.17  6:44.07  6:44.07 42km_Overall M   85
 3  400 GRESS Peter  SG Hausham  GER   1947  2:26:01.29  7:39.19  0:55.12 42km_Overall M   87
 4  374 PÄßLER Albrecht  SV Grün-Weiß Raschau  GER   1948  2:27:52.43  9:30.33  1:51.14 42km_Overall M   92
 5  390 KREUAU Klaus  WSV Oberhof 05  GER   1947  2:29:00.13  10:38.03  1:07.70 42km_Overall M   97
 6  311 JAKUOBE Vladimir  Jablonec n.Nisou  CZE   1948  2:29:31.74  11:09.64  0:31.61 42km_Overall M   99
 7  369 WIEDEMANN Dieter  SV TU Ilmenau  GER   1947  2:30:47.79  12:25.69  1:16.05 42km_Overall M   106
 8  410 FORT Vaclav    GER   1945  2:33:58.60  15:36.50  3:10.81 42km_Overall M   125
 9  331 EBERT Helmut  SV TU Ilmenau  GER   1948  2:35:39.68  17:17.58  1:41.08 42km_Overall M   132
 10  377 KRAJNIK Marjan  TeK. Klub Kobarid  SLO   1947  2:35:45.98  17:23.88  0:06.30 42km_Overall M   133
 11  405 EICHINGER Hans  WSV Otterskirchen  AUT   1944  2:48:44.47  30:22.37  12:58.49 42km_Overall M   169
 12  275 KETELAARS Wim  Langlaufverein Bedaf  NED   1947  2:52:53.18  34:31.08  4:08.71 42km_Overall M   174
 13  296 BAYER Karl  TUS Mitterteich  GER   1946  2:54:26.59  36:04.49  1:33.41 42km_Overall M   178
 14  271 HINGST Hannes  TSV Harburg  GER   1945  2:57:38.13  39:16.03  3:11.54 42km_Overall M   184
 15  274 KUHN Ernst  SV Mühlbach  GER   1944  2:58:11.89  39:49.79  0:33.76 42km_Overall M   186
 16  308 KUCERA Miloslav  PJR Frenstat  CZE   1944  3:06:08.51  47:46.41  7:56.62 42km_Overall M   206
 17  376 VLCEK Roman    CZE   1944  3:09:30.39  51:08.29  3:21.88 42km_Overall M   211
 18  332 REJN Pavel  Ceska Lipa  CZE   1946  3:20:57.23  1:02:35.13  11:26.84 42km_Overall M   231
 19  382 SCHNAITER Wolfgang  SlV Bernau  GER   1948  3:25:16.59  1:06:54.49  4:19.36 42km_Overall M   236
 20  316 JANKO Zdenek  Ski Klub SK Praha  CZE   1947  3:26:24.83  1:08:02.73  1:08.24 42km_Overall M   238
 21  276 SCHRÖDER Robert  SC Wiesloch  GER   1944  3:36:27.65  1:18:05.55  10:02.82 42km_Overall M   243
 DSQ  342 KUHN Horst  SC Bad Kissingen  GER   1945   DSQ     42km_Overall M   
 DNF  284 LIEBOLD Volker  Saxonia Dresden  GER   1948   DNF     42km_Overall M   

DSQ nach Art. IWO 340.1.1

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 61
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  401 MISERSKY Henner  SWIX Team  GER   1940  2:13:19.63  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   41
 2  336 WEBER Friedrich  SC Gosheim  GER   1942  2:13:38.78  0:19.15  0:19.15 42km_Overall M   42
 3  397 KUFFNER Karl  SCMK Hirschau  GER   1943  2:20:12.96  6:53.33  6:34.18 42km_Overall M   62
 4  272 HOFFMANN Augustin  TJ Semily  CZE   1943  2:20:29.55  7:09.92  0:16.59 42km_Overall M   64
 5  370 KLÖTZER Günther  WSV Weißenstadt  GER   1943  2:24:48.50  11:28.87  4:18.95 42km_Overall M   83
 6  319 LUDWIG Rolf  MSV München  GER   1941  2:30:48.17  17:28.54  5:59.67 42km_Overall M   107
 7  269 NAVRATIL Frantisek  Horolezecky klub Olomouc  CZE   1942  2:31:01.05  17:41.42  0:12.88 42km_Overall M   110
 8  338 MROZINSKI Stanislaw  Bieg Piastow-Polen  POL   1943  2:33:36.08  20:16.45  2:35.03 42km_Overall M   121
 9  304 HASEK Petr  Biathlon Jablonec n.N.  CZE   1943  2:35:33.46  22:13.83  1:57.38 42km_Overall M   131
 10  301 KOTRC Vladimir  Ski Klub Sumava  CZE   1941  2:42:30.67  29:11.04  6:57.21 42km_Overall M   155
 11  288 BLUMENSAAT Dietrich  Skiklub Dresden Niedersedlitz  GER   1940  2:43:33.74  30:14.11  1:03.07 42km_Overall M   158
 12  403 SCHULTHEISS Karl  SC Bischofsgrün  GER   1940  2:48:26.98  35:07.35  4:53.24 42km_Overall M   168
 13  257 SCHULZE Dietmar  SV TU Ilmenau  GER   1941  2:53:19.64  40:00.01  4:52.66 42km_Overall M   175
 14  396 SEITZ Bernd  KC Regensburg  GER   1939  2:58:09.56  44:49.93  4:49.92 42km_Overall M   185
 15  407 PFÜLLER Friedel  SG Selb  GER   1941  3:03:58.87  50:39.24  5:49.31 42km_Overall M   200
 16  406 BRANDL Alfred  SC Gefrees  GER   1943  3:04:07.30  50:47.67  0:08.43 42km_Overall M   201
 17  378 GANTER Karl  VFL Herrenberg  GER   1940  3:08:04.84  54:45.21  3:57.54 42km_Overall M   208
 18  355 VAN EYK Ton  BeDAF Uden  NED   1943  3:10:57.52  57:37.89  2:52.68 42km_Overall M   214
 19  352 GNADEBERG Jules  BeDAF Uden  NED   1940  3:11:49.48  58:29.85  0:51.96 42km_Overall M   218
 20  329 PILAR DR. Ladislav  PJR Frenstat  CZE   1941  3:16:46.78  1:03:27.15  4:57.30 42km_Overall M   227
 21  279 BADER Eberhard  ADFC Sangerhausen  GER   1943  3:25:57.80  1:12:38.17  9:11.02 42km_Overall M   237
 22  299 VITT Helmut  Haidmühle  GER   1941  3:38:28.15  1:25:08.52  12:30.35 42km_Overall M   245
 DNF  313 MÜLLER Fritz  Bühlerzell  GER   1939   DNF     42km_Overall M   
 DNF  353 DE VEER Jan  BeDAF Uden  NED   1941   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 66
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  273 LIEBISCH Josef  DJK Neustadt a.d.Waldnab  GER   1937  2:33:39.77  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   122
 2  297 AMARELL Ludwig  Triathlonclub Suhl  GER   1935  2:38:18.92  4:39.15  4:39.15 42km_Overall M   139
 3  260 ZACHARDA Bohumil  Liberec  CZE   1935  2:42:30.20  8:50.43  4:11.28 42km_Overall M   154
 4  408 RICHTER Gerhad  TSV 1847 Buchholz  GER   1938  2:51:56.03  18:16.26  9:25.83 42km_Overall M   173
 5  381 OBERMAIER Gunter  Skirol.de Bernau  GER   1937  2:56:30.94  22:51.17  4:34.91 42km_Overall M   182
 6  321 SCHMIDBAUER Willi  TB Roding  GER   1938  3:01:45.49  28:05.72  5:14.55 42km_Overall M   194
 7  265 KIROLLOV Boris  Moskau/Russia  RUS   1935  3:03:26.01  29:46.24  1:40.52 42km_Overall M   198
 8  367 ENGEMANN Klaus  ESV Lok Döbeln  GER   1938  3:20:10.80  46:31.03  16:44.79 42km_Overall M   230
 9  380 GÜDELHÖFER Paul  TSV Ründeroth  GER   1936  3:21:26.99  47:47.22  1:16.19 42km_Overall M   232
 10  254 PISKOR Karel  Frenstat  CZE   1938  3:24:14.44  50:34.67  2:47.45 42km_Overall M   233
 11  372 SCHRÖDER Erwin    GER   1937  3:37:54.47  1:04:14.70  13:40.03 42km_Overall M   244
 DNF  314 STANGER Manfred  KV 95 Stuttgart  GER   1938   DNF     42km_Overall M   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Herren 71
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  409 RÖDEL Herbert  SV Neudorf e.V.  GER   1933  3:08:29.25  0:00.00  0:00.00 42km_Overall M   210
 2  268 FEUERER Georg  DAV Augsburg  GER   1930  3:09:57.14  1:27.89  1:27.89 42km_Overall M   212
 3  286 SCHULZ Hubert  WSV Trusetal  GER   1932  3:12:17.74  3:48.49  2:20.60 42km_Overall M   220
 4  298 SYROWATSKY Vladimir  Sokol Senohraby  CZE   1933  3:14:41.56  6:12.31  2:23.82 42km_Overall M   224

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Junioren W
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  206 WALTHER Tina  SSV 1863 Sayda e.V.  GER   1985  2:40:30.17  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   8
 2  221 FRITZSCHE Maja  SSV 1863 Sayda e.V.  GER   1985  2:42:32.59  2:02.42  2:02.42 42km_Overall W   10

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Damen 21
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  201 NITSCHE Susan  SV Grosswaltersdorf  GER   1980  2:24:29.84  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   2
 2  227 BIRNBÖCK Silvia  FC Rinchnach  GER   1977  2:32:07.89  7:38.05  7:38.05 42km_Overall W   4
 3  214 JAKUOBOVA Marketa  Zdravotnik Praha  CZE   1976  2:45:52.99  21:23.15  13:45.10 42km_Overall W   13
 4  210 LIDAKOVA Lucie  Ski Patria Direct  CZE   1977  3:27:38.49  1:03:08.65  41:45.50 42km_Overall W   27

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Damen 31
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  225 RESCHWAMM Anke  SC Willingen  GER   1972  2:13:55.07  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   1
 2  230 PFEFFERKORN Paula  FISCHER Racing Team  GER   1973  2:35:56.72  22:01.65  22:01.65 42km_Overall W   6
 3  211 TKACIKOVA Radka  Jiskra Harrachov  CZE   1969  2:38:41.84  24:46.77  2:45.12 42km_Overall W   7
 4  207 WALTER Anne  SSB Sächsischer Bergsteigerbund  GER   1971  2:51:19.99  37:24.92  12:38.15 42km_Overall W   16

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Damen 36
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  209 MAIER Walburga  SG Katek Grassau  GER   1967  2:24:50.71  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   3
 2  200 MOORS Christine  SC Wallersdorf  GER   1964  2:40:41.18  15:50.47  15:50.47 42km_Overall W   9
 3  231 SIROVA Jana    CZE   1965  2:47:26.14  22:35.43  6:44.96 42km_Overall W   14
 4  203 FAGET-MALZER Christiane  SC Tirschenreuth  GER   1965  2:58:00.29  33:09.58  10:34.15 42km_Overall W   17
 5  224 TEUCHER Heike  ATSV Gebirge/Gelobtland  GER   1966  3:20:59.35  56:08.64  22:59.06 42km_Overall W   26

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Damen 41
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  229 FRANZ Birgit  Hohburger SV 1990  GER   1962  3:06:34.05  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   19
 2  220 MÖBIUS Annett  Hohburger SV 1990  GER   1963  3:15:34.54  9:00.49  9:00.49 42km_Overall W   22
 3  213 HOPPENBROUWER Astrid  Stichts Langlauf Team  NED   1961  3:18:01.65  11:27.60  2:27.11 42km_Overall W   24
 4  204 URBAN Gabriela  DAV Dresden  GER   1963  3:18:53.91  12:19.86  0:52.26 42km_Overall W   25
 DNF  234 WROBEL Anette  SC Grossberg  GER   1962   DNF     42km_Overall W   

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Damen 46
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  205 MEYER DR. Monika  SC Motor Zella-Mehlis  GER   1956  2:33:23.51  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   5
 2  202 SZMEL Ewa  Piechowice/Polen  POL   1958  2:43:00.76  9:37.25  9:37.25 42km_Overall W   11
 3  223 DITTRICH Helga  SC Tirschenreuth  GER   1955  2:49:08.23  15:44.72  6:07.47 42km_Overall W   15
 4  232 HINGST Renate  TSV Harburg  GER   1958  3:03:38.61  30:15.10  14:30.38 42km_Overall W   18
 5  233 STEMPLINGER Hedwig  TV -Hauzenberg  GER   1958  3:06:35.08  33:11.57  2:56.47 42km_Overall W   20
 6  217 SAUERWEIN Elisabeth  Neuburg/Donau  GER   1958  3:14:10.24  40:46.73  7:35.16 42km_Overall W   21

Int. SUBARU Skadi Loppet 2004
Bodenmais (GER), 21.3.2004
Klasse: 42km_Damen 51
Rang StNr Name Verein NAT JG Gesamt Diff-Best Diff-Vor Overall GesRg
 1  222 KETELAARS Ann  Langlaufverein Bedaf  NED   1952  2:44:45.32  0:00.00  0:00.00 42km_Overall W   12
 2  215 CZESNIK Corinne  Paris  FRA   1952  3:16:30.08  31:44.76  31:44.76 42km_Overall W   23


Timing & Resultingservice provided by Sport Timing AG, A-8750 Judenburg, http://www.sport-timing.at